1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Montare / Retrofit Clima/AC pe A4 B5 - se poate - cum procedam ?

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de GIUSEPPE, 14 Iun 2009.

  1. andreidodo 2nd Gear Member

    Înscris:
    18 Iul 2010
    Locație:
    Ploiești / București
    Masina:
    B5 1.8 / Allroad C5 AKE 2002 / Tiguan AD2
    Salut, daca zici ca ai cumparat deja comanda de climatronic, apuca-te si desfa fata si incearca sa le inlocuiesti( sa le schimbi).
    Parerea mea ca ti-ar trebui si aeroterma din bord care are motorasele de ghidare. vezi poza mea de la climatronic spate...are numai fire fara cabluri. nu stiu cum arata spatele unu Ac simplu. cand desfaci, pune te rog 2-3 poze. Toate cele bune.
     
  2. cpi

    cpi 2nd Gear Member

    Înscris:
    27 Aug 2009
    Locație:
    Medgidia
    Masina:
    A4 , 1.9 TDI , 2008 , brb
    nu l-am cumparat inca deoarece nu stiam daca imi mai trebuie si altceva si cat de costisitor ar fi.. nu am vrut sa risc sa-l cumpar si apoi sa mai aflu ca mai imi trebuiesc inca ceva milioane sa duc planu' la bun sfarsit :) mai astept si alte parereri.. oricum mersi andrei
     
  3. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Vezi ca sunt mai multe modele de moduluri de comanda climatronic. Iti recomand ca masina de pe care iei unitatea de comanda, sa iei si restul de piese... sau daca poti sa iti cumperi una neinmatriculata cu climatronic si sa te servesti fara stres. Eu unul, daca as fi in situatia voastra, asa as proceda...
     
    AudiML apreciază asta.
  4. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Pe langa modulul de comanda si compresoarele difera si la senzori(modelele mai vechi sunt cu 3senzori,cele mai noi cu 5senzori);asa cum a zis Ovi,ia de pe aceeasi masina cap-coada,ca altfel te trezesti cu surprize neplacute.
     
  5. andreidodo 2nd Gear Member

    Înscris:
    18 Iul 2010
    Locație:
    Ploiești / București
    Masina:
    B5 1.8 / Allroad C5 AKE 2002 / Tiguan AD2
    Ai incercat intai sa dai jos comanda care o ai acum? sa vezi daca e pe cablu sau pe motoras? oricum comanda de climatronic o gasesti pe la 200 lei pe okazii.
    Idee e bun, cand prinzi o masina in dezmembrari....cheleste-o
    Nu stiu daca se renteaz sa dai 1500 euro pe o masina intreaga ca sa o ai pentru climatronic....:p Daca o iei pentru piese ca sa ai 6-7 ani acea masina merita. Intai da comanda jos ca nu dureaza mult si vezi ce ai in spate....apoi pune o poze pe forum si mai sarim cu idei. Bafta
     
  6. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    andreidodo, daca te gandesti putin, s-ar putea sa iesi cu climatronicul gratis daca dai 1500 euro pe o masina intreaga... plus ca ai siguranta ca totul se potriveste.
     
  7. andreidodo 2nd Gear Member

    Înscris:
    18 Iul 2010
    Locație:
    Ploiești / București
    Masina:
    B5 1.8 / Allroad C5 AKE 2002 / Tiguan AD2
    daca o iei asa bineinteles ca iesi aproape gratis cu climatronicul....adica mai dai pe freon si manopera. Ideea e ce faci cu restul pieselor...aripi, scaune, si alte plastice de interior. Ar fi interesant sa mai ai si a doua masina dar.....cine isi permite...
    acum alta intrebare. am elsawin 3.6 parca. l-am instalat si surpriza...totul in nemteste nu pot selecta engleza. am cautat in meniu si nu imi da alta limba. cum fac sa instalez toate data cd cum cere el ca sa pot sa vad cum se asambleaza masina la loc?
     
  8. b0gdy

    b0gdy 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Dec 2010
    Locație:
    avrig,jud sibiu
    Masina:
    A4 b5,1.9tdi,1995
    curios ce ai mai rezolvat...asta am si eu in plan...dar stiu pe cinva care a facut asa ceva...se poate....cu siguranta....char am vb cu el....dar iti trebuie tot kitu....si bani cred in cazul in care til pune altcineva...
     
  9. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    Daca tot suntem la acest capitol, am si eu cateva intrebari.
    Am un var cu un B5, 1.8 ADR. si nu are climatronic. A dezmembrat una la fel, dar de anglia si a recuperat radiatorul din fata, filtrul, compresorul si modulul. Cred ca si cablajul. Ar mai trebui aeroterma si conductele. Pana aici, nu pare sa fie mare lucru de facut, doar ca am o intrebare...modulul de climatronic se conecteasa pur si simplu undeva sau mai trebuie facute ceva adaptari cu VAG-COM? Se mai monteaza niste senzori pe undeva ? Am gasit undeva si aeroterma si conducte, urmeaza sa le cumpere.
     
  10. Cristisor

    Cristisor Platinum Member

    Înscris:
    23 Iun 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Fost proprietar de A4 (B5)
    Si eu doresc sa imi montez clima prin primavara si ,din ce am mai discutat cu vreo 2 persoane mai pricepute, climatronicul se leaga la ECU si nu are nevoie de alte adaptari speciale. Senzorul de temperatura exterioara iti trebuie, neavand AC nu cred ca il are din fabrica. Acest senzor se afla in fata radiatorului, montat pe conducta care raceste uleiul.
     
  11. dublusens 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Ian 2010
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi a4 b5, 1.6, dec 1996
    e posibila montarea climei de pe diesel pe benzinar?

    va salut. Am un a4 b5 din 97 si clima e de pe a4 b5 din 95 diesel. am montat clima pe masina insa acum ma lovesc de partea electrica. Un electrician mi a spus ca nu se potriveste instalatia electrica a climei de pe diesel pe benzinar. Mie mi se pare o aberatie si de aia apelez la voi poate va ti mai lovit de asa ceva..
     
  12. Cristisor

    Cristisor Platinum Member

    Înscris:
    23 Iun 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Fost proprietar de A4 (B5)
    Probabil ca s-a referit la faptul ca ECU de pe diesel si cel de pe benzinar sunt diferite, si daca ECU este implicat macar intr-o mica masura in controlul unitatii de clima atunci electricianul a presupus ca nu va exista o comunicare corecta intre cele doua module.
     
  13. sharpE

    sharpE 2nd Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4 B5 1.9 TDI
    ok, trebuie sa mai repar una alta la masinuta (A4 b5 1z, 1995) si daca tot am de facut astea ma gandesc ca le pot combina cu ceva imbunatatiri.

    am de gand sa umblu prin dezmembrari, in principiu in Cehia si Austria (posibil - dar cu mai mici sanse - si prin Germania).

    Scopul e sa rezulte masinuta cu clima. in momentul asta n-am nimic, doar ventilatie.
    - avand in vedere ca masinuta mea n-are clima/ac, ce trebuie sa iau ca sa am sistemul functional, complet ?
    - se poate lua si de pe alte modele, sau doar de pe 1z ?
     
  14. Cristisor

    Cristisor Platinum Member

    Înscris:
    23 Iun 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Fost proprietar de A4 (B5)
    Cand discutasem eu cu un tip sa-mi monteze clima, omul mi-a zis ca o da jos de pe o masina si o monteaza pe cealalta la fata locului, altfel lucrurile se complica destul de tare. Gasisem la un moment dat si niste scheme insa nu reuseam sa inteleg nimic din ele, desi am ceva pregatire tehnica si stiu sa interpretez scheme, chiar daca nu neaparat pe cele din ETKA. In ceea ce priveste masina de pe care poti lua instalatia, vezi ca exact in posturile anterioare a mentionat cineva ca nu s-ar potrivi modulul de clima de pe benzina pentru ca e posibil sa nu stie sa comunica corect cu ECU.
     
  15. Alin-Albulescu

    Alin-Albulescu 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Sep 2010
    Locație:
    Târgoviște
    Masina:
    A4 1.9 tdi quattro 2004
    Salut,
    Eu sunt varul lui arazvan2002 la care face referire in mesajul #14 din acest topic si eu am reusit sa montez clima pe B5. Am avut un prieten care a facut aceasta procedura, a muncit ceva. Numai bine.
     
    Ultima editare de un moderator: 31 Iul 2012
  16. sharpE

    sharpE 2nd Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4 B5 1.9 TDI
    @cristisor: nu prea e posibil sa am ambele masini la mester. trebuie sa ma descurc asa, la distanta....
    vazusem asta cu benzina, de fapt intrebarea mea e daca se poate lua de pe b5 cu alte motorizari diesel decat 1z (inclusiv facelift) sau b6 diesel :)
     
  17. dublusens 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Ian 2010
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi a4 b5, 1.6, dec 1996
    gata! s a reusit montarea climei de pe 1,9tdi pe 1.6 :benzinar si merge brici!
     
  18. Cristisor

    Cristisor Platinum Member

    Înscris:
    23 Iun 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Fost proprietar de A4 (B5)
    Poti sa ne spui cam cate zile a durat si cat a costat manopera?
     
  19. dublusens 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Ian 2010
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi a4 b5, 1.6, dec 1996
    a durat totul undeva la 2 saptamani. eu am lasat masina la un prieten la suceava si s a ocupat el de tot. fizic ar fi durat undeva la o saptamana.. dar nu prea avea timp electricianul si le facea putin cate putin. clima completa m a costat 500 de euro(am luat o de pe o masina rasturnata) iar manopera 1000 lei mecanicul si electricianul. m a mai costat 450 ron transportul masinilor pe platforma de la mecanic la electrician si invers.. partea mecanica s a facut cu masinile una langa alta iar la partea electrica am avut un meserias care stia toata cablaraia ce si cum unde vin.. senzori.. etc
    o sa mai trebuiasca sa mai schimb ceasurile din bord ca sa mi indice temperatura de afara ca ale mele nu aveau prevazut asa ceva..
     
  20. sharpE

    sharpE 2nd Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4 B5 1.9 TDI
    si totusi, poate cineva sa-mi spuna tot ce am nevoie sa iau de pe masina veche ? :)
     

Distribuie pagina asta