Motor 2.7 Diesel la A5 - probleme diverse si rezolvari

Discuție în 'Audi A5' creată de alecsandy21, 17 Sep 2009.

1. Cristi Moderator Staff Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ai fi putut si tu sa cauti asta pe net asa cum am facut eu. Mi-a luat fix 3 minute. Faci asta (adica sa modifici ralantiul) cu VCDS dar faci asta pe propriul tau risc. Nu te sfatuiesc sa faci asta daca nu stii sa umbli bine cu VCDS-ul. Vezi ca scrie mai jos sa fie bine incalzit motorul adica la temperatura ideala de lucru (apa la 90 grade in bord). Ralantiul (asa se scrie si se citeste) se modifica in functie de valoarea data de tine prin modificarea valorilor adaptarii adica atunci cand modifici acele 3 cifre iti creste sau descreste ralantiul. Noteaza intotdeauna valoarea initiala cand interoghezi cu VCDS-ul modulul Engine (motor) la masina ta ca sa stii de unde ai plecat cu setarile.

01-Engine: -- KWP-1281
    VCDS works well with all engines available in the U.S. and most engines that users have tested in overseas markets.

Idle Speed Adaptation:

With engine warmed up, at idle:

[Select]
    [01 engine]
    [Adaptation - 10]

Enter channel 01
    Enter an adaptation value between 124 and 132
    [Save]

(May require a Login of 01283 or 11463, depending on year or model)

2. Ionut28com

Ionut28com 1st Gear Member

Locație:
    Braila
    Masina:
    Audi A5 2.7 2010
    O sa ma duc iar la reprezentanta . Am fost și acum o luna nu m-a putut ajuta. A spus ca nu poate sa facă treaba asta. Deși locuiesc în Germania. O sa merg în alt oraș la alta reprezentanta. Merci mult.

3. nucugheri

nucugheri Audi Expert

Locație:
    Bistrita
    Masina:
    A4 B8 2.0 Avant CAHA 125 KW
    Nu-ti vor face nimic. Cauta mai bine pe cineva care are un VCDS (sau cumpara-ti tu unul, iti va fi de mare folos) si roaga-l sa te ajute.
    Mai sunt chiar colegi care locuiesc in Germania, dar cum nu ai trecuta locatia, e greu...

4. Ionut28com

Ionut28com 1st Gear Member

Locație:
    Braila
    Masina:
    Audi A5 2.7 2010
    In apropiere Oldenburg

Distribuie pagina asta