1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Motor cod BPW la A4 B7 - probleme diverse - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de mircea911, 11 Sep 2012.

  1. grosariu 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Feb 2017
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi b7, BPW, 2.0 TDI 2005
    Buna ziua! Ma poate ajuta cineva cu o parere despre motorul BPW 2.0? Mi-am achizitionat un audi a4 b7 din 2005 cu acest tip de motor.
     
  2. Hilfiger

    Hilfiger Platinum Member

    Înscris:
    27 Oct 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Nissan QQ J12
    Pai citeste de la pagina 1, dupa care faci un rezumat.
     
    Cristi apreciază asta.
  3. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Cum sa citeasca 46 de pagini cand e mai usor sa scrii un rand si sa astepti notificarea pe mail cu raspunsul. :)
     
  4. Siko Lehel 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Feb 2017
    Locație:
    Targu Mures
    Masina:
    Audi A4,2.0 tdi, 2006
    Salut, ai reusit sa iti rezolvi problemel la masina? Ma refer la puterea scazuta la trepte mici, si cea cu antigelul care se tot termina.... am exact aceleas probleme. Un sfat? De unde sa incep?
    Mersi
     
  5. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
  6. ionutd84

    ionutd84 4th Gear Member

    Înscris:
    9 Apr 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    a62.0tdi, blb, stage 2
    Salut, ai rezolvat problema? Daca nu, sunt dispus sa-ti fac o diagnoza si sa-ti dau un verdict. Gratis, bineînțeles !
     
    Ultima editare: 15 Feb 2017
  7. ionutd84

    ionutd84 4th Gear Member

    Înscris:
    9 Apr 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    a62.0tdi, blb, stage 2
    Colegilor, pentru mine combinatia ax came klobenschdmit si cuzineti glyco, nu a fost combinatie norocoasa!! Dupa ce-am Strans la cuplu, am constatat ca axul s-a blocat. S+a mai confruntat cineva cu aceasta problema?
     
  8. daniell

    daniell Bronze Member

    Înscris:
    14 Sep 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 b7 1,9tdi, AUDI A2 1.4tdi
    Incearca sa stringi capacele pe rind si vezi cind incepe sa se blocheze. Nu te astepta sa fluiere dupa montaj, acolo sint forte mari. In orice caz, nu se poate invirti cu mina. Ai pus pinionul si ai incercat cu o cheie sa o rotesti si nu merge ?
     
    Ultima editare de un moderator: 17 Feb 2017
  9. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    Nu cumva trebuia pus si ulei pe cuzineti înainte de montaj sa nu meargă axa pe uscat?

    Sent from my HTC 10 using Tapatalk
     
  10. mario vrs Silver Member

    Înscris:
    24 Noi 2010
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    audi a4 b7,2006,2.0 tdi BPW multitronic(HHF)
    Am patit si eu cu un ax CAMPRO. Mi-au adus altul si a mers. Aceiasi marca. Nu stiu care a fost cauza.. Am impresia ca si cuzinetii i-au schimbat.

    Posibil si cuzinetii sa fie mai ''grosi''..daca se poate spune asa.
     
  11. ionutd84

    ionutd84 4th Gear Member

    Înscris:
    9 Apr 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    a62.0tdi, blb, stage 2
    Am desfacut apoi Am strans dar am dat doar 8newtoni si am strans progresiv pana la 45 de grade in loc de 90. Am avut stres mare pana s-au amorsat tachetii. A iesit treaba buna zic eu. Fiind presat de timp, nu am mai facut reglajul din surub la injectoare. Am gasit cea mai buna valoare pt"avans" -1.5. merge fin, fara vibratii dar tot nu se compara cu cele de 1.9 tdi.
    Acum s-a amplificat un zgomot pe care-l aveam si inainte si anume o harsaiala/rașcaiala destul de ascutita, ca de lagar fara ungere-gandul ma duce la turbina( joc in ax aproape deloc, adica trebuie sa te concentrezi cand faci constatarea pentru a reusi sa ti dai seama daca are joc sau nu). Acest zgomot se aude sporadic si doar cand accelerez sa schimbdin treapta 1 treapta 2 de viteza, si doar inainte de a se inclazi motorul.
    Ce stiti, exista vre-o sita pe circuitul de ulei al turbinei?
     
    Ultima editare: 17 Feb 2017
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Pentru fiecare problema la masina ta, exista cate un topic dedicat. Citeste topicul despre turbina la motorul tau din acesta arie. Nu amestecam problemele pe forum pentru ca nu avem voie deoarece pe urma nu se mai intelege nimic din topic. Multumesc.
     
  13. Florian Badea 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Ian 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI A4 2007

    Buna seara prieteni colegi si camarazi de suferinta, postez si eu filmuletul acesta cu noua problema intampinata de curand.
    Timite ti ma la cine bun, care sa gaseasca problema din prima incercare.
    Va foarte multumesc.

    Trimis de pe al meu ASUS_Z00UD folosind Tapatalk
     
    Veres Gabriel apreciază asta.
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Orice poate fi. Pompa de ulei, axa came si restul. Mergi la mecanic ca nu suntem la ghicitoare. Intrebarile se pun pe un forum dupa ce s-au facut zeci de investigatii, diagnoze iar investigatii si de abia cand nu mai ai solutii intrebi pe forum. In plus vad ca esti din Bucuresti, chiar nu ai gasit un bun mecanic din atatia cati sunt in Bucuresti ? Este documentata problema ta aici in acest topic si pe acest forum.
     
  15. Florian Badea 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Ian 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI A4 2007
    Merci Cristi pentru faptul ca te ai deranjat sa imi raspunzi, dar nu m ai ajutat cu nimic, n am de gand sa imi repar masina pe forum(daca asta ai inteles tu), cerinta mea era exact aia de a ma trimite la cineva de pe forum care se pricepe exact si ar putea sa gaseasca problema direct, fara sa mai dau bani la 5 mecanici care imi dau 5 diagostice diferite, tu daca ai fii in locul meu nu ai face la fel?
    Deci, cunoaste cineva pe acest forum o persoana capabila, priceputa care sa identifice problema si sa o repare?
    Merci.
     
    benkekrisztian apreciază asta.
  16. Hilfiger

    Hilfiger Platinum Member

    Înscris:
    27 Oct 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Nissan QQ J12
    @Florian Badea Ti-a raspus unul dintre cei mai experimentati oameni de pe forum. Vroiai sa iti citeasca in zat de cafea sau ce?
    Daca citeai putin gaseai raspunsurile necesare, ba chiar este o lista cu mecanici si service auto de incredere. Dar de ce sa faci tu efort....
     
  17. ionutd84

    ionutd84 4th Gear Member

    Înscris:
    9 Apr 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    a62.0tdi, blb, stage 2
    Florian Badea Avand in vedere sunetul si vibratiile, mai mult ca sigur ca problema ta este la came si tacheti
     
  18. Sorin88

    Sorin88 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Dec 2015
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Q3 2.0 tdi 2012 cffb
    salut ! stiti codul original ax came 2.0 tdi 8v bpw ?? ms
     
  19. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Atentie la limitarea seriei de sasiu.
     
  20. Sorin88

    Sorin88 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Dec 2015
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Q3 2.0 tdi 2012 cffb
    8E06A111519 ? Ms
     

Distribuie pagina asta