1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

My Audi A4 B6

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de ovimatrix, 19 Mar 2011.

  1. ovimatrix

    ovimatrix 6th Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2011
    Locație:
    Celalalt capat al lumii, HD
    Masina:
    Audi A4 B6, 1.9TDI, 2003, AVF
    Se pare ca a sosit vremea in care trebuie sa imi prezint si eu masina colegiilor de pe forum :).
    Stiu ca e cam tarziu dar am zis sa astept sa vina primavara sa o echipez cu ceea ce trebuie si sa o postez in toata splendoarea ei.
    Este vorba despre un Audi A4 B6 1.9 TDI 131 CP din 2004, 158.000km, negru perlat (daca am inteles eu bine, la umbra e negru insa cand bate soarele in caroserie pare a fi violet) .Masina o am aproximativ de , daca nu ma insel, 2 luni de zile. Ce ii drept nu a fost chiar foarte impecabila din pct de vedere tehnic sau estetic (la urma urmei este o masina rulata si prin romania si la drumuriile noastre....) insa vanzatorul a fost constient de acest lucru si desigur a lasat din pret pentru rezolvarea problemelor si cred eu ca am reusit sa o iau la un pret destul de acceptabil. Din pct de vedere tehnic, in afara faptului ca am schimbat filtre+ulei + antigel ( care un mecanic de astfel a zis ca nu e neaparat sa le schimb deoarece or fost schimbate nu cu foarte mult timp inainte dupa ce s-a uitat in cartea tehnica, eu am ales sa fac totusi acest lucru ca sa ma stiu cu gandu impacat si ca masina are ceea ce ii trebuie ) i-am mai schimbat placutele frana fata + spate (spate iarasi nu era chiar cazul ca erau uzate pana in 50% insa am zis sa le schimb pe toate) iar din punct de vedere estetic are o zgarietura o linie mai exact pe aripa din spate stanga care am inteles ca i-a agatato unu cu masina in parcare, el stand la bloc, acuma eu unul in nici un caz nu am de gand sa revopsesc masina pentru acea zgarietura eventual am sa gasesc o alta solutie... un polish eventual care sa mascheze cat de cat zgarietura si mai are pe ici pe acolo ca doara e second nu noua. Excluzand aceste mici sau mari (depinde cum sunt considerate de altii) chestiuni in schimb sunt foarte multumit de masina: consum, putere, fiabilitate etc :).
    Cat despre dotariile masinii nu am sa ma apuc acuma sa insir fiecare optiune pe care o are masina ci presupun ca pozele o sa vorbeasca singure de la sine, dar in nici un caz masina nu este EXTRA FULL (care nici nu cred ca exista asa ceva :laugh: ) sau FULL. Poate are cateva optiune in + fata de o alta masina mai stock fapt care ne-a facut sa zic asa sa o cumparam si care ne-a atras "ochii".
    OK gata cu vorbaria va las sa vizualizati pozele cu masina :D.

    P.S sper ca ceilalti colegi sa nu se supere si pentru implicarea in topic celei de-a 2-a masina.
     
    Ultima editare: 19 Mar 2011
  2. Gogu_00

    Gogu_00 3rd Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4, 1.9 TDI, 116 caluti, 2001
    Frumoasa masina! Sa ai parte de ea! :)

    p.s. parera mea ca ar trebui sa dai jos pleoapele de pe faruri (gusturile nu se discuta:) )
     
  3. AXD16 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Oct 2009
    Locație:
    Vaslui
    Masina:
    A4,1.9TDI, 2006
    Frumoasa masina!Culoare smechera :P .Poti sa ne zici cam cat te'a ajuns achizitionarea ei ?
     
  4. TDK

    TDK 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Dec 2008
    Locație:
    prin zona!
    Masina:
    audi A4
    arata f f bine masina, buna alegere.
     
  5. iani85 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Apr 2010
    Locație:
    panciu/milano
    Masina:
    audi a4 avant 1.9tdi multitronic 2004
    vad ca ai trecut de la rotile de iarna(pe 15 sau 16) la alea de vara pe 17 cu cauciucuri 235/45 banuiesc! se simt ceva diferente la directie?
     
  6. ovimatrix

    ovimatrix 6th Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2011
    Locație:
    Celalalt capat al lumii, HD
    Masina:
    Audi A4 B6, 1.9TDI, 2003, AVF
    Da, va multumesc :)

    Gogu m-am gandit o data la acest astept dar mi-am zis ca o data ce nu eu le-am pus si tot le are si parca ii da asa putin tenta aia putin agresiva am zis ca de ce nu ? si pana la urma le-am lasat ca eu unu nu pot sa zic ca nu-mi place.
    AXD: ti-am lasat un PM cu pretul.
    iani: pe 15 erau cele de iarna de tabla, cat despre astea de vara da is 235/45 iar daca se simte ceva diferenta tu ce crezi :) ? Da se simte, volanu cand tragi de el e putin mai "greu" dar nu e o diferenta foarte mare doar se simte in volan cand erau pe 15 invarteam lejer de el acuma parca se simte putin cand il invarti si in rest e mult mai stabila masina pe sosea mai ales ca am si suspensii sport, in curbe sta bine lipita si se simte diferenta si la plecare-franare. Singuru lucru nasol is drumuriile din romania care cand dai in gropi sau denivelari le cam simti ca masina e mult mai rigida in rest imi plac cum isi fac treaba.
     
  7. sorin_c

    sorin_c 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Iul 2008
    Locație:
    Lugoj
    Masina:
    A4 B6 1.8T QUATTRO si Audi 80 1.6TD
    Frumoasa masina, sa ai parte de ea.
    Spune-mi te rog daca ti se pare utila cutia frigorifica din torpedo? Vreau sa-mi montez si eu pe cand vine vara.
     
  8. ovimatrix

    ovimatrix 6th Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2011
    Locație:
    Celalalt capat al lumii, HD
    Masina:
    Audi A4 B6, 1.9TDI, 2003, AVF
    Sincer nu am apucat sa "profit" de ea :unsure:. Are acolo o rotita care daca o deschizi baga rece si cand o inchizi nu mai baga dar inca nu am apucat sa pun ceva acolo la rece sa vad cat de utila e. Nici la cealalta masina nu am apucat sa o folosesc pentru ca de obicei nu bea consumam racoritoare in masina sau sa fie cazul sa pun altceva la rece. Nu stiu sa-ti dau un raspuns concret la aceasta intrebare.
     
  9. sorin_c

    sorin_c 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Iul 2008
    Locație:
    Lugoj
    Masina:
    A4 B6 1.8T QUATTRO si Audi 80 1.6TD
    Ok, mersi. Teoretic acum cand iti da caldura si in frigider ii cald :), functioneaza doar la vara cand merge clima.
     
  10. ovimatrix

    ovimatrix 6th Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2011
    Locație:
    Celalalt capat al lumii, HD
    Masina:
    Audi A4 B6, 1.9TDI, 2003, AVF
    Np.Sper sa nu vorbesc prostii dar stiu ca o data cand mergea caldura in masina taicameo zicea despre lada aia frigorifica si stiu ca are rotita aia si cand a deschiso baga rece si din cate stiu eu mergea caldura, a fost acuma cateva sapt in urma, insa sper sa nu vorbesc prostii dar am sa ii fac o proba din acest punct de vedere daca nu uit.
     
    Ultima editare: 21 Mar 2011
  11. sorin_c

    sorin_c 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Iul 2008
    Locație:
    Lugoj
    Masina:
    A4 B6 1.8T QUATTRO si Audi 80 1.6TD
    Posibil, nu stiu sa spun sigur. M-am documentat cu ceva timp in urma despre modificarea asta si am gasit ca modelele B6 si B7 au o gaura imediat dupa radiatorul din habitacu, iar pe acolo vine fluxul de aer. Masinile care nu au in dotare lada, ca si in cazul meu, au acolo un dop de cauciuc. Pentru montare este nevoie de furtunul care face legatura intre lada si ventilatie, ventil de deschidere-inchidere, si lada.

    Aici ii modalitatea din instalare, insa nu-i montata lada cu usita:
    http://www.audizine.com/forum/showthread.php/223252-B6-A4-AC-glove-box-mod
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Domnilor, informatiile astea le discutam intr-un topic tehnic aici este un topic de prezentare a masinilor membrilor forumului. Daca nu exista topic deschis se deschide unul despre torpedoul refrigerat. Multumesc de intelegere
     
  13. danny_vlad Guest

    Foarte frumoasa masina, interiorul se prezita super bine din cate vad in poza ( ceva butoane sterse ?), si scaunele sport, parca schimba total aspectul la interior.
    Cat te-a ajuns achizitia, si cat ai dat ulterior sa o pui la punct 100%?
    Sa o stapanesti sanatos, si la cat mai multi km alaturi de ea fara incidente.
     
  14. ovimatrix

    ovimatrix 6th Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2011
    Locație:
    Celalalt capat al lumii, HD
    Masina:
    Audi A4 B6, 1.9TDI, 2003, AVF
    Am si cateva butoane sterse de la consola centrala si nu cred ca se observa in poza dar cred ca se v-a observa in poza urmatoare... deocamdata i-am schimbat ulei+filtre+antigel etc undeva la 550 lei, i-am schimbat becuriile de pe scurta cu 4300k 100 lei, placutele de frana fata-spate in jur de 260 lei si urmeaza sa schimb 2 bucse care au fost 210 lei. Deocamdata am schimbat la ea consumabile si chestii care se uzeaza din cauza drumurilot noastre "frumoase", ce mai trebuie sa rezolv ar fi acea zgarietura care as vrea sa o maschez cu un polish cat de cat si mai are un sunet, troncanit care nu stiu exact de la ce este ( s-ar putea sa fie de pe la, nu stiu, clima deoarece cand merge clima nu se aude deloc iar cand o opresc incepe sa se auda ceva cum ca troncane si am inteles ca acolo la clima ar fi 2 ceva care o paleta merge alba ba iar cand o cuples si functioneaza atunci nu face nici un sunet) si urmeaza sa o rezolv si pe aia numa sa gasesc un mecanic bun. Cat despre achizitie iti voi lasa un PM. Si ms la fel de urare :).
     
  15. danny_vlad Guest

    Sa speram ca o sa pot sa intru si eu in randul lumii cat de curand. Tot caut de o luna si un pic ceva sa imi placa, dispun de ceva mai putini bani de cat ai dat tu pe ea( mai putin cu ~1500 E), si e greu sa gasesc ceva cat de cat ok.
    legat de zgarietura , stiu in Bucuresti un service cu baieti super ok. Am un contract de colaborare cu ei prin Firma unde lucrez si m-au rezolvat foarte rapid si pe mine.Am gasit la masina de servici intr-o dimineata aripa spate stanga infundata. si am fost la ei si in 5 min a fost gata.au ceva pompe de vid cu ventuze care in trag de tabla si o aduc la forma initiala. ca si cost nu ar trebuie sa fie foarte ridicat. cred ca e de ajuns sa il cinstesti simbolic pe baiatul care fac lucrarea .
    Daca poti pune o poza cu aripa afectata, sa vedem cum sta treaba.
    Daca esti interesat iti pot da datele de contact pe PM ale service-ului. (ca fapt divers este atelierul care a facut acel logan decapotabil alb ce a fost la pro sport prin toamna parca.)
     
  16. ovimatrix

    ovimatrix 6th Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2011
    Locație:
    Celalalt capat al lumii, HD
    Masina:
    Audi A4 B6, 1.9TDI, 2003, AVF
    Din pacate degeaba imi dai contactele pentru acea firma ( oricum eu iti multumesc de ajutor in privinta asta) pentru ca eu sunt din jud HD si nu am avut ocazia pana acuma niciodata sa ajung pe acolo cu masina insa am gasit si pe aici polish pe la 200-250 lei insa este timp sa gasesc pe cineva care sa se ocupe de ea cat despre achizitionarea masinii iti urez succes si sa iti gasesti una ieftina si buna, crede-ma si eu am asteptam poate chiar si 3 luni pana sa o gasesc pe asta, la inceput am mers pe ideea de BMW eram chiar si la un pas sa cumpar unu insa in ziua cand sa merg dupa ea m-a sunat tipul si a zis ca a vandut masina ( desi vorbisem cu el la telefon sa mi-o tina ca vin dupa ea, era si cam departe de mine undeva prin jud IASI) iar dupa multe asteptari asta a fost ceva de genu "dragoste la prima vedere" seara am vazut-o si a 2-a zi am si mers dupa ea in VL sa o cumpar, oricum succes si bafta in gasirea masinii ideale :).

    P.S uite aici si poza cu zgarietura.
     
    Ultima editare: 22 Mar 2011
  17. danny_vlad Guest

    Da stiu si eu am oscilat foarte mult intre BMW si Audi, dar tinand cont ca sunt amator de sky ceea ce implica in fiecare an cam 10-12 urcari la munte unde cu greu reuseam sa urc cu vechea masina tractiune fata, iar bmw xd nu gasest decat 330 si te rupe la impozit, balanta s-a inclinat vertiginos spre Audi. Acum inca Oscilez intre 2.5 tdi si 1.9 tdi ( nu neaparat Quattro)

    App: de unde din VL ai luat masina? te intreb asta pt ca eu sunt din VL dar traiesc in BUC.

    Te bate gandul la un soft (160 cp?)

    Cu zgarietura eu zic ca 70% din ea se va reduce la un polish profesional.
    Din unghiul asta sincer nu pare sa fie infundata :-)
     
    Ultima editare de un moderator: 22 Mar 2011
  18. ovimatrix

    ovimatrix 6th Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2011
    Locație:
    Celalalt capat al lumii, HD
    Masina:
    Audi A4 B6, 1.9TDI, 2003, AVF
    Pai cel mai bine ar fi sa intrebi un expert care a avut si 1.9 si 2.5. Eu unu sunt foarte multumit de 1.9 deci nici nu vreau sa imi imaginez ce bine merge 2.5 insa acuma cine stie cum stau taxele cu acest motor si daca se merita inscrisa in romania o astfel de masina (mie unu nu mi-ar conveni sa ii tin in puf pe cei din parlament sau primarie pe urma impozitelor si taxelor umflate cu pompa pe care le iau ei). Am luat-o tocmai din Rimnicul Valcea din resedinta (era a unui tip stabilit in germania cu familia si masina o conducea numai cand venea in romania si datorita faptului ca o conducea foarte putin si avea masina de lucru acolo a hotarat sa o vanda) cat despre soft, da deja am pregatit banii pentru asta si il astept pe domnul George sa treaca si pe la mine pentru asa ceva :)
     
  19. danny_vlad Guest

    Da stiu.. cateodata nu pot sa dorm noaptea de ganduri, si ma pun pe calcule, ar mai fi varianta de 1.8 T unde sunt taxele mai mici, aceleasi performante dar consum mai MARE.....

    Cred ca o sa fie bestial la 160 Cp cu masinuta. tinand cont ca o sa fie mult mai usoara decat un A4 2.5 tdi si puteri aprox egale ( stock) . Nu mai putem la socoteala ca A4 2.5 tdi ajunge la 220 Cp prin soft :-)

    Poate ai tras un ochi la la masina lui:orgonaskaroly - http://www.clubaudi.ro/masina-mea-prezentarea-membrilor/496-a4-2002-160ps-41.html
    schimba trimurile alea foarte mult aspectul, dau bine cu scaunele sport de pe masina ta, si nu e nici o modificare costisitoare, doar de migala.
     
    Ultima editare de un moderator: 22 Mar 2011
  20. ovimatrix

    ovimatrix 6th Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2011
    Locație:
    Celalalt capat al lumii, HD
    Masina:
    Audi A4 B6, 1.9TDI, 2003, AVF
    New update: realizat chip tuning iar masina trage mult mai bine si constant pana in 4.000 de turatii :), deocamdata sunt foarte multumit de cum se comporta desi mai trebuie sa ii fac teste (i-am facut cateva in cei 60 de km pana acasa) dar masina s-a comportat foarte bine. Pe calea asta tin sa ii mai multumesc inca o data colegului nostru G_Race aka George.


    orgonaskaroly : Ms
     
    Ultima editare: 5 Iun 2011

Distribuie pagina asta