1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

My new A8 D2

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de gavryus, 29 Apr 2013.

  1. gavryus

    gavryus 6th Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2011
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    A8, 3.7, 2000
    Merci de sfat! Daca le iau trebuie sa le fac aici insa dar n'ar fi asta o problema. Pretul nu e secret, 350 de euro toate 4 ceea ce zic eu ca e ok.
     
  2. mik15

    mik15 Platinum Member

    Înscris:
    8 Aug 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    VW Touareg 3.0TDi
  3. gavryus

    gavryus 6th Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2011
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    A8, 3.7, 2000
    Astept pana la urma ca ieri cand am vorbit cu tipul care le vinde mi-a spus ca mai e una care a fost mai demult crapata si a fost si aia sudata, deci sunt doua cu defect, ma las lipsit. Caut de S8, de fapt pe alea le vreau dar nu mi'ar fi displacut nici astea daca erau ok.
     
  4. gavryus

    gavryus 6th Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2011
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    A8, 3.7, 2000
    Ieri la o sedinta de infrumusetare...
     
    stefan550 și lowlife apreciază asta.
  5. gavryus

    gavryus 6th Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2011
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    A8, 3.7, 2000
    Noutati: masina a primit in sfarsit un set de jante oem pe 19. Cum nu am reusit sa le gasesc aici pe cele de S8 am hotarat sa le iau pe astea datorita pretului si pentru faptul ca sunt intretinute si au si anvelope ok. Modelul asta nu e pe gustul tuturor insa mie mi'au placut dintotdeauna.

    Acuma parca ar vrea si suspensia coborata cu vreo doi centimetri :D


    In alta ordine de idei, ieri am reusit sa repar toate cele 4 tetiere electrice.
    Se pare ca este o problema comuna la D2'uri. Pun si filmuletul din care m'am inspirat, poate ajuta si pe altcineva. Problema e relativ simplu de rezolvat, mi'a luat cam doua ore in total.

    https://www.youtube.com/watch?v=capQM64hfQw
     
    Ultima editare: 1 Iul 2015
  6. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    Arata bine masina, iar noile jante o mai intineresc.
    Intr-adevar ar mai trebui coborata un pic, dar sunt sigur ca o sa ai grija de asta
     
  7. gavryus

    gavryus 6th Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2011
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    A8, 3.7, 2000
    Da, suspensia e pe lista de to do's de mult insa astept cel mai probabil pana ajung cu masina in tara. Pana una alta am sa ma ocup de chestii mai minore care imi stau in cap de mai mult timp.

    Next: Detailing interior pentru ca pielea e cam lucioasa, si vreau sa colantez toate trim'urile din interior cu negru lucios. Am gasit pe un forum un D2 facut si chiar arata bine, parca'l mai intinereste.
     
  8. gavryus

    gavryus 6th Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2011
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    A8, 3.7, 2000
    Dupa o indelungata absenta, am revenit. Nu numai pe forum ci si pe taramurile patriei, de data asta definitiv. Incet incet incep iarasi lucrarile si la masina. Am o lista destul de lunga de chestii de reparat pe partea electrica, vopsit bara fata/spate, coborat suspensia, inmatriculat, etc. Va tin la curent cu progresul.
     
  9. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Bine ai revenit ! :beerchug:

    Bine că s-a eliminat taxa auto și o poți inamtricula fara probleme la noi in țară !

    Un pachet optic S8 ceva ?! :)
     
  10. gavryus

    gavryus 6th Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2011
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    A8, 3.7, 2000
    Da, a disparut si taxa de inmatriculare si acciza(aia era mai problematica), in august am programarea la RAR si la inmatriculari.

    Legat de pachetul S8, ma tenteaza capacele la oglinzi(la S8 sunt din aluminiu polishat) si cochetez cu ideea unui set de jante de S8 final edition insa am retineri pentru ca alea's pe 20 si la drumurile noastre nu stiu cat de confortabile ar fi. Momentan am pe 19 si imi plac si astea.
    La interior am deja volanul de S8 dar ar merge si un interior cu scaune recaro - le vanez si pe alea.
     
  11. gavryus

    gavryus 6th Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2011
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    A8, 3.7, 2000
    Am nevoie de un sfat: luni duc masina la un tinichigiu ca sa-mi vopsesc bara fata si spate pentru ca au ceva zgarieturi + mi-a atins cineva in parcare bara fata si are o crapatura pe colt. Momentan sunt putin indecis daca sa-mi decupez fusta de la bara spate ca sa-mi pun evacuare quad. Ce ma sfatuiti? Sa fac pasul asta sau sa o las asa cum e acuma si sa schimb doar tipsurile? As elimina si finala numai ca mi-e frica sa nu fie prea zgomotoasa pe urma, chiar nu stiu :-? Orice parere e binevenita
     
  12. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Eu as merge pe oem, adică schimbate numai tipsurile. Dacă vrei să faci treabă bună o faci full inox, iar in legătură cu zgomotul poti sta liniștit, nu o să fie prea gălăgioasă, decât peste 4000 de ture.
     
  13. mik15

    mik15 Platinum Member

    Înscris:
    8 Aug 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    VW Touareg 3.0TDi
    parerea mea este sa o lasi OEM, pune-i tipsuri gen S8 si cam atat, nu decupa difuzorul. Cat despre evacuare, de acord cu Cosmin, fa o evcaure custom si e de ajuns, nu e o masina care sa fie galagiaosa, o evacuare bine facuta ii va da o nota mai grava dar fara sa devina ostentativa. Oricum e un V8, deci va suna foarte bine.
     
  14. gavryus

    gavryus 6th Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2011
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    A8, 3.7, 2000
    Multumesc de pareri, mi-ati spus exact ce voiam sa aud :D Va ramane OEM si o sa ii schimb doar tipsurile + modificarea la evacuare.
     
  15. gavryus

    gavryus 6th Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2011
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    A8, 3.7, 2000
    Pana incep alte lucrari mai serioase am inceput sa imi comand(printre altele) si produse de curatat, momentan pentru interior + un aspirator cu spalare pentru interior. Sper zilele urmatoare sa reusesc sa incep treaba.
    Ieri, dupa ce am spalat-o nu m-am putut abtine si am dat jos grila fata pentru ca era intr-o stare foarte proasta(cromul de pe rama si de la emblema era oxidat destul de rau, cum masina a stat timp de cateva luni in parcarea de sub bloc iar grila in sine era cam imbacsita de murdarie). Am bagat-o sub jet de apa apoi am folosit un polish pentru elemente din crom pentru rama si emblema si o solutie de curatat plastic petru grila. Atasez si poze - before and after
     
    Cosmin ZKG apreciază asta.
  16. mik15

    mik15 Platinum Member

    Înscris:
    8 Aug 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    VW Touareg 3.0TDi
    arata super dupa tratament, a meritat efortul...:)
     
  17. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Buna alegere cu Leatherique :icon_thumright: sunt curios cum va arata dupa reimprospatare, atat estetic cat si interior ! :hi:
     
  18. gavryus

    gavryus 6th Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2011
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    A8, 3.7, 2000
    Am facut un test pe sezutul scaunului de la pasager si arata foarte bine, chiar isi merita banii produsele de la Leatherique. Voi posta poze dupa ce termin de reimprospatat tot interiorul.
     
  19. gavryus

    gavryus 6th Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2011
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    A8, 3.7, 2000
    Astazi am luat masina de la vopsit. Foarte multumit de lucrare, arata bara fata si cea de pe spate ca noi. In weekend urmeaza detailing-ul interior, saptamana viitoare am programare la mecanic iar apoi la electrician - sper sa rezolv toate chichitele pe partea electrica ca-mi stau in cap. Revin in weekend cu poze noi :D
     
    alanb1 și stefan550 apreciază asta.
  20. gavryus

    gavryus 6th Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2011
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    A8, 3.7, 2000
    Am inceput in weekend sa curat interiorul. Ieri am spalat covorasele si am aplicat uleiul de la Leatherique pe scaune si elementele imbracate in piele. Astazi continuam :D
     
    alanb1 și Mitiy apreciază asta.

Distribuie pagina asta