1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

My new A8 D2

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de gavryus, 29 Apr 2013.

  1. cristi_skif 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Apr 2013
    Locație:
    padova
    Masina:
    audi A8 2,5tdi Quattro 2002
    Salut ! Urmaresc de ceva timp postarile cu masina ta....si sunt placut impresionat de ceea ce poti face din masina. Am un A8 D2 diesel si am recurs la curatarea farurilor la interior (se poate demonta sticla ext. de carcasa) cu solutie pt curatat monitoare si o laveta curata. Rezultatul e mai bun ,farurile par mai noi dupa curatarea interioara.
     
  2. gavryus

    gavryus 6th Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2011
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    A8, 3.7, 2000
    Salut si merci de sugestie. Am facut si eu in trecut operatiunea asta, dar nu la A8, cand le vine randul si la faruri o sa iau in considerare si ideea ta. Momentan nu le-am prioritizat pentru ca inca arata bine.
    Fa un topic de prezentare si tu la A8 sa mai marim comunitatea :)
     
  3. cristi_skif 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Apr 2013
    Locație:
    padova
    Masina:
    audi A8 2,5tdi Quattro 2002
    Buna seara, sincer as putea scrie un roman despre a-l meu A8 D2,mai ales ca l-am salvat de la ,,moarte" sigura.....a se citi dezmembrare, dar..... timpul si faptul ca nu sunt un bun povestitor ma retine sa fac asta. Inca mai am de lucru la el si sper ca in viitorul apropiat sa fac o prezentare a masinii cu toate etapele prin care a trecut si pana in prezent.Cu scuze de a fi of topic, asta este masina salvata de mine. DSC09122.JPG DSC09120.JPG
     
    bobalex18, stefan550, Andu333 și alți 4 apreciază asta.
  4. mik15

    mik15 Platinum Member

    Înscris:
    8 Aug 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    VW Touareg 3.0TDi
    @cristi_skif - e pacat sa nu-i faci un topic, mai ales ca are si o istorie a ei, masina arata super, incearca si prezintane-o te rog! :)
     
    gavryus apreciază asta.
  5. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    @cristi_skif - Subscriu si eu celor spuse de Mihai :) fa-ti o pomana cu noi si condu-ne pe taramul fagaduintei ! Din poze arata foarte bine ! :icon_thumright:
     
    cristi_skif și gavryus apreciază asta.
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Gata cu discutiile despre masina colegului. Daca vrea sa-si faca topic el, bine, daca nu, iarasi bine. Multumesc.
     
  7. cristi_skif 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Apr 2013
    Locație:
    padova
    Masina:
    audi A8 2,5tdi Quattro 2002
    OK, am sa incerc sa-mi fac curaj si voi incerca sa-mi prezint masina de la momentul intrarii in posesie si pana in prezent.... :racer:
     
    Ultima editare: 12 Dec 2017
    stefan550, Cosmin ZKG și gavryus apreciază asta.
  8. gavryus

    gavryus 6th Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2011
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    A8, 3.7, 2000
    Intram in noul an cu mașina curata! Bateria nu a mai necesitat înlocuire în final, am scăpat de o cheltuiala :)
     
    tavicosma apreciază asta.
  9. vlad_vpv

    vlad_vpv 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Aug 2015
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A3 1.8T AGU '98 k04-064
    Masina e speechless. Alta clasa, alt confort ! ..Ce-mi plac mie balenele batrane ( stiu, suna dubios :p ).
    Tin neaparat sa-mi exprim in cuvinte placerea de a ma uita la pozele cu interiorul tau...in special volanul.

    Spor in continuare si astept sa vad poze cu un an 2018 productiv, cat despre consum, nu-ti bate capul...sunt altii cu motoare mai mici care au consumul tau...da, eu zic :laugh:.
     
    gavryus apreciază asta.
  10. gavryus

    gavryus 6th Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2011
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    A8, 3.7, 2000
    O poza de la intalnirea din weekend. Photo by @LucianP
     
    Tudor.r, Claudiu Ziros, mihaicristian și alți 7 apreciază asta.
  11. gavryus

    gavryus 6th Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2011
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    A8, 3.7, 2000
    Aseara mi-am facut timp si am desfacut unul din faruri ca sa vad ce-i cu proiectoarele de faza scurta pentru ca e aproape imposibil de condus noaptea cu luminile alea. Ce am descoperit nu pot sa zic ca ma surprinde, oglinda proiectorului nu mai e oglinda fiind toata matuita/innegrita. Am gasit proiectoare noi, Bosch ce urmeaza sa le comand si sa le montez pe masina. Cu ocazia asta cred ca voi demonta si sticla de pe fiecare far in parte si voi curata totul pe dinauntru.
     
  12. Gabriel Popa

    Gabriel Popa 5th Gear Member

    Înscris:
    22 Apr 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C5, 2.7T Q, BES, 2003 / Audi A6 C5, 4.2 Q, ARS, 2000 / Audi A8 D2, 6.0 Q, AZC, 2002
    Pentru faruri ai doua optiuni. Un retrofit la FX sau Hella Evo-X de la retrofitlab.com sau vopsesti lupele originale. Nu stiu pe nimeni in Romania sa faca asta dar am vazut in Polonia un tip caruia urmeaza sa-i trimit si eu unele sa vad cam ce face.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    stefan550 și gavryus apreciază asta.
  13. gavryus

    gavryus 6th Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2011
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    A8, 3.7, 2000
    Merci de sugestii, Gabriel! Retrofit la bi-xenon suna tentant, ramane sa mai studiez exact ce/daca mai vine ceva modificat la faruri pentru asta - e teritoriu nou pentru mine :) De vopsit cele originale, nu stiu ce sa zic. As prefera mai degraba sa comand noi, mai ales ca am gasit exact ce am acuma pe masina, ar fi totul plug and play.
     
    stefan550 și Gabriel Popa apreciază asta.
  14. mik15

    mik15 Platinum Member

    Înscris:
    8 Aug 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    VW Touareg 3.0TDi
    nu te chinui sa le vopsesti pentru ca nu va tine, ori faci cum ti-a sugerat Gabi si poti avea o lumina mai buna fata de cea originala ori iei farurile alea noi, daca e pretul rezonabil as merge pe a 2a varianta.
     
    gavryus apreciază asta.
  15. gavryus

    gavryus 6th Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2011
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    A8, 3.7, 2000
    @mik15, asta am zis și eu, vopsitul iese din discuție pentru ca nu cred nici eu ca ține. O sa merg pe varianta proiectoarelor originale, noi. Le'am găsit deja și sunt la un preț ok. Ca sa schimb farurile cu totul nu prea are sens ca sunt ok astea, singura problema fiind proiectoarele.
     
  16. audi11wst

    audi11wst Silver Member

    Înscris:
    26 Mar 2010
    Locație:
    marginea U.E.
    Masina:
    A3 8V/ CRLB / QMM / 2015 - A3 8L / BFQ / FDH / 2003
    Un retrofit cu lupe bixenon a.m. corecte, va bate întotdeauna originalul (fie el și nou)... Dar dacă nu vrei să te complici/nu ai experiență, e ok și cu lupe asemănătoare cu ale tale, noi. Poți pune link cu ce ai găsit? Că să îți spun dacă sunt bune sau nu.

    s8
     
    gavryus și Gabriel Popa apreciază asta.
  17. gavryus

    gavryus 6th Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2011
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    A8, 3.7, 2000
    Eu astea le'am găsit și ma gândesc sa le comand:
    https://www.autolux.ro/proiectoare-bi-xenon-d2s-bosch-pbx19073/ - ce nu prea înțeleg eu e ca ei spun ca sunt bi xenon dar dacă într-adevăr sunt cele din poza atunci sunt perfect identice cu ale mele(care nu sunt bi xenon)

    As prefera ceva plug and play, dar sunt deschis și la sugestii. Merci!
     
  18. audi11wst

    audi11wst Silver Member

    Înscris:
    26 Mar 2010
    Locație:
    marginea U.E.
    Masina:
    A3 8V/ CRLB / QMM / 2015 - A3 8L / BFQ / FDH / 2003
    Nici eu nu văd solenoidul pentru faza lungă. Cere mai multe poze de la vânzător. Din poza aia se pare că au tot lupe freshnel (la fel ca pe original). Eu nu am văzut până acum proiectoare bixenon a.m. cu lupe freshnel. Am văzut numai cu lupe clare. Și întreabă exact ce tip de bec suportă. Că sunt proiectoare bosch oem care acceptă și d1s, d2s, d3s și d4s, dar diferă sistemul de prindere al acestora.

    s8
     
  19. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
  20. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    @gavryus proiectoarele sunt bixenon, conform titlului anuntului, la cel din dreapta imaginii se observa obturatorul pentru faza scurta/lunga desi poza nu este prea buna calitativ.
    Masina este superba, imi place foarte mult modelul, sa-l rulezi cu drag si mai multi KM ca pana acum!
     
    gavryus apreciază asta.

Distribuie pagina asta