1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Night Vision - (radar vizual cu infrarosii) la A6 C7 - instalare ulterioara - etc.

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de clauuualc, 23 Sep 2016.

  1. clauuualc

    clauuualc Silver Member

    Înscris:
    11 Mai 2015
    Locație:
    Graz-AT/ Deva-RO
    Masina:
    A6 4G 3.0 BiTDI 2013, Allroad 4G 3.0 BiTDI 2013, TT 8S 2.0TFSI Quattro 2015.
    Aveti idee ce implica retrofitul la Night Vision ?
     
  2. malexgti

    malexgti 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Iul 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    audi a6 4g 20tdi
  3. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Si eu as vrea Night vision, dar, din ce am citit e destul de dificil.
     
  4. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Avand deja ACC, lane assist, side assist, pre safe ....pe masina, am inteles ca retrofitul pentru night vision e oarecum mai simplu. Ma bate gandul sa il fac.
    Dar, inainte as vrea sa vb cu cineva care are pe masina optiunea asta. E cineva pe aici ? Multumesc.
     
  5. bet

    bet Gold Member

    Înscris:
    1 Apr 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 4G 2O12
    Un tutorial detaliat despre ce implica retrofitul la night vision gasiti aici: http://www.audipiter.ru/forum/topic/48473-opisanie-ustavnovka-nochnogo-videniia-teploviz/. Inainte ar trebui sa stiti ca sistemul este functional doar la temperaturi sub 19 grade celsius, in rest e pe post de televizor alb negru in bord. Utilitatea sistemului exista doar daca circulati mult noaptea in conditii care implica pietoni care circula haotic, sistemul nu e capabil sa recunoasca alte forme de viata in afara oamenilor. Dentimarius eu am optiunea iti trimit mai tarziu un pm cu nr de telefon.
     
    Cata_ADC apreciază asta.
  6. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    In link-ul atasat vad ca sistemul merge ok la 28 grade, sau il poti folosi doar ca night-vision, nedetectand persoane ?
     
    ORAK apreciază asta.
  7. bet

    bet Gold Member

    Înscris:
    1 Apr 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 4G 2O12
    Cele doua pictograme cu galben din coltul din dreapta sus al ecranului indica faptul ca optiunea e inactiva si asa va ramane pana la o temperatura sub 19 grade.
    Peste aceasta temperatura nu dispare imaginea doar se inactiveaza singura utilitate a acestei optiuni de a detecta pietoni.
     
  8. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Am inteles. Deci cum am zis.
    Presupun ca peste 19 grade se confunda temperatura corpului uman cu cea a atmosferei, sistemul nemaifacand diferenta intre pietoni si aer.
     
  9. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Are limita din soft de a fi activ doar sub 19 grade? Daca e asa utilitatea sistemului scade drastic. Din primavara si pana in toamna cand se raceste afara (adica fix sezonul pietonilor ce merg in comune la discoteci, si se intorc acasa echilibrandu-se unul pe altul) seara, temperaturile sunt cam peste 19 celsius. Eu cred ca sistemul "vede" si mai sus de 19 grade, doar ca nu mai poate recunoaste forma umana....... Dar poate printr-o codare ceva, se poate scoate limita de 19, si sa afiseze doar zona mai calda, fara a recunoaste formele....
     
  10. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
  11. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Deci sistemul lucreaza pana la 28 grade si nu 19. Asa e mai logic, temperatura corpului fiind de aprox 36.5 grade. la diferente mici de temperatura e noemal sa nu sesizeze nimic.
    Dar 28 grade e o limita decenta, care face sitemul sa fie mai util.
     
  12. bet

    bet Gold Member

    Înscris:
    1 Apr 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 4G 2O12
    Da, scuze pentru greseala!
    Ramasesem eu setat pe 19 grade, din cauza ca dupa trecerea la S line si demontarea camerei sistemul a redevenit activ undeva in jurul valorii de 19 grade.
    Conform manual sistemul de detectare a pietonilor devine inactiv undeva in jurul valorii de 25 grade
    . IMG_7192[1].JPG
     
  13. gl01bxg2003

    gl01bxg2003 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Feb 2017
    Locație:
    DK
    Masina:
    Audi A6 Avant 2.0 TDI ultra S-Line 2014 Cod motor CNHA, cod transmisie NYU
    Salutare domnilor. Intentionez intr-un viitor apropiat sa cumpar un A6 C7. Incerc sa ma documentez cat pot de bine inainte de a face achizitia.
    1. Stiti careva vreun site unde exista o lista completa a tuturor dotarilor posibile de pe aceasta masina si eventual cum sunt ele grupate. Aici ma refer spre exemplu la faptul ca daca masina spre exemplu are acei "ochi" in zona unde alte masini au proiectoarele va insemna ca are Adaptive Cruise Control, si ce alte functii mai vin impreuna cu aceasta. Banuiesc eu Lane Assist , Audi Presense .
    Sper ca ati inteles cumva cam ce vreau sa zic si sper sa gasesc bunavointa printre domniile voastre.
     
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ca si dotari cauti in configuratoarele de pe net din diverse tari pentru ca difera configuratoarele ca si dotari in functie de tara de destinatie. Ultimele 2 mesaje vor fi sterse pentru ca nu au nici o legatura cu acest topic. Intai citesti integral toate topicurile de pe acesta arie si nu numai si dupa (nu cred ca va mai fi cazul) revii cu intrebari in topicul despre achizitie A6 C7.
     
  15. Scorpion

    Scorpion 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Feb 2017
    Locație:
    Austria
    Masina:
    Audi A6 Avant 4G 3.0 TDI 218 CP Model 2016
    Dentimarius, eu am sistemul cu infrarosu, si sincer, teoria e grozava, dar in practica ... mda. In primul rand se merita daca ai headup display, pt ca in felul asta ai imaginea proiectata pe parbriz si ai timp sa reactionezi. Asa,fara headup display, cum am eu, problema e in felul urmator: pe timp de noapte esti concentrat cu privirea inainte, focusezi ochii la distanta ca sa (pre)vezi totul in fata. Imaginea infrarosu care o am intre vitezometru si turometru, e destul de mica, ca sa vezi bine trebuie sa cobori un pic privirea si sa focusezi aproape. Bineinteles ca poti urmari si asa cu coada ochiului cum s-ar spune, dar nu e chiar perfect. In afara de asta, camera IR are un unghi destul de ascutit, asta inseamna ca animalele sau oamenii care sunt mai aproape de masina si ceva mai mult lateral, nu vor fi prinsi de camera. Uite o poza cu imaginea IR, dar am facut-o ieri pe timp de zi, dar ca sa-ti faci o idee cum arata, poate merge. 25.JPG
     
    dentimarius apreciază asta.
  16. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Da, e adevarat, in combinatie cu headup display, e mai util si mai comod de folosit sistemul. Dar avertizarea sonora nu e utila?
    Cam care e distanta reala de la care "vede" petele de caldura pe timp de noapte? Depaseste nivelul de iluminare al fazei lungi ?
    Faptul ca unghiul camerei e destul de ascutit nu ma deranjeaza, atata timp cat imi arata vietatile de pe partea carosabila si imediata apropiere (ce e pe trotuar nu ma intereseaza...ma intereseaza ce e pe strada in fata masinii si ce e imediat aproape, cu risc de a ajunge pe carosabil)

    Iti multumesc mult @Scorpion
     
  17. Scorpion

    Scorpion 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Feb 2017
    Locație:
    Austria
    Masina:
    Audi A6 Avant 4G 3.0 TDI 218 CP Model 2016
    Dentimarius, distanta reala e in functie de mai multi factori. Dupa reclama facuta de Audi, se pot vedea corpurile sau obiectele calde de la o distanta ce depaseste faza lunga. E si adevarat, am observat asta, se pot vedea de la distanta intradevar mare.
    DAR: displayul fiind destul de mic, tot proportional in marime mica se va vedea totul. Un caine se va vedea cat un pui de pisica, o caprioara la distanta, pesemne ca se va vedea cat un caine. Trebuie sa ma mai uit odata in cartea tehnica, sa vad exact cum indica si reactioneaza sistemul asta. Ce e la distanta, arata alb, ce e mai aproape arata galben, si mi se pare ca ce e periculos de aproape, apare rosu. In privinta avertizarii sonore, o mare greseala o face Audi ca nu ne lasa sa putem regla nivelul sonor al avertizarilor, se aud nu prea tare in cazul in care asculti muzica. Si noua de obicei ne cam place muzica un pic mai sonora, nu? In cazul asta, pana auzi avertizarea sonora, se poate intampla sa faci deja gulas din caprioara. Deci sistemul nu e rau, lucreaza chiar foarte bine, ideal ar fi sa ai head up display sau eventual sa se poata muta imaginea in MMI, ceeea ce din pacate nu se poate dupa cate stiu. Eu nu mi-am luat head up pentru ca arata foarte aiurea (la BMW arata mai elegant rezolvat), si alt motiv e ca astupa o parte din düsele de aer care dau spre parbriz, si citisem pe forumul german ca unii se plang mai ales iarna ca se abureste parbrizul si nu ajunge bine aerul cald la el.
    Nu am poze cu obiecte la distanta si mai ales noaptea, o sa postez cand am ocazia sa fac, mai pun numai una cu un pieton, dar grozava tot nu este. 1.JPG
     
    Mitiy și stefan550 apreciază asta.
  18. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Da, m-am cam lamurit in linii mari si am sa fac retrofitul, desi costurile sunt destul de "rotunde".
    Night vision-ul il gasesc ca un plus mare la capitolul siguranta, pe timp de noapte si pe ceata. "Nu stiu altii cum sunt" (sa citez si pe Creanga nitel), dar pe mine ma prinde noaptea des la volan ... fie plec la dtum dimineata , fie ajung in oras seara tarziu. :)

    Multumesc mult de tot.

    P.S.:

    Evident, daca reusesti sa prinzi ceva poze sunt binevenite aici, impreuna cu o apreciere a distantei. Eu cred ca am sa fac intre timp upgrade-ul, dar ma gandesc ca or mai fi si altii ca mine.
     
  19. fantasy 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Noi 2014
    Locație:
    Braila
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI 177CP 2012
    Buna seara
    Dețin un Audi C7 din 2013 care printre alte dotări are si Night vision. Încă de cand am cumpărat mașina, nu a funcționat. Nu primesc nici o eroare cand il activez, însă sunt foarte multi “purici” care fac ca imaginea sa fie foarte neclara. Menționez ca uitându-ma la camera, am observat ca are multe punctulețe, gen ciupituri, cred eu, de la pietre.
    Am atasat si o imagine cu ceea ce imi afișează cand este activa. Imaginea pare sa se schimbe dar este neclara. Poate fi de la faptul ca a fost ciuruita camera pe frumoasele noastre drumuri pline de pietre sau poate fi doar o problema de cablaj. Iar camera arata in in a 2-a poza. A mai întâlnit cineva asa ceva ?
    Mulțumesc
     
  20. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Pai in starea in care este, ce poate sa mai vada? Incerca intai sa o cureti cu ceva, eventual o demontezi... si daca nu reusesti, atunci treci la inlocuit.
     

Distribuie pagina asta