1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Noul Volkswagen Touareg 2011

Discuție în 'Stiri auto generale' creată de klaudyu, 18 Oct 2009.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. klaudyu

    klaudyu Silver Member

    Înscris:
    15 Mar 2008
    Locație:
    Rebrișoara
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI 131 cp 2002
    Noul Volkswagen Touareg va fi un SUV de clasă mare, la fel de impunător ca până acum, dar mai modest decât verii de concern Audi Q7 sau Porsche Cayenne - platforma tehnică, însă, o va împărţi în continuare cu cele două modele.

    Ca şi gabarit, noul Touareg nu va fi cu mult mai mare decât generaţia actuală , însă va pune un accent mai mare pe dinamism. Motorizările vor avea 4, 6 şi 8 cilindri, atât pe benzină, cât şi diesel, iar în plan există şi o versiune hibrid . Aspectul va fi fresh, dar nu neapărat original, încadrându-se perfect în linia lui VW Golf 6. Este de aşteptat ca noul model să ofere opţional şi un al treilea rând de scaune, precum şi reductor pentru tracţiunea integrală.

    Lansarea noii generaţii VW Touareg este prevăzută pentru finalul lui 2010.

    Promotor
     
  2. glumaretzuu Gold Member

    Înscris:
    16 Mar 2008
    Locație:
    Bacău / Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0TDI
    Din pozele acestea au virat prea mult designul spatelui spre Audi. Se apropie ziua cand toate masinile vor avea acelasi design?:( Oricum arata bine si sper ca va fi o masina echilibrata ca modelul actual, din toate punctele de vedere.
     
    Ultima editare: 18 Oct 2009
  3. HESTILO

    HESTILO 3rd Gear Member

    Înscris:
    4 Mai 2008
    Locație:
    Madrid
    Masina:
    Alta marca
    Stopurile spate sunt copy paste cele de pe q7 !! Oricum arata binisor per total !
     
  4. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
  5. eminence

    eminence Pasionat Audi

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Turda, jud.Cluj
    Masina:
    Audi A6 Avant 1.9TDI AWX 2002
    Fata de Golf, spate de Q7... nimic nou :) insa n-arata rau.
     
  6. CLM

    CLM Platinum Member

    Înscris:
    18 Oct 2008
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    B6 1.9 TDI quattro; ex: B5 1.8i quattro; ex: B5 1.8T; 80 B4 2.0;
    :aggressive:Q7 sau Q5... oricum spatele e copiat! si fatza... Golfurile toate cu aceeasi fatza, scirocco iar... puteau scoate ceva mai bun cred eu

    au inceput cu Audi 50 -> vw Polo. apoi primul Audi 100 avant (care de fapt era hatchback) l-au transformat in passat. apoi i-au pus lui Phaeton forma stopurilor de la A8. si sunt multe exemple. nemtii astia zici ca sunt chinezi. parca vad ca urmeaza leduri incorporate in faruri, sau daca A5 are succes, urmeaza vreun vw pe caroseria aia

    eu inteleg sa duci o generatie de modele cu asemanare de design, fiindca fac parte din aceeasi perioada si trebuie sa completeze o gama... dar chiar copiate in halul asta... designerii aia au viziune de cartitza
     
    Ultima editare: 31 Oct 2009
  7. sorin.crisan

    sorin.crisan 4th Gear Member

    Înscris:
    13 Noi 2008
    Locație:
    Timișoara / Deva
    Masina:
    (ex) Audi A4 B5 1.9 TDI-PD AJM 2001
    :yes: arata bine, e chiar OK!
     
  8. Bestie

    Bestie 5th Gear Member

    Înscris:
    7 Apr 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B6 1.9 TDI Quattro AVF 2003
    pe mine nu prea ma incanta ce vad in pozele din primul post. Sper sa nu iasa asa! Personal, prefer design-ul actual. Ma rog, este doar o poza facuta in photoshop cea de mai sus si poate d-aia...
     
  9. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 45tfsi Quattro, Maserati Grecale Modena
    iar ala e doar un cgi.
    adica, daca m-as pricepe la computere, as face si eu o asa poza sa o dau la comentat.
     
  10. psebi

    psebi 5th Gear Member

    Înscris:
    9 Dec 2008
    Locație:
    Piatra Neamt
    Masina:
    A3 8P 2.0TDI
    Pozele alea sunt niste fantezii de-ale unuia care colaboreaza cu Promotor, apar tot felul de poze pe acel site. Mi se par egale cu zero.
    Apropo de faptul ca noul Touareg se inspira din Golf...noul Golf s-a inspirat din Touareg :D.
     
  11. teg

    teg Moderator Staff Member

    Înscris:
    6 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6
    Poze spion reale cu noul Touareg.

    De data asta fara camuflajul obisnuit - totusi, nu va lasati pacaliti, alea nu-s stopurile lui ci niste abtibilduri :)

    Dar in rest, cam asta e masina pe care o vom vedea si pe strazi cat de curand
     
  12. teg

    teg Moderator Staff Member

    Înscris:
    6 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6
    Fotografii oficiale prezentate de VW inaintea lansarii de la Geneva:
     
  13. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
  14. Bogdan.IS

    Bogdan.IS Audi Expert

    Înscris:
    6 Sep 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C5 1.9 TDi , Audi 80 B3 1.6 D
    imi place MAXIM noul touareg ... este una dintre masinile mele preferate . imi place foarte mult cum arata masina . ii dau un 10 .
     
  15. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Mai frumos si stilizat ca si Q7-le
    Bravo VW
     
  16. teg

    teg Moderator Staff Member

    Înscris:
    6 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6
  17. teg

    teg Moderator Staff Member

    Înscris:
    6 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6
    A doua generaţie a SUV-ului german, prezentată noaptea trecută, va debuta pe 2 martie, cu prilejul Salonului Auto de la Geneva. Vânzările încep la scurt timp după acest moment, în aprilie. Preţurile urmează a fi anunţate.

    Noul Touareg, care dispune de aceeaşi arhitectură ca şi viitoarea generaţie a modelului Porsche Cayenne, este cu patru centimetri mai lung ca actualul SUV (având 4,78 metri), dar şi cu doi centimetri mai scund (la 1,72 metri).

    Mai important este faptul că noul model cântăreşte cu peste 200 de kilograme mai puţin. Numai din acest motiv, automobilul a devenit cu 20% mai eficient în ceea ce priveşte consumul de carburant, susţine Volkswagen.


    Hibrid cu aproape 400 CP

    Noul Volkswagen Touareg va oferi şi o versiune cu propulsie hibridă. Marea vedetă a gamei dispune de un motor supraalimentat pe benzină - 3.3 V6 TSI - cuplat la o unitate electrică.

    Motorul cu ardere internă produce 333 de cai-putere. Motorul electric furnizează 46 de ”cai” suplimentari. Touaregul hibrid se laudă cu 379 CP.

    Automobilul, care emite, în medie, 193 de grame de dioxid de carbon pe kilometru, poate fi condus în modul 100% electric, până la o viteză maximă de 50 km/h.


    Fără ”legendarele” V10 TDI şi W12

    Celelalte versiuni VW Touareg disponibile în momentul lansării comerciale vor fi animate de motoare turbodiesel - 3.0 V6 TDI – 237 CP (7,4 l/100 km, 195 g/km) şi 4.2 V8 TDI – 335 CP (9,1 l/100 km, 239 g/km) – sau turbo pe benzină - 3.0 V6 FSI – 280 CP (9,9 l/100 km, 236 g/km).

    Versiunile V10 TDI şi W12 au dispărut din ofertă, în numele salvării planetei.


    Automatizare totală

    A doua generaţie Volkswagen Touareg este dotată cu un sistem de camere, care oferă imagini din jurul maşinii – utile în timpul manevrelor de parcare. Noul SUV selectează singur fazele scurtă şi lungă, pentru un confort total. Climatizarea permite setări pe patru zone.

    sursa: evz.ro
     
  18. eminence

    eminence Pasionat Audi

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Turda, jud.Cluj
    Masina:
    Audi A6 Avant 1.9TDI AWX 2002
    Subscriu. Arata superb!
    Nu stiu cat de buna e insa renuntarea la motorizarile de top, oricat de ecologisti am fi.
     
  19. masimo

    masimo Silver Member

    Înscris:
    29 Iul 2008
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A5 3.0 TDI with REVO Stage 3 DPF Bypass Software,VW Touareg 3.0 TDI,2011
    Foarte frumos! De cand il astept!:) Ma incearca un feeling...anul asta sau inceputul anului viitor,la hibrid ma refer! V 10 tdi avea el performante dar si minusuri, din cauza greutatii mari,consum,intretinere si taxe foarte mari(doua filtre de motorina,doua de aer,4 placute de frana fata/roata etc)de aceea pierd foarte mult la revanzare! Vezi preturi pe mobile.de,te crucesti,14-15.000 masina de 3 ani cu valoare noua 80.000 eur.!Nasul meu a luat unul cu 13.000 de eur tva inclus,2005, impecabil,full option. Oricum hibridul are 380 de cai fata de 313,fara a face referiri la diferente de consum si greutate! Sunt dea dreptul incantat!:hi:
     
  20. hendlerke 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Feb 2010
    Locație:
    tg-mures
    Masina:
    audi 19 tdi pd 131 ps 2004
    mie imi place sa sti
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta