1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Nu functioneaza faza scurta/lunga - la A4 B5 - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de sorin.crisan, 20 Ian 2009.

  1. catdan_93

    catdan_93 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2010
    Locație:
    bistrita
    Masina:
    1,9 TDI din 2002
    am si eu o problema cu faza lunga.....nu merge de la maneta numai daca trag spre mine(cum fac semn din faruri)si mi greu sa o tin cu mana......daca imping maneta nu merge.......inainte facea figuri dar daca tineam impins si miscam putin in sus si in jos reuseam dar acuma nu......are cva maneta.......poate stie cineva.... are cva cleme inauntru???.......habar n-am....si cam nasol de desfacut volanul cu airbag
     
  2. bushman

    bushman Gold Member

    Înscris:
    26 Iul 2009
    Locație:
    București / Titu
    Masina:
    Audi A4 B5 , 1.8 ,ADR, 1996,125cai
    Da e maneta de vina trebuie sa o dai jos si sa o curetzi sau sa o schimbi .
     
  3. catdan_93

    catdan_93 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2010
    Locație:
    bistrita
    Masina:
    1,9 TDI din 2002
    da dar nu cred ca ma bag.....nu am desfacut niciodata volanul
     
  4. bushman

    bushman Gold Member

    Înscris:
    26 Iul 2009
    Locație:
    București / Titu
    Masina:
    Audi A4 B5 , 1.8 ,ADR, 1996,125cai
    Vezi ca sunt tutoriale multe pe sait cum sa desfaci volanul si daca ai un pic de ordine in operatii si nu o sa strici nimic , cand ajung acasa o sa pun si un link cu operatia
     
  5. dark.rider1

    dark.rider1 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Feb 2011
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 B5, 1.6 ADP, '96
    Ma inscriu si eu in clubul celor fara faza lunga. :happy:

    O sa caut niste tutoriale, si in weekend, daca am timp ma apuc pe mesterit. Mi-e putin frica cu airbagul din volan. E necesar sa scot ambele borne, sau doar plusul?
     
  6. sorin.crisan

    sorin.crisan 4th Gear Member

    Înscris:
    13 Noi 2008
    Locație:
    Timișoara / Deva
    Masina:
    (ex) Audi A4 B5 1.9 TDI-PD AJM 2001
    eu cand am avut aceasta problema am scos ambele borne,apoi am asteptat 15 minute si m-am apucat de treaba..sunt 2 suruburi in spatele volanului cap trox din cate imi amintesc..se scoate airbagul,deconectezi mufele si il pui cu grija deoparte..mai departe,desfaci acea carcasa de plastic formata din 2 bucati,aici iti trebuie surubelnita in cruce sau imbus,nu mai stiu exact..intorci volanul in stanga,pana ai acces la primul surub,apoi spre dreapta ca sa desfaci al 2-lea surub..scoti carcasa si sfatul meu,marcheaza cu un marker pozitia volanului pe coloana de directie ca atunci cand il pui la loc,sa fie in aceeasi pozitie..apoi partea care a fost mai complicata pentru mine si anume demontarea volanului,iti trebuie o cheie speciala pe care nu am avut-o,dar am imprumutat-o de la un prietem mecanic,un fel de Torx stea in 12 colturi..dupa ce ai dat volanul jos,scoti si acel inel spiral airbag volan ..de aici ai acces la maneta..nu e complicat daca ai scule,timp si rabdare..poate si putina grija :p daca am uitat ceva rog pe cei care au mai efectuat aceasta operatiune sa ma completeze! spor la treaba si numai bine!
     
    Ultima editare: 8 Apr 2011
  7. floryn_boss2008

    floryn_boss2008 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Iun 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 1,9 tdi AVB,101 cp 2003
    Salutare,
    Unde se gaseste pe masina releul de faza lunga pentru un A4 B5 1995 ?
     
  8. molnarlehel 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Dec 2009
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 '96 1.9 TDI 1Z \ VW Bora '01 1.9 AJM
    Este indicat sa fixezi carcasa de fir pentru airbag cu banda izoloatoare, altfel risti sa le rupi dupa ce montezi volanu la loc si virezi.
    Cel putin eu asa am procedat cand am dat volanul jos sa-l imbrac in piele.
     
    Ultima editare de un moderator: 23 Iul 2011
  9. alinfatu

    alinfatu 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2008
    Locație:
    slobozia
    Masina:
    audi a4 b5 1.8
    Nu dati banii pe bloc. Verificati firul galben negru care vine din blocul de lumini in partea electronica a contactului 100%
     
    Ultima editare de un moderator: 27 Iul 2011
    Marcelo apreciază asta.
  10. knoxville 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    Audi A4, 1.9TDI/90CP, 1999 , AHH
    Am aceeasi problema, flash-ul merge, faza lunga nu :(
    Alinfatu, unde e blocul de lumini de care vorbesti? Is cam pe spate cu chestiile electronice :P
     
  11. Ferydeva

    Ferydeva Silver Member

    Înscris:
    9 Apr 2009
    Locație:
    deva
    Masina:
    Audi A4 1.6 ADP 1996
    Problema ta e comuna si se datoreaza oxidarii unui contact in blocul de lumini.Se demonteaza blocul si se rezolva usor problema doar sa ai un pic de inclinatie spre tehnica.Daca te apuci sa il desfaci mare atentie la arculete si la piesele de plastic sa retii ordinea.
     
  12. knoxville 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    Audi A4, 1.9TDI/90CP, 1999 , AHH
    Trebuie curatat contactul acela sau schimbat? La service cam cat m-ar costa treaba asta? multumesc.
     
  13. sorin.crisan

    sorin.crisan 4th Gear Member

    Înscris:
    13 Noi 2008
    Locație:
    Timișoara / Deva
    Masina:
    (ex) Audi A4 B5 1.9 TDI-PD AJM 2001
    Eu in prima faza am incercat sa il repar (la reprezentanta) nu stiu cat a costat reparatia deoarece tot atunci am facut si revizia, nu m-am uitat pe factura sa vad cad cat a fost reparatia. Stiu sigur ca l-au desfacut, au dat su spray de contacte, a functionat foarte putin, dupa care a inceput din nou sa faca figuri. Apoi m-am hotarat sa-l schimb cu unul din dezmembrari.
     
    Ultima editare de un moderator: 6 Mar 2012
  14. knoxville 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    Audi A4, 1.9TDI/90CP, 1999 , AHH
    Se poate cumpara contactul separat sau impreuna cu maneta ? Merci.
     
  15. sorin.crisan

    sorin.crisan 4th Gear Member

    Înscris:
    13 Noi 2008
    Locație:
    Timișoara / Deva
    Masina:
    (ex) Audi A4 B5 1.9 TDI-PD AJM 2001
    Nu cred,e incorporat in maneta
     
  16. Ferydeva

    Ferydeva Silver Member

    Înscris:
    9 Apr 2009
    Locație:
    deva
    Masina:
    Audi A4 1.6 ADP 1996
    Contactul cu problema este in maneta.Ideea e ca il poti desface frumos si cureti contactul oxidat dar e de munca putin, si la desfacut e mai ceva cu lego,dar asa nu cumperi altu.Am vazut ca zicea cineva ca nu tine,vreau sa zic ca i-am curatat la un pieten si merge de luni bune.
     
  17. sorin.crisan

    sorin.crisan 4th Gear Member

    Înscris:
    13 Noi 2008
    Locație:
    Timișoara / Deva
    Masina:
    (ex) Audi A4 B5 1.9 TDI-PD AJM 2001
    Iti spun sincer,cei de la reprezentanta Arad au facut ceva la el..deoarece nu imi functiona deloc! Cand am ridicat masina,tipul de acolo mi-a spus ca functioneaza,dar nu stie cat si cum...mi-a zis ca in cazul in care imi face din nou figuri,necesita inlocuit...asa a si fost :)) Ma rog, nu stiu cat de bine l-au curatat ei..depinde de la caz la caz..Oricum,merita sa incercati sa-l reparati. Bafta si drumuri bune!
     
    crisscriss606 apreciază asta.
  18. grigo112

    grigo112 Bronze Member

    Înscris:
    3 Noi 2009
    Locație:
    Reghin
    Masina:
    A6 C6, 2.0 TDI. BRF, Audi A4 B7, Avant, 2.0TDI, BRD
    salut, acum cateva minute am observat o problema la becurile mele cu xenon, faza lunga si scurta, mai exact dau faza lunga merg ok, dau flash si nimic, din cat in cat mai clipeste, mentionez ca martorul din bord se aprinde la orice flash dar becurile nu, ce-ar putea fi? sa fie xenonul de vina? mentionez ca pana acum puteam sa dau flash-uri fara nici o problema
     
  19. grigo112

    grigo112 Bronze Member

    Înscris:
    3 Noi 2009
    Locație:
    Reghin
    Masina:
    A6 C6, 2.0 TDI. BRF, Audi A4 B7, Avant, 2.0TDI, BRD
    Am rezolvat problema, era tot din blocul de lumini aveam contactele oxidate, (nu credeam ca-i de acolo atat timp cat martorul din bord se aprindea cand dadeam flash) le-am slefuit putin cu smirghel foarte fin si functioneaza perfect, iti trebuie ceva indemanare, rabdare pentru ca are cateva arcuri care te chinuie putin, ceva scule (Torx-uri, surubelnita stea, imbusuri, tubulara 26), si putina pricepere am atasat cateva poze din timpul lucrarii, am incercuit unde sunt contactele care actioneaza faza lunga si flash-ul si care trebuie curatate. Sper sa va fie de folos. Numai bine
     
  20. Ogyo

    Ogyo Silver Member

    Înscris:
    6 Mai 2013
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    A4, B5, 1996 - 1.8i 125 cp - ADR
    Si eu aveam aceeasi problema, s`a rezolvand frecand in sus si in jos maneta in timp ce dadeam flash . Au inceput sa mearga surprinzator . E foarte deranjant sa n`ai flashuri ( pt mine )
     

Distribuie pagina asta