1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

O noua meserie: vanatorii de fraieri in trafic - Mafia tamponarilor intentionate

Discuție în 'Accidente auto' creată de mlozoveanu, 2 Feb 2011.

  1. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Dar ce pacat ca nu se opreste asadar, martori zero...
    Daca ai simula 10 accidente de genul, garantez ca 9 soferi nu s-ar opri iar ala 1 care se opreste, e genul de curios care vrea sa vada si ochiul lui dar nu te poti baza pe dumnealui intr-o instanta.
     
  2. birou-avocatura.com Banned

    Înscris:
    2 Apr 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi
    Sfat juridic

    Salutare!
    La solicitarea userului "mlozoveanu", voi posta in cele ce urmeaza recomandarile noastra fata de astfel de cazuri.

    Intai de toate, va spun ca nu e deloc noua schema asta.
    Avem inca de prin 2007 o prima sentinta penala obtinuta impotriva unor astfel de speculanti. La vremea respectiva, am "apreciat" ingeniozitatea respectivului si am crezut ca e un episod pasager in peisajul autohton, insa ulterior aveam sa constat ca e o procedura pe care romanii, rusii, ucrainienii si bulgarii o practica cu succes in tari mai civilizate unde buna credinta a bastinasilor a alimentat buzunare avide de imbogatire pe seama naivitatii.

    Astfel, in genul de speta dezbatut aveti doua moduri de a actiona:
    In aparare:
    Puteti pur si simplu sa va asigurati aparari impotriva celor sustinute de pretinsa victima, fara a face nimic in plus.
    Ramane ca el sa faca prima mutare si dvs. sa-i demontati sustinerile.
    Solutii: cereti expertiza tehnica auto avand ca obiectiv stabilirea imprejurarilor in care s-a produs accidentul.
    Initial, un agent neexperimentat ar putea intocmi P-V prin care sa stabileasca vina dvs.
    Avand in vedere ca este accident usor, solutia este aparent legala: se incheie P-V de contraventie si stabilire a vinovatiei.
    Modalitatea prin care puteti ajunge la expertiza amintita e sa contestati P-V-ul intocmit si sa cereti in instanta administrarea probei cu expertiza.
    Totodata, ca in toate cazurile soldate cu accident, recomand sa atrageti pe cat posibil solidaritatea publica. Asta inseamna sa determinati cat mai multi "gura-casca" sa vina ca martori in sprijinul dvs.
    In masura in care refuza, cereti-le macar numarul de tel., poate reuseste sa-i convinga avocatul dvs.
    Daca le stiti adresa, atunci ati facut un pas mare inainte, intrucat e suficient sa-i nominalizati ca martor in proces si vor fi nevoiti sa se prezinte.
    Cu ajutorul martorilor veti intari concluziile expertizei tehnice.
    In acest fel reusiti sa combateti sustinerile pretinsei "victime".

    In atac:
    Asa cum va spuneam, se poate chiar prelua initiativa impotriva respectivilor, facandu-i pe ei inculpati in propriul dosar.
    Cum se face:
    Mai intai va spun ca foarte putini dintre cei ce recurg la metoda asta de pacalit naivi au tupeul sa se prezinte cu "povestea" in fata politiei. Ei stiu f. bine ca majoritatea agentilor de la rutiera cunosc procedeul. Daca dvs. riscati o raspundere materiala, ei stiu ca risca o raspundere penala.

    In masura in care narodul are proasta inspiratie de a se prezenta la politie cu povestea nascocita, prezentati-va si dvs. cu plangerea penala deja redactata pentru inselaciune (art. 215, alin.2/Cod penal) in concurs (art. 33-36/Cod penal) cu distrugerea (art. 217-218/ Cod penal).
    Odata ce v-ati prezentat, relatati agentului varianta dvs, mentionati-i numele martorilor ale caror date ati reusit sa le aflati si inregistrati propria dvs. plangere penala impotriva pretinsei victime.
    Odata inregistrata plangere penala, dosarul nu se mai inchide cu banalul P-V de contraventie, ci se transforma intr-o ancheta in toata regula.
    Solicitati in probatoriu, pe langa martori si planse foto, efectuarea expertizei tehnice cu obiectivele aratate mai sus.
    Dupa ce l-ati incoltit, smecherasul va ajunge sa va ofere el dvs. tot felul de sume pentru a va schimba atitudinea.
    In masura in care toate probele conduc la vinovatia respectivului, va fi trimis in judecata pentru savarsirea infractiunilor mentionate.
    Daca parchetul ii da neinceperea urmaririi penale, nu dezarmati; exista posibilitatea de a contesta rezolutia procurorului (art. 278/ Cod procedura penala).

    -Nu va pierdeti cu firea. Daca el e calm, dvs. scoteti-l din minti cu un calm si mai mare. Daca va spune cata dreptate are el in cazul in care ajungeti la politie, dvs. invitati-l chiar.
    -Daca el va recita din Codul rutier, dvs. recitati-i din Codul penal.
    -Daca devine violent, mai adaugati in plangerea penala si amenintarea (193/ CP) ori lovirea sau alte violente (180/CP).
    -Daca el are un martor asigurat in masina, dvs. asigurati-vi-i pe toti cei de fata.
    -Daca chiar nu aveti niciun mijloc de proba impotriva lui, nu va sfiiti sa ajungeti la politie; in cel mai rau caz va trebui sa-i dati RCA-ul. Pana la urma d'aia l-ati si facut, sa stati linistit in astfel de cazuri.
     
    Ultima editare: 3 Feb 2011
  3. cata26bcn

    cata26bcn Silver Member

    Înscris:
    27 Dec 2007
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A4B8 motor CAGA 2010 , ex :A4 B6 2005 8E2,1,9TDI 160cp,motor BKE
    Cred ca are mare dreptate,de ce mai platim asigurarea RCA? daca nu o folosim sa scapam de astfel de .....nici nu stiu cum sa le spun,ca "oameni" e prea mult spus....pacat ca nu se aplica si la noi unele reguli ca in tarile arabe..:whip: :eiertritt: :asskicking: si multe altele.
     
  4. mlozoveanu

    mlozoveanu Bronze Member

    Înscris:
    13 Noi 2007
    Locație:
    Somewhere in the jungle (Buc)
    Masina:
    A4 8E Avant 2.0 TDI 103 KW
    Multumim dl. av. Silviu Şerban pentru toate informatiile si sfaturile pe care ni le-ati oferit! :rock::respekt:

    Sa speram ca nu vom ajunge in astfel de situatii :hi:
     
  5. Nemesis 31

    Nemesis 31 3rd Gear Member

    Înscris:
    31 Mar 2010
    Locație:
    IN
    Masina:
    Audi
  6. kellu

    kellu Platinum Member

    Înscris:
    19 Aug 2007
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Opel Corsa
    Eu nu stau de certuri cu respectivii. Am intotdeauna la mine o copie de pe RCA (ca sa nu mai alerg sa fac una) si fisa colorata de accidente usoare. Completez frumusel foaia, ii dau copia RCA si la revedere. :)

    Ceva asemanator am patit si eu: m-am dat jos din masina ca sa ajut un "coleg" in pana si n-am incuiat-o. M-au usurat de laptop. Nou-nout, abia cumparat de o saptamana. :(
     
  7. xxxxxxx 6th Gear Member

    Înscris:
    23 Sep 2010
    Locație:
    Baia-Mare
    Masina:
    Audi A4 2.0 TDI CAGA E4+ 2009
    Cea mai simpla metoda de a evita astfel de probleme, e sa nu acepti prioritatea, il lasi pe om sa treaca si iti vezi si tu cand poti de drum, graba strica treaba si ei pe asta mizeaza, iar daca traficul este intens bara la bara, si ai nevoie maxima de aceasta prorietate, cred ca se vede si dupa fata omului, a masinii, ce fel de persoana iti da prioritate sau cu ce scop iti da aceasta prorietate, si daca totusi se intampla, cred ca cea mai buna metoda e sa inghiti sa ii dai RCA si sa pleci mai departe.:superman:
     
  8. birou-avocatura.com Banned

    Înscris:
    2 Apr 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Este veche povestea. :) Se dezbate intens pe alte forumuri auto.
     
  10. birou-avocatura.com Banned

    Înscris:
    2 Apr 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi
    Povestea e veche, insa flagrantul asta e unul dintre cele mai rapid organizate.
    Noutatea consta in flagrantul in 2 zile, nu in conduita infractionala.
    Daca pana acum dura in jur de o luna pana ajungea dosarul la parchet, anul asta se pare ca ii asteptau cu echipa deja formata.
    Probabil si pentru ca anul trecut cam toate plangerile de felul asta au trecut in noul an inca nesolutionate, cu a.n. sau n.u.p. din lipsa de probe.
     
    Ultima editare: 4 Feb 2012
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu erau solutionate pentru ca nu depunea nimeni plangere si chiar daca depuneau plangere nu erau probe concludente pentru procuror sau judecator. Era cuvantul intimatului impotriva pagubitului. Asta este primul flagrant de genul acesta. Au avut noroc politisti si procurorii si sa speram ca va inceta aceasta practica. Oricum o faceau cu cine tinea, ca nu cu toata lumea le mergea aceasta treaba, din mai multe motive.
     
    Ultima editare: 4 Feb 2012
  12. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    Nu am provocat pana acum nici un accident dar ca sa fiu preventiv mereu am o copie dupa RCA la mine.
    Daca vad ca situatia o ia in directii gresite nici nu voi sta la discutii cu omul. Ori facem amiabila ori daca nu la politie. Sunt asigurat si daca gresesc are cine se ocupa de dauna vinovatului, nu trebuie sa platesc de 2 ori :)
    Dar cum nu toti isi cunosc drepturile ... isi merita soarta parca
     
  13. kellu

    kellu Platinum Member

    Înscris:
    19 Aug 2007
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Opel Corsa
    corect
     
  14. klaudyu

    klaudyu Silver Member

    Înscris:
    15 Mar 2008
    Locație:
    Rebrișoara
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI 131 cp 2002
    Ideea era ca ti se suspenda permisul,daca se ajunge la politie.
     
  15. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Birou Avocatura, cat de legala, sau acceptata de catre autoritati este o filmare efectuata cu o camera din interiorul masinii in care se vede ca masina de pe drumul cu prioritate da prioritate voit masinii de pe drumul cu cedeaza, apoi intra in ea intentionat?
     
  16. kellu

    kellu Platinum Member

    Înscris:
    19 Aug 2007
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Opel Corsa
    De ce sa se ajunga la politie, daca eu recunosc greseala si ii dau asigurarea? Nu de-asta s-au bagat formularele colorate? Ca sa nu se mai ajunga pe la politie pt tamponari usoare, nu?
     
  17. klaudyu

    klaudyu Silver Member

    Înscris:
    15 Mar 2008
    Locație:
    Rebrișoara
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI 131 cp 2002
    "Omu" nostru iti face oferta de nerefuzat:) : ori politie ori sa-i dai lui bani.Evident exista si alte variante pe care le poti aborda(stiti voi):)
     
  18. birou-avocatura.com Banned

    Înscris:
    2 Apr 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi
    A se vedea art. 91 ind. 5 si 91 ind. 6, alin. 2 din Codul de procedura penala.
     
  19. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Dupa ce am facut un slalom prin haosul legilor m-am ales doar cu atat:
    "Inregistrarile prezentate de parti, pot servi ca mijloace de proba, daca nu sunt interzise de lege."

    Din asta inteleg ca e discutabil... poate sa mi se respinga pe motiv ca nu a fost obtinuta legal. Sau sa se admita. Deci tot nelamurit am ramas...
     
  20. mario79

    mario79 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Dec 2011
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    audi a 4 ,1.9 tdi ,1997
    de obicei sunt luate in calcul cele obtinute cu mijloace tehnice omologate(camere de supraveghere etc) montate legal de firme autorizate.ex.un accident de circulatie filmat de camerele de supraveghere dintr_o intersectie poate fi considerat mijloc material de proba dar trebuie solicitata filmarea de politie sau instanta.
     

Distribuie pagina asta