1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Odiseea unei restaurari

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de boresque, 17 Oct 2008.

  1. boresque

    boresque Gold Member

    Înscris:
    3 Sep 2008
    Locație:
    E60
    Masina:
    A6 4B-C5, sedan model 2000, 2.5TDi AKN 110Kw(150hp), c.v. M6-DQS
    01.10.2008

    01.10.2008
    16. Am comandat blocuri optice pe spate din cele cu sticla mai clara, ca pentru modelul cu face-lift. Cele initiale mi se par cam fade pentru o masina care se vrea a fi impecabila in finalul operatiunilor. Le-am gasit tot pe www.ebay.de la un magazin din germania care se ocupa numai cu asa ceva: www.teileguru.de Cost piese + taxe postale: 153 Euro. Manopera: 0 lei, ma mai pricep si eu! Livrare: 5 zile. Doar sunt nemti, isi respecta blazonul. O singura problema am observat ca are poporul asta: nu vorbesc alta limba decat germana nici picati cu ceara topita. De fiecare data cand aveam ceva de comunicat cu ei trebuia sa stau cu doua dictionare online, germ-rom si rom-germ, deschise simultan.

    Va urma... cat de curand!
     
    ianculets apreciază asta.
  2. boresque

    boresque Gold Member

    Înscris:
    3 Sep 2008
    Locație:
    E60
    Masina:
    A6 4B-C5, sedan model 2000, 2.5TDi AKN 110Kw(150hp), c.v. M6-DQS
    Episodul 10 - Fotografii „Before”

    Fotografii „Before”
    Pentru a va putea forma o imagine cat mai clara asupra interventiilor ce se vor aduce masinii (cel putin d.p.d.v. estetic), prin comparatie cu rezultatul final, m-am gandit sa postez si cateva fotografii cu masina in starea initiala, din momentul achizitiei.
    Puteti observa rotile gigantice cu care am cumparat-o, folia, care desi montata impecabil, nu permite niciun pic de vizibilitate (aviz amatorilor de „afumat” geamurile la limita extrema, luati in calcul si aspectul practic nu doar look-ul de tip „limo”), displayul defect, CD-playerul care nu intra complet in bord, farurile matuite, stopurile vopsite pe lateral, ornamentele fade cu aspect de titanium, tapiteria din textil si alte detalii care va mai sar in ochi la prima vedere.
    Cele mai multe dintre poze sunt facute de mine, insa cateva dintre ele au fost primite pe messenger de la fostul proprietar din Valcea, cu ocazia intalnirii virtuale de care v-am vorbit intr-unul din episoadele anterioare.

    Va urma... cat de curand!
     
  3. KASSEL

    KASSEL Banned

    Înscris:
    22 Oct 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI TT 3.2 DSG Quattro 250CP / VW TOUAREG 3.0 TDI / VW GOLF 1.4
    Fara suparare dar acum dupa ce am vazut pozele imi dau seama ca intradevar masina are nevoie de o restaurare completa, daca in iulie 2006 arata asa banuiesc ca in 2008 arata mult mai jalnic. Spor la treaba si asteptam pozele cu ea "noua" ;)
     
  4. Vlad04NOZ

    Vlad04NOZ Gold Member

    Înscris:
    20 Sep 2007
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi B3 1.8S & Audi A4 B5 Avant

    Sincer mie nu mi se pare masina a fii intr-o stare jalnica, am vazut masini aduse de curand din Germania care aratau mult mai rau la interior ca si aceasta;), cat despre faruri...drumurile si metodele de dezapezire cu pietris din Romania nu iarta nimic, sunt curios cum o sa arate multe dintre masinile aduse recent de dincolo dupa 3-4 ani de Romania sunt sigur ca fara o ingrijire speciala din partea proprietarilor o sa arate mult mai jalnic decat A6-le acesta;) (masina fiind diesel sunt sigur ca a si parcurs multi km pe meleagurile mioritice deci inevitabil a fost "cosmetizata" cu sute de kg de praf, noroi, pietricele...etc.:))...Astept cu interes continuarea la acesta odisee :beerchug:
     
  5. gaby1773

    gaby1773 Banned

    Înscris:
    14 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4 B6 2003 1.8T Sport - evolutie continua
    Nici mie... cel putin din poze
     
  6. Alexyno

    Alexyno 5th Gear Member

    Înscris:
    16 Mai 2008
    Locație:
    Prahova
    Masina:
    Audi A4 1.9TDI/96kw-131cp Quattro
    Nu mi se pare ca arata chiar asa rau masina...E cat de cat ok...Sa sti ca asteptam cu mare interes continuarea episoadelor,pt ca eu le urmaresc nerabdator...si te apreciez pt eforturile tale de a incerca sa o faci sa arate pe gustul tau...pt ca intr-un fel masina iti exprima si personalitatea.Mult succes incontinuare si asteptam cu drag urmatoarele episoade:beerchug:
     
  7. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    din poze masina pare ok.
    bineinteles partea tehnica e cea mai importanta si apoi aspectul ;)
    multa bafta in ceea ce faci si felicitari pentru munca pe care o faci. arati intr-adevar ca ai o pasiune pentru masina asta
    ai tot respectul meu
     
  8. zak2005

    zak2005 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Dec 2007
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    A4 Avant 1.9 tdi 2003
    triple a6

    Salut,
    Am citit cu mare atentie si parc am avut un deja-vu. Sunt cam in aceiasi situatie cu a ta. Am avut si momente mai proaste ( se stricau o groaza de chestii parca era turbata ) dar acum e bine - investitiile in a6 s-au diminuat si acum ma bucur de o masina f. reusita.
    Am vazut ca ai triplele pe leduri vopsite disponibile.... As incerca sa vad daca pot sa scot ceva din ele. Ce zici ? Mi le dai?
     
  9. Niwi

    Niwi 5th Gear Member

    Înscris:
    12 Aug 2008
    Locație:
    SUA (satele unite ale Almăjului )
    Masina:
    pe jos
    Eu cred ca masina respectiva nu necesita restaurare ci doar vanzare. Daca nu-ti place sau consideri ca ti-ai luat tzeapa mai bine o vinzi sau putea-i pur si simplu sa-ti iei una noua. De ce sa-ti iei una veche si sa bagi bani in ea ca inecatu' ca sa schimbi tot cind poti cumpara una noua si poate chiar iesi mai ieftin. Eu prin restaurare inteleg altceva .......daca era o masina de cel putin 30 de ani mai intelegeam.
     
    mariano apreciază asta.
  10. audia6tdi Guest

    Înscris:
    21 Mar 2008
    Locație:
    bd
    Masina:
    momentan in cautare,fara graba
    exact de aceeasi parere sunt si eu.la cati bani ai bagat in ea sigur iti luai alta macar la an mai bun adica 2002 si sigur in stare mai buna.fara suparare dar asta-i parerea mea
     
  11. Vlad04NOZ

    Vlad04NOZ Gold Member

    Înscris:
    20 Sep 2007
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi B3 1.8S & Audi A4 B5 Avant
    Esi absolut sigur ca intr-o masina din 2002 second fiind si aia nu ar fii bagat bani :)...daca cititi cu atentie tot treath-ul o sa vedeti ca masina nu a avut probleme majore de ordin tehnic, proprietarul pare nemultumit de aspestul estetic al masinii(cel putin asa apare din lista de piese) si pe care doreste sa o aduca la stare de noua;) , multe din reperele care urmeaza a fii schimbate au doar mici zgarieturi...deci e clar ca omul e decis sa faca masina "noua" din ea:p;)
     
  12. Niwi

    Niwi 5th Gear Member

    Înscris:
    12 Aug 2008
    Locație:
    SUA (satele unite ale Almăjului )
    Masina:
    pe jos
    Scuze pentru greseli ortografice facute in graba de genul "putea-i" ....m-a luat valul si se intampla des sa mai gresesc tocmai pentru ca nu am fost si probabil nu voi fi niciodata prea bun la scris. Citeodata mi se pare ca eu am cite o pasarica la cap sau cate o piulitza lipsa la masina dar nu pot sa nu ma bucur cind vad ca altii au un stol intreg sau ca singura piesa defecta la masina lor este cea dintre volan si scaun. Despre autor am ajuns sa cred ca e un foarte bun scriitor dar chiar nu se pricepe la masini deloc......parerea mea....s-ar putea sa gresesc.
     
    Ultima editare: 29 Oct 2008
  13. aurelgales 6th Gear Member

    Înscris:
    29 Aug 2008
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A6 C5 1.8T/2001
    Buna ziua tuturor !
    Din cat imi dau eu seama dovedeste multa pasiune in ceea ce doreste sa intreprinda, se documenteaza temeinic, dovedeste seriozitate, nu are atitudine amatorista, superficiala! Eu il urmaresc cu interes, admiratie si curiozitate. A fi autodidact nu este un defect!
    :respekt:
     
    mariano apreciază asta.
  14. boresque

    boresque Gold Member

    Înscris:
    3 Sep 2008
    Locație:
    E60
    Masina:
    A6 4B-C5, sedan model 2000, 2.5TDi AKN 110Kw(150hp), c.v. M6-DQS
    Episodul 11 – Restaurarea, continuare

    Restaurarea, continuare
    02.10.2008
    17 si 18. Am avut norocul sa gasesc pe www.ebay.com un american care isi dezmembra masina dotata cu interior in culori identice. Intrucat pretul mi s-a parut convenabil, am cumparat ambele centuri de siguranta laterale de pe spate cu tot cu cleme de prindere/ ghidare si mecanism de rulare, precum si cele doua cuiere de haine de pe ambele parti. M-am gandit ca la reprezentanta luam doar cuierul si clema cu pret dublu. Unde mai pui ca centurile erau si foarte curate, asa ca am rezolvat si partea estetica. Cost piese + taxe postale: 91$. Durata livrare: 10 zile.

    Va urma... cat de curand!
     
  15. Niwi

    Niwi 5th Gear Member

    Înscris:
    12 Aug 2008
    Locație:
    SUA (satele unite ale Almăjului )
    Masina:
    pe jos
    Chiar nu inteleg......tu "restaurezi" masina cu piese second hand cind le poti cumpara de la producator??
    credeam ca se practica stilul asta de "restaurare" doar acolo unde piesele respective nu se mai fabrica si nu pot fi facute manual.....mda.....sunt curios unde ai sa ajungi cu pretul acestei masini second hand "restaurate' ......cred ca vei putea la final sa-ti iei de banii respectivi 2 A6 model 2009. Spor la treaba!
     
  16. boresque

    boresque Gold Member

    Înscris:
    3 Sep 2008
    Locație:
    E60
    Masina:
    A6 4B-C5, sedan model 2000, 2.5TDi AKN 110Kw(150hp), c.v. M6-DQS
    06.10.2008

    06.10.2008
    9. Pasii urmatori m-au purtat catre parcurile de dezmembrari pentru doua yale de usa ce trebuiau schimbate. Am gasit pentru usa din spate la unul din centrele de dezmembrari de pe Sos. Mihai Bravu din Bucuresti (Nu au denumiri de firma afisate, asa ca...: langa statia de Metrou, primul din dreapta). Cost broasca: 200 lei. Cost manopera: 70 lei.
    10. Pentru broasca usii soferului am mers la MIDOCAR VITAN. Cost broasca: 660 lei. Cost manopera: 200 lei (150lei/h de manopera pe macanica si 155lei/h de manopera pe tinichigerie. Preturi valabile pt. A6). Durata pana la programare: 7-10 zile. Durata operatiune: cam 1 ora.
    15. Tot de la MIDOCAR VITAN am cumparat un capac la cotiera centrala (era murdar si scartaia, asa ca am decis sa-l inlocuiesc). Pret: 300 lei. Timp livrare: 7 zile.
    19. Am cumparat si un set de stergatoare de parbriz originale, tot de la MIDOCAR. Pret: 167,05 lei. Timp livrare: 7 zile.

    Va urma... cat de curand!
     
    Ultima editare: 30 Oct 2008
  17. Niwi

    Niwi 5th Gear Member

    Înscris:
    12 Aug 2008
    Locație:
    SUA (satele unite ale Almăjului )
    Masina:
    pe jos
    am sa ajung sa vred ca esti vinzator de piese la midocar ala si pui si tu ce-ti comanda clientii......asa ca un fel de reclama.....
     
  18. st3ditzu

    st3ditzu 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 Limousine S-Tronic/quattro/2021/2.0 Diesel-Hibrid/DTPA/204HP/4K C8
    Dar despre tine care esti interesat de nunti si botezuri ce sa credem? Ai si Q7.... Nu inteleg de ce nu lasati omu' in pace. Daca asta este dorinta, placerea si banii sunt ai lui, care e problema ta? Nu-s de bun simt comentariile tale. Sorry!:sorry:
     
  19. Niwi

    Niwi 5th Gear Member

    Înscris:
    12 Aug 2008
    Locație:
    SUA (satele unite ale Almăjului )
    Masina:
    pe jos
    Ai dreptate! nu-s de bun simt pentru ca asa sunt eu mai greu de cap si nu pricep multe. Cum zici tu : Sorry ! nu mai fac........:asskicking:
     
  20. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Fiecare face cu masina si cu banii lui ce doreste;dupa cum vezi Boresque nu a cerut sfatul nimanui ca sa ne dam cu parerea,face doar ce crede de cuviinta,el doar ne prezinta modul cum intelege el sa-si restaureze masina.Din partea mea multa bafta si sper ca ceea ce faci sa-ti aduca satisfactii.Scuze de OFF TOPIC.
     

Distribuie pagina asta