1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Odorizante si/sau Parfumuri in interiorul autoturismului - ce merita si ce nu merita cumparat

Discuție în 'Detailing' creată de TA2A2, 18 Mar 2008.

  1. gaby1773

    gaby1773 Banned

    Înscris:
    14 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4 B6 2003 1.8T Sport - evolutie continua
    Nu stiu cum sta treaba in cazul picurarii de "ambi-pur" pe bord la A4 B5/A6 fara facelift, care nu au pe elementele interioare acel strat cauciucat, insa eu am patit asa ceva la un Opel Astra si nu s-a intamplat nimic, am curatat zona si gata. Oricum, nu merita riscul, chiar daca nu s-ar intampla nimic.
    Eu acum folosesc doar braduleti Wunderbaum new car si ii schimb de cate ori e necesar. Sunt mai ieftini decat un bord de A4, cu siguranta...
    La modelele astea mai noi de Audi, daca curge parfum pe bord, cred ca bordul se "evapora" cu totul... nici nu-l mai gasesti a doua zi.. la cat de rezistente sunt :banghead:
     
  2. eminence

    eminence Pasionat Audi

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Turda, jud.Cluj
    Masina:
    Audi A6 Avant 1.9TDI AWX 2002
    Mda, mie mi-e frica si sa curat bordul, la cat de sensibile sunt cred ca si daca sufli pe ele e bai. Cat despre odorizante, imi place Wunderbaum cu aroma de... piele :)
     
  3. HARFO66

    HARFO66 Bronze Member

    Înscris:
    13 Oct 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    a6 2.5 150HP
    la acest capitol ODORIZANTE cred ca CWS(parfumul care se te intampina la magazinul nike(gen guma turbo) duce steagul la pagupe in contact cu plasticul.trebuie manevrate cu grija sau puse in alt ambalaj.asteptam o solutie care sa aduca cat de putin aceste suprafete la vechea forma.
     
  4. CristiAuD

    CristiAuD Silver Member

    Înscris:
    30 Dec 2008
    Locație:
    Ro
    Masina:
    alta marca
    adevarul e ca o poti pati cu toate odorizantele indiferent de marca.solutia folosita ataca cam tot ce inseamna ornament pe bordul masinii.vreau sa cer o parere celor care folosesc odorizantele de tip spray ca cele de apartament.ma intreb daca lasa pete pe tapiterie sau plafon...:uhm:
     
  5. dumy 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Aug 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6, 2.0 TDI, 2007 + Wilkinson Sword QUATTRO
    Eu folosesc spray, marca Areon. Dar nu pulverizez pe tapiterie ci exclusiv pe cartonasul cu care a venit pachetul in dotare. Faza e ca daca pulverizezi normal, se imprasie prea mult imprejur si pe cartonas ramane prea putin. Cum cartonasul e agatat permanent la oglinda si n-am chef sa-l desfac de fiecare data, as risca sa pulverizez si pe bord. Dar daca nu apesi ferm de spray, ci o faci mai controlat, poti sa dai jet in loc de pulverizare. Eu asa procedez si apoi mai sterg preventiv cu o microfibra partea de bord din jurul schimbatorului de viteza, fiindca in acea zona ar putea cadea eventuale picaturi minuscule de lichid.
    N-am avut probleme pana acum, si folosesc metoda asta intensiv de vreo 2 luni. Estimez ca spray-ul ma va tine in jur de 3 luni. Desi m-am obisnuit cu pulverizarea jet, as prefera ceva care permite direct turnarea, dar n-am gasit inca ceva de genul asta in comert. De fapt exista niste sticlute cu capac de lemn, le intorci cu capacul in jos pana se imbiba cu lichid si apoi ar trebui sa "radieze" in jur, dar sincer nu ma incanta ideea asta, asa ca nu le-am incercat.

    LE. Am uitat. In instructiunile pachetului spray se recomanda chiar sa se pulverizeze spre tapiterie, deci n-ar trebui s-o pateze. De asemenea, avertizeaza sa nu se pulverizeze spre bord. Eu personal n-am incercat, dar au incercat altii si n-au avut probleme. Oricum, orice producator recomanda sa se testeze intai produsul intr-o zona neexpusa vederii, pentru a se vedea daca nu dauneaza tapiteriei respective.
     
    Ultima editare: 30 Oct 2009
  6. cipri@n

    cipri@n Bronze Member

    Înscris:
    4 Iul 2008
    Locație:
    Iași / Catania
    Masina:
    A4 Avant 2002, 1.9 TDI, 131 CP, AVF
    am patit si eu sa vars din greseala lichidul din odorizantele tip OMV, era seara pe drum de pietris si am zis sa reimprospatez mirosul, si la un hopulet ma trezesc ca se scurgea printre degete lichidul si a ajuns pe bord si cateva picaturi au ajuns pe casetofon si climatronic. cand am vazut ma-au luat crizele:keule:; am oprit imediat si am curatat cu servetele pentru bord dintai dupa care am luat un alt servetel si am stres tot bordul si spre fericirea mea nu am ramas cu urme. sunt cam 2 luni de la eveniment si nu s-a cojit vopseaua de la acea patanie.
     
  7. Romeo_79

    Romeo_79 Gold Member

    Înscris:
    12 Iul 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    A4 Allroad 2.0 TDI 177 CP CGLC 2013
    Odorizante si/sau Parfumuri in interiorul autoturismului - ce merita cumparat si care sunt cele mai bune

    Aveti idee unde gasesc odorizante exact ca acesta?

    Odorizant Unique.jpg
     
  8. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
  9. anarchy

    anarchy Gold Member

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    Wild West
    Masina:
    A6 C7 3.0TDI
    Nu-mi place bradutul cu newcar. :) Va recomand Black Classic.
     
    Ultima editare de un moderator: 19 Dec 2013
  10. manzzotty 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Feb 2013
    Locație:
    Predeal
    Masina:
    A4 B9 - 2016 - Blue
    Cel mai tare este NEW CAR !!! :D
     
  11. 25DMG

    25DMG 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2010
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4 B6 - 1.9TDI AVF - 2004
    Votez si eu New Car :)
     
  12. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Traiasca NEW CAR :rockwoot:
     
    Ultima editare de un moderator: 19 Dec 2013
  13. anarchy

    anarchy Gold Member

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    Wild West
    Masina:
    A6 C7 3.0TDI
    lol. si eu am acum new car in masina ca nu am gasit black classic :D
    iarna imi place Sport de la rompetrol anyway :D
     
  14. R.Z.V.

    R.Z.V. Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0T 2007
    Eu sunt cu ala galben, de vanilie. In combinatie cu restul prostiilor de miros fain prin masina :)
     
  15. Sergiu.Romanessi

    Sergiu.Romanessi Bronze Member

    Înscris:
    27 Sep 2010
    Locație:
    Bistrita, Brasov
    Masina:
    Audi A4 B8 Avant 120 hp 2009, Audi A3 8p, Ford Fiesta 1.6tdci 2010
    Eu folosesc bidonasele alea mici cu lichid cu miros de guma turbo..mirosul e acela din magazinele nike si adidas daca a remarcat cineva aspectul asta :)
     
  16. golddiger

    golddiger 5th Gear Member

    Înscris:
    8 Apr 2012
    Locație:
    Timișoara / Franţa
    Masina:
    AUDI A4 2.0TDI 143HP 2009
    Eu folosesc o bila neagra de marimea unei mingi de golf agatat de oglinda si are inauntru un lichid cu miros de vanilie :) e foarte tare.Sper sa nu se supere rotitza ca ii poluam topicul :)
     
  17. manzzotty 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Feb 2013
    Locație:
    Predeal
    Masina:
    A4 B9 - 2016 - Blue
    Sergiu , e veche frate aia :D daca tu crezi ca nu stiam :D . Eu am in casa mirosul ala ! Al luat "conserve" de pe net !!!
     
  18. Sergiu.Romanessi

    Sergiu.Romanessi Bronze Member

    Înscris:
    27 Sep 2010
    Locație:
    Bistrita, Brasov
    Masina:
    Audi A4 B8 Avant 120 hp 2009, Audi A3 8p, Ford Fiesta 1.6tdci 2010
    Pentru mine nu e asa de veche :D de anul trecut stiu de ea doar
     
  19. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    CWS Frutto - Bubble gum :)
     
  20. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Si revenind la odorizante...

    Folosesc wunderbaum new car de cand aveam 18ani si conduceam un warturg :). Pe atunci era material de contrabada... Am trecut prin sute de incercari de a schimba consacratul bradut de la oglinda si de fiecare data m-am intors tot la el.

    De cateva zile am descoperit asta: IMG_5980.JPG

    Se aporopie destul de mult de mirosul de wunderbaum. Am zis sa ii dau o sansa si astuia.. Motivul fiind un clean look al oglinzii retrovizoare :)
     
    Ultima editare de un moderator: 20 Dec 2013

Distribuie pagina asta