1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Odorizante si/sau Parfumuri in interiorul autoturismului - ce merita si ce nu merita cumparat

Discuție în 'Detailing' creată de TA2A2, 18 Mar 2008.

  1. aniston 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Sep 2015
    Locație:
    iasi
    Masina:
    bmw
    Si eu am patit-o, am pus odorizantul nou, din carton direct pe bord, mai exact pe plastic unde mi sa schimbat culoarea lui, lasand ca o pata sura. :sob:
     
    Ultima editare: 30 Sep 2015
  2. soosy

    soosy 6th Gear Member

    Înscris:
    19 Aug 2009
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi a4 b7 motor 2000 tdi cod Blb
    a cumparat cineva "animalutul" gecko ce reprezinta un odorizant original la audi?

    am vazut cele 3 modele dar nu am avut ocazia sa le miros undeva,poate are cineva asa ceva si ne spune un feedback si de unde se poate cumpara..
     
  3. snipe 3rd Gear Member

    Înscris:
    16 Oct 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    S5 Sportback 3.0 TFSI CREC 2015
    Am incercat pe cel rosu si mai am unul alb nedesfacut, miros bine dar oricum e o chestie de gusturi, nu te dau afara din masina cand sunt noi. Durata lor chiar nu te da pe spate, mai mult de 2-3 saptamani nu l-am simtit in masina, poate sunt eu mai insensibil sau am tinut masina in soare prea mult. Oricum financiar vorbind nu mi se pare ca e mare afacere poate doar pentru design. De cumparat gasesti in reprezentante, eBay, myauto.pro, ahw-shop.de si probabil si pe alte site-uri. Eu le-am luat de pe ahw-shop impreuna cu alte lucruri dar nu cred ca as mai face asta, poate e vreo solutie sa le refolosesc.
     
  4. CristiCosti

    CristiCosti Silver Member

    Înscris:
    12 Noi 2012
    Locație:
    Urziceni
    Masina:
    Audi 80 B4 2.0E (ABK) 116CP - 1994 / Audi A4 B6 1.8T (BFB) 163CP - 2003
    Timp de câțiva ani am tot folosit Paloma, aroma Alpin, lichid. O perioadă am mers pe Areon (nu mai știu modelul, era ceva negru în forma unei picături) - mirosea frumos dar ținea foarte puțin și trebuia să cumpăr des. Când am luat a doua mașină, avea de la fostul proprietar un card Deomaxx, Decebal - Viile. A mirosit destul de bine (are miros plăcut, dulceag) din decembrie 2015 până prin aprilie 2016. Am mai luat câteva bucăți între timp (prețul undeva între 10 și 15 lei per bucată), pe cel vechi l-am mutat pe un mâner sus în spate, iar cel nou la oglindă. Cel vechi și acum mai miroase, slab, dar încă se simte.
     
  5. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Personal prefer cele in sticlute. Sunt sigure si se gasesc o vasta varietate de modele, in plus dureaza atat cat vrei. Daca doresti un miros rapid si intens, ajunge doar sa uzi dopul.

    20160629_141739.jpg
    Mai au si avantajul ca nu ocupa mult spatiu cum o fac "bradutii", lucru care nu deranjeaza la condus, si sunt mult mai elegante.
     
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ai grija cu acele sticlute, (m-a costat un climatronic nou la o masina noua adica 2.000 Euro) deoarce s-a desfacut din filet si a picat pe climatronic. Cele mai bune si fara probleme sunt "conservele" California Scents sau bradutii (dar nici aia) pentru ca substanta impregnata in ata de prindere arde pur si simplu orice plastic care il atinge - zici ca e zeama aia din filmul Alien care trecea prin orice.
     
  7. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    De mai bine de 10 ani folosesc sticlutele si nu am avut niciodata probleme. Este drept ca destul de des verific sa vad daca nu s-a alentat. :) Sper sa nu am si eu acest ghinion. :banghead:
    Am incercat si "conservele" dar nu m-au convins.
    O alta solutie in paralel ce folosesc, este acel gel/lichid cu suport, dar in loc de gurile de ventilatie, il am fixat la picioare. :) Nu se vede, dar este acolo si isi face treaba. ;)
     
  8. soosy

    soosy 6th Gear Member

    Înscris:
    19 Aug 2009
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi a4 b7 motor 2000 tdi cod Blb
    Eu am mers pana acum de paloma, california si CWS. Cel mai de durata si puternic e CWS. California era ok la inceput cand a aparut (cel cu guma turbo si pe hainele mele se simteau daca stateam in masina mai mult) ideea e sa schimbi periodic parfumul, mirosul sa fie diferit.
    Acum stau pe ganduri cu acel gecko, daca "e ceva de capul lui". Ma gandeam sa aiba vreun miros original, sau cine poate recomanda ceva mirositoare (chiar si daca ii mai scump) ce imita sau e asemanatoare "aerului" de masina noua, fara flori, fruncte si etc.
     
  9. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Salut, si in A4 B6 unde puneti cutia aia rotunda de la California? As vrea sa iau si eu asa ceva - acum am niste chestiute din alea care se prind pe grila gurilor de aer, miros destul de OK - dar nu stiu unde as putea sa pun conserva aia astfel incat sa miroasa dar sa si stea bine.
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Sub scaun sofer sau pasager. Sunt niste locuri unde sta fix acea conserva.
     
  11. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Aha, chiar o sa incerc, am auzit ca miros foarte bine si persistent.
     
  12. dhan67

    dhan67 Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2014
    Locație:
    LOGROÑO,LA RIOJA,ESPAÑA
    Masina:
    Audi A6/C7 Avant, 2.0 tdi 177 cp,multitronic, an fab. 2014,luna octombrie
    Eu folosesc air wick, modelul electric cu baterii, cel mic nu cel mare.Il tin intre scaunul pasagerului si tunelul de la consola centrala.Reglat pe minim ca sa faca pufff o data la 45' ma tine o rezerva c-am o luna jumatate.Folosesc numai rezerve cu miros de lavanda sau fresh air si pina acuma la toti cei care au urcat in masina le-a placut, intrebind ce folosesc de miroase asa placut.
     
  13. Aurel G

    Aurel G Audi Expert

    Înscris:
    19 Mai 2011
    Locație:
    Italia - Vicenza / CHISINAU - Rep. Moldova
    Masina:
    AUDI A6 C7, 2.0TDI, CNHA ,QUATTRO, 2016.
    Mi-am luat si eu "conserva" California cu miros de NEW CAR, Inauntru am gasit un fel de carton presat imbibat cu parfum, nu prea simt sa iasa cine stie ce miros de parfum. Sper ca mai incolo sa-si faca treaba.
     
  14. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Nu isi face, ramane tot slab. La fel am cumparat si eu unul cand am fost in vacanta. Daca sta sub o sursa de caldura se simte, dar sub scaunul pasagerului unde il am eu nu se simte. Eu am turnat acum peste acel burete un deodorant lichid dintr-o sticluta. Asa merge.
     
  15. soosy

    soosy 6th Gear Member

    Înscris:
    19 Aug 2009
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi a4 b7 motor 2000 tdi cod Blb
    nu mai este california cea ce a fost....sunt si replici si etc..

    la inceput cand o aparut acel guma turba si pe haine se simteau cand coboreai din masina
     
  16. Aurel G

    Aurel G Audi Expert

    Înscris:
    19 Mai 2011
    Locație:
    Italia - Vicenza / CHISINAU - Rep. Moldova
    Masina:
    AUDI A6 C7, 2.0TDI, CNHA ,QUATTRO, 2016.
    deci sa inteleg ca pana nu-i fac "plinul" cu alt ceva nu va mirosi, eh nu mai stiu ce sa caut.
     
  17. MRR

    MRR Silver Member

    Înscris:
    29 Oct 2012
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A4 B8 Avant 2.0 TDI CR (CAGA),143 CP,2009
    Am luat si eu california 'new car', nu merita, dupa 2 zile l'am pus in portbagaj si am luat bradulet new car...
     
  18. soosy

    soosy 6th Gear Member

    Înscris:
    19 Aug 2009
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi a4 b7 motor 2000 tdi cod Blb
    recomand cws frutto,foarte puternic si persistent

    in rest,cam toate is la fel
    alea Paloma sunt ok si areon xxl...dar nimic fantastic
     
  19. lillejhon

    lillejhon 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2016
    Locație:
    Hamburg
    Masina:
    Audi A6 4G 2.0 TDI CGLC 6+1 manuala
  20. Hilfiger

    Hilfiger Platinum Member

    Înscris:
    27 Oct 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Nissan QQ J12
    Uite un review cu ele, si eu vreau sa imi iau stripper scent la vara.

     

Distribuie pagina asta