1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Oglinzi Furate - sistem antifurt sau le inscriptionam ?

Discuție în 'Furturi auto' creată de BogdanI, 13 Iul 2008.

  1. b-69-tau

    b-69-tau 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Iul 2009
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    320i 150hp
    Oglinzile heliomate au proprietatile de a reflecta mai putin lumina decat o oglinda simpla, iar cele cu electrcrom au un gel intre 2 foi subtiri de sticla care in moment ce primeste un curent incepe sa se inegreasca acel gel.
    Deci diferenta imensa.
    Oricum am vazut ca in ultima vreme se fura la greu oglinzi de Audi.
     
  2. RALLYMAN

    RALLYMAN Bronze Member

    Înscris:
    9 Mar 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Volkswagen Passat variant 1,9TDI 1Z 1994
  3. marius_bv

    marius_bv Audi Expert

    Înscris:
    6 Mar 2009
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 2.0i, 131 cp, 2003
    cred ca oglinzile de pe site-urile demai sus sunt tot ale noastre, a celor care am ramas fara ele.:(
     
  4. froyo 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A5 Sportback 2.0 TDI 143CP, 2011
    Am si eu o intrebare. La A5, daca se rabateaza automat oglinda, se mai poate fura oglinda?

    Din cate am vazut eu, se rabateaza in unghi de 45 de grade si tot ar mai fi expusa. In plus, exista mai mare riscul ca vreun gheolban de hot sa nu vada ca e inscriptionata si sa-ti distruga tot sistemul....
     
  5. b-69-tau

    b-69-tau 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Iul 2009
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    320i 150hp
    Da se pot desface chiar daca sunt pliate, bineinteles se poate strica mecanismul de rabatare al oglinzi.
    Sfatul meu este sa nu le pliezi.
     
  6. bogdan_adm

    bogdan_adm 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 2.0 TDI
    Parerea mea este sa le marchezi cu chimical ca nu ti le mai ia.. au trecut mai bine de 2 ani si nu s-au mai atins de ele
     
  7. RALLYMAN

    RALLYMAN Bronze Member

    Înscris:
    9 Mar 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Volkswagen Passat variant 1,9TDI 1Z 1994
    Crezi ca cel care vine sa fure noaptea se uita daca sant marcate sau nu ? ... vede a doua zi si le arunca la gunoi sau le distruge ... deci nu se mai foloseste nimeni de ele ... asa ca ... :moa: nu rezolva problema ... problema tine de mentalitate, asta trebuie schimbata ...
     
  8. b-69-tau

    b-69-tau 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Iul 2009
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    320i 150hp
    Cine schimba mentalitatea Romanului care este dornic de chilipir?
    Fururile de oglinzi nu o sa se opreasca niciodata.
     
  9. toxic.waste

    toxic.waste 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6, 2.0 TDI, 2006
    Alarma cu senzor de perimetru, pager si o arma de precizie.. Cam asta ii va astepta in curand pe cei ce se invart in zona Brancoveanu si vaneaza oglinzi de A6....
     
  10. G@bryel

    G@bryel Audi Expert

    Înscris:
    18 Oct 2010
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI Quattro, BMK, DPF, 2005.
    Vad ca resuscitez mortii, dar asta e... :)

    In legatura cu inscriptionatul...
    Daca inscriptionezi numarul, o sa fie ceva probleme la vanzarea masinii.
    Ce faceam eu daca luam o masina cu un numar pe oglinzi si normal, eu o inmatriculam cu altul, parea furata, nu ? :)
    Daca scrii VIN-ul, nu prea poate face nimeni o verificare din exterior, doar tu, daca iti gasesti oglinzile pe alta masina in vreo parcare.
    Dar oare e chiar asa de bine sa ai VIN-ul ala la vedere ? Unii zic ca nu.
    Ce ar fi mai inteligent de inscriptionat ?

    A inceput sa ma obsedeze chestia...si de obicei de ce ti-e frica nu scapi...:)
     
  11. birou-avocatura.com Banned

    Înscris:
    2 Apr 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi
    Nu neaparat.
    In cartea masinii se inscrie atat numele proprietarului, cat si numarul de inmatriculare.
    Cand se transfera dreptul de proprietate, numele fostului proprietar, cat si numarul pe care l-a avut masina in timpul cat acesta a detinut-o, raman inscrise in cartea de indentitate.
    Numai la o privire superficiala masina poate fi vazuta ca furata, insa la o verificare sumara a cartii totul se poate dovedi.

    VIN-ul e mai greu de verificat, atata vreme cat nu poti compara inscriptia de pe oglinta cu cea de pe masina care, de cele mai multe ori este sub capota.
    Sunt si situatii in care VIN-ul apare in coltul parbrizului, insa datorita numarului mare de caractere, nu sta nimeni sa-l verifice.
    Excluzi astfel sansa de a-ti fi gasite de vreun binevoitor care se uita in treacat la inscriptia de pe oglinzi.
    Astfel iti scazi sansele de a mai gasi oglinzile, ramanand doar tu cel care mai poate face eventuale investigatii.
    ...si politia, evident :)
     
  12. GunX

    GunX Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 Allroad, 3.0 V6 biturbo 320 hp, 2015
    V-ati inscriptionat oglinzile?

    Parerile sunt impartite. Unii zic ca trebuie neaparat, ca altfel e o problema de timp pana iti dispar, altii sustin ca modelul B8 nu este atat de des intalnit pe strazi incat sa existe o piata de furturi asa sigura cum este la BMW. Ce parere aveti de riscuri?

    Pe de alta parte am oglinzile antiorbire (cu un fel de folie peste, se intuneca pana la o rama de cca 0.5cm), o inscriptionare nu ar strica ceva in acest caz?

    Masina are CASCO, dar in cazul nefericit, creste prima de asigurare (banuiesc ca e scumpa in draci o sticla de genul) si asigurarea nu are cum sa despagubeasca si drumurile, nervii, completat declaratiile, timpul pierdut prin service, etc.

    Multumesc
     
    Ultima editare de un moderator: 26 Mar 2012
  13. marian_dnew 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Noi 2014
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 4F2 C6, CAHA, 2.0 TDI-CR, 125 KW, 2010
    Ghinionul face ca ieri noapte sa-mi fi fost furate ambele sticle de la oglinzi (incalzire si electrocrom) din Bucuresti, zona Panduri - Academia Militara. Mentionez ca oglinzile erau pliate si asa le-am gasit si dimineata, fara sa fi fost fortate, cu mufele la cabluri (mai putin mufele de la cablurile care alimenteaza electrocromul), fara urme pe praful depus pe masina, ce mai ... profesionist ! Sigur a actionat la comanda pentru ca celelalte masini parcate alaturi (si nu putine) erau "complete".
     

Distribuie pagina asta