1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Oglinzi la A4 B7 - rabatabile electric / incalzite / electrocrom - lumini in oglinzi

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de RadOne, 10 Iul 2008.

  1. beberosiori 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Dec 2012
    Locație:
    rosiori ialomita
    Masina:
    a4,s-line,cutie automata,break,2000cm,2006
    Salut,
    Am un audi A4 B7 an fabricatie 2006 si astazi am avut surpriza sa o gasesc cu ceva zapada pe ea si cu oglinda dreapta rupta, langa o cladire.
    S-a rupt de tot, adica aluminiul sau ce material o fi de unde se rasuceste, este rupt. Mai pot sa-i fac ceva (lipit- sudat...) sau trebuie alta ? Pot gasi numai o parte din ea ? inca nu am demontat-o sa vad cum este facuta. Multumesc.
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Trebuie sa cumperi alt corp de oglinda cu tot cu prinderea pentru fata de usa. Bafta.
     
  3. manolandru 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Ian 2011
    Locație:
    Madrid
    Masina:
    Audi a4 avant 2.0 tdi quattro 2007
    Salut am schimbat oglinzile masinii care erau fara incalzire cu unele cu incalzire masina avand deja firele dar problema e ca nu imi functioneaza...imi puteti spune daca trebuie actionata functia cu vagcomul sau e problema din alta parte?
     
  4. beberosiori 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Dec 2012
    Locație:
    rosiori ialomita
    Masina:
    a4,s-line,cutie automata,break,2000cm,2006
    salut,nu am mai intrat cam de mult din mai multe motive,principalul ar fi timpul liber.multumesc pentru raspuns,dar,intre timp am rezolvat problema cu sudura in argon,la un mester sudor si a iesit foarte bine,se pliaza ca noua.deci merge sudata.
     
  5. IeD3vil 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Aug 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A4 B7 2004 2.0TDi BLB
    Stiu ca e tarziu, dar simteam nevoia sa raspund:
    Daca ai mufa pt electrocrom in oglinda nu inseamna neaparat ca ai pe masina echiparea -- din cate am observat, oglinzile mele vechi, care erau doar incalzite aveau toate firele si mufele (electrocrom, rabatabile), dar evident eu nu aveam optiunea. Si cele noi, care sunt rabatabile au firele pt electrocrom hiar daca nu erau electrocrom.

    Oglinzile sunt relativ identice, difera putin unghiul de reglaj. Adica, pentru a le regla corect pe cele de anglia pt masina de europa, LHD, oglinda va arata putin ciudat, si o vei da in maxim, sau foarte aproape de maxim. De-aia mi-am schimbat eu oglinzile, plus ca am dat 500 ron pe 2 oglinzi de LHD rabatabile electric, cu tot cu buton.

    Cred ca de la el le-am luat si eu doar ca de pe mercador. Daca erau albastre inchis astea erau... Le-am desfacut, curatat, verificat cu o sursa de pc si se rabateaza, imi mai trebuie doar calculatoarele din usi.

    Trebuie doar sa imi caut modulele sau sa le matrasesc pe astea ale mele... posibil sa lipseasca releele de comanda pt motorase, nu stiu sigur daca putem gasi cumva schema lor, sau daca am de unde sa imprumut un modul, sa le desfac si sa le compar....
     
  6. cristiano240688

    cristiano240688 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2008
    Locație:
    Gorj
    Masina:
    Audi A4 B7
    Si eu mi-am pus oglinzi rabatabile si au mers pe calculatoarele de usi ale masinii.
    Insa alta e problema: oglinzile au fost de pe un S4 si au fost rabatabile si electromate. Cum fac sa functioneze partea cu electromatul, nu au nici un efect noaptea cu trafic din spate. Multumesc
     
    Ultima editare de un moderator: 15 Iul 2013
  7. ionut_mdln1

    ionut_mdln1 5th Gear Member

    Înscris:
    13 Feb 2012
    Locație:
    Slatina
    Masina:
    Audi A6 C7 2.0 TDI 2012 S-line
    Salutare. Am si eu o problema cu oglinda de pe partea soferului, atasez un filmulet ca sa se inteleaga mai bine. La service-ul unde ma duc de obicei nu au vrut sa se bage sa imi zica care este problema deoarece le-a fost frica de oglinda electrocrom.
    https://www.youtube.com/watch?v=xrP_ZYedUiQ&feature=youtu.be
     
  8. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Problema ta este de la un switch de pozitie. Ori nu mai functioneaza ori optureaza ceva miscarea lui.

    Trebuie demontata oglinda si vazut care-i situatia. Acel switch este montat in drepul bratului oglinzii.
     
  9. ionut_mdln1

    ionut_mdln1 5th Gear Member

    Înscris:
    13 Feb 2012
    Locație:
    Slatina
    Masina:
    Audi A6 C7 2.0 TDI 2012 S-line
    Multumesc de raspuns. Problema este ca mie imi e frica sa demontez oglinda (geamul), fiind electrocrom este destul de scumpa daca o sparg. In slatina nu am gasit nici un service care sa se bage la demontat si montat, dar sa si raspunda de oglinda. Ceva ideei cum pot sa scot oglinda fara sa o sparg? si apoi sa o montez la loc?
     
  10. Mihayy

    Mihayy 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2013
    Locație:
    Alba iulia
    Masina:
    Audi A4,2.0 TDI,2006 s-line
    Salutare,
    As vrea sa stiu daca achizitionez oglinzile rabatabile as putea folosi carcasele de la oglinzile mele sau ar trebui sa cumpar oglinda completa

    Aceastea sunt oglinzile, cele din poza atasata. Sunt retractabile asa-i ? Multumesc frumos
     
  11. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Poti folosi carcasele de la oglinzile tale.
     
  12. ionut_mdln1

    ionut_mdln1 5th Gear Member

    Înscris:
    13 Feb 2012
    Locație:
    Slatina
    Masina:
    Audi A6 C7 2.0 TDI 2012 S-line
    Cum pot sa fac si eu sa se rabateze oglinzile la inchiderea masinii din telecomanda si sa se desfaca la deschidere?
     
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu se poate face asta la modelul tau de masina. Bafta.
     
  14. ionut_mdln1

    ionut_mdln1 5th Gear Member

    Înscris:
    13 Feb 2012
    Locație:
    Slatina
    Masina:
    Audi A6 C7 2.0 TDI 2012 S-line
    Multumesc de raspuns Cristi.
     
  15. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Eu stiu ca exista un modul montat pe Audi A6 C5 care face chestia asta. Am vrut sa-l pun si eu pe masina mea, dar din lipsa de timp am abandonat proiectul. Practic se trag cateva fire in modulele de usa si la inchidere/deschidere, oglinda primeste curent si se pliaza/depliaza.
    - releul 361 de la Audi - P.N. - 4A0 907 440 inlocuit cu 6Q0 907 440
    - soclul acestuia - P.N. 4A0 937 529
    Doar piesele pe original costa in jur de 400 de lei. Asta in afara de cablaj si manopera. Deci poti ajunge lejer ca fita asta sa te coste vreo 600 de lei, cel putin...
     
    Ultima editare: 1 Sep 2014
  16. Mihayy

    Mihayy 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2013
    Locație:
    Alba iulia
    Masina:
    Audi A4,2.0 TDI,2006 s-line
    Salutare,
    Am cumparat oglinzile rabatabile si comutatorul as dori sa stiu daca mai trebuie tras ceva fire la comutator sau la oglinzi. Multumesc frumos

    Azi am avut ocazia sa demontez sticla de la oglinda si surpriza, firele ce vin la sticla nu intra in nimic deci eu nu am incalzire in oglinzi. Daca firele sunt trase si au piciorus de fier pot sa pun oglinda cu dezaburire ? Daca da de unde as putea cumpara asa ceva ? Multumesc

    Banuiesc ca trebuie sa mai trag si fire pe acolo.
     
  17. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Esti destul de neclar in afirmatii. Incearca sa iti stabilesti o linie: ce vrei sa faci, ce ai in prezent, ce ai nevoie in continuare pentru a ajunge la rezultatul dorit. Apoi, posteaza idei structurate in asa fel incat cei care citesc si vor sa te ajute, sa inteleaga foarte clar ce doresti.
     
  18. Mihayy

    Mihayy 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2013
    Locație:
    Alba iulia
    Masina:
    Audi A4,2.0 TDI,2006 s-line
    Eu am vrut sa stiu daca cineva a mai pus asa ceva pe audi A4 B7 si de ce piese am nevoie exact. Nu vreau sa ma apuc sa desfac fetele de usi si sa nu pot sa le fac functionale. Cel putin releul care trebuie schimbat costa in jur de 500 de lei. Multumesc frumos.
     
  19. Mitzone

    Mitzone 4th Gear Member

    Înscris:
    24 Noi 2010
    Locație:
    Tulcea / București
    Masina:
    A4 B7 , 3.0 TDI BKN ,2006
    Salut Mihai, eu am facut aceasta modificare la masina mea. Ai nevoie de:
    Oglinzi cu functie de rabatare automata;
    Comutator oglinzi cu rabatare
    Calculatoare de usi cu terminatia E
    Spor la treaba :)

    P.S. Cauta si tu cateva pagini mai in spate in therad-u asta si ai sa gasesti raspunsuri la toate intrebarile tale legate de oglinzi.
     
  20. nicu82 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Sep 2014
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    audi a6 c7 2014 3.0bitdi
    salutare
    Am nevoie de putin ajutor cu incalzirea la oglinzi, dupa ce mi-am cumparat geamuri cu incalzire am observat ca doar la cea din dreapta vine tensiune si se incalzeste.
    La cea de pe partea stanga nu vine tensiune, am verificat firele pana in modulul de pe usa si sunt ok.
    Exista posibilitatea sa fie schimbat modulul si sa nu cunoasca functia de incalzire la oglinda?
    A venit vremea urata si chiar am nevoie de ele .
    Multumesc.
     

Distribuie pagina asta