1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Oglinzi la A4 B7 - rabatabile electric / incalzite / electrocrom - lumini in oglinzi

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de RadOne, 10 Iul 2008.

  1. iVladBogdan Silver Member

    Înscris:
    3 Feb 2013
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4 B5 1.8T AWT 2001
    Salut!
    A reusit cineva sa faca retrofitul la oglinda interioara electrocromata la A4 B7 si poate sa faca o lista cu ce e nevoie?
    Pe la americani am vazut ca au facut acest retrofit la B6, dar acolo e altfel oglinda, fara buton, poate difera si alte repere?!

    Din ce am reusit sa imi dau seama, ar fi nevoie de:
    -oglinda electrocromata in sine;
    -alt parbriz, cu senzor incorporat;
    -alt bloc de lumini, cu functia Auto;
    -alt bloc cu butoane langa blocul de lumini -> in cazul meu Bixenon fara senzori lumina am doar DRL, urmeaza bloc cu DRL si CH/LH.
    -ceva mufe pe care masinile fara aceasta functie nu le au;
    -cablaj si un electrician in stare sa le lege -> aici se pare ca e cea mai mare problema.

    Imi scapa ceva, sau pot sa ma apuc sa strang piesele piesele?
    Vreau sa fac retrofitul complet, ca de fabrica pentru ca nu mai suport oglinda normala. Vreau ca oglinda sa functioneze electrocrom, sa se aprinda farurile automat cand e comutatorul blocului de lumini pe AUTO si sa am si functia CH/LH.
    *Stiu ce costuri implica, mai ales cu piese noi oem.
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Eu am facut retrofitul asta si piesele mentionate de tine alea sunt. In schimb la mine am montat o oglinda electrocrom de pe Q7 sau B8 (nu mai stiu exact) care are si functia dezumidificare adica are niste fante in fata oglinzii prevazute cu un senzor care citeste impreuna cu senzorul de la clima temperatura interioara. Daca ai piesele cablajul si codarea este cel mai simplu lucru de facut pentru un bun electrician. Bafta.
     
    iVladBogdan apreciază asta.
  3. Poleuca

    Poleuca 3rd Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2017
    Locație:
    Franţa
    Masina:
    Audi a4 B8 break an 2011 2.0 tdi 170cv quattro cod motor CAHA serie sasiu WAUZZZ8K7BA165111
    Buna va rog daca ma puteti ajuta cu o informatie vreau sa imi pun oglinzi pliabile electric.din cate am citit iti trebuie oglinzile butonul care le pliaza si modulele din usi.eu am modulele in usi:
    8E1959801 H sofer
    8E1959802 H pasager
    Imi poate spune cineva daca is compatibile sau nu.si mai am nevoie de alceva pentru a functiona sau doar ce am enumerat mai sus.va multumesc
     
    Mr.Yadge apreciază asta.
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Iti citez de pe forum din topicul unui coleg care a facut acesta modificare. Trebuia sa cauti si tu pe forum despre ce cod de calculatoare usi iti trebuie pentru ca informatia exista:

     
    Poleuca apreciază asta.
  5. Poleuca

    Poleuca 3rd Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2017
    Locație:
    Franţa
    Masina:
    Audi a4 B8 break an 2011 2.0 tdi 170cv quattro cod motor CAHA serie sasiu WAUZZZ8K7BA165111
    Salut,
    Cine poate sa imi zica cate fire trebuie sa aiba oglinda pliabila electric pentru Audi A4 B7 ? Am gasit ceva pe internet cu 10 fire dar nu da detalii. Este buna sau trebuie sa aiba mai multe fire ? Va multumesc
     
  6. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Nu te supara, oglinzile se cumpara dupa coduri de piesa nu dupa firele din mufe.
     
    Poleuca apreciază asta.
  7. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Nu trebuie sa decizi in functie de numarul de fire. Acesta difera in functie de optiuni. Adica, oglinda poate sa fie cu functie electrocrom dar sa nu fie rabatabila, sau invers. Nr. de fire poate coincide dar o sa difere optiunile. Asa ca da-ne un cod ceva.
     
    Poleuca apreciază asta.
  8. Poleuca

    Poleuca 3rd Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2017
    Locație:
    Franţa
    Masina:
    Audi a4 B8 break an 2011 2.0 tdi 170cv quattro cod motor CAHA serie sasiu WAUZZZ8K7BA165111
  9. Emi07

    Emi07 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Apr 2018
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A4 B7 1.9 TDI BKE 2005
    Îmi spune careva un cod pentru oglinda interioară la A4 va rog.
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Sunt zeci de modele pentru oglinda interioara. Ai pus o intrebare complet aiurea mai precis incompleta. Specifica exact ce vrei: culoare carcasa, cu senzor de lumina sau nu, cu senzor de ploaie sau nu si asa mai departe. Si cel mai important treceti seria de sasiu in intrebare ca sa poti fi ajutat de cineva cu ETKA. Bafta

    Inca ceva: pentru ca sa nu iti fie sterse mesajele pe viitor obligatoriu te rog, sa modifici/completezi profilul tau cu masina ce o detii (in speta Audi), adica: tipul masinii, model, an de fabricatie, tipul motor/capacitate cilindrica si obligatoriu cod motor pentru ca data viitoare, daca mai pui intrebari, sa nu stam sa ghicim despre ce tip de masina si motorizare vorbesti. Uita-te la profilul meu si ai sa intelegi, cum trebuie sa arate si profilul tau. Multumesc.
     
  11. Emi07

    Emi07 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Apr 2018
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A4 B7 1.9 TDI BKE 2005
    Cod motor BKE si VIN Wauzzz8e75a417244
    Chestia e ca a mea este simpla și acum vreau sa schimb parbrizul și sa iau alta, ca asta nu mai sta fixă cum trebuie.
     
  12. hopeoverdosed 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2015
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4 1.9 AVF, A4 2.0 BWE
    Salut!
    Am citit printre randuri si am o intrebare.
    Mi s-a spart parbrizul si am fost sa il inlocuiesc cu unul heliomat, cei de acolo mi-au zis ca varianta heliomat e doar pentru masinile cu senzori.
    Si acum caut sa imi cumpar o oglinda cu senzori(lumina si ploaie sau doar lumina)(stiu ca oglinda nu e suficienta pentru retrofit dar e primul pas sa schimb parbrizul).
    Am vazut ca a scris @Cristi ca el a pus de B8 sau Q7(de aici as deduce ca sunt toate cu aceiasi amprenta).
    Merg oglinzile de pe mai multe modele? Ma refer la amprenta de pe parbriz. M-am tot uitat si am vazut ca A6 4F pare sa aiba aceiasi identica.
     
  13. Mariusadrian4 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Mar 2019
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi a4 b7,
    Salutare... Îmi puteți da și mie un tutorial despre demontarea oglinzii... Ma refer la carcasa cu totul.. Cum se desface din usa...daca nu... Îmi dați și mie câteva informații .. Cu ce sa încep.. Se desface din interior.. Sau..?.. Mulțumesc!
     
  14. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Sper sa te ajute:





     
    Constantin654 apreciază asta.
  15. Horkanon 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Feb 2019
    Locație:
    Botoșani
    Masina:
    exeo ST
    Reinvii un pic topicul. Imi trebuie o siguranta care tine arcul oglinzii tensionat. Siguranta in cauza, tine tensionat arcul oglinzii si are diametrul exterior de 40 mm. Am cautat peste tot si nu gasesc. Va multumesc.
     
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu o gasesti de cumparat. Cauta la dezmembrari cu mari parcuri auto la dezmembrat.

    In alta ordine de idei daca nu ai Audi nu mai scrie aici pe forum si nu mai pune intrebari care privesc alte marci auto. Pentru alte marci auto detinute te adresezi pe alte forumuri dedicate marcii respective. Daca ai Audi si pentru ca sa nu iti fie sterse mesajele direct si fara explicatii te rog, sa modifici/completezi profilul tau cu masina ce o detii (in speta Audi), adica: tipul masinii, model, an de fabricatie, tipul motor/capacitate cilindrica si obligatoriu cod motor pentru ca data viitoare, daca mai pui intrebari, sa nu stam sa ghicim despre ce tip de masina si motorizare vorbesti. Uita-te la profilul meu si ai sa intelegi, cum trebuie sa arate si profilul tau. Multumesc.
     
  17. Horkanon 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Feb 2019
    Locație:
    Botoșani
    Masina:
    exeo ST
    Am un seat exeo. Pe forum la seat nu prea gasesc nimic. Fiind acceasi platforma m am decis sa incerc aici.
     
  18. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    NU e problema noastra ca nu gasesti nimic pe alte forumuri. Dar nici nu cauti pe internetul asta infinit. Intai trebuia sa faci ce ti-am spus eu nu sa cauti raspunsuri pe forumuri. Ca si idee acea siguranta se numeste siguranta autoblocanta Seeger sau poti folosi o siguranta elastica = siguranta Seeger elastica dar nu se gaseste de vanzare decat la pachete de sute de bucati. Aia din PDF este siguranta autoblocanta Seeger iar cea elastica Seeger este cea din poza. Nu stiti nici macar sa va ajutati singuri atat timp cat exista internetul asta infinit.

    Siguranta elastica Seeger.jpg
     
  19. Horkanon 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Feb 2019
    Locație:
    Botoșani
    Masina:
    exeo ST
    Iti multumesc pentru raspuns si iti multumesc inca o data pentru promtitudine.
     
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Uite aici un model de siguranta care trebuie "putin bricolata" pentru a o putea folosi la tine unde ai nevoie. O gasesti pe VW Passat din 2008 in compartimentul motor in partea dreapta pe panoul de foc.

    Siguranta autoblocanta Seeger.jpg
     

Distribuie pagina asta