1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Oglinzi si geamuri oglinzi la A4 B5 - inlocuire - reparatie - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de asterx, 6 Mar 2008.

  1. zolik

    zolik Bronze Member

    Înscris:
    10 Iul 2010
    Locație:
    Tg-Mures TRANSILVANIA
    Masina:
    AJM B5 avant 2001+Altea '06 BJB
    Am o intrebare(nu sunt acasa nu am cum sa verific,si aici nu am posibilitate) am gasit de vanzare oglinzi rabatabile electric DAR pe dreapta cu cel mic de EU..eu am cel mare de UK,cu suportul de EU...
    Se poate demonta sistemul de rabatare din oglinda de EU cel mic sa se monteze pe cel de UK...
     
  2. zolik

    zolik Bronze Member

    Înscris:
    10 Iul 2010
    Locație:
    Tg-Mures TRANSILVANIA
    Masina:
    AJM B5 avant 2001+Altea '06 BJB
    Ultima editare: 23 Apr 2015
  3. freemind 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Mar 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B5 - 1,9 TDI / 66 kW - 1998
    Salutare,

    In urma unui eveniment minor, am spart sticla de la oglinda dreapta (latime 175 mm - UK). Am constatat ca este modelul original, cu incalzire, iar in zona din stanga jos, cea cu doua gaurele este un termostatul care intrerupe alimentarea, cand trebuie. Este corect, sau aberez? Intreb fiinca, dupa ce am citit tot topicul, de doua ori, m-am ales cu mai multe semne de intrebare decat cu raspunsuri.
    1. circuitul de incalzire, in varianta originala vine prin butonul de dezaburire a lunetei, sau pe plus luat dupa contact (colegul #audi11wst spunea aici ca-i functioneaza incalzirea in oglinzi de cand pune contactul si nu este singurul, si aici intra in rol termostatul de pe spatele sticlei? Daca circuitul vine prin butonul de dezaburire, releul de comanda se pune pe firul gros al plus-ului de la rezistenta lunetei, sau pe pinul liber de care vorbea colegul #Ionut_lucian aici in postul #218?

    2. daca folosim plus de dupa contact si luam (din diverse considerente) sticle aftermarket, fara termostat, merg cat timp merge motorul - ce risc exista?

    Sper ca am punctat coerent si sa fie utila aceasta expunere si altora.
     
    Ultima editare: 26 Apr 2015
  4. Ionut lucian

    Ionut lucian Gold Member

    Înscris:
    6 Apr 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 1,6 BENZINA "97
    1 incalzirea oglinzilor tre sa mearga separat sau in aceelas timp cu incalzirea lunetei
    2 daca iei plus de la contact si vor merge atat cat ai contactul pus se vor arde.
    Temporizatorul pt incalzire se afla in butonul pt incalzirea oglinzilor nu in oglinda ce are oglinde pe spate este o siguranta.
    Ca sa vezi daca masina este dotata cu incalzire a oglinzilor desfaci ornamentul de plastic de la rama geamului in coltul de linga bord si vezi cate fire ai in mufa de la oglinda daca ai doar 3 masina nu are incalzire pt oglizi. In carcasa oglizi este posibil sa ai firele dar in mufa ce le alimenteaza nu le are. Poti pune oglinzi si de aftermarket ca nu au nimica dar se vor duce mai repede. Se exfoliaza sau se ard.
     
    Ultima editare de un moderator: 27 Apr 2015
  5. freemind 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Mar 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B5 - 1,9 TDI / 66 kW - 1998
    Sunt colegi pe forum carora le merge incalzirea in oglinzi permanent, un termostat fiind responsabil cu deschiderea circuitului la o anumita temperatura. Repet, am citit tot topicul, nu o data ;) Incerc sa ma dumiresc care este cea mai buna varianta. Daca rezistenta de la sticla pe care o am este buna, chiar o sa fac maine o proba pe direct, cu un ampermetru legat in serie...
    Eu nu am instalatia pentru incalzire oglinzi, o s-o fac si vreau sa aleg cea mai buna solutie, fara sa-mi afecteze in nici un fel dezaburirea lunetei, asa cum se plangea un coleg pe aici.
     
    Ultima editare: 26 Apr 2015
  6. exdjvaly

    exdjvaly 2nd Gear Member

    Înscris:
    6 Noi 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4 B5 1.8 Avant an2000
    Presupun ca se va deteriora rezistenta electrica din sticla pe perioada verii, poti lega linistit la climatronic pe iesirea lunetei daca ai sticle aftermarket deoarece e temporizat , daca ai sticle originale cu termostat cu bimetal poti sa le legi la accesorii precum instalatia originala. Folosesc de ceva ani buni metoda legata la climatronic gandita de mine si e fffff ok
     
  7. Ionut lucian

    Ionut lucian Gold Member

    Înscris:
    6 Apr 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 1,6 BENZINA "97
    freemind.
    Masina ta e facelift?
    Din cate stiu eu la cele pina in 99 incalzirea oglinzor merge odata cu luneta .
    Poti lega linistit de la alimentarea lunetei merge foarte bine.
    Eu am testat si asa si a mers fara brobleme + ca se opreste singura alimentarea dupa un anumit timp in butonul de eszaburire este un temprizator si se opreste singur sau bupa ce ii iei contactul.
    La mine am preferat sa schimb toata insalatia de la oglizi pt ca nu vreau sa tai fire si sa inadesc .
    Singura modificare care am facuto a fost sa trag 2 fire cu 1 papuc si trecute prin sigurante de la butonul pt bezaburie a lunetei pt alimentarea oglinzilor.
    Daca te pricepi la electrica si ai ceva timp liber se poate face usor dar e migalos
     
  8. freemind 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Mar 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B5 - 1,9 TDI / 66 kW - 1998
    # exdjvaly - eram nedumerit, citind topicul, de existenta celor doua sistele - pe buton si pe accesorii, realizand ca neamtul n-a folosit doua sisteme distincte. #ionut cred ca a dat raspunsul: pre facelift avea sistemul pe buton, facelift-ul pe accesorii, corect?

    #ionut - a mea este din 98 - pre face lift. Am cunostintele si abilitatea necesare sa realizez instalatia, postand nedumerirea mea, poate-i mai ajutam si pe altii.

    Am sa folosesc metoda "butonul", cu releu de 30A si siguranta de 10A, montata corespunzator in panou - pozitia 9. Stie cineva unde ar fi pus in bord releul de la oglinzi? As vrea sa fac totul cat mai corect... am vazut ca in spatele panoului de sigurante este o grila/suport de relee.
     
  9. Ionut lucian

    Ionut lucian Gold Member

    Înscris:
    6 Apr 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 1,6 BENZINA "97
    Da se poate monta in suportul de relee de sub bord si iei comanda de la butonul de dezaburire a lunetei. Pe buton ai un pin liber care este pentru incalzirea oglinzilor. Butonul pentru dezaburire este conceput cu pin pentru incalzirea oglinzilor chiar daca masina nu este echipata cu oglinzi incalzite din fabrica.

    P.S.:

    Daca vrei sa te lamuresti intra pe VAG CAT si vezi acolo cum sunt instalatiile si ce difera la ele si unde este releul pentru oglinzi pozitionat. Spor la intins fire!
     
    Ultima editare de un moderator: 29 Apr 2015
  10. freemind 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Mar 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B5 - 1,9 TDI / 66 kW - 1998
    #ionut_lucian, am vazut un post de-al tau in care mentionai acel pin liber de pe butonul de dezaburire - asa o sa fac si eu. Nu-mi vin in portiera, la oglinzi, decat 3 fire, deci ma apuc de pescuit, asta de saptamana viitoare - nu gasesc sticla de oglina pe dreapta - numai aftermarket, adevarat, la un pret derizoriu, pana in 40 lei - o sa iau asa, insa tot caut pe original. Sunt in cautare de papuci compatibili cu mufa din usa, in asa fel incat totul sa fie facut ca la carte. Daca ma tine nervul incerc si o desfasurare cu poze ;)
     
  11. Ionut lucian

    Ionut lucian Gold Member

    Înscris:
    6 Apr 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 1,6 BENZINA "97
    Cel mai simplu e sa mergi la dezmembrari si sa iei instalatiia oglinzilor completa cel putin partea de pe usi su apoi o pui la tine. Asa e cel mai simplu si sigur vii cu instalatia oglinzilior pana in mufa de pe stalp si de acolo vii cu fire (intregi) pe sub bord de la buton prin siguranta si alimentezi oglinzile. Simplu nu ?
    Eu am avut o masina intreaga si am avut deunde sa iau si mi-am permis sa ma joc cu instalatia de la masina veche cum am vrut eu, mi-am desfacut instalatia cum am vrut si am pus pe asta cam tot ce s-a putut.
     
    Ultima editare de un moderator: 30 Apr 2015
  12. Daniel RR

    Daniel RR 4th Gear Member

    Înscris:
    25 Aug 2014
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A4 B8 - 2.0 TDI CAHA - 2012
    zolik la mine e work in progress cu oglinzile rabatabile dar iti trebuie o gramada de piese : oglinzile electrice cu rabatare , mufele din usa , butonul cu functia de rabatare , releul 361 , si .. o instalatia electrica intreaga de pe masina ce a avut oglinzile cu rabatare din care sa iei vreo 12+ fire (pentru ca daca sunt rabatabile vin si cu incalzire) si daca vrei sa fie si OEM ai de lucru de iti vine rau cand vine vorba de demontat fete de usi , partea de jos a bordului etc .. deci daca chiar iti sunt de folos , merita , dar pentru un moft , e prea mult de lucru + ca ma bate gandul sa imi iau carcasa de oglinda de anglia si nu prea cred ca e bolt-on pe cadru de oglinda mica :( ..
     
    Ultima editare: 4 Mai 2015
  13. Samy.

    Samy. Gold Member

    Înscris:
    25 Iul 2008
    Locație:
    Argeș
    Masina:
    A4 avant 1.8T AJL 180Hp, Golf4 2.0i AQY 115Hp
    Eu am oglinda de Anglia pe dr fata, luata cu tot cu suport. Se potriveste fara probleme fara modificari.
    Doar ca geamul oglinzii l-am schimbat, pentru ca in cel de anglia vedeam foarte putin.
    Geamul de oglinda se potriveste de Skoda octavia cred ca 2, care este asferic.
    Este posibill sa se potriveasca si oglinda cu totul.
     
  14. Daniel RR

    Daniel RR 4th Gear Member

    Înscris:
    25 Aug 2014
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A4 B8 - 2.0 TDI CAHA - 2012
    Samy. pe mine ma interesa carcasa doar , carcasa oglinzii de UK daca se potriveste pe cadru de Europa (vreau carcasa mare pe cadru care sustinea initial oglinda mica/carcasa mica)
     
  15. Samy.

    Samy. Gold Member

    Înscris:
    25 Iul 2008
    Locație:
    Argeș
    Masina:
    A4 avant 1.8T AJL 180Hp, Golf4 2.0i AQY 115Hp
    Nu pot sa confirm lucrul acesta. Eu am schimbat cu totul.
    Dar de ce vrei sa pastrezi cadrul vechi?
     
  16. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Simplu. Pentru ca daca schimbi oglinzile cu tot cu carcasa, unghiul de deschidere e prea mic. Pentru unii nu e deranjant insa pentru altii, e extrem de deranjant sa vad in oglinda mai mult de 30% din lateralul masinii, pentru ca asta inseamna ca imi maresc unghiul mort si risc sa fac poc cu partea dreapta.
    Dealtfel, daca nu faci asta, in ciuda faptului ca montezi o oglinda mai mare (mai lata) in realitate vezi mai putin in ea decat vedeai in cea mica.
     
  17. Samy.

    Samy. Gold Member

    Înscris:
    25 Iul 2008
    Locație:
    Argeș
    Masina:
    A4 avant 1.8T AJL 180Hp, Golf4 2.0i AQY 115Hp
    Ovidiu, am sa fac o poza si ai sa vezi ca nu e asa. In oglinda dreapta nu vad deloc caroseria masinii, o vad doar daca ma aplec catre fata.
    Vedeam asa cu geamul original de GB. Cu geamul asferic de skoda octavia se vede normal, si inca nu este reglata la maxim catre dreapta.
    Mai am un golf 4 cu oglinda mica originala si se vede mult mai putin in oglinda decat la audi.

    Am aceasta problema cu oglinda stanga de la audi. Am spart geamul oglinzii si am pus un geam de golf 4 (il aveam de la golf, avea rezistenta de incalzire arsa, iar la audi nu am oglinzile incalzite ).
    De cand am pus acest geam oglinda trebuie tinuta la maxim spre exterior si tot vad jumatate de usa in oglinda.
    Revin zilele astea cu poze.
     
  18. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    OK, atunci inseamna ca oglinda din stanga provine de pe o masina cu volan pe dreapta. Stiu ca una din oglinzi are problema asta, insa probabil am incurcat stanga cu dreapta.
     
  19. Samy.

    Samy. Gold Member

    Înscris:
    25 Iul 2008
    Locație:
    Argeș
    Masina:
    A4 avant 1.8T AJL 180Hp, Golf4 2.0i AQY 115Hp
    NU, carcasa oglinzii din stanga este originala a masinii. Nu am avut problema asta pana sa pun sticla de golf4.

    Nu am schimbat inca sticla inapoi, cu una de audi, pentru am tot amanat si uitat de ea. Audi este lasat la vatra, merg max 5000 km pe an, doar la drumuri lungi. Pentru naveta folosesc golful pe GPL.
     
    Ultima editare: 6 Mai 2015
  20. freemind 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Mar 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B5 - 1,9 TDI / 66 kW - 1998
    Am vrut sa pun in slotul 9 siguranta pentru incalzirea oglinzilor si am contatat ca am conexiunea acolo... daca tin bine minte am fir rosu cu dunga neagra si fir galben cu negru. Nu am siguranta pusa acolo si imi merg toate sistemele pe masina. Pentru ce (mai) este aceea siguranta? Am cumva instalatie partiala pe masina? Pe butonul de dezaburire am pinul de comanda liber, deci din buton nu pleaca nimic spre oglinzi :(
     

Distribuie pagina asta