1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Oglinzi si geamuri oglinzi la A6 C7 - diverse probleme - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de sel, 18 Iun 2015.

  1. Iulian Stoia 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Ian 2017
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A6 Avant, 2.0 TDI, 2012
    Salut! Am ajuns si la reprezentanta cu problema, care mi-au spus sa inlocuiesc toata oglinda, ceea ce nu am acceptat. Am gasit pe un forum german ca e o problema comuna la acest model de mecanism de rabatare, care exista si la vechiul model (mecanismele sunt identice). Ideea e ca se degreseaza mecanismul de roti dintate aflat in continuarea motorasului electric si intra intr-un fel de protectie. Intr-o zi de sambata m-am apucat sa o desfac (MARE ATENTIE CUM SCOTI STICLA: se rabateaza la maxim in sus si spre dreapta si se baga degetul in partea stanga-jos, apoi impingi, cu simt, afara). Apoi se scoate carcasa vopsita (e prinsa doar cu cleme de plastic, deci trebuie avut grija sa fie macar 20-22 de grade, ca altfel crapa), apoi partea de jos a carcasei (cea neagra, nevopsita). Ramane astfel descoperit corpul de metal, pe care e prins motorasul sticlei si actuatorul, si, inspre masina, vei vedea o carcasa de plastic neagra, pe care o poti desface doar daca scoti arcul si siguranta lui.
    Aici e partea grea si nasoala, cumva reusesti sa scoti siguranta si apoi arcul, dar e foarte, foarte greu de pun inapoi (arcul e foarte tare si e extrem de greu sa il comprimi astfel incat sa poti baga siguranta inapoi). Oricum, dupa ce scoti arcul, se eliberea corpul de metal al oglinzii de caroserie si ai acces la carcasa motorasului oglinzii. Are 3 suruburi torx (cred ca de 10), pe care le desfaci cu foarte mare grija, pt ca ianuntru sunt piese mici! Dupa ce retii cum erau puse, le scoti afara si le gresezi cu vazelina, si gresezi si pin-ul „de ghidaj/pozitie” (care e apasat de un arc) si de unde germanii spun ca apare problema (se imbacseste cu mizerie si se degreseaza si nu isi mai asigura functia, ceea ce determina controler-ul sa nu mai furnizeze curent pt protectia motorasului).
    Dupa ce pui totul la loc va merge perfect. Cel putin catva timp...
    La mine a reaparut dupa cateva saptamani, insa nu am mai avut nervi sa o desfac complet. Am aplicat o metoda proprie: dupa ce am scos sticla si carcasa vopsita, se expune mufa de alimentare a motorasului. Am decuplat-o si, de pe bornele masinii, am luat faza si nul si i-am dat curent pana s-a auzit un pacanit (e pin-ul care s-a deblocat si a ajuns din nou in pozitie). MARE ATENTIE SA NU FACI SCURT SI SA NU FORTEZI MOTORASUL mai mult decat e cursa lui). Am asamblat totul la loc (dureaza 5 min) si de atunci merge fara probleme.
    DIn pacate, nu mai gasesc pagina de pe motor-talk.de unde erau puse si fotografii cu mecanismul de rabatare, dar daca intampini probleme, scrie-mi.
     
    Dany 07 apreciază asta.
  2. Iulian Stoia 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Ian 2017
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A6 Avant, 2.0 TDI, 2012
    Dany 07 apreciază asta.
  3. Dany 07

    Dany 07 3rd Gear Member

    Înscris:
    4 Feb 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 Avant, cod motor: CGLC, 2.0 TDI 130kw, 2012
    Multumim mult pentru sfaturi si linkuri! Momentan, n-am mai avut problema respectiva, dar mai mult ca sigur ca va aparea candva din nou. cand voi face reparatie, voi face si niste poze si un tutorial cu experienta proprie. Stima!
     
  4. cristeis 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Sep 2017
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    A6 2.0 TDI 2012
    Salut,
    Nu imi mai functioneaza motorasul la oglinda stanga, nu se mai pliaza. Am tot cautat pe net prin diverse site-uri precum si prin magazine locale sa comand motorasul sa il pot schimba, dar fara folos. Are cineva o idee unde as putea gasi acest motoras ?
     
  5. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Schimba oglinda cu totul

    Sent from my SM-G965F using Tapatalk
     
    cristeis apreciază asta.
  6. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Se pare că și la mine motorașul de la oglinda din stânga e obosit. Am observat că se pliază mai greu și în ultima lună mi-a dat fail de două ori. Erori nu am stocate.
    Singura variantă e schimbat oglinda cu totul sau se găsește motoraș separat? Chit că se comandă din China. Aș schimba doar motorașul, oglinda fiind cu side assist. Dacă are cineva un cod pentru motoraș.......
    Mersi.
     
  7. Dany 07

    Dany 07 3rd Gear Member

    Înscris:
    4 Feb 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 Avant, cod motor: CGLC, 2.0 TDI 130kw, 2012
    Salut! Am cod de motoras, dar din pacate nu se gaseste nicaieri. Nici macar alibaba. Iti spun din propria experienta. Am cautat vreo 2 luni... Cumpara o oglinda sau mecanismul de rabatare la sh, se gaseste si la noi in tara, si schimbi carcasa, pastrezi ce tine de side assist si inlocuiesti pe oglinda noua. Se poate face. E usor. Daca mai ai alte nelamuriri, posteaza aici.
     
    borsy apreciază asta.
  8. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Ok, mersi, așa am să fac.
    Voi vedea dacă cumpăr SH sau oglinda nouă.
     
    Dany 07 apreciază asta.
  9. Andrei1023 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Iul 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6
    Salut. Mi-am cumparat si eu acum jumatate de an un Audi A6 2015, C7 (facelift) si as dori sa imi schimb oglinzile si sa pun unele cu Side Assist. Am gasit unele pe pieseauto.ro si au calculatoarele din usi. Intrebarea mea este. Pe langa oglinda efectiv cu totul, acel triunghi si calculatoarele din usi... mai este nevoie si de altceva sau doar le montez si le codez din centrala? mentionez ca masina nu are oglinzi rabatabile electric si as vrea sa aiba si optiunea aceasta dupa upgrade. Multumesc.
     
  10. Dany 07

    Dany 07 3rd Gear Member

    Înscris:
    4 Feb 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 Avant, cod motor: CGLC, 2.0 TDI 130kw, 2012
    As sugera sa te interesezi ce inseamna sistemul side assist mai intai. Sa nu cumva sa presupuna si schibarea barilor fata spate ale masinii. Din cate tin minte, la side assist parca sunt niste senzori suplimentari pe lateralul masinii, in bari. Dar e posibil sa ma insel. Poate senzorii din bari sunt decat la Park assist. Mi se pare ca e discutata problema pe forum aici, undeva. Sau pe forumuri din alte tari gasesti sigur. Ideea e ca trebuie sa fie compatibile oglinzile si calculatoarele din usi cu modelul tau de masina. Verifica codurile si compatibilitatile mai intai. Completeaza-ti profilul la motorizarea masinii! Succes!
     
  11. bet

    bet Gold Member

    Înscris:
    1 Apr 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 4G 2O12
    Oglinzile contin doar partea luminioasa a optiunii, avertizarea luminioasa.
    Optiunea functioneaza pe baza a doua unitati de control una slave una master pozitionate in interiorul suportului de bara spate. Suportul e comun si pe masinile care nu au optiunea instalata si nu impacteaza cu nimic asupra barii.
    In functie de ce optiuni ai pe masina e posibil sa fie compatibile si calculatoarele tale de usi.
    In concluzie mai ai nevoie de cele doua unitati de control si cablajul aferent.
     
  12. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    Daca ai oglinzi încălzite care se rabatează, 95% calculatorul din ușă e compatibil. Nu este un retrofit foarte greu - eu îl consider chiar facil de realizat.
     
  13. Andrei1023 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Iul 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6
    Dar daca eu nu le am rabatabile electric(nu am pe butonul de oglinzi semnul jos) pot monta unele electrice si rabatabile? sunt plug and play?
     
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Poti monta rabatabile electrice dar nu sunt Plug and Play. Cum faci asta este scris pe forum asa ca nu intreba inutil. Schimbi calculatoare din usi, alte oglinzi cu mai multe fire si asa mai departe. Citeste toate topicurile despre oglinzi existente pe forum. Ce scrie acolo se aplica si la tine. Nu trebuia sa intrebi daca poti face asta pentru ca denota faptul ca nu ai citit nimic si denota faptul ca cei care au scris inaintea ta, ca se poate face ce vrei tu, au scris degeaba.
     
  15. Dany 07

    Dany 07 3rd Gear Member

    Înscris:
    4 Feb 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 Avant, cod motor: CGLC, 2.0 TDI 130kw, 2012
    Buna ziua! Ma poate ajuta un coleg cu schema cablajului din usa masinii pentru motorul de pliere al oglinzii de pe partea soferului? Am eroare "short to ground" pe vcds. Motorul e functional, nu are nici o problema, verificat scos din circuit, ma refer. Oglinda nu se pliaza, se aude doar un zgomot scurt de tensiune care intra in motor pentru o fractiune de secunda. Multumesc anticipat!
     
  16. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Verifica firele in mansonul dintre usa si caroserie.
     
  17. Dany 07

    Dany 07 3rd Gear Member

    Înscris:
    4 Feb 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 Avant, cod motor: CGLC, 2.0 TDI 130kw, 2012
    Ok. Revin cu rezultatul verificarii. Multumesc de sfat! Stima!
     
  18. Dany 07

    Dany 07 3rd Gear Member

    Înscris:
    4 Feb 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 Avant, cod motor: CGLC, 2.0 TDI 130kw, 2012
    Am verificat, am continuitate in orice pozitie a cablului, nu e de acolo. Multumesc!
     
  19. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Atunci nu ai decat 2 posibilitati :
    -modulul din usa defect
    -fir intrerupt intre modul si oglinda
     
    Dany 07 apreciază asta.
  20. Dany 07

    Dany 07 3rd Gear Member

    Înscris:
    4 Feb 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 Avant, cod motor: CGLC, 2.0 TDI 130kw, 2012
    Am inteles. Multumesc mult pentru informatii! Stima!
     

Distribuie pagina asta