1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Oglinzile exterioare si Oglinda interioara - lumini in oglinzi - la Audi A4 B8

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de zikova4, 8 Iul 2009.

  1. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Oricum nici eu nu stau degeaba, ca doar eu am nevoie de el :thumbs-up:
    Nu stiu daca are rost sa ma uit la Luci, el a avut de fabrica pe B8 6XK: Exterior mirrors: automatically dimming,electrically foldable/adjustable/heated
     
  2. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    nucugheri și paulkf apreciază asta.
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Andi ai fost mai rapid. :) Exact ce ziceam, este cod de BMW.
     
  4. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    Da, tin si eu minte ca a mai fost mentionat aici pe forum, dar nu gaseam exact unde si prin urmare am dat un search pe drive2.ru ca ... deh, gasesti info buna pe acolo :)
     
  5. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    @nucugheri

    61138366275 - mufa bmw
    61130005200 - pin (daca ai nevoie)

    EDIT : Acum am vazut ca a fost pus deja, telefonul m-a trimis la primul post necitit, nu am observat ca mai sunt cateva dupa. :)
     
    nucugheri apreciază asta.
  6. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Lasa ca e bine de mai multe ori, se va gasi mai usor pe viitor :) Mersi frumos la toti :hi:
     
  7. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Hmmm...complicatie majora la montarea/cablarea oglinzilor heliomate :uhm:
    Dupa ce ca nemernicii din fabrica nu au tras fire din oglinda spre mufele de pe stalpi (A-pillar sofer si pasager) ca sa te poti lega in calculatorul de usa pentru a cabla oglinzile, asa cum tot ei au scris in Elsa ca le-au tras, trebuie sa desfaci jumate de masina sa duci tu firele din oglinda interioara in mufa din stalpul usilor fata. Iar locatia mufei T27a unde trebuie sa ajungi, ei o denumesc - 27-pin connector, lower part of A-pillar, driver side, ceea ce m-a facut sa caut pe la baza stalpului A-pillar dar unde nu exista mufa cu 27 pini, decat 4 mufe cu 17 pini. Defapt aceasta mufa T27a este exact cea de la jumatatea stalpului usii, jumate in exterior jumate in interior (unde e mansonul ala de cauciuc), care face legatura cablajelor cu calculatoarele usii .
    Acolo trebuie intepate firele, cu pini pe care bineinteles ca nu i-am avut si a trebuit sa ma opresc cu lucrarea :wtf:O sa comand pinii si sa definitivez, dar e un adevarat calvar pentru cine vrea sa faca asta.
    Initial, dupa ce am vazut in Elsa ca ar fi cablajele facute, am montat oglinzile, am facut cablajul din calculatorul de usa la oglinda (am identificat bucuros firele mov si mov-alb) si am asteptat... mult si bine ca oglinda sa se "electrocromeze" :) Abia dupa ce am luat totul babeste am vazut ca defapt sunt minciuni si trebuie alta lucrare facuta.
    Am vazut ca aceasta functie are nevoie/lucreaza la o tensiune de cca 0,9-1,8 V, variind in functie de lumina care ajunge la senzorul oglinzii interioare.
    Atasez si poza cu ceea ce zice Elsa ca exista dar nu e asa si cu codul pinilor din T27a pe care inca nu-i am :banghead:
    Sper sa-i ajute aceasta "istorie pe cei care vor face acest retrofit de acum incolo, deoarece informatiile astea nu le-am gasit nicaieri.
     
    smurff și tommy lee apreciază asta.
  8. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Deci pana la urma nu ai avut trase firele din oglinda centrala spre cele exterioare ?
     
  9. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Nu. Doar din mufa T27a (din stalpul usii) - partea exterioara, pana in calculatoarele de usa. Pana in T27a partea interioara le-am dus eu.
     
  10. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    Nucule, ai rabdare, prin aceleasi probleme am trecut si eu, stiu exact cum e :)
     
  11. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Pai si n-ai zis nimic mai Andy :asskicking: Ca sa stiu si eu ce patasc :)
     
    tommy lee apreciază asta.
  12. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    Daca iti ziceam toate problemele pe care le-am avut eu, nici nu te mai apucai de treaba :) :) :)
     
    tommy lee apreciază asta.
  13. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Revin cu noutati . Dupa introducerea pinilor in mufa T27a din stalpul usii , tot nu functiona functia electrocrom. Asa ca am desfacut din nou fata de usa, am verificat daca semnalul ajunge la mufa T20f din calculatorul de usa, rezultat pozitiv. Problema era ca nu iesea din cealalta mufa T16m, de unde facusem eu cablajul pana la oglinda exterioara.
    Am scos mufa si...surpriza :wtf:NU existau pini tata in calculatorul de usa la pozitiile (2 si 6) de unde trebuia sa plece semnalul spre oglinda.
    Ce nu inteleg eu e altceva : de ce mama dracului au mai cablat din usa pana in stalp, daca nu au pus pini in calculator ?
    Oricum, am terminat in final si sunt fericit/multumit de noile functii : incalzire (asta la urmatoarea iarna) si heliomate.
    Atasez si o poza cu calculatorul de usa in care nu sunt pini pentru functia electrocrom.
     
    tommy lee apreciază asta.
  14. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Pentru electrocrom, calculatorul are doar rol de trecere dintr-o mufa in alta pentru a facilita demontarea cablajelor(sau ma rog, montarea independenta).Eu am trecut prin asta si am pus o mufa mama-tata, iar apoi am facut cablajul ca din fabrica cand am pus alte calculatoare.

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk
     
  15. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Am vazut ca doar in una intra si iese in cealalta, am masurat, da nu puteau sa infinga 2 pini tata in mufa aia de iesire ? Rusineeee !! :)
     
  16. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Oglinda centrala comanda/furnizeaza tensiunea de comanda pentru oglinzile exterioare. Exceptand mufele /conectorii de trecere de pe traseu, circuitul din oglinda centrala (cu electrocrom) se poate trage direct in oglinzile exterioare. Spre deosebire de oglinzile normale, cele electrocromate au aplicata o folie LCD (cristale lichide),similara celor din ceasurile ,,digitale" din anii '90, care se inchide, devine translucida la aplicarea unei tensiuni. Nucule nu ti-am spus ca am tras firele direct in oglinzile exterioare ? Sau poate nu am fost destul de explicit :)
     
    Ultima editare: 30 Mar 2017
  17. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Pai da, dar Elsa spunea altceva, iar eu cand am inceput lucrarea, prima data am cablat din usi in oglinzile exterioare, ca restul credeam ca sunt facute, asa spuneau schemele. Apoi practica s-a dovedit a nu avea tangenta cu teoria si m-am apucat de tras alte fire si pana in usi:)
    LE. Te inteleg, eu am vrut sa fie cat mai aproape de OEM. Dar cum tragi firele in oglinzile exterioare? Tot pe acelasi traseu prin stalpii usii, altfel nu ai cum.
     
    Ultima editare: 30 Mar 2017
  18. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Eee ... lasa. Uita asa invata si ceilalti din experienta noastra, a celor care ne impartasim impresiile si cunostintele capatate in urma retrofiturilor facute. Dar satisfactia in urma finalizarii cu brio a unui retrofit este maxima, mai ales daca faci singur retrofitul. In afara de asta informatia ramane si pot beneficia de ea si altii. Asta daca sunt dispusi sa caute si nu sunt genul hit & run, adica isi vad sacii in caruta si la revedere. Sunt foarte multi care isi rezolva problema si nu mai revin cu modul de rezolvare. Chiar daca sunt offtopic sper sa citeasca si cei mai ,,lenesi" si sa inteleaga ceva din experientele celorlati, care sunt activi pe forum.
     
    Poleuca apreciază asta.
  19. toyo93

    toyo93 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Mar 2016
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4-B8k Avant 2014 S-line 177cp quattro ,S-tronic.
    Salut,
    Acum mi-a venit ideea de a face si retrofitul de auto dimming rear view mirror! Intrebarea mea fiind daca a facut cineva acest retrofit pe B8K (FACELIFT) ?

    Stiti cumva codul pentru oglinda ?

    La facelift din plafon coboara un cablu cu 3 fire (respectiv cu iesire pe 3 pini) care intra in senzorul de lumini/ploaie/umiditate, iar oglinda cu auto dimming are atasata o mufa individuala (6pini).
    Intrebarea mea este acolo trebuie sa fii existat un al 2-lea cablu pt acea mufa sau se face o adaptare.
    Astept raspunsul vostru si as fi recunoscator daca ar avea cineva de fabrica pe facelift aceea oglinda si ar putea posta niste poze cu cablarea. Multumesc.

    Atasez poze cu oglinda dorita.

    $_57.JPG s-l1610.jpg s-l1600.jpg

    Iar la mine este asa

    image.jpg
     
    Gabriel Valentin apreciază asta.
  20. dRN

    dRN 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Aug 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9 Avant, Quattro , 2.0 TDI, 2016
    Am un A4 B8 - fara oglinda heliomata doar cu senzor de umiditate.
    Am gasit sa cumpar o oglinda heliomata dar fara senzor de umiditate , din ce am observat pot atasa senzorul de umiditate si carcasa la oglinda heliomata doar ca eu am 3 cabluri care vin din senzor iar oglinda heliomata are 6. In final raman cu 9 cabluri ... iar mufa mea care vine din plafon are doar 3.
    Aveti idee ce trebuie sa leg si unde ? Multumesc ! 20170425_183843.jpg 20170425_184138.jpg Screen Shot 04-27-17 at 10.59 AM.PNG
     

Distribuie pagina asta