1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Oglinzile exterioare si Oglinda interioara - lumini in oglinzi - la Audi A4 B8

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de zikova4, 8 Iul 2009.

  1. bmdbmw

    bmdbmw Bronze Member

    Înscris:
    29 Apr 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9 DEUA 110kw, 2015 / Q3 8U CUVC 110kw, 2016
    Are cineva schema "explodata" a oglinzii dreapta pentru facelift? Am nevoie de codul semnalizarii din oglinda pt ca s-a ars ledul si nu poate fi schimbat.

    Later edit: Am gasit in paginile anterioare un cod, 8K0949102C. Am nevoie doar de confirmare ca e corect si pentru facelift.
     
    Ultima editare: 22 Mai 2017
  2. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
  3. bmdbmw

    bmdbmw Bronze Member

    Înscris:
    29 Apr 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9 DEUA 110kw, 2015 / Q3 8U CUVC 110kw, 2016
    Multumesc. Am comandat piesa OE, 118 lei...cam mult pentru un simplu LED dar asta e :)
     
  4. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    nucugeri , daca imi spui unde sa pun cablul, acolo il pun pentru ca oglinzile sa se rabateze

    Am incercat fara succes, sa intalez ELSA si ETKA . nici un program nu il pot instala ! Imi trebuia neaparat ELSA. Am mare nevoie de ajutor cu oglinzile , sa pot sa ma bucur de functia Folding si Dimming din ele !
    Am cumparat pentru retrofit panouri de usi pe negru , de pe care am luat Jaluzele si am montat pe Panourile mele de usa !
    Ce incerc sa subliniez este ca : am primit la Panouri cabluri si steckere, butoane , tot tacamul, deci am niste cabluri disponibile pentru a putea lega din Unitatea de control pe stecherul pentru functia FOLDING.
    Scriu cam mult si fara rost !

    Unde leg cabluri pe Unitatea de control pentru FOLDING ?
     
  5. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Gasesti schemele in pdf-ul atasat.
     
  6. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Nucugheri merci! Am rezolvat cu Mirror folding! Eram atât de stresant încât nu Mi-am dat seama că merg oglinzile,pana nu am revizuit de la zero pas cu pas ce trebuie sa fac . Pinii erau deja în unitatea de control , codarea era făcută pe unitatea Stanga/Dreapta. Tot ce trebuia să fac era să pun ON , în meniul MMI la Închiderea Centralizată. Las așa pentru ca nu am butonul pentru Folding (nici nu știu dacă se merită să mai cumpăr altul)

    Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
     
  7. iondragos90 2nd Gear Member

    Înscris:
    25 Ian 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 2.0 Tdi 2012
    Salut
    Am un B8 Avant din 2013 si de ceva timp am observat ca sticla de la oglinda dreapta tremura foarte tare la viteza pe autostrada
    Ieri mi s-a intamplat dintr-o data ca sticla de la oglinda stanga sa tremure si ea si din ce am observat in partea de jos s-a dezlipit(arata ca si cum sticla s-a dezlipit de pe suportul de plastic care o tine).Momentan am pun un leocoplast sa nu cada
    Oglinzile sunt incalzite
    La cea stanga ii pot pune dublu adeziv? Si la cea dreapta ce ii pot face sa nu mai tremure in mers la viteza?
    Multumesc
     
  8. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Poti pune un adeziv elastic. Au scris colegii numele pe aici pe undeva.... Eu am folosit cu succes un glue gun. Daca nu te descurci, vino pana la mine marti dupa 17 si te ajut.

    Sent from my SM-G935F using Tapatalk
     
  9. iondragos90 2nd Gear Member

    Înscris:
    25 Ian 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 2.0 Tdi 2012
    Va mai functiona incalzirea oglinzii?
    Multumesc
     
  10. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Da. Acum bineinteles, daca pui un tub intreg, nu o sa mai fie acelasi transfer termic.....
     
  11. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Super glue am folosit când am avut passat. Cum spune și cata181, nu se vor mai încălzi! Folosește super glue Bun, din acela care este pentru cauciuc. Să fie puțin elastic și foarte important, lipește cât mai spre exterior, doar pe marginea oglinzi, chiar dacă centrul nu mai stă lipit de suport. Eu am lipit cu puncte aleatorii și marginea toată, după ce în prealabil am dezlipit și curățat amândouă suprafețe f bine și pe urmă am uscat. Baftă

    Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
     
  12. vasile01 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Apr 2017
    Locație:
    galati
    Masina:
    audi a4b8,diesel,2000cmc,automata,143 cp.
    Buna ziua,
    Stie cineva daca este posibil sa schimb oglinda interioara din parasolarul din dreptul soferului ? Am cumparat masina cu oglinda sparta, am incercat sa o schimb dar se pare ca e mai mare decat decuparea din parasolar si nu are cum sa iasa. Eu trag de rama aia cam tare si tot nu iese. Nu as vrea sa exagerez si sa ma trezesc ca rup ceva pe acolo, dar cam asta pare singura varianta. Sau este o chichita pe care nu am observant-o eu ?
     
  13. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Schimbi parasolarul cu totul. Ornamentul (rama) oglinzii este prins de carcasa oglinzii cu niste clipsuri care se rup in momentul in care incerci sa o scoti ca sa ajungi la oglinda. Cel mai bine este sa cauti alt parasolar la dezmebrari.
     
  14. vasile01 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Apr 2017
    Locație:
    galati
    Masina:
    audi a4b8,diesel,2000cmc,automata,143 cp.
    Mersi paulkf,cred ca ai dreptate.
     
  15. Ratiu gabriel 2nd Gear Member

    Înscris:
    27 Iul 2017
    Locație:
    Germania
    Masina:
    Audi A4 B8 Limusine 2014, 2.0 TDI S-line 177 cp ,Cod motor CGLC
    Salut,
    Stie careva codul de activare a oglinzii dreapta, ca atunci cand bag in marche-arriere, oglinda sa se lase pentru a vedea bordura ?
    Pe youtube am gasit un video despre acesta treaba doar ca nu spune cum a procedat la activarea ei.
    Va multumesc tuturor celor care ati avut timp de mine :).
     
  16. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    52-Door Elect Pass - 07 Coding- Long Coding - Byte 4 - bifezi bit 2 si 3
     
    Ratiu gabriel apreciază asta.
  17. Ratiu gabriel 2nd Gear Member

    Înscris:
    27 Iul 2017
    Locație:
    Germania
    Masina:
    Audi A4 B8 Limusine 2014, 2.0 TDI S-line 177 cp ,Cod motor CGLC
  18. Iulian321

    Iulian321 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Iul 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 1.8TFSI CJEB 2013
    Ma gandeam sa schimb si eu oglinda interioara cu una electrica heliomata. Am dat oglinda jos si am gasit doar 3 fire care ajung banuiesc la senzorul de lumina si ploaie...
    Exista senzor de umiditate in cazul meu din poza? Ce rol are mai exact senzorul de umiditate, cum o controleaza?
    Am modelul facelift. Sa inteleg ca nu pot sa fac acest retrofit fara trag si alte fire?
    Am audi de putin timp, retrofiturile pe facelift nu sunt deloc usoare gen plug&play...

    Multumesc
     
  19. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Daca ai mufa separata care iese din oglinda, ai senzor de umiditate. Drept urmare cauti o oglinda electrocromata (heliomata) cu senzor de umiditate incorporat. Ai grija ca oglinzile de FL au patru gheare de prindere fata de oglinzile de B8 preFL care au trei gheare.
     
    Iulian321 apreciază asta.
  20. Iulian321

    Iulian321 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Iul 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 1.8TFSI CJEB 2013
    Nu am niciun fir care iese din oglinda :(( deci nu am senzor de umiditate si in cazul asta nu pot nici sa pun oglinda heliomata :(
    Ms pt lamurire @paulkf
     

Distribuie pagina asta