1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Oglinzile exterioare si Oglinda interioara - lumini in oglinzi - la Audi A4 B8

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de zikova4, 8 Iul 2009.

  1. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Poti pune oglinda heliomata dar trebuie sa o alimentezi din plafoniera.
     
    Iulian321 apreciază asta.
  2. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Am o oglinda neagră de FL, 8T0 857 511 AB 4PK, așa arată
    [​IMG][​IMG]
     
    Ultima editare: 2 Sep 2017
  3. costel crafciuc

    costel crafciuc 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Mai 2017
    Locație:
    galati
    Masina:
    Audi A4- B8 , 2010 , 2.0L
    Salut . Poti sa imi spui si mie cum ai rezolvat problema cu rabatarea ? Multumesc .

    Ma poti ajuta cu mai multe informatii ? Am si eu aceasi pb cu cea din stanga . Multumesc .
     
  4. Liviu20017 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Dec 2016
    Locație:
    Valcea
    Masina:
    Audi a4 b8
    Salut,
    Sunt posesor audi A4 B8 facelift an 2013. Pentru a se plia oglinzile la inchiderea masinii stiu ca necesita 4 pozitii pe consola, eu am 3. La modelul vechi se inchideau normal si necesita alte oglinzi, consola, etc. La modelul acesta daca le pliez manual, oglinda se inchide ca si cum ar fi automate, (putin ridicate).
    Stie cineva daca scap mai usor, sa nu fie nevoie de inlocuirea oglinzilor, ci doar consola ? Multumesc
     
  5. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Ai nevoie de oglinzi cu motoare pentru pliere, alte calculatoare in usi, buton cu patru pozitii, cablaj si codari ... simplu ca buna ziua :).
     
    smurff apreciază asta.
  6. Iulian321

    Iulian321 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Iul 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 1.8TFSI CJEB 2013
    Daa Si eu cand mi am luat masina credeam ca o sa fac multe retrofituri, dar nimic nu e simplu.
    Pana la urma ma multumesc cu ce am :))
     
  7. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    E , cu putina vointa se poate ;)
     
  8. menumorut

    menumorut Bronze Member

    Înscris:
    31 Mar 2009
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A4B8, 2.0 CAGA 105 kw, Dpf Off, Egr Off, Stage 1, 183.3 Hp
    Salutare. Am urmatoarea problema: Am avut un mic incident si in urma lui am fost nevoit sa imi schimb oglinda din stanga. Cu ocazia asta am vazut ca nu aveam oglinda cu incalzire. Am firele trase. Am cumparat oglinda cu incalzire, am montat-o am codat cu vcds si imi incalzeste bine. Am procedat la fel si in partea dreapta( nici acolo nu aveam incalzire). Montat, activat, nu prea se incalzeste. Am masurat tensiunea de pe fire ...14,4. Am masurat resistenta oglinzii. 17,6 Ohm( la ambele). Am schimbat oglinzile intre ele. Pe partea stanga se incalzesc ambele ( frig). Pe stanga nu se incalzesc. Am facut un output test pe mirror heating. Pe stanga cand ii dau activare apare 100%>. Pe dreapta 7-9%. Ce sa ii mai fac?
     
  9. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    imi spune si mie cineva , va rog, cu o poza , care sunt T27a si T27c ? Unde este T20f ?

    vreau sa leg acele cabluri din oglinda interioara , PIN 4 si PIN 5 !
    Trebuie sa trag la stecherul din usi , apoi la unitatiile de control de pe usi ?

    are cineva poze ?

    From Mirror Pin 4:
    violet / white -to- T27a / 7 <--- Driver's side -to- T20f / 8 Door control unit Driver's side
    violet / white -to- T27c / 7 <--- Passenger side -to- T20g / 8 Door control unit Passenger side

    From the mirror Pin 5:
    violet -to- T27a / 25 <--- Driver's side -to- T20f / 17 Door control unit Driver's side
    purple - to- T27c / 25 <--- passenger side -to- T20f / 17 door control unit passenger side

    Multumesc
     
  10. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Nu-ti trebuie poze. Trebuie sa desfaci putin capitonajul plafonului, capitonajul stalpilor fata si apoi torpedpoul si cealalta parte de sub volan.
    Vei ajunge la mufa din stalpul usii, care se desface in doua parti, o vei scoate afara pe cea din interior sa introduci pinii tata in ea, deoarece nu vei avea pini acolo, fabrica a vrut sa ne lase sa ne descurcam singuri. De la mufa exterioara a stalpului pana in calc din usa s-ar putea sa ai fire deja instalate. Vezi ca intra intr-o mufa a calculatorului si iese din alta. Aici din nou s-ar putea sa nu ai pini inmufa ca sa prelungesti cablaj pana in oglinda. Eu am facut un strap cu firele care vin in prima mufa a calculatorului si nu am schimbat calculatorul pentru 2 pini, dupa care am continuat cablajul pana in oglinzi.
    Citeste si posturile mele (si nu numai) din pagina 18, in care am mai explicat si unde se afla mufele respective.
     
    smurff apreciază asta.
  11. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Nucugheri , iti multumesc pentru raspuns ! Am citit toate forumurile pagina cu pagina la tot ce incerc sa fac la masina ! Toate posturile, le urmaresc zi de zi

    Referitor la oglinzi si firele respective nu pot sa imi dau seama care unde vin pentru ca am probabil, fiind incepator (desi am 2 maini drepte si ma descurc cu orice provocare) sa imi dau seama care undde sunt
    De obicei cand citesc undeva ca trebuie sa decojesc un cablu si sa lipesc altul pe el, prefer sa le trec printr-un stecker decat sa tai si sa lipesc firele . etc. Am multe idei si prefer sa lucrez curat decat sa fac prostii- ASTEPT ! :P , am rabdare !!

    Cablurile din Pilonii A sunt trase si pregatite, pentru Oglinzi Anti dazzle , dar nu stiu care sunt mufele din stalpul usii, pentru ca eu am mai multe acolo , de mai multe culori. :) Nu stiu nici cum se desfac si pana nu aflu din ceva poze ,sau din "Audi Workshop Manual " cum sa le desfac , fara sa fac o prostie iremediabila !
    Am ce ai scris tu si ceilalti copiat text , litera cu litera , scos la imprimanta , pregatit , dar unele tutoriale DIY de pe internet sunt foarte bine facute , cu poze si detalii si multe ajutoare "ca pentru cei neexperimentati ! Eu asta astept :)

    Multumesc pentru ajutor .

    Probabil ca o sa fac eu un tutorial cand am totul la indemana , pentru a termina MOD-ul , daca voi avea timp .
     
    tommy lee apreciază asta.
  12. Voiculescu 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Noi 2017
    Locație:
    Pitești
    Masina:
    A4 B8
    salut! Am vazut ca ai reusit cu oglinzile heliomate ! Eu am un A4 b8 cu oglinzi incalzite cu rabatare electrica dar fara electrocrom ... am dat jos sticla mea si surpriza pe spatele ei era si mufa pentru electrocrom insa sticlele nu au acea mufa .. am cumparat sticle cu electrocrom le-am montat si ma asteptam sa functioneze :))) bineinteles ca nu se intampla nimic . Intrebarea mea este daca am acel traseu din usa spre oglinzi care parte de retrofit trebuie sa o fac de la oglinda interioara spre stalpii masinii din cate am citit la voi ? Daca ma puteti ajuta cu o schema pentru partea asta de cablaj eventual ce se demonteaza pentru asta ar fi minunat . Multumesc !
     
  13. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Oglinda interioara o ai electrocromata ?
     
  14. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Citeste topicul asta spre final si vei vedea ca ai toate raspunsurile.
    Eu si alti colegi am facut retrofitul asta si am scris ce trebuie facut, inclusiv scheme electrice, tot.
     
  15. alexun 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2017
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A4, B8, 2010, CAHA, 170 cp
    Salut.,
    Recent am avut o problema cu oglinda stânga. S-a dezlipit sticla de rezistenta electrica.
    Știu că s-a mai discutat aici despre asta dar vreau sa scriu și eu cum am rezolvat problema, poate ajuta pe cineva.
    Oglinda are 3 straturi. Oglinda (sticla), un strat negru și rezistența electrică. Mie mi s-a desprins sticla de stratul negru.
    Am cumpărat silicon sanitar de la Bison (12 lei in Dedeman) și l-am aplicat într-un strat subțire pe partea neagra, după ce am curațat atât partea neagra cat și sticla (fetele care vin în contact) cu spirt sanitar.
    Am aplicat siliconul in S, dintr-o parte în alta. Am pus sticla peste și am centrat-o pe pozitie. După 1 ora de așteptat să se usuce natural (am lăsat oglinda pe masa, în casa, la temp de 22°C) am dat cu uscătorul de par peste sticla cam 20 minute că sa fiu sigur că s-a întărit bine siliconul și sa nu se desprindă la vibrații.
    Am montat oglinda și merge perfect.


    P.S.:

    Ai grija cum scoti/scoateti mufele care alimentează rezistenta electrica. Sa tii baza picioruselor cu o mana ca sa nu le smulgi de pe rezistenta. La mine au ieșit cam greu.

    Multa bafta și drumuri bune.
     
    telim4lulu și Mervey apreciază asta.
  16. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Nucugheri , am reusit in interior sa trag cabluriile pana in usi .
    Urmatorul pas este sa trag , cand vine vreme buna ( primavara) sa continui cu cablul din usa pana in Unitatea de Control, pentru ca nu am nimic !!!

    Am cumparat un cablu de pe ebay si am tras prin stalpii A ! Acum urmeaza sa trag cablu is usi . O singura intrebare mai am ca sa fiu lamurit si poate ma poti ajuta ! In mod normal toti care fac acest retrofit trag aceasi PINI in Stalpi , folosesc acelasi pini pe cabluri , nu ?

    Am facut greseala sa nu notez ce fel de PIN TATA am tras pana la usi, si acum nu stiu ce PIN MAMA trebuie sa potrivesc la usa pana in Unitatea de control .

    Poti sa ma ajuti te rog ?

    Multumesc.
     
  17. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Ai mai jos pinul tata care trebuie montat in jumatatea 'exterioara" de mufa T27a si T27c care intra in stalpul usii .
    Pinul de la calculatorul de usa nu il am, dar e unul mai comun sa zic asa, o sa-l gasesti mai usor.
    Verifica daca ai pini tata in mufa din calculatorul de usa (T20f si T20g) din care semnalul trebuie sa iasa spre oglinzi.
    La mine nu era acolo si a trebuit sa demontez inca odata totul...
     
  18. bogdanell_gsm 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Apr 2012
    Locație:
    Romania
    Masina:
    A4 B8 Facelift 2.0TDI
    Salut.

    Pentru a trece de la oglinda normala la oglinda electrocromatica de ce am nevoie in afara de piesa in sine? Masina este un A4 B8 facelift.
    Se potriveste si oglinda de pe A4 B8 fara facelift?
     
  19. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Nu ai nevoie decat de oglinda si mufa pereche pentru oglinda. Oglinda de preFacelift nu se potriveste la prinderi. Cea de preFL are 3 gheare iar cea de FL are 4 gheare de prindere.
     
  20. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    paulkf Gheara aceea am de montat o eu. E prinsă cu suruburi. Dar cel mai bine si usor este sa iti cauti oglinda pentru masina cu dotariile pe care le ai. Este foarte usor chiar.
     

Distribuie pagina asta