1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Oglinzile exterioare si Oglinda interioara - lumini in oglinzi - la Audi A4 B8

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de zikova4, 8 Iul 2009.

  1. Ratiu gabriel 2nd Gear Member

    Înscris:
    27 Iul 2017
    Locație:
    Germania
    Masina:
    Audi A4 B8 Limusine 2014, 2.0 TDI S-line 177 cp ,Cod motor CGLC
    Imi poti spune cum, daca nu te superi? Am VCDS. Ms frumos.
     
  2. augustin 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Noi 2015
    Locație:
    ploiesti
    Masina:
    audi a4 b8 20 tdi 2013
    Salut,
    Am și eu o problema cu oglinda stânga care nu mai dezaburește. In service nu s-a găsit problema, siguranțele sunt ok, intra curent dar nu mai funcționează. A mai pățit cineva așa ceva ?
     
  3. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Demonteaz-o si verifica daca rezistenta de spatele sticlei are continuitate.
     
  4. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Ierim pățit o si eu. Când dau oglinda jos, am gasit papucul rosu iesit de pe contact.
    1. Verifica papucii daca stau bine si fac contact. Sau daca picioarele acelea din poza au joc si se mișcă. Daca da, poti sa arunci oglinda.
    2. La tine daca nu ai erroare pe usa stanga, intermitent in VCDS, atunci rezistenta din oglinda, care încălzește sticla este dusă / arsă ! Curentul poate sa circule pe rezistenta inca.
    Sau 3. nu ai contact intre sticla si padul / suportul pe care este lipita sticla oglinzi.s-a dezlipit.
    La vechile mele sticle din fabrica s-au incalzit de la soare vara jar tomna le-am gasit dezlipite (mentionez ca aveam un Passat atunci)

    [​IMG]
     
    Ultima editare: 25 Feb 2018
  5. Gabriel123123

    Gabriel123123 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Feb 2018
    Locație:
    Olt
    Masina:
    Audi A4 B8, 2012, 2.0 TDI 170 cp, pachet sport
    salut! Vreau sa cumpar un set de oglinzi electrice rabatabile si incalzite pentru a le monta pe un audi a4 b8. Am calculatoare, buton si cablaj, doar trebuie sa le mai montez. Daca sutn electrice rabatabile si incalzite sunt si heliomate?? Va rog, astazi le cumpar
     
  6. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Nu neaparat. Ca sa fie si heliomate trebuie sa aibe pe margine ca o banda putin diferita la culoare. Asta asa ca explicatie neacademica.
    Uita-te la cele din imagine sa intelegi ce vreu sa zic.
     
  7. iony.S

    iony.S 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2016
    Locație:
    italia
    Masina:
    audi a5 sportback 2011 170 cp
    Salut,
    Eu am făcut toată această lucrare dar ai de schimbat oglinzile amândouă și manerul șoferului după care cu vagul de modificat în calculatorul mașinii. Singura chestie care se poate face fară să schimbi nimic, e să ți se încline oglinda dreaptă la mersul cu spatele dar trebuie oricum modificat cu vagul în calculatorul mașinii.
     
  8. Gabriel123123

    Gabriel123123 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Feb 2018
    Locație:
    Olt
    Masina:
    Audi A4 B8, 2012, 2.0 TDI 170 cp, pachet sport
    Eu am toate piesele, inclusiv manerul si butonul cu functia de rabatare. Am cumparat astazi si calculatorele entru oglinzi rabatabile electrice. Era neaparat nevoie sa cumpar si aceste calculatoare?
     
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
  10. Gabriel123123

    Gabriel123123 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Feb 2018
    Locație:
    Olt
    Masina:
    Audi A4 B8, 2012, 2.0 TDI 170 cp, pachet sport
    Multumesc frumos.
     
  11. mutwo22 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Oct 2017
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Skoda
    Salut, ma poate ajuta cineva cu cod pt sticla de oglinzi incalzite pentru WAUZZZ8K0EA116403?
    cele care le am momentan nu sunt incalzite.
     
  12. MDU

    MDU Gold Member

    Înscris:
    30 Oct 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 quattro, 2.0 TDI CGLC, 2014
    S-a mai intrebat aici de vreo 2 ori despre un remediu la oglinzile care scartaie atunci cand se pliaza, dar nici un raspuns. Nu a incercat chiar nimeni sa le rezolve? Cu un unguent sau vaselina sau ceva similar?
     
  13. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Da ce zici daca incerci chiar tu si sa postezi apoi rezultatul pentru restul colegilor cu aceeasi problema ? ;)
     
    paulkf apreciază asta.
  14. MDU

    MDU Gold Member

    Înscris:
    30 Oct 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 quattro, 2.0 TDI CGLC, 2014
    Pai o sa incerc si o sa si postez, dar inainte sa fac asta voiam sa verific daca nu a incercat deja cineva si poate a descoperit solutia magica :P
     
    nucugheri apreciază asta.
  15. AndreiF92

    AndreiF92 Silver Member

    Înscris:
    14 Dec 2015
    Locație:
    Arad - București
    Masina:
    A4 B8 2009 2.0 TFSI 270 HP CDNC
    Eu am rezolvat in felul urmator : am scos sticla de la oblinda si am pliat oglinzile sa vad exact unde trosneste/scartaie, era arcul ce trage oglinda, cumva sarea putin in sus cand se plia si trosnea. L-am uns cumva prin interiorul oglinzii cu spray cu vaselina si s-a rezolvat ... Dar atentie cu sprayul ala ca cu timpul se prelinge pe oglinda si ajunge pe usa. Acum vre-o 2 ani am uns arcul si nu a mai aparut sunetul.
     
    Ultima editare: 3 Mai 2018
  16. MDU

    MDU Gold Member

    Înscris:
    30 Oct 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 quattro, 2.0 TDI CGLC, 2014
    La mine s-a rezolvat altfel.
    Am pliat oglinzile dupa care am pus spray cu silicon in locul de contact in care se pliaza oglinda; mai exact am stropit f usor astfel incat substanta sa pice doar in locul dorit nu si pe portiera si in alte locuri. Fiind destul de lichida, s-a prelins singura pana in celelalt capat fiind vizibila si pe partea de jos a muchiei (cum v-ati uita de jos pe sub oglinda). E bine ca la vreo 20 de minute dupa aplicare sa pliati-depliati oglinzile de cateva ori; dupa asta scartaitul dispare. La mine de saptamana trecuta pana acum nu a mai scartait deloc, sa vedem cat ma tine.
     
  17. mihai_avb 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Iul 2015
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A4 B8.5
    O sa-mi ajunga curand oglinda cu HBA ce ii va lua locul celei doar heliomate.
    Intrebare: Pot sa-mi adaptez/conectez/codez senzorul de umiditate de la oglinda noua, pe masina mea care are doar clima mono (fara senzor umiditate) ? Sau e optiune doar pentru TriZone?

    Merci
     
  18. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Senzorul pentru functia dezumidificare din oglinda nu se codeaza. Functioneaza sau nu.
     
  19. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Senzorul de umiditate este prezent la ambele variante de climatronic. In alta ordine de idei, ai CAN gateway cu extended CAN ? Daca nu ai, vei putea folosi oglinda cu HBA ca o oglinda normala cu electrocrom.
     
  20. mihai_avb 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Iul 2015
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A4 B8.5
    Sigur ca da, masina este prevazuta cu Side Assist si implicit detine extended CAN. Ce ma nelamureste pe mine este faptul cum comunica senzorul cu climatronicul, eu in prezent neavand acest senzor. Cum se conecteaza el la climatronic? Mai trebuie tras vreun cablu special ? Merci !
     

Distribuie pagina asta