1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Oglinzile exterioare si Oglinda interioara - lumini in oglinzi - la Audi A4 B8

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de zikova4, 8 Iul 2009.

  1. Rey Craiova

    Rey Craiova 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Noi 2018
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 . B8 . 2.0 TDI S-Line 2008. 143 caluti. cutie automata KSR . CAGA
    Salut, eu nu am semnul acela pentru incalzire la butonul pentru reglarea oglinzilor. Pe stanga am geamul oglinzii cu incalzire ,pe dreapta este alt cod si nu are incalzire . Stanga 4F0 857 535 AF (cu incalzire), pe dreapta am codul 8T0 857 536 B (fara incalzire). Cred ca fostul proprietar nu a mai avut bani de inca un geam de oglinda.
     
  2. dreiutz

    dreiutz 6th Gear Member

    Înscris:
    13 Mai 2014
    Locație:
    Luxemburg
    Masina:
    Audi A4 B9 2.0 TDI DETA 2016
    Am vazut masini (A4 B8) fara incalzire in oglinzi, cu buton fara pozitia dezaburire, dar totusi spre uimirea mea aveau fire trase pentru dezaburire. Au fost montate ulterior oglinzi incalzite (sticla) si iarasi spre surprinderea mea au functionat cu butonul acela, fara sa fie nevoie de inlocuire. Cred ca e unul dintre cele mai simple retrofituri posibile. Poate fostul proprietar a facut acest retrofit, i-a fost furata oglinda dreapta sau i s-a spart si a pus inapoi oglinda initiala.
     
  3. MRR

    MRR Silver Member

    Înscris:
    29 Oct 2012
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A4 B8 Avant 2.0 TDI CR (CAGA),143 CP,2009
    Asa a venit si B8'ul meu, fara oglinzi incalzite, si fara pictograma pe acel buton. Am verificat sa am acele fire, am luat 2 oglinzi cu incalzire si o simpla codare! It's working...
    Daca bine am citit pe undeva mai demult, mai toate B8-urile au firele trase din fabrica, dar cu oglinzi fara incalzire.
     
    Ultima editare: 29 Ian 2019
    nucugheri apreciază asta.
  4. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Confirm si eu ce ai spus Remus, exact aceeasi situatie si la mine la fostul B8.
     
  5. Stefantauru

    Stefantauru 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Iul 2016
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8
    Salutare baieti. Aveti idee daca oglinzile exterioare fabricate si montate dupa 2011 (cele care se rabateaza in sus si sunt mai inguste) se potrivesc pe B8 an 2009 ? Ma intereseaza un retrofit adica sa schimb complet oglinzile rabatabile electric si as opta pentrut cele de pe modelul facelift cele care sunt mai inguste.
     
  6. dreiutz

    dreiutz 6th Gear Member

    Înscris:
    13 Mai 2014
    Locație:
    Luxemburg
    Masina:
    Audi A4 B9 2.0 TDI DETA 2016
    Se potrivesc 100%. Ai grija ca nu trebuie doar oglinzile, ai nevoie si de calculatoare noi de usa si cablajul aferent.
     
    Stefantauru apreciază asta.
  7. flawyl31

    flawyl31 4th Gear Member

    Înscris:
    25 Iul 2017
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A4 Avant B8, 8+1 LLA, CAGA
    Salut, am si eu fire trase dar pe usa nu e butonul de încălzire. Daca schimb sticla e posibil sa sa functioneze?
     
    MRR apreciază asta.
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da, dar trebuie sa faci si codarea pentru activare.
     
    MRR și flawyl31 apreciază asta.
  9. MRR

    MRR Silver Member

    Înscris:
    29 Oct 2012
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A4 B8 Avant 2.0 TDI CR (CAGA),143 CP,2009
    @flawyl31 Cumpara numai sticle cu incalzire, si ne auzim pentru codare.:)
    Spor.
     
  10. Adrian76 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0TDI 2013 CJCA
    Salut.Am o problema cu plierea/rabatarea oglinzilor la A4 B8 facelift.Nu are rabatare din buton si manual, am tras de ele dar nu se misca.Nu am vrut să fortez de frica sa nu le rup.Exista B8 la care nu se pliază oglinzile sau e vreo manevră anume ce trebuie facuta?

    Trimis de pe al meu SM-N950F folosind Tapatalk
     
  11. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Trage de ele cu incredere ca nu rupi nimic. Nu trebuie sa faci nimic special, doar tragi.
     
    Adrian76 apreciază asta.
  12. Adrian76 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0TDI 2013 CJCA
    Am reusit.Multumesc. Trebuia ridicat putin in sus. Faza tare e ca la Midocar Vitan, consultantual de la service a tras de ele si a zis ca nu se rabateaza
     
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Imposibil, toate se rabateaza. Eu nu am ridicat niciodata la nici un model de ele in sus, ca apoi sa le rabatez.
    Ori nu am luat seama, nu stiu, cert este ca toate se rabateaza prin "forta bruta". :)
     
  14. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Daca aceea este poza facuta la oglinda de pe mașina ta, oglinzile tale pot avea deja cabluri pt. încălzire si sticle cu incalzire puse. Spun asta pentru că acei mici conectori roși sunt îndreptați înspre sticlă, deci stau pe conectorii sticlei (cel putin asa se vede din poza) iar nu pe suportul/bratul ce tine toate componentele oglinziilor. De obicei, daca nu exista sticlă cu incalzire , acei connectori roșii, ca sa nu atârne aiurea, stau pe bratul de aluminiu al oglinzi(vezi poza ,numerotat cu 1 si 2) Dar mai bine da oglinda jos, ca sa confirmi, NU CUMPARA AIUREA STICLE DACA au fost puse deja pe mașină. Cauta tutorial pe youtube si fa o poză la ce găsești. Dar dacă nu ai sticle încălzite, retrofitul se face simplu. Sticle + codare pe unitățile de pe ușă.

    [​IMG]

    Poate ai nevoie doar de codare sau nu ai realizat ca se încălzesc. Butonul de ușă deja il ai . Butonul e standard, pentru incalzire iti trebuie o mică pictograma doar, dar nu absolut necesară!
    Încălzirea se verifică cu aparatul de masura pentru ca functioneaza tot timpul prin impulsuri. Mai lungi impulsurile spre continuee cand este foarte frig afara si mai rare impulsurile cand este mai cald afara.
     
    flawyl31 apreciază asta.
  15. rhadoo AUDI

    rhadoo AUDI 5th Gear Member

    Înscris:
    19 Apr 2010
    Locație:
    Vâlcea
    Masina:
    Audi Aavant B8, 2.0,CJCA, 2013
    Salut. A facut cineva retrofit la oglinzi electrocromatice cea interioara si cele exterioare ? Din ce am mai citit este mai usor de facut daca masina are senzor de ploaie si de lumina . Eu am senzor de ploaie de lumina oglinzi rabatabile si incalzite. Puteti sa imi spuneti ce oglinzi imi trebuie si daca mai trebuie cablat ceva si cum?
     
  16. Upgradeaudi 4th Gear Member

    Înscris:
    20 Apr 2014
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi
    Oglinda interioara electrocromatica; geamuri electrocromatice pentru oglinzile exterioare; de verificat daca oglinzile exterioare au cablajele pentru aceasta functie (de regula, oglinzile cu rabatare electrica au aceste cablaje); cablaje de la calculatoarele din usile fata la oglinda interioara.
     
  17. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Si daca nu, sefac toate.Nu e complicat de dus niste fire din punctul a in punctul b. Schemele le gasesti in topic.
     
  18. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Foartw important de stiut, daca ai nevoie de sticle pentru oglinzi exterioare de facelift sau vorfacelift, penteu ca sunt diferite=> 4F0 /8T0 sau 8F0
    Iar pt. oglinda interioară codul se alege in functie de dotările mașini=> 8K0 sau 8T0 sau 8R0 :
    Ce fel de climă ai in mașină 1 zonă sau 3 ,
    Daca ai camera high beam
    senzori ploaie si Lumini (ai),
    camera lane assist,
    compas (dacă doresti)
    Ai grija si la modelul de mașină pe care pui oglinda interioara.
    Face lift are pe suport 4 gheare de prindere, iar vorfacelift 3 gheare de prindere pe suportul de pe parbriz.
    In functie de toți acești factori afli ce index si nr de piesa ai nevoie.
    Sticle exterioare de facelift noi găsești la 350€ bucată sau SH la 150€ set. Cea interioară depinde ... de ce alegi

    Sent from my S9+ using Tapatalk
     
    Ultima editare: 2 Mai 2019
  19. rhadoo AUDI

    rhadoo AUDI 5th Gear Member

    Înscris:
    19 Apr 2010
    Locație:
    Vâlcea
    Masina:
    Audi Aavant B8, 2.0,CJCA, 2013
    Si cum fac sa aflu toate aceste detalii de care am nevoie?
     
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Citind si cautand pe net toate detaliile exact asa cum ti s-au mentionat. Multe din informatii le ai si aici pe topic si pe forum. Dupa cum ai intrebat mergi la un profesionist in electrica pentru ca sa faci retrofitul dupa ce iti cumperi oglinzile, exterioara si interioara.
     

Distribuie pagina asta