1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Oglinzile exterioare si Oglinda interioara - lumini in oglinzi - la Audi A4 B8

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de zikova4, 8 Iul 2009.

  1. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Este documentata problema pe forum. Inclusiv model si cod motoras. Cauta si ajuta-te singur. Sigur este scris si mentionat ce sa cumperi si cum demontezi. Din cate stiu eu nu se gaseste doar acel motoras la reprezentanta (deoarece reprezentanta iti va vinde oglinda completa) ci pe anumite site-uri unde se vand toate tampeniile/chinezariile din lume.
     
    112 apreciază asta.
  2. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Muta motoarele vechi care reglează sticla pe bratele noi.
    Daca ai prea mult de 3 cabluri pe mufa de la motoarele de ajustare , nu va merge. Acelea au Memory si trebuie luat si cablul complet

    Nu are nimic. A căzut un papuc de pe contactul sticlei. Il pui la loc si va functiona.


    Ai reusit sa rupi piciorusul care opreste pe pozitie brațul.
    Daca rabatezi oglinzile si bagi masina la perii in spălătorie auto, va rupe acea perie de spălat masina, opritorul (piciorusul).
    Oglinda este stricată si o poti arunca.
    Pe poziția liber a oglizilor se baga masina in spălătoria auto cu perii, pentru ca acele picioruse, stau "in aer" si sunt libere.
    Pe poziția rabatate ele stau intr-un sliț , iar dacă sunt forțate, se rup piciorusele.
    Piciorusele sunt din aluminiu si fac parte din bratul oglinziilor, nu poate fi lipit. Bratul este din aluminiu turnat într-o formă si prelucrat si frezat la CNC
    Daca desfaci o sticlă ai sa vezi la încheietura un arc. Acel arc "trage" piciorul brațului in acel sliț (șanț).
    Referitor la montarea unui alt motoras va spun eu ca nu se poate. Eu am desfăcut, dar Si facut cateva perechi de oglinzi.
    Am luat brate de pe A5 cu motor, am desfăcut arcul, si am pus pe triunghiuri de A4 B8 (pentru că si acelea sunt diferite), etc.
    Raspunsul este NU. Nu merge să pui motorul pe bratele oglinziilor standard.
    Suportul motorului pe bratul oglinziilor normale, NU EXISTA. Motorul trebuie sa stea într-o cămară, strâns cu 3 șuruburi
    NU POTI adapta bratul sa montezi motoare înăuntru.
    Chiar si dacă bagi motoare inauntru, nu vei avea rotița cu dinti care va mișca bratul. Daca poti pune un motor de pe o masina electrica, de unde vei face rost de roata dintata ? Nu ai cum si unde sa.....nu va merge , punct.
    Oglinzile vin complete.
    Daca sunt defecte motoarele, nu vei reusi usor sa le desfaci, sa cureti, sa ungi cu vaselina, ca apoi sa le pui la loc. Nu se merita acea muncă. Eu stiu asta.
    Cumpara brate Rabatabile si totul va fii PLUG &Play.
     
  3. Adi Tanasescu 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Apr 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 B8 136CP 2014
    Salut, am citit si pe forum si pe net dar nu am inca nici o concluzie ( chiar si neclara ) .

    Problema : pe al meu Audi A4 B8.5 cu lane assist , high beam assist, senzor de umiditate si ploaie, [​IMG] avand oglinda retrovizoare interioara electrocromatica ( cea clasica cu buton de on/off ) vreau sa o schimb cu una la fel dar de "america" care sa aiba incorporat si busola . Se gasesc pe ebay in general doar pe piata americana unde Audi a vandut o gramada de masini cu acest tip de oglinda .

    Am gasit pe ebay destule, atasez una pentru exemplificare :

    https://www.ebay.com/itm/2006-2007-...471166?hash=item1cd0eff57e:g:x7MAAOSwxW5c10A~

    Cum se inlocuieste doar oglinda ( adica ce vine de la nuca unde se roteste oglinda propriuzisa ) ???

    Sau cum se adapteaza in suport ( cu cele 4 optiuni de mai sus ramanand valabile ? ) a stricat cineva vreuna sa vedem cum se prinde ?

    Va multumesc, orice ajutor este apreciat .
     
  4. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Rotesti de ea spre stânga cu mâna dreaptă.
    Scoți mufa
    Te uiti cate picioare are oglinda. 3 sau 4 (facelift)
    Te uiti la a ta cate fire are pe mufa si ce dotări ai.
    Mufa are loc pt 8 pini ! daca vrei tot , minim 7 pini ocupați trebuie sa aibe mufa de la oglinda noua.
    Trebuie să arate exact ca a ta (daca nu te pricepi la cod de piesa)
    Conectezi mufa. Rulezi cablul de senzor de ploaie etc.
    Montezi la loc spre dreapta de data aceasta.
    Ți apăsat pe buton ON , 30 de secunde pana se reglează busola .
    Gata

    P.s. oglinda cu busola are la nr. Piesa 8R0 , indexul din coada determina dotarea oglinzi ( lane assist, senzor umiditate, senzor ploaie , High Beam + automatic dimming + compas )

    Oglinzi cu compas găsești pe piata în UK sau lituania !! Dar f greu cu toate opțiunile! Undeva la 100€ pana in 200€

    Sent from my S9+ using Tapatalk
     
    Ultima editare: 28 Ian 2020
    Adi Tanasescu apreciază asta.
  5. Jipa Marius

    Jipa Marius 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Oct 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4, B8, 2009, 2.0 170cp, CAHA
    Salut, vin cu o problema legata de oglinda interioara electrocromata, cu senzorul pentru asistenta faza lunga (HBA) si senzorul de ploaie. Atunci cand am incercat sa reglez oglinda intr-o alta pozitie, clemele din interiorul oglinzii, cele care tin acea bila cu parghie de intregul corp s-au rupt. Se poate desface carcasa oglinzii si se poate schimba aceasta piesa cu clemele respective sau trebuie cumparata oglinda completa ?
     
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Din cate stiu eu iti trebuie alta oglinda completa. Nu se gasesc elemente separate din oglinda asta chiar daca ai putea sa o desfaci in bucati. Bafta.
     
  7. Jipa Marius

    Jipa Marius 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Oct 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4, B8, 2009, 2.0 170cp, CAHA
    Merci pentru raspuns, Cristi.
    Ai cumva idee daca e sa cumpar o oglinda din dezmembrari fara HBA si restul senzorilor doar pentru a lua piesa respectiva care tine acea sfera si sa o montez pe oglinda originala, sau daca se poate scoate acea sfera cu parghie in exteriorul carcasei oglinzii? (Intreb aceste lucruri deoarece mi se pare o idiotenie sa schimb oglinda cu sistemele aferente care ma costa 3500 lei doar pentru cateva cleme)
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu stiu. Nu am desfacut oglinzi asa in amanunt. Eu am una simpla de pe Q7 care se potriveste si la masina mea si care are doar senzor dezumidificator plus senzor ploaie si lumina. Nu am resuit sa o faram pana cum. :) Eu insa sunt convins ca poti cumpara una identica cu a ta de pe ebay cu maxim 100 Euro si nu trebuie sa platesti pretul de reprezentanta. Conform cu ce scrie aici: http://www.oemepc.com/tvn_result/search/tvn/8R0857511B 4PK si aici: http://www.oemepc.com/audi/part_sin...57/subcategory/857040/part_id/0/lang/e#sec_20 este o oglinda montata pe mai multe modele de Audi. Eu o am de pe un Q7 asa cum am mai mentionat si m-a costat acum 10 ani 150 Euro luata de la o licitatie de pe ebay. Uite codul de la oglinda montata pe masina mea:

    Oglinda interioara antiorbire cu senzor dezumidificator si cu senzori ploaie si lumina.jpg
     
  9. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    @Jipa Marius, Nu merge! Alta oglindă, completă!

    Am eu una in beci, desfăcută. Nu am reusit sa o mai fac.
    Asa face Corporația VAG , foarte mulți bani. Cu piese noi.
    Caută pe net , poate UK (ebay.co.uk) si vei gasi mai ieftin ca in EU . Eu am gasit una la 20€ .



    Sent from my S9+ using Tapatalk
     
    Ultima editare: 29 Ian 2020
    smurff apreciază asta.
  10. Jipa Marius

    Jipa Marius 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Oct 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4, B8, 2009, 2.0 170cp, CAHA
  11. smurff

    smurff Gold Member

    Înscris:
    22 Ian 2015
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi A4 (B9 - DEUC, B8,5 - CJCB, B8,5 - CGLC, B8 - CAGB, B7 - BRD, B6 - AWX)
    Salut,
    Am cumparat aceste oglinzi electrocrom / heliomate.

    54BE24D2-1354-4A53-8BEF-CCDA3DC4197F.jpeg

    Ma poate ajuta cineva sa-mi spună care sunt pinii de oglinzi heliomate ? Găsesc schemele sa fac legăturile de la oglinda retrovizoare in stâlpi ?
    După un studiu scurt, se pare ca mai trebuie doar butonul și legăturile pentru oglinzile heliomate, unde la mine pe mașina este și asistenta de faza lunga.
    Dacă ma poate ajuta cineva cu configurația la pinii de la retrovizoare și de la calculatoare, fac o mare cinste.
    Mulțumesc frumos.
     
  12. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Ai grija ca la oglinda interioara pe pinul de heliomat sunt 1,7 volti. Sa nu faci proba ca mine cu 12 volti, eu mi-am prajit o sticla :banghead:

    Astia sunt pinii de legatura.
     
  13. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    16 si 7 parca
     
  14. smurff

    smurff Gold Member

    Înscris:
    22 Ian 2015
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi A4 (B9 - DEUC, B8,5 - CJCB, B8,5 - CGLC, B8 - CAGB, B7 - BRD, B6 - AWX)
    Mulțumesc frumos pentru scheme si raspunsuri.
    Când am desfăcut coletul am văzut ca cea de la șofer are 10 fire, iar cea de pasager 14 fire. De ce oare ?
     
  15. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Cred ca este cu memorie oglinda. Ai mufa Verde la motoare sau ALBA ? Demonteaza sticla !
     
  16. smurff

    smurff Gold Member

    Înscris:
    22 Ian 2015
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi A4 (B9 - DEUC, B8,5 - CJCB, B8,5 - CGLC, B8 - CAGB, B7 - BRD, B6 - AWX)
    Frige, ce ma pui sa fac. :) Încă nu cunosc o metoda sigura. Ma poate ajuta cineva ? Când se da sticla mai ușor jos, când e demontata sau când e pe mașina ?
    Care e cea mai sigura metoda ? O poate descrie cineva mai amănunțit?
     
  17. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Oricand.
     
  18. smurff

    smurff Gold Member

    Înscris:
    22 Ian 2015
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi A4 (B9 - DEUC, B8,5 - CJCB, B8,5 - CGLC, B8 - CAGB, B7 - BRD, B6 - AWX)
    Mi-am făcut tupeu și le-am demontat: cea din stg are mufa la motoraș albă, iar cea din dreapta verde. Codurile de sub oglinzi:
    - stânga 8K1 857 409 AH 01C mufa alimentare motoras albă cu 3 fire - cod sticla oglinda 8F0 857 535 H
    - dreapta 8K1 857 410 AJ 01C mufa de alimentare verde cu 7 fire - cod sticla oglinda 8F0 857 536 H
    Acestea sunt.
    Ce părere aveți?
     
  19. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Din cate vad aici https://audi.7zap.com/en/mex/audi+a4+avant/a4/2015-736/8/857-857040/#1 nu sunt pereche. Adica primul cod 8K1 857 409 AH 01C care e pe stanga ar trebui sa fie pe dreapta

    8K1 857 410 AH exterior mirror mounting with electric adjusting unit
    D >> - 28.05.2012 right lhd 1 PR-6XE,6XK
    8K1 857 410 AH01C

    Iar ce ai pe dreapta pe stanga trebuia sa ai cu 409 respectiv
    8K1 857 409 AJ exterior mirror mounting with electric adjusting unit left lhd 1 PR-6XL
    8K1 857 409 AJ01C satin black

    01c este codul de culoare iar 409 si 410 stanga dreapta.
     
  20. smurff

    smurff Gold Member

    Înscris:
    22 Ian 2015
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi A4 (B9 - DEUC, B8,5 - CJCB, B8,5 - CGLC, B8 - CAGB, B7 - BRD, B6 - AWX)
    Acesta este mesaj postat de @nucugheri și din câte văd, doar litera din coada diferă la cea de pe partea dr, probabil sa fie cu mai multe opțiuni.
    Rog colegii care pot sa ma lămurească in acest caz.
     

Distribuie pagina asta