1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Oglinzile exterioare si interioare - Lumini Oglinzi Exterioare la A4 B9

Discuție în 'Audi A4 B9 (2015 - prezent)' creată de bobalex18, 12 Iul 2017.

  1. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    Am înțeles că toate modelele de b8 inclusiv b9 dacă se pune joystick-ul pe poziția oglindei din dreapta și se selectează marşarier-ul, oglinda din dreapta trebuie să coboare ca să vezi „bordura”.
    La mine oglinda se blochează. Practic nici dacă vreau să o ajustez nu se poate, pentru că este blocată.
    Același lucru se întâmpla și înainte și după ce am făcut revizia și a fost o rechemare pentru un update de soft al calculatorului și mi-a zis că acesta a fost adus la setările de fabrică.

    Îmi lipsește vreun motoraș ceva sau nu am codarea făcută? (mașina are oglinzi încălzite și rabatabile electric.)
    Seria VIN: WAUZZZF49GN001802
     
  2. f l o r i n

    f l o r i n Bronze Member

    Înscris:
    9 Apr 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Passat,2.0TDI, 2010
    verifica daca are activata functia, cu VCDS-ul sau alt tester compatibil
     
  3. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    În meniu nu apare nicăieri această opțiune. am doar opțiune de pliere/rabatare a oglinzilor la închiderea mașinii. cu vcds nu știu unde să o caut.
     
  4. f l o r i n

    f l o r i n Bronze Member

    Înscris:
    9 Apr 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Passat,2.0TDI, 2010
    pe calculatorul de usa pasager, byte 4, bifezi bit 2 si 3
     
    bobalex18 apreciază asta.
  5. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Verifica cu VCDS in modulul 52, coding-long coding-byte 4 daca e bifata functia (asta daca este ca si la B8).
     
    bobalex18 apreciază asta.
  6. f l o r i n

    f l o r i n Bronze Member

    Înscris:
    9 Apr 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Passat,2.0TDI, 2010
    asta si ce am postat eu, este pentru B8 - acum am vazut ca el are B9 - nu cred sa fie tot asa - trebuie verificat.

    Fa o scanare si posteaza aici, sa ne uitam pe ea.

    L.E. - sa faci si printscreen la Long coding, la toti bytes
     
    Ultima editare: 12 Iul 2017
    bobalex18 apreciază asta.
  7. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    merci. revin diseară
     
  8. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    am revenit cu poze....interfața mea nu are explicații ca în pozele pe care mi le-ați atașat. se pare că sunt bifați biții respectivi, dar oglinda pauză.

    1.jpg 2.jpg 3.jpg
     
  9. cenzunet 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Oct 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B9 Sport 2.0 TDI Quattro
    Comportamentul pare oarecum ciudat, si suna mai mult a bug, mai ales ca ai mentionat faptul ca in momentul in care cuplezi R nu mai poti modifica pozitia oglinzii.
    In momentul in care cuplezi R doar pozitia oglinzii din dreapta "ingheata", sau si cea din stanga?

    Cum am mentionat si pe softpedia, si eu detin un B9, cred eu din acelasi lot: 2.0 TDI Quattro, S-tronic, interior piele-alcantara full electric, virtual cockpit etc.., doar ca a mea pare sa fi fost produsa in Ingolstadt, nu in Neckarsulm. Oare din cauza ca au fost produse in fabrici diferite sa apara anumite diferente la unele functii?
     
    Kalsus și bobalex18 apreciază asta.
  10. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Doar amintesc : e pozitionat "joystick-ul" pe oglinda dreapta ? Cateodata se omite asta.
     
    bobalex18 apreciază asta.
  11. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    așa cum am scris și a zis și @cenzunet la mine când poziționez joystick-ul pe oglinda din dreapta și selectez R oglinda din dreapta se blochează. Îngheață. Nu știu dacă și cea din stânga, dar cea din dreapta sigur se blochează. Ca să se deblocheze trebuie să le rabatez și să pun roțile în mișcare și așa își revine.

    există vreun motoraș suplimentar pentru această funcție și a mea nu îl are..
     
  12. harfo_79

    harfo_79 Bronze Member

    Înscris:
    22 Iul 2008
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi Avant B6/A4 1.9 TDI / Audi Avant B9/A4, 2.0 TDI Black&White
    Hello, la mine nuin am functia, ar fi bine sa stiu daca se poate activa.
    Acum am verificat: daca cursorul e pus pe dreapta si bag in marsarier, oglinda nu face nimic, dar nici nu se blocheaza, o pot muta manual pe orice directie.
     
  13. vibeup

    vibeup Silver Member

    Înscris:
    1 Mar 2015
    Locație:
    Stuttgart
    Masina:
    A3 8Y 2022, 2.0TFSI Quattro
    Daca nu ai oglinzi rabatabile din buto sau cheie cel putin atunci iti poti lua gandul.
     
  14. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    eu știu că nu are legătură rabatarea oglinzilor cu coborârea oglinzii din dreapta.
    @harfo_79 este o procedură pe youtube pentru a8/a6. un băiat cu a3 a probat-o și a funcționat. poți verifica.
     
  15. harfo_79

    harfo_79 Bronze Member

    Înscris:
    22 Iul 2008
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi Avant B6/A4 1.9 TDI / Audi Avant B9/A4, 2.0 TDI Black&White
    Multumesc de raspunsuri, voi verifica.
     
  16. cristimate 6th Gear Member

    Înscris:
    17 Mai 2008
    Locație:
    Cernica
    Masina:
    A4 B7 1,9 TDIe (BRB), A4 B9 2.0 Quattro
    Si la mine se blocheaza. Dar sa stii ca asta cu blocatul e dupa ce am facut ce zicea ala pe net ca sa o reglam... înainte de asta mergea ok.
    Nu se reabata

    Trimis de pe al meu SM-T555 folosind Tapatalk
     
  17. vibeup

    vibeup Silver Member

    Înscris:
    1 Mar 2015
    Locație:
    Stuttgart
    Masina:
    A3 8Y 2022, 2.0TFSI Quattro
    Salut,
    Cand am luat masina nici nu mi-a trecut prin cap ca oglinzile nu se rabateaza automat la inchiderea masini din telecomanda.
    Treaba sta asa, eu am oglinzi standard(electrice, incalzite) si sunt interesat sa fac un retrofit pentru functia de rabatare automata apoi nice to have: coborarea oglinzi din dreapta automat in reverse si blind spot assist daca este posibil. Pe ebay tot vad oglinzi care au ba camere, ba senzori de blind spot. Nu am gasit inca acest retrofit si nu stiu exact ce implica daca iau oglinzi cu camera, senzor de unghi mort si cat de plugin sunt.
    Multumesc anticipat,
     
  18. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Vezi ca este un coleg pe forum care are acum oglinzi rabatabile. Retrofit-ul nu este foarte complicat. L-am facut in cateva ore. Vreo 3.
     
  19. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    @vibeup
    ale mele se rabateaza. Nu e nicio smecherie. Daca tot umbli acolo, vorbește cu @cata181 si pune oglinzi cu tot cu led pt unghi mort si camere pentru 360. Asa merita investiția. Doar pentru rabatare eu zic ca nu merita.
    daca oglinzile sunt cu reglaj electric (nu au cum sa fie altfel) oglinda pasagerului trebuie sa coboare la selectarea R. Poti verifica asta.
    piesele se cumpara, majoritatea, de pe allegro.pl
     
  20. djxme200

    djxme200 Silver Member

    Înscris:
    31 Ian 2011
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B9 avant, 2.0tdi, quattro, 2016 Ex A8, 3.0TDI, 2006, B&O
    Stie cineva daca oglinda interioara cu functie auto-dimming este plug&play daca am oglinda normala?
     

Distribuie pagina asta