1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Omologare - Jante si Anvelope pentru Audi

Discuție în 'Jante / Anvelope' creată de dorutzu, 9 Sep 2007.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. dorutzu

    dorutzu Silver Member

    Înscris:
    8 Sep 2007
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    1.6 + 2.0
    Salut!
    Care ma poate ajuta cu urmatoarea problema: vreau sa obtin omologare pentru jante pe 17''. Ce sa fac? Eu am acum jante pe 15 trecute in acte(standard la B4). Dar este varianata sport RS2, S2 care au jante pe 17 din fabrica. Cum pot obtine acest lucru in Romania si care sunt pasii de urmat. Ca daca eram in Germania nu ma loveam de atata birocratie si treaba era de mult rezolvata...
     
  2. CIPRIOTTU

    CIPRIOTTU 5th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    Zalau, Salaj
    Masina:
    Audi A 3, 8 L, 1.6 75kw
    eu am jante pe 17, si la mine sunt trecute in talon doar jante pe 15, desi in brief-ul belgian, de unde am luat masina erau trecute si jante pe 17, dar cand i-am facut inspectia nu o zis nimeni nimic, si in mod normal nu ar trebui sa se lege nimeni de jenti, ma rog depinde peste ce militian destept dai
     
  3. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    @CIPRIOTTU
    Daca dai peste unu destept tare sar putea sa ramai fara talon pana iti faci omologare pe noile jante. :)
     
  4. dorutzu

    dorutzu Silver Member

    Înscris:
    8 Sep 2007
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    1.6 + 2.0
    Pai eu in locul tau as fi facut scandal.
    Tu aveai deja omologare individuala facuta in Belgia cu jante pe 17. Trebuia sa le spui la astia la RAR cand ti-au facut cartea de identitate sa treaca respectiva omologare la mentiuni.
    Mai greu este la mine ca am luat masina din Romania si nu stiu cum sa fac sa am omologare pe 17. Ca daca eram in Germania se rezolva rapid fara sa ma izbesc de birocratie ...

    Ai grija ca daca dai peste un prost ai sa ramai fara certificat daca mai umbli mult cu alte jante decat cele din certificat.
     
  5. dentocrat 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Oct 2007
    Locație:
    Roman
    Masina:
    AUDI A4 1.9 TDI 2001
    Cel mai simplu reclami RAR-ul la ARR (autoritatea rutiera romana ) sau legalizezi traducerea brif-ului original ca in cazul in care vreun academician te streseaza sa i-o poti arata !
    Eu am avut un set de OZ-uri de 17 pe un Golf 4 si am avut norocul sa scrie in avizul de export compatibilitatea cu masina mea , si am circulat vreo 40 mii km asa , chiar daca nu era mentionat in certificat decat dimens de 16 sau 15 !
     
  6. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    @
    Tu ai circulat asa ....... dar daca te ia cineva la intrebari in legatura cu jantele si nu sunt trecute in talon poti tu sa ai 10 acte aditionale ca tot o sa ramai fara talon.
    Eu ma-m interesat special la politie (o gramada de prieteni au facut la fel) si problema e cat se poate de simpla, daca nu ai jantele trecute in talon ramai fara el pana mergi la RAR si rezolvi problema.

    P.S.:

    Decat sa reclami RAR la ARR iti faci omologare pe jante pentru ca iesi mult mai ieftin.
     
  7. Iulian 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Noi 2007
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    a4 1.9 tdi 2002
    mergi la RAR

    E, la asta pot sa va raspund eu, caci am intrebat la RAR.
    Te duci cu jantele puse pe masina si cu vreo 300 de mii la tine la RAR si ai rezolvat problema.
    Treburile nu mai sunt asa dificile precum erau pe vremuri. In fond daca jantele sunt trecute in catalogul masinii, adica daca proiectantul a spus ca vi le puteti pune, atunci nu exista nimeni sa zica ca nu. Pt A4, spre exemplu,se accepta pana la 18 toli.
    Nu uita sa-ti faci programare la RAR: 021/9672. Succes!
     
  8. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Am scris un mail la R.A.R. si i-am intrebat daca pot sa-mi omologhez jantele pe 18" (235/40/18) de pe A4 B6. Sunt curios ca raspuns primesc.
     
  9. kaya_pnc

    kaya_pnc 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Dec 2007
    Locație:
    PIATRA NEAMT
    Masina:
    AUDI A6 1.9 TDI
    Hai sa iti spun ce am facut eu. Am fost la RAR si mi-a spus ca trebuie sa merg la un dealer autorizat care sa imi elibereze un certificat din care sa reiasa ca fabricantul recomanda dimensiunile respective. Dupa aia mergi la RAR, atata tot
     
  10. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    @kaya_pnc
    Si ai fost la RAR dupa aia, le-ai omologat ? Eu am primit raspuns de la ei si mi-au zis ca tre sa merg cu masina sa verifice ei daca se pot pune roti pe 18". In sensul sa nu afecteze franele, tahometru si altele. As fi vrut sa-mi spuna si cat costa, dar referitor la pret nu mi-au zis nimic. Poate ma duc acolo si la nota de plata raman paralizat.
     
  11. kaya_pnc

    kaya_pnc 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Dec 2007
    Locație:
    PIATRA NEAMT
    Masina:
    AUDI A6 1.9 TDI
    Eu prima data am fost la RAR si mi-au spus ca ei nu pot verifica chestie asta. Daca fabricantul permite montarea si asta doar dealer-ul stie. Tie se pare ca ti-a spus altceva. Se pare ca fiecare RAR cu regulile lui, asta e. Cum spunea cineva traim in romania si asta ne ocupa tot timpul.
     
  12. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    That was me! (and Badea)
    Mersi oricum, la primavara o sa vad ce pot sa fac, ca sa fiu in regula ca nu se stie cat mai mere asa
     
    Ultima editare de un moderator: 13 Mar 2021
  13. gabi99yxw

    gabi99yxw 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Ian 2008
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 2002 1,9tdi 131cp
    o mare prostie cu rar-ul si taloanele lor , eu am cautat in in brief cand mi-am adus masina si acolo erau trecute vreo 20 de variante de dimensiuni de cauciucuri , a mele fiind 235/45/17 , am fost sa-i fac traducerea si astia nu au tradus decat 2 variante , ambele standard , pe 15 , am vrut sa merg sa ma cert cu ei , de ce n-au tradus tot continutul brief-ului , dar am vorbit cu cineva de la rar si mi-a zis ca in monentul cand voi merge cu masina sa-i fac omologarea , autentificarea si imi vor face civ-ul vor trece si varianta asta , respectiv 235/45/17 , totul ok , mi-a trecut , dar spre surprinderea mea , la vreo saptamana dupa ce am luat talonu am vazut ca nu am nicio mentiune facuta in talon si va trebui sa mai fac un drum la inmatriculari sami faca modificarea ! oricum nu inteleg de ce nu se regasesc toate datele din brif in talonul romanesc , asta poate pentru ca ai nostri sunt mai destepti si nu scriu toate prostiile fara importanta pe care la scrie , recomanda producatorul masinii , mi-e groaza sa ma gandesc ce se va intampla daca vreau sa-mi modific dimensiunea cauciucurilor , multa bataie de cap , mult timp pierdut , asta e , ... , Romania !:motz:
     
  14. a6hd06rxs

    a6hd06rxs 3rd Gear Member

    Înscris:
    24 Feb 2008
    Locație:
    Deva
    Masina:
    audi A6 2.5 TDI
    Pentru omologarea anvelopelor cei de la RAR cer aprobare de la reprezentanta. Eu am avut un A4 B5 din 1999 si cand am mers la reprezentanta Audi la Cluj de abia mi-au dat actul cu care am venit la RAR pentru a le putea trece in carte. Spuneau ca pe 17" doar pe Audi A4 B5 fabricat din 2000, adica modelul facelift, se pot monta fara a intervenii asupra performantelor. :blahblah1:
     
  15. CMG

    CMG Silver Member

    Înscris:
    30 Ian 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi RS6 Performance SEDAN
    omologare

    Ca idee pasii care trebuie facuti sunt urmatorii:

    1. Hartie de la reprezentanta prin care ti se dau tipurile de jante si cauciucuri compatibile cu masina in cauza.
    2. Cu acea hartie se merge la o statie RAR pentru a fi trecute in talon.

    La reprezentanta hartia nu ar trebui sa coste nimic si ar trebui sa se elibere repede. Ajuta daca ai pe cineva cunoscut - se da pe loc :)
    La RAR sunt doua taxe - nu le mai retin (daca nu ma insel una pentru operare in baza de date si una pentru inlocuire/modificare talon) - oricum sunt modice - cativa zeci de RON pana in 100 RON (preturile de acum 1 an aprox.)

    Desigur mai este si varianta omologarii individuale - care este costisitoare si nu merita. Daca retin bine era undeva in jur de 1000-1500 EURO (in RON) si bineinteles exista posibilitatea ca rezultatul sa fie negativ. Testele se fac in Bucuresti daca nu ma insel.
     
  16. 70dny

    70dny 4th Gear Member

    Înscris:
    9 Mar 2008
    Locație:
    arad
    Masina:
    audi a4 B8 2.0 TDI 103kw CJCA 2013
    Am scos de la reprezentanta o hartie cu toate dimensiunile ce se pot monta pe masina, apoi la RAR am platit 60 RON si le-au trecut pe toate in CIV, la politie cu talonul masinii am ales dimensiunea care am dorit-o si mi-au trecut-o in talon cu o stampila, dar mi-au spus ca ar trebui schimbat talonul pt ca totul sa fie legal. Bafta.
     
  17. gabi99yxw

    gabi99yxw 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Ian 2008
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 2002 1,9tdi 131cp
    pai asa e legal , nu tre sa mai schimbi nimic , la dimensiunea cauciucurilor le am pe cele standard , iar la observatii , sunt trecute alea pe 17 , cu mentiunea "alte cauciucuri" , nu mai trebe schimbat talonul , daca nu era legal nu treceau asa , desi la mine le-a trecut in civ inainte de a face talonul , la inmatriculari mi le-a trecut la observatii !
     
  18. lemieux@curbside

    lemieux@curbside 2nd Gear Member

    Înscris:
    28 Mar 2008
    Locație:
    Philly/Bucuresti
    Masina:
    2001 Audi S4 biturbo 2.7T ASP STG3+ ~600HP/570lbsTQ (just GO no show ! ;)
    cum adika "omologare la cauciucuri " ?!?!?!?!?!?!?! :think:
    huh ..sint confuzat rau .. ce se intimpla ???
     
  19. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    lemi, pai trebuie sa ai dimensiunea anvelopelor trecute si in talonul masinii, altfel pac pac amenda!, vrei sa porti 3 dimensiuni diferite in functie de anotimp sau necesitati ? trebuie sa te duci cu masina incaltata cu toate cele 3 tipuri sa ti le treaca in carte, dupa ce constata ei ca masina este OK si cu celelalte seturi de gume/jante
     
  20. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Nu neaparat. Au o baza de date (cam mica ce e drept) in care se consulta (sau nu) cu ea atunci cand mergi la RAR sa iti faca certificatul masinutei. Ca in Romania de altfel nu e luata treaba in serios si nenea de la rar daca are chef iti pune omologare daca nu,nu :(
    Eu unul sunt foarte suparat ca la A3-ul meu nu pot pune jante pe 15 pentru iarna pe dimensiunea 195/65/R15 deoarece nu au omologare pentru ele.
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta