1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Parbriz la Audi A5 (B8) - schimbare / inlocuire - reparatie

Discuție în 'A5 B8 (2007-2016)' creată de fzoxygen, 16 Aug 2017.

  1. fzoxygen

    fzoxygen 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Feb 2017
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    A5 - 2.0 TDI 170cp (CAHA) - 2010
    Ma gandesc sa schimb parbrizul si am cateva nelamuriri. Este cineva pe forum care si.a inlocuit parbrizul? Ce marca ati ales (Benson, Pilkington, etc.). Spun unii ca nu exista diferente fiindca oricum ai garantie 5 ani si n-o sa tin mașina atât. Stie cineva dacă se potriveste parbrizul de la sportback la coupe?
     
  2. Vasile Vaska

    Vasile Vaska 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2017
    Locație:
    Braila
    Masina:
    Audi A3 Sportback 2.0 TDI 2008
    Cineva care a inlocuit recent/vreodata parbrizul la A5, idei de costuri/sfaturi/recomandari? Mi-a sarit o pietricica de la roata unuia chiar la baza parbrizului cumva deasupra stergatorului la sofer.
     
  3. Alexdabu

    Alexdabu 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Aug 2017
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A5 2012
    Trebuie sa il schimb eu, m-am interesat si am gasit preturile astea la A5 sportback:
    350 din China
    480 fabricat in UE marca Nordglass sau ceva asemanator
    850 de la Pilkington
    Preturi in Craiova
     
  4. Vasile Vaska

    Vasile Vaska 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2017
    Locație:
    Braila
    Masina:
    Audi A3 Sportback 2.0 TDI 2008
    Intre timp am rezolvat. Era o ciobitura mica asa ca am sarit peste inlocuire, dar cotatia a fost 1230 RON cu tot cu manopera, pe original. Ciobitura a fost umpluta cu o rasina speciala si abia daca se mai cunoaste ceva...
     
  5. Alexdabu

    Alexdabu 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Aug 2017
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A5 2012
    La mine s a extins si trebuie inlocuit
     
    Vasile Vaska apreciază asta.
  6. Lucian17

    Lucian17 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Aug 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5, B8, 2.0, 2014
    Salutare,
    Am o ciobitura in parbriz exact unde se imbina cu plafonul. Este in coltul de stanga sus si a plecat de pe latura cu plafonul pe latura cu stalpul pe o distanta de aprox 8-10 cm. In principiu e posibil sa nu mai plece pentru ca am cumparat masina cu el fisurat si mi a zis fostul proprietar ca e demult asa. Parbrizul e original si nu prea incurca fisura acolo unde este si as evita sa il schimb cu unul after market. Recomanda cineva o firma sau o persoana care poate lipi ciobitura si fisura respectiva ? Multumesc mult
     
  7. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    La 10cm numai ai ce sa ii faci astfel incat sa nu iti creeze probleme la ITP.
    Dai 100-150 lei sa repari o crapatura pe cand un parbriz nou e 300-350 lei (Nordglass am pus eu pe C6 si n-are nici pe dreaq de 2 ani).
    Inlocuieste-l si gata.
     
  8. Lucian17

    Lucian17 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Aug 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5, B8, 2.0, 2014
    Multumesc pentru raspuns. M am gandit si la inlocuire dar nu stiam cat de ok e un parbriz after market
     
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Daca o fi sa se crape, la fel o face si cel OE si cel aftermarket. Totul este de noroc ...
     
  10. kcioco 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Sep 2023
    Locație:
    Romania
    Masina:
    A5 2012
    Salu,
    Detin un Audi A5 an 2012 si recent am schimbat parbrizul cu unul marca AGC care a venit cu un “defect” zic eu, la partea de jos (pe toata lungimea) deasupra la banda neagra cam 2 cm, cand ma uit la sosea se vede putin distorsionat. Am cerut sa il schimb, a venit altul cu aceeasi problema (mai putin vizibila ca prima).
    Am zis sa il schimb cu un al 3-lea , unul marca SGS (ca cel original de pe masina). Are tot aceeasi problema. E normal sa aiba acea diferenta de 1 cm la toata baza de jos si sa se vada putin ciudat cand misc capul sus-jos ?
     

Distribuie pagina asta