1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Parbriz zgariat sau alte geamuri zgariate - se poate face polish sau trebuie inlocuite ?

Discuție în 'Detailing' creată de Ciprian.Mod, 13 Iun 2008.

  1. DraQuTzU

    DraQuTzU 6th Gear Member

    Înscris:
    19 Apr 2009
    Locație:
    Bistrita
    Masina:
    Audi b4
    eu nu am dat cu nici un silicon, prefer sa curatz cchederu cand trebuie. Nu e vorba de praf ci de pietricele mici!
     
  2. MariusSS

    MariusSS Gold Member

    Înscris:
    6 Mar 2009
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi 80 B3 1,8S PM 1989 ; Audi A4 B5 1.6 ADP 1996 ; Kawasaki VN800 Clasic
    dar exista ceva oare sa facem cumva sa indepartam zgarieturile care sunt deja? sau macar sa fie cat se poate de discrete. o solutie ceva...
     
  3. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    stiu ca se face polish pentru parbrize, ar trebui sa se faca si pentru geamurile laterale
    ia legatura cu un centru de reparat parbrize si vezi ce zic
     
  4. florinutzu16

    florinutzu16 3rd Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2009
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    a6 2.5 v6 quattro 2000; Alfa 147 hatchback
    da am auzit si eu ca se face un polish pentru geamuri da' nu prea are efect foarte vizibil(oricum o sa fie mai bine dupa).bafta!
     
  5. Cservice000

    Cservice000 2nd Gear Member

    Înscris:
    2 Dec 2009
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi 2.7 2006
    mai incearca cu plastelina.E o plastelina speciala de degresat eu am luat-o din magazinul de langa poarta santierului mangalia.Nu stiu unde se mai poate gasii in alta parte.
     
  6. zamolxed 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Sep 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B5, 1.9 TDI, AFN, 1997
    Parbriz cu zgarieturi - solutii?

    Salut!

    am de putin timp un Audi A4 B5 din 97, si am remarcat mai ales pe timp de noapte ca zgarieturile fine de pe parbriz amplifica si imprastie lumina farurilor.

    Ziua nu e nici o problema, dar noapte e foarte obositor de condus asa.

    Intrebarea mea este daca se pot corecta in vreun fel aceste zgarieturi, sau solutia e sa cumpar un parbriz nou?

    Pentur varianta a 2-a, imi puteti recomanda va rog in bucuresti service-uri sau provideri de parbrize? nu am avut niciodata de-a face cu asa ceva si banuiesc ca sunt useri pe aici cu experienta mai bogata decat a mea

    Multumesc,
    Adrian Ciuplea
     
  7. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Parerea mea este sa incerci sa il schimbi, deoarece daca o sa il polishezi/slefuiesti o sa iti apara acel "efect de lupa" ce este mult mai deranjant decat acele mici zgarieturi.
    Ca si solutie de inlocuire, iti recomand Ager service, sunt undeva pe la Cutitul de Argint. Au preturi ok si sunt buni si la montaj.
     
  8. raducu79

    raducu79 Junior Member

    Înscris:
    14 Ian 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi S6 2.2 20v turbo 1997
    Eu nu recomand Ager service .Motivul este ca acum nici 1 luna am schimbat parbrizul la ei iar la 2 saptamani am revenit pentru ca la spalatorie am observat ca-mi intra apa in partea de sus /stanga a parbrizului.Am fost acolo pentru a remedia problema si nici dupa incercarea asta nu au rezolvat-o .Se mai infiltreaza apa nu ca la inceput dar trebuie sa mai fac un drum.Sunt foarte curios care va fi explicatia.Este optiunea ta unde mergi asta era doar sfatul meu .Si cand ma gandesc ca in alt topic ai recomandam ..
     
  9. zamolxed 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Sep 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B5, 1.9 TDI, AFN, 1997
    Nu ai garantie pe montaj? Sau ceva de genul asta? Banuiesc totusi ca nu ai platit atunci cand ai fost sa remediezi problema..
     
  10. raducu79

    raducu79 Junior Member

    Înscris:
    14 Ian 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi S6 2.2 20v turbo 1997
    Da ,am garantie dar nu mi se pare normal ca odata sa ma duc sa-l monteze(prost) ,sa revin a doua oara sa remedieze problema si sa plec de acolo cum am venit.A treia oara ai voi pune sa demonteze parbrizul sa-l fixeze din nou.Am mai schimbat la ei parbrize la vreo 3 masini si am fost multumit ,chiar cel ce sa ocupat de factura gasindu-ma in baza de date ca si client.Mie unul nu mi se pare normal asa ca nu ai recomand .
     
  11. kojak13

    kojak13 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 B8 2011
    Salut,
    Ce paste de polish pentru parbriz sunt in comert mai bune calitativ ?
     
  12. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Eu am folosit Sonax Profiline Glass Polish, dar e munca de chinez sa scoti un parbriz bine, iar urmele adanci sa nu iti imaginezi ca se vor elimina. Eu am facut doar la masinile personale, de aceea zic ca nu se merita sa fac asta contra cost, e foarte mult de munca; ca idee la o luneta lucrezi undeva la 4 ore :) altii in 4 ore, termina de polishat o masina. Vezi ca este pad special pentru sticla, si nu trebuie exercitata o presiune prea mare pentru ca risti sa fisurezi sticla. Trebuie lucrat bine polishul, dupa repetata operiunea pe segmente mici 20x20 cm
     
    kojak13 apreciază asta.
  13. CristiCosti

    CristiCosti Silver Member

    Înscris:
    12 Noi 2012
    Locație:
    Urziceni
    Masina:
    Audi 80 B4 2.0E (ABK) 116CP - 1994 / Audi A4 B6 1.8T (BFB) 163CP - 2003
    Bănuiesc că Sonax-ul conține oxid de ceriu. Se mai poate cumpăra separat oxidul și se prepară o cantitate, în care trebuie să fie parcă undeva la 90% apă și 10% oxid. Acum cred că ieși mai ieftin cu soluția care a folosit-o Cosmin, având în vedere că oxidul se găsește mai greu în cantități mici.
     
  14. iVladBogdan Silver Member

    Înscris:
    3 Feb 2013
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4 B5 1.8T AWT 2001
    Pentru cai care cauta solutii la zgarieturile aparuta pe parbriz si deoarece parbrizul meu era cam "sablat" l-am polishat cu o solutie de polish parbriz OEM. A iesit foarte bine dupa parerea mea.
     
  15. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ai cumva un cod pentru solutia de polish parbriz OE ? Ai folosit-o ?
    As fi si eu interesat, bineinteles, doar daca are vreun efect notabil.
     
  16. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
  17. iVladBogdan Silver Member

    Înscris:
    3 Feb 2013
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4 B5 1.8T AWT 2001
    Salut!
    Solutia aia am primit-o asta iarna cand am cumparat ceva "kit de iarna" original. Se recomanda sa cureti parbrizul cu acea solutie ori de cate ori schimbi stergatoarele.
    Cat despre estompat zgarieturile, tot ce pot sa spun este ca am frecat cam 30-40 minute pe tot parbrizul cu acea solutie, asta dupa ce l-am spalat cu apa, apoi cu solutie de geamuri.
    Dupa ce am frecat destul de mult, am reusit sa scot, sa zicem 50% din zgarieturile de pe parbriz. Cele mai adanci nu au iesit.
    Solutia respectiva se gaseste la reprezentanta pentru aproximativ 7-8 euro. Cod nu am din pacate. Scrie "Glasspolitur" pe ea.
     
  18. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    00A096329 020
    PS. Cel mai misto insa e setul din poza 2, are tot ce trebuie, buzunar de depozitare, carpe, bureti.
     
  19. ionut32

    ionut32 3rd Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2014
    Locație:
    Germania
    Masina:
    Audi A4 B8, 2011, 2.0 TDI,143 cp
    Salutare. Revin pe forum cu o mica problema, referitor la luneta de la masina mea. Nu este sparta ori ciobita, in schimb s-a matuit pe exterior. Problema a aparut in vara si initial am crezut ca este vorba doar de praf sau ca ar fi fost murdara, pt ca nu am prea spalat-o ( aici in zona asta ploua cam multisor vara ), ma rog. Luneta este matuita pe o inaltime de aproximativ 10-15 cm de la usa portbagajului inspre plafon si pe toata lungimea ei din stalp in stalp. Mi s-ar fi spus ca ar fi de la pomi, polen, etc., sa nu o mai parchez in acelasi loc. Acasa unde imi parchez masina nu am nici un pom in jurul ei pe o raza de 5-10 m, doar la munca ar fi ceva dar si acolo o parchez la o distanta de vreo 5 m de pomi. Intrebarea mea este ce as putea sa ii fac sa scot matuiala din luneta? Merge cu produse de polish sau cu un polish de masina aplicat pe zona matuita de pe luneta?
     
  20. dreiutz

    dreiutz 6th Gear Member

    Înscris:
    13 Mai 2014
    Locație:
    Luxemburg
    Masina:
    Audi A4 B9 2.0 TDI DETA 2016
    Am vazut la o firma de detailing serviciul "polish sticla". Cred ca ti-ar rezolva problema. Incearca la o firma de detailing.
     

Distribuie pagina asta