1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Parbriz sau Luneta - ciobit sau spart la A3 8L - reparatie sau inlocuire

Discuție în 'Audi A3 8L (1996 – 2003)' creată de adilau_tm, 8 Ian 2008.

  1. adilau_tm

    adilau_tm 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Dec 2007
    Locație:
    timisoara
    Masina:
    Audi A3 1.9 TDI 2003
    am luat acum cateva zile o piatra in parbriz si mi sa crapat cam 2mm,am observat doar cand am sters parbrizul. e pericol ca acea crapatura minuscula sa se mareasca? am auzit pe undeva ca astfel de crapaturi se pot repara cu ceva laser,plasma... e adevarat? daca da,stiti unde ma pot duce cu ea?
     
  2. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Da, sigur se va extinde, dar fiindca esti din Timisoara poti sa dai o fuga pana la Remetea si la intrarea in sat pe partea dreapta (cum vii din Timisoara spre Lugoj) este un service specializat in asa ceva.

    Lucreaza foarte bine. :icon_thumright:
     
    Ultima editare de un moderator: 7 Ian 2013
  3. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    mai ales la frig, se va extinde vazand cu ochii. ai grija la contorsiunile caroseriei! bafta
     
  4. jacobson

    jacobson 4th Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 3.0 quatro
    CU sigurante ca se extinte mai ales acuma iarna cand odata e ingetat apoi iarasi e incalzit si tot asa.....
    gabeste-te si fa-l. nu pierde vremea..
    ma intereseaza dca stie ceinva cat ar costa asa ceva ca si eu am una dar la miene asa o am de cad amlauto nu a inceput sa se exitnda...depinde sicum e lovita cred...
     
  5. cristi11 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Ian 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    audi a4 2.0 TDI 140 2007 s-line
    pt sudat parbrizul eu am platit 90 lei noi pt centimetru..dar era crapat liniar.acum depinde ce fel de crapatura ai tu/poate e crapat in alt forma/stea sau altceva.indicat e sa mergi imediat pt ca sigur se va extinde si daca se umple cu mizerie si se va dilata mai mult va fi mai greu de sudat>se curat bine locul ,dupa care se pune o solutie speciala si se aplica un aparat cu ceva unde de culoare albastra care se lasa peste solutie respectiva cateva minute ...si tot asa pana totul e sudat.
     
  6. adilau_tm

    adilau_tm 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Dec 2007
    Locație:
    timisoara
    Masina:
    Audi A3 1.9 TDI 2003
    faza e ca nu am amsina in tm,e acasa la hd,sper sa nu se fi marit crapatura ,oricum e f mica,am observat doar cand am sters geamul,dc se extinde ma duc direct la remetea, multumesc mult :-)
     
  7. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Nu cred ca se extinde chiar asa stand pe loc, dar daca ai drum pe acolo nu strica sa te opresti si sa o repari.
    Un prieten a avut o lovitura urata de tot de la o piatra si s-a reparat sooper bine, nu se mai vede dacat un punct.
     
    Ultima editare de un moderator: 7 Ian 2013
  8. adilau_tm

    adilau_tm 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Dec 2007
    Locație:
    timisoara
    Masina:
    Audi A3 1.9 TDI 2003
    Nu Sa Extins!!!

    Vestea Buna E Ca Nu Sa Extins!!!!! Il Las Asa
     
  9. Bogdan Audi 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Ian 2008
    Locație:
    Sighet
    Masina:
    a6,3.0tdi,2005
    Salut...

    Fa ceva cu crapatura aia din parbriz,ca de la gropile din Romania in maxin cateva zile o sa ti se extinda.
     
  10. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    eu am o fisura mica (0,5 cm diametru) in parbriz de cand am luat'o in octombrie si nu s'a extins...
    la opel luasem o piatra de criblura chiar in centrul parbrizului si tot asa a ramas, probabil ca in timp se va extinde
     
  11. Dracku

    Dracku Bronze Member

    Înscris:
    21 Oct 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Fosta mea, Audi A4 2,5TDI V6 Quattro 2001,180CP
    Trebuie sa le faceti(sa le stopati),ca in timp se vor extinde,de la gropi,si pe urma,in loc de gaurele,o sa aveti crapaturi,si o sa va para rau:doctor:
     
  12. X Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    -
    Am vazut intr-o revista de mai de mult , ca exista remedii pentru parbize ciupite.Nu mai stiu unde, asta e problema, ca aveam si eu nevoie pentru a mea - am 2 ciupituri.Exista precis un service care se ocupa cu remedierea parbrizelor ciupite.Vedeti poate aflati si voi ceva.Poate scapam fara sa mai inlocuim tot parbrizul;)
     
  13. Ady 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Oct 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B5 1.8T 2001 / Audi A4 Avant 2001 1.9 tdi
    Primul lucru pe care trebuie sa il faceti cand aveti parte de spartura este sa lipiti un scotch pentru a impiedica mizeria/apa sa intre acolo. Nu folositi stergatoarele si mergeti cat mai rapid la reparatie. Sfaturile astea le stiu de la un prieten care repara parbrize si la care am abonament :) (deh drumurile de la noi)
     
    Ultima editare de un moderator: 7 Ian 2013
  14. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Stie careva daca se poate face ceva in legatura cu o lovitura ce se vede?
    Piatra a lovit gemul exact la nivelul fetei conducatorului si campul vizual este puternic afectat. Am auzit ca se poate repara. Nu stiu asa ca va intreb pe voi.
    Este al 4-lea parbriz schimbat la aceeasi masina,deja cei de la Pilkington cunosc foarte foarte bine masina:p
     
  15. f4271

    f4271 4th Gear Member

    Înscris:
    6 Noi 2007
    Locație:
    acasa
    Masina:
    A4, 3.0tdi quattro, full options 2009 (e criza, strangem cureaua)
    In Germania nu iti repara daca e in cimpul vizaual al soferului. Care exact e campul vizual poate fi negociat daca ai crapatura mica si nu e chiar in dretul celor 30x30 cm din fata nasului soferului. O crapatura din asta e acolo motiv sa nu treaca masina ITP-ul.
     
  16. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Pai se mai asteapta inca o lovitura de piatra si apoi mergem la schimbat.
    Apropo cand astepti nu apare,parca vad ca o sa ramana asa :)
     
  17. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Ai rezolvat problema? Numai acuma am vazut topicul deschis de tine! Poti sa rezolvi problema in Timisoara! Pe Rebreanu langa sediul "Drumuri si Poduri" este un tip care se ocupa cu asa ceva. Eu am fost deja cu 4 masini la el, la A4 aveam chiar 2 lovituri destul de mari, se rezolva in 30 de minute!
     
  18. adilau_tm

    adilau_tm 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Dec 2007
    Locație:
    timisoara
    Masina:
    Audi A3 1.9 TDI 2003
    Crapatura Pe Barbriz 10cm

    Salutare, mia aparut din senin sub stergator o crapatura de vreo 10 cm... se merita sal duc la sudat sau mai bine il schimb? dc e de sudat nu stie careva cam cat costa si unde se face asa ceva in Timisoara sau Deva? iar daca e de schimbat, unde se schimba mai ieftin????? masina mea e un audi a3 din 2002:motz::keule:
     
  19. adilau_tm

    adilau_tm 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Dec 2007
    Locație:
    timisoara
    Masina:
    Audi A3 1.9 TDI 2003
    preturi ceva? la crapatura lunga de 10 cm se merita reparatie sau schimbat?
     
  20. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Eu zic ca se merita, stiu cazuri in care s-a remediar si o crapatura mai mare de 20 cm. Iti dai seama ca am vazut si un bmw seria 7 nou, acolo la reparat, asa ca poti sa te duci cu incredere. Pretul nu stiu care ar fi, eu de fiecare data am mers cu lovituri de la pietricele. Daca te uiti mai sus, am explicat unde trebuie sa mergi si iti spune omu inainte, cat te costa.
     
    Ultima editare de un moderator: 7 Ian 2013

Distribuie pagina asta