1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Parbriz sau Luneta - ciobit sau spart la A4 B6 - reparatie sau inlocuire

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de posesor_masina, 29 Iul 2008.

  1. posesor_masina 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Iul 2008
    Locație:
    europa
    Masina:
    o masina masina
    salut.sunt nou pe aici.am un a4 1,9 131 2005,am doua puncte in parbriz de la pietre dupa sosele.am vazut un documentar pe discovery ca se incarca acete mici gropite din parbriz printr-un procedeu foarte bun de nu mai ramane niciun semn.as vrea sa stiu daca sin romania se face asa ceva pe undeva.ms
     
  2. kempes

    kempes 3rd Gear Member

    Înscris:
    11 Iul 2008
    Locație:
    BRASOV
    Masina:
    AUDI A4 2.O TDI
    salut la noi este cineva in bv care-ti poate aplica ceva in acele gropitze care sa-ti mentina parbrizul util dar nu stiu daca ti-l poate chiar face sa arate intact...daca esti interesat spune-mi si am sa-ti trimet un nr de contact al persoanei
     
  3. posesor_masina 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Iul 2008
    Locație:
    europa
    Masina:
    o masina masina
    ok ms mult,vreau sa imi dai un nr ceva de contact.eu ce am vazut pe discovery se facea imediat si era ca si nou.era la un bmw.cu niste plasturi pe interior cu ceva solutii si niste ventuze pe la exterior,dadea de cateva ori cu ceva solutii si ceva pasta si era nou,daca poti sa ma ajuti e ok,ms
     
  4. kempes

    kempes 3rd Gear Member

    Înscris:
    11 Iul 2008
    Locație:
    BRASOV
    Masina:
    AUDI A4 2.O TDI
    uite aici un nr de tel..0745792751 Piratu ...tipul pune folie dar colegul lui Cata repara parbrize..
    spune-i ca ai nr de la kempes si te ajuta
     
  5. posesor_masina 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Iul 2008
    Locație:
    europa
    Masina:
    o masina masina
    ok,ms mult.o sa il sun
     
  6. gaby1773

    gaby1773 Banned

    Înscris:
    14 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4 B6 2003 1.8T Sport - evolutie continua
    Ager service fac asa ceva. Stiu ca sunt raspanditi cat de cat prin tara.
    Poti incerca si la ei, daca nu rezolvi cu baiatul de mai sus.

    Si Expert Detailing mai fac, dar nu prea as recomanda.
     
  7. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Sunt deja multi care fac asa ceva. Eu aici in Timisoara acum 5 ani am lipit un parbriz la un Golf 3. De disparut, nu dispare complet, tot se mai observa, dar nu asa ca si inainte. Se da o gaura cu un burghiu mic de tot, in locul unde a lovit piatra, se introduce o pasta speciala, care umple gaura dar patrunde si intre cele doua foi de parbriz, asa incat nu mai lasa sa crape parbrizul.
    Atentie! Daca ati apelat la acest procedeu, evitati sa spalati parbrizul cu apa foarte rece vara cand este incins, iar cu apa fierbinte iarna cand este inghetat. Oricum, este de evitat tot timpu!
     
  8. upgrade

    upgrade 4th Gear Member

    Înscris:
    25 Iun 2008
    Locație:
    bacau
    Masina:
    audi a4 2002 1.9 101cp
    astazi am patit una..veneam spre casa si mi.a sarit o piatra in parbriz din urma unui camion.ciobitura este foarte mare si adanca cca 1 cm.am vazut in alte posturi ca se poare repara dar numai in cazul loviturilor usoare.se poate umple cu ceva deoarece are cativa mm adancime,se simte atunci cand dau cu mana p ea.eu sunt din bacau?ce parere aveti de gimarom si ce preturi au si cat de bn lucreaza?ms
     
  9. Tha JiM

    Tha JiM 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Noi 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C7 2013, 2.0 TDI 177cp CGLC, multitronic
    e in jur de 700-750 lei un parbriz la autoglass.ro, in bucuresti.
    eu o sa-l fac la primavara pe casco. astept iarna sa se extinda fisura :)
     
  10. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    la gimarom sunt ok. te costa ~100 euro parbrizul cu tot cu montat. bineinteles ca nu e pe original
     
  11. Tha JiM

    Tha JiM 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Noi 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C7 2013, 2.0 TDI 177cp CGLC, multitronic
    eu vazand: "Masina mea: audi a4 2002 1.9 101cp" am dedus ca este model B6.. si mie mi-a fost comunicat pretul pus in primul meu post :)
     
  12. upgrade

    upgrade 4th Gear Member

    Înscris:
    25 Iun 2008
    Locație:
    bacau
    Masina:
    audi a4 2002 1.9 101cp
    si care e diferenta intre unul original si unul neoriginal?si daca aleg sa imi puna unul original,cum imi dau seama ca chiar este?holograma ceva?
     
  13. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    are sigla audi cel original.
    @tha jim la mine parbrizul a fost schimbat candva, este tot original, insa este pentru modelul 2003( cifrele care apar in acel cod), asa ca tind sa cred ca sunt compatibile cele 2 parbrize.
    pentru mine am intrebat si costa ~100 euro
     
  14. Tha JiM

    Tha JiM 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Noi 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C7 2013, 2.0 TDI 177cp CGLC, multitronic
    e posibil sa fie compatibile. nu detin informatiile necesare sa te contrazic asa ca nu o fac. si mai e posibil ca mie sa-mi fi spus un pret pt parbriz original.
    numai bine.
     
  15. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    un parbriz original sare de 1000 ron. zicea cineva pe aici ca a fost 11 milioane. probabil depinde si cine le aduce ;)
     
  16. zeuss

    zeuss 5th Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    A4 B7, BPW
    o idee de luat in considerare :D

    haideti sa va intreb si eu ceva , aceeasi problema am si eu la masina ma , imi este fisurat parbrizul, partea relativ buna este ca fisura nu este pe campul vizual, este undeva in partea de jos. masina mea nu are parbriz original , a mai fost schimbat,si nemtzoaica de la care am luat masina a pus unul neoriginal, nu asta e problema.
    intr-o seara mi-a picat urmatoarea idee, inca nu este testata , dar sper sa mearga.
    pe vremea cand imi schimbam parbrizul la masina de marfa, cei de la politie ma puneau sa mentionez in procesul verbal cum ca nu am retinut numarul camionului dintre rotile caruia a sarit piatra si a spart parbrizul. ma gandesc ca daca as fi zis ca masina nu numarul XX XX XXX mi-a spart parbrizul, ar fi citat-o , si pe baza faptului ca masina respectiva mi-a cauzat prejudiciu masinii mele, ar fi folosit asigurarea RCA a masinii respective pentru a-mi schimba mie parbrizul , si nu ar fi folosit asigurarea mea Casco.

    am intrebat la asigurari , si ei au zis , ca daca politia mentioneaza ca masina "cutare" mi-a cauzat mie prejudiciu " atunci ei sunt obligati sa imi schimbe parbrizul.( exact ca in cazul unui accident )
    sper sa va fie de folos ideea , si abia astept sa vad daca functioneaza :hi:
     
  17. upgrade

    upgrade 4th Gear Member

    Înscris:
    25 Iun 2008
    Locație:
    bacau
    Masina:
    audi a4 2002 1.9 101cp
    ok.si pana l urma care sunt diferentele dintre original si neoriginal?
     
  18. Tha JiM

    Tha JiM 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Noi 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C7 2013, 2.0 TDI 177cp CGLC, multitronic
    pe unul original dai mai multi bani ca sa iei urmatoarea piatra sa-l crape, asa ca pune unul ieftin ca pietre sunt pe toate drumurile.
    si acum din punct de vedere tehnic unul "neoriginal" este facut de diferite firme din china pana in sua sub o licenta. de aici, in functie de producator si de pret, e posibil sa nu se potriveasca 100% pe masina, adica sa nu se "aseze" bine.. eu stiu.. tot felul de probleme.
     
  19. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    dar e recomandat sa mergi la un centru de parbrize, cum ai spus gimarom e ok, acolo asigura si montajul. eu am avut o fisura si s-a extins pe jumate de parbriz, dar deocamdata nu il schimb, tocmai din cauza ca daca mai iau o piatra trebuie sa scot iarasi bani din buzunar.
    mai stau pe ganduri daca sa imi fac casco
     
  20. zeuss

    zeuss 5th Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    A4 B7, BPW
    pai , cel original este aprox 800 ron , la modelul B7 ( sursa : Autoworld cluj napoca ) si cam tot atat ajunge montajul,

    eu cred ca totusi cel original are o duritate mai buna , si o rezistenta mai mare , dar de vazut mai limpede prin el , nu cred, la pretul dintre cel original si cel ne original , se adauga cam 30 % minim care este pretul platit pentru logo,

    eu mai am si un xsara picasso, si are o fisura de 3 ani ,(am casco pe ea) si nici de al naibii nu vrea sa se extinda si sa il schim. este parbrizul original din fabrica.
    eu cred ca la unul no name , s-ar fi extins acel punct de mullta vreme .
    mai ales iarna , cand contrastul termic este foarte mare, si interior cald , afara multe grade sub 0
     

Distribuie pagina asta