1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Parbriz sau Luneta - ciobit sau spart la A4 B8 - diverse probleme- reparatie sau inlocuire

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de glyce, 6 Mar 2013.

  1. morphotrak 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Noi 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4/B8/1,8T
    Parbriz audi A4

    Salutare,
    Am o controversa cu cei de la service privind inlocuirea parbrizului (fisurat de la o pietricica). Stie cineva ce insseamna codul WSS al parbrizului ? O zi buna tuturor.
     
  2. alecs.ro

    alecs.ro Bronze Member

    Înscris:
    11 Mai 2014
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4,B8 2011 CAGA 2.0TDI 143hp Multitronic LLA
    Salutare,ieri seara cand sa vin spre casa sa intamplat inevitabilul:( din fata a sarit o piatra in parbriz sus colt drepta....in 1 min o fisura cam de 20cm in jos azi sa extins la 25-27 cm.... am 2 poze mai jos puse,aveti idee se poate repara?merita?sau mai bine achizitionez unul nou?
    Va multumesc!
     
    Ultima editare de un moderator: 24 Mai 2015
  3. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    Nu cred ca se merita sa te complici cu reparatul, e destul de mare fisura.
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    alecs.ro cand mai atasezi poze pe forum foloseste acest topic http://www.clubaudi.ro/how/6777-redimensionare-si-atasare-poze-forum.html
    Daca nu faci asta mesajele cu poze catre diverse link-uri, prea mari sau asa cum le-ai atasat tu anterior in mesajul de azi vor fi sterse data viitoare. Acum ti-am editat mesajul. Multumesc pentru intelegere.

    Acea fisura nu se mai poate repara. Geamul trebuie inlocuit.
     
  5. alecs.ro

    alecs.ro Bronze Member

    Înscris:
    11 Mai 2014
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4,B8 2011 CAGA 2.0TDI 143hp Multitronic LLA
    Seara buna!
    Astazi am fost la cei de la pilkington pentru parbriz si mi-a facut un pret de 580lei pentru parbriz normal sau atermic 680lei.Ce parere aveti despre ei?Din fabrica pe ce marca vin?
     
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Fabrica momentan are contract pentru parbrize cu Saint-Gobain.
     
  7. Teko

    Teko Gold Member

    Înscris:
    27 Iun 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    VW Passat 3C5 2.0 tdi (BMP) 2007 + VW Golf 7 1.6
    Parbriz A4 B8

    A4 B8, 2012, are toata sticla Pilkington.
    Saptamana viitoare sunt programat la schimbat parbriz. OE este 1.450 lei, montaj inclus, Pilkington acustic, senzor de ploaie si lumina. Fara sigla Audi, Pilkington cu aceleasi caracteristici este 950 lei cu montaj inclus. Saint-Gobain am avut pe B6.
     
  8. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    Pilkington (OE) am avut si eu, am pus Guardian, si toate bine si frumoase pana cand.
     
  9. p.m.serban

    p.m.serban 4th Gear Member

    Înscris:
    13 Mar 2014
    Locație:
    Focșani
    Masina:
    Audi A4 Avant, 2.0TDI CJCA - 105kW / 143CP - WAUZZZ8K4DA037329
    Am si eu o întrebare, sper sa nu spun vreo prostie :)

    - ce producători de parbriz se recomanda ( mă refer strict la calitate / preț )
    - când vine noul parbriz se face comanda separata pentru acel "gel" care este intre senzorii de ploaie / lumina sau vine cu parbrizul sau el nu se schimba?

    Întreb ca tot aman schimbarea parbrizului meu si la un moment dat tot trebuie sa o fac dar am întrebat ca am probleme cu partea de ștergătoare (merge / nu merge etc... )

    Multumesc Anticipat !
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Discutia intre calitate / pret este prea complicata. Daca ti neaparat sa ai sigla Audi in parbriz cumperi parbriz de la reprezentanta si il montezi singur.
    Daca nu, poti cumpara orice parbriz (ca si marca) pentru ca indiferent ce cumperi daca ai "nororcul" ca peste 2-3 zile de la montaj sa-ti sara o piatra in parbrizul nou montat atunci chiar nu mai conteaza ce marca ai ales.
    Eu iti recomand ca si calitate pret marca Fuyao care la ora actuala este prima echipare pentru multe modele VAG, GM, Ford si asa mai departe. Pretul pentru marca asta este imbatabil.

    Gelul pentru senzor il cumperi nou de fiecare data cand schimbi parbrizul pentru ca el se schimba de fiecare data cand se demonteaza de la locul lui. Gelul nu vine odata cu parbrizul este piesa separata. Bafta.
     
  11. p.m.serban

    p.m.serban 4th Gear Member

    Înscris:
    13 Mar 2014
    Locație:
    Focșani
    Masina:
    Audi A4 Avant, 2.0TDI CJCA - 105kW / 143CP - WAUZZZ8K4DA037329
    Multumesc Cristi, dar la calitate ma refeream sa nu am probleme pe timp de noapte :)

    Nu stiu daca spun bine, dar am auzit variante de genul ca omul a cumparat parbriz si a inceput sa se matuiasca sau incepea sa se vada neclar etc....la riscul de a crapa parbrizul cu o piatra e mare, chiar de cand ai plecat cu masina de pe loc, dar tind sa cred ca si acolo e o calitate sau zic prostii?
     
  12. mario.popescu

    mario.popescu 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0 TDI
    A mai schimbat cineva recent parbrizul? Ceva recomandari pt Bucuresti?
    Ma puteti ajuta cu o recomandare de service pentru Bucuresti?
     
  13. gabi79

    gabi79 3rd Gear Member

    Înscris:
    22 Aug 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A4,2TDI-CAGA,2010
    Saint-Gobain-940 lei cu montaj inclus-Bucuresti-Eroii Revolutiei
     
  14. DiamondInk 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Aug 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    *Audi A4, 1.8TFSI, 8K20DC, 118kw, CABB*
    Probabil unii o sa rada dar am avut pe masina FUYAO si nu l-as fi schimbat daca nu mi l-ar fi zgariat intentionat un grup de persoane dupa ce am avut o altercatie.
    De-a lungul timpului a indurat proiectile de diferite marimi la viteze mari si mici pe care alte branduri garantat nu le-ar fi suportat, nici macar o singura crapatura, doar mici puncte in care ar fi intrat varful unei scobitori, am inteles ca cei de la FUYAO fac si geamuri antiglont acum nu stiu daca in reteta parbrizelor au vreun ingredient secret dar asa cum am mentionat a infruntat o gramada de proiectile dezvoltand sunete cu volum ridicat in momentul contactului, dupa micile si insesizabilele gaurele ma gandesc ca geamul lor are in compozitie ceva ce il face sa se comporte ca un geam flexibil, gen gel intarit ca altfel nu imi explic rezistenta.
    Facusem comanda de SAINT GOBAIN dar cand au venit cu geamul mi-au adus altceva datorita faptului ca la inspectia vizuala cele doua avute pe stoc de furnizor aveau zgarieturi, prin urmare nevrand sa mai astept pana la o noua comanda am ales GUARDIAN facut in SUA cod DOT22 cu optiunea de insonorizare = acoustic, """"" o ureche desenata langa sigla """"", care cica ar izola fonic sunetul de afara mai mult decat brandurile concurente, atentie la codul Dot """ http://www.carwindshields.info/dot_db """", ca sa fie ceea ce spune ca este si nu vreo facatura, sper sa nu ma dezamageasca brandul ales.
    Spre deosebire de persoana de mai sus care si-a montat SAINT GOBAINUL la pretul de 940 ron, aici unde l-am montat eu aceasi firma cu tot cu montaj costa 640 Ron, iar referitor la topul brandurilor in domeniul parbrizelor cu ceva detalii vizitati: http://www.elsie.com.ua/eng/manufacturers2.html.
    Oriunde va montati parbrizul va recomand sa fiti de fata la montaj sa va asigurati ca nu are zgarieturi sau efect de lupa, mecanicii de la acest service nu i-am testat asa ca nu stiu nimic despre ei, parbrizul mi l-au montat cei care l-au livrat nu angajatii service-ului.
     
  15. alexciotirca

    alexciotirca 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2016
    Locație:
    Mediaș
    Masina:
    audi a4 2010
    Dupa o fisura destul de serioasa am hotarat sa schimb parbrizul original cu unul FUYAO Laminated. Am fost in dubii la inceput apoi am vazut ca parbrizul se comporta perfect. Am observat ca modele noi BMW, Audi vin echipate din fabrica cu aceasta marca.
     
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    In curand FUYAO va fi producatorul de parbrize numarul 1 in toata lumea. Deja este prima echipare la zeci de marci auto - Grupul VAG integral la toate marcile - si multe alte marci auto din toata lumea. Are o calitate incredibila pentru un pret foarte mic. Am montat parbrize aceasta marca la cateva zeci de masini (familie si prieteni) pe diferite modele auto de ani buni si nu am avut nici cea mai mica problema. Este foarte rezistent si fara deformari constructive. Ai facut o alegere foarte buna.
     
  17. host13

    host13 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Aug 2010
    Locație:
    Dâmbovița
    Masina:
    Audi A4 ,2010,2,0l CAGA 143CP
    Salut,
    Poti sa-mi spui te rog unde ai montat FUYAO ? Am o fisura pe parbriz si as dori inlocuirea impreuna cu cele doua ornamente laterale.
     
  18. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    L-am montat singur. Bine, impropriu spus singur ca nu ai cum singur sa-l pui pe masina. :) Daca esti in Bucuresti te pot ajuta. Daca nu, sunt multi montatori de parbrize. Mentionezi ca vrei marca ce o doresti ei il aduc si ti-l monteza chiar acasa. Bafta.
     
  19. host13

    host13 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Aug 2010
    Locație:
    Dâmbovița
    Masina:
    Audi A4 ,2010,2,0l CAGA 143CP
    Multumesc pentru amabilitate.Am vorbit acum la AGER Service si au Saint Gobain la 570 lei sau SG atermic la 680 lei - ambele cu montaj si gelul de la senzor inclus in pret. Ce parere ai ?
     
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Este un pret bun la amandoua. Bafta.
     

Distribuie pagina asta