1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Parbriz sau Luneta - ciobit sau spart la A4 B8 - diverse probleme- reparatie sau inlocuire

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de glyce, 6 Mar 2013.

  1. host13

    host13 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Aug 2010
    Locație:
    Dâmbovița
    Masina:
    Audi A4 ,2010,2,0l CAGA 143CP
    Ok,multumesc
     
  2. bogdan_mms 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Aug 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B8.5, motor CJCB, 2013
    Salut,

    Stie cineva un service bun in Bucuresti unde se repara ciobituri de parbriz ? Parbrizul este original din fabrica si nu as vrea sa-l schimb.
     
  3. FlaviusA4 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Ian 2015
    Locație:
    Ramnicu Valcea
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0 TDI, 2009
    Salut,

    Stiti cumva daca parbriz Saint Gobain la 570 lei de la Autoglass ar fi bun pentru masina ?
    A pus cineva acest tip de parbriz pe masina ?
    Ceva pareri ?

    Multumesc
     
  4. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    Flavius, ia citeste cu o pagina in urma :)
     
    Gabi13 apreciază asta.
  5. FlaviusA4 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Ian 2015
    Locație:
    Ramnicu Valcea
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0 TDI, 2009
    Mi s-a parut totusi pretul cam mic pentru un parbriz cu senzor de ploaie etc..
    Ca idee cam care ar fi cea mai buna firma, cel mai bun parbriz ?
    Exista oare posibilitate ca in urma montarii sa apara probleme de diverse feluri ?

    Multumesc,
     
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu exista cea mai buna firma si cel mai bun parbriz. Cumpara unul de la o firma producatoare consacrata si asa ai cat de cat certitudinea ca nu este deformat, stramb, cu defecte de turnare sau mai stiu eu ce anume. Ai toate explicatiile in topic. Conteaza doar suma care vrei sa o cheltuiesti si atat. Restul sunt povesti.
     
  7. FlaviusA4 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Ian 2015
    Locație:
    Ramnicu Valcea
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0 TDI, 2009
    Intre Guardian si Saint-Gobain care crezi ca ar fi mai ok?
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Tu citesti topicurile in care scrii ? Daca Saint-Gobain este prima echipare la grupul VAG si nu numai, care crezi ca este mai Ok ?
     
  9. FlaviusA4 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Ian 2015
    Locație:
    Ramnicu Valcea
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0 TDI, 2009
    Da, citesc dar unele persoane spun de Guardian, altii altceva..sunt mai multe variante din ce citesc.
    Incerc sa imi fac o parere despre fiecare, sa aud mai multe pareri sa nu am surprize neplacute cu calitatea parbrizului.

    Multumesc !
     
  10. Simona Anca

    Simona Anca 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Mar 2017
    Locație:
    Timis
    Masina:
    Audio a4 b8 2l 2010
    Bună,
    Trebuie sa schimb parbrizul la un audi A4 B8 an 2010. Parbrizul actual e cu senzori de ploaie și de lumina. Ca si marca existenta pe masina este Saint Gobain. Ce marca îmi recomandați ?
    Ce anume trebuie sa știu despre noul parbriz și la ce detalii sa fiu atenta la montarea lui ?
    Mulțumesc
     
  11. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pui Saint Gobain, Pilkington sau Guardian.
     
    Simona Anca apreciază asta.
  12. Teko

    Teko Gold Member

    Înscris:
    27 Iun 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    VW Passat 3C5 2.0 tdi (BMP) 2007 + VW Golf 7 1.6
    Aveam CASCO in 2015 la A4 B8. La un drum mai lung am luat o piatra in parbriz. Dupa o saptamana s-a schimbat la Pilkington cu unul "original" OOOO :). A costat 1650 lei totul. Parca sa-mi confirme inca odata ca nu tot ce este "original" este si corect, adica pret si calitate, in octombrie 2016 cand ma intorceam de la un targ, am luat, cred, un surub de la un camion. Direct in parbriz si in dreptul soferului. Am tras o sperietura zdravana. Aveam ceva viteza. L-am schimbat si pe asta, de data asta fara CASCO, cu unul Fuyao, identic ca primul si tot cu senzor. Totul a costat 450 lei. Este perfect din toate punctele de vedere.
    Parerea mea: nu merita pretul platit pentru OOOO.
     
    Simona Anca apreciază asta.
  13. Simona Anca

    Simona Anca 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Mar 2017
    Locație:
    Timis
    Masina:
    Audio a4 b8 2l 2010
    Bună dimineața,
    Ok am înțeles. Mulțumesc frumos de răspuns. Și eu am sunat la reprezentanta și miau zis ca prețul e undeva la 2500 lei parbriz OE. Așa ca am sunat în mai multe părți și pana la urma am optat pentru un Saint Gobain (ce a fost și pe mașină ) la o firma din Timișoara. Prețul e undeva la 750 lei. În 31 am programare sa-l schimb. Sper sa fie totul ok.
     
  14. Serpisor

    Serpisor 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Iul 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI A4, 2.0T, 2013
    Salut baieti,

    Am o intrebare, mi s-a spart parbrizul - varianta clasica, a sarit o pietricica si aia a fost. Trebuie sa il schimb cat mai repede pentru ca nu vad bine din cauza crapaturii (este chiar in campul vizual). Am primit 2 cotatii de pret, AGC 600 lei si Sekurit Saint Gobain 700 lei la care se mai adauga si 70 lei folia pentru senzori.

    Am vazut ca majoritatea recomanda Saint Gobain dar vad si alte preturi vehiculate pe forum pentru acest tip de parbriz, de AGC ce parere aveti? Puteti recomanda pe cineva in Bucuresti cu care ati lucrat pentru schimbarea parbrizului?

    Multumesc anticipat!
     
  15. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Eu am recomandat la cativa colegi Fuyao. http://fuyaoromania.ro/
    Toti foarte multumiti. Sunt niste baieti care vin si le monteaza acasa...
     
  16. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    AGC am avut eu si a rezistat pana la prima piatra, asa ca am decis sa pun ceva mai ieftin care se va schimba mai des.
     
  17. Serpisor

    Serpisor 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Iul 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI A4, 2.0T, 2013
    Multumesc, l-am schimbat ieri cu un Sekurit Saint Gobain, acum sper sa reziste cat mai mult.
     
  18. 11TUN

    11TUN 5th Gear Member

    Înscris:
    13 Sep 2007
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    ...
    Ma confrunt si eu din nou cu problema asta. Pe original adus din Germania am gasit la pretul de 307 euro. Eu deja o consider piesa de schimb pentru ca la toate masinile pe care le am avut am schimbat parbrizul, automat si stergatoare noi. Chiar daca nu se sparge oricum apar zgarieturi pe el de la nisipul aruncat de la tiruri. Au astia un stil de condus din ce in ce mai nesimtit fata de masinile care circula in spatele lor (cred ca o sa mi montez si o statie Cb ca sa le zic ceva de mamele lor cand imi fac din astea in trafic). La fel si bara, capota, faruri necesita revopsire, iar daca acest elemente inca se afla in stadiu acceptabil este buna varianta prin colantarea, insa si aceasta destul de scumpa. Nu prea ai cum sa mentii botul masinii impecabil pe drumurile din Romania, mai ales daca mergi mai agresiv.
    Aud acum ca exista firma asta Fuyao care se pare ca are si pe Valcea colaborator. As vrea sa mi fac un moft cu un parbriz heliomat care se pare ca pe A4 B8 nu s a montat de fabrica.
     
  19. Srebb

    Srebb 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Dec 2015
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4 B8 2009, 1.8 TFSI, 160cp, CDHB
    Salut, am remarcat recent cand am trantit portiera, ca parbrizul se misca in partea de sus stanga, la sofer. Am impins putin de el din interior si intr-adevar pare dezlipit acolo si imi si intra putina apa cand ploua foarte tare.
    El a fost schimbat acum 3 ani. Stie cineva de ce s-a putut intampla asta? Si daca este remediabil, nu vreau sa il schimb, ca nu are niciun defect. Se poate lipi la loc, sau cum s-ar proceda?
    Merci!
     
    Pridan apreciază asta.
  20. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    Simplu, a fost montat prost.

    Poti rezolva la un service specializat. Il demonteaza ei si monteaza la loc cu silicon aplicat corect.
     

Distribuie pagina asta