1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Parbriz sau Luneta - ciobit sau spart la A6 C5 - reparatie sau inlocuire

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de Munteanu Nicoleta, 20 Aug 2008.

  1. Cat costa si unde gasesc un parbriz

    Salutare posesori de AUDI;)

    Am si eu o mare rugaminte la voi. Stiti cumva cat costa un parbriz fata pt un Audi A6/2002? Ma intereseaza atat pretul pt unul second cat si pt unul nou.

    Astept raspuns de la voi.
     
  2. ciuchy 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Aug 2008
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A6/Berlina/Black/2002/2.5CM3/180CP/MOTORINA
    Acum cateva zile m-am trezit si eu cu doua crapaturi in parbriz. Cat ma costa sa cumpar unul? Sau mai pot sa il repar ? Sunt din Brasov. Unde as putea sa merg pt reparat.
    Multumesc.
     
  3. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    Pe mine ma costa schimbatul 100 euro cu tot cu parbriz, bineinteles ca nu e pe original. vezi orice centru de parbriza... gimarom, ager, carglass, etc
     
    Ultima editare de un moderator: 7 Ian 2013
  4. shiprian

    shiprian 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Aug 2008
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    Audi A6 1.9 TDI 130 CP
    parbriz

    pe casco pentru un a6/2002 la reprezentanta a fost 17 mil
     
  5. Mersi

    Mersi
    Sti cumva la dezmembrari cat e?
     
  6. shiprian

    shiprian 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Aug 2008
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    Audi A6 1.9 TDI 130 CP
    nu neaparat la dezmambrari...aia de la audi folosesc o firma de parbrize...GIMAROM in Cluj si la care si-a pus un prieten tot la A6 cu 7 mil tot cu montaj.
    La dezmambrari nu stiu, dar vreo 3-4-5 mil tot ar fi zic eu
     
  7. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    la dezmembrari nu prea gasesti intregi...recomand pe producator la gimarom, ager service, carglass, pt a4 din 2001 e ~100 euro cu tot cu montat. pe casco si la reprezentanta tot timpul e mai scump :p
     
  8. X Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    -
    Vreau sa aflu si eu cat e un parbriz de A6

    Chiar azi am vb cu cineva care mi-a spus ca ar fi in jur de 4 mil nou.Nu stiu,dar sa ne tii la curent - ATENTIE LA DEZMEMBRARI - SUNT UNII CARE LE VAND MAI SCUMP DECAT NOI!!!!!!
     
  9. 77yce 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Sep 2008
    Locație:
    ploiesti
    Masina:
    Audi a6 1,9TDI 136CP 2002
    costa 4 mil si 600 000 manopera (nou nout) iti zic sigur deoarece am schimbat eu saptamina trecuta pretul este din ploiesti
     
  10. asimovdream Guest

    Unde anume in Ploiesti?
     
  11. wowo

    wowo 3rd Gear Member

    Înscris:
    2 Noi 2008
    Locație:
    wonder land
    Masina:
    Audi A6 2.5 TDI quattro
    salut, eu am avut problema asta..cu parbrizu ca mi-a crapat de la o piatrza si l-am schimbat la un service care numai cu asta se ocupa cu parprize lunete...etc..si mi-a luat 7 mil + manopera, parbriz nou... firma e GIMAROM/cluj
     
  12. 77yce 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Sep 2008
    Locație:
    ploiesti
    Masina:
    Audi a6 1,9TDI 136CP 2002
    daca esti interesata vino in ploiesti si te duc eu akolo , da-mi un mail ( danielistrate@yahoo.com )sa-ti las nr. de tel
    nu stiu cun se cheama strada
     
  13. Rapier

    Rapier Gold Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 Sportback, 2.0 TDi (CNHA), 2016
    Fara sa fac reclama sau sa intru in discutii contradictorii, NU iti lua parbrize de 400 RON, 100 EUR etc... Sunt proaste INDIFERENT ce iti spun cei care le vand. Am vorbit saptamana trecuta cu o gramada de lume, m-am uitat pe net, am vorbit la firme (vroiam sa il schimb si eu).
    Concluzia: exista o singura firma care merita luata in calcul, Sekurit Saint-Gobain. Este singurul producator de parbrize cu adevarat bun. Este producatorul OEM pt Audi. Mai exista si altii (Glassex, Pilkington, Guardian) dar poti considera ca nu exista. Cand am inceput sa vorbesc cu firmele care comercializeaza (Gimarom, Ager Service, Auto Glass, etc)...cam toti o dadeau cotita, ca ei au parbrize bune, ca-s ieftine, etc. Si l-am intrebat pe fiecare: Dom'le, care e cel mai bun?...Raspunsul la toti a fost: Sekurit Saint-Gobain...dar costa, nu e 400 RON, nu avem, etc. Singurii care aveau pe stoc erau AGER Service.

    Exista Saint-Gobain pe producator si exista si OEM (cu sigla Audi pe el). La A4, diferenta era de 90 RON. Costa 710 RON pe producator Saint-Gobain si 800 RON OEM Saint-Gobain. Pt A6 nu stiu pretul exact ca nu am intrebat.

    Celelalte se sparg si crapa urat daca sunt lovite, nu rezista ca cele produse de Saint-Gobain. Eu am avut o piatra sarita care mi-a facut o ciobitura urata...dupa o saptamana, nu a crapat mai mult, nu s-a "dus". Am reparat-o la o firma specializata si acum abia se mai vede. In primavara o sa-l schimb oricum dar deocamdata sunt multumit. Daca gasesti Saint-Gobain la 400 RON (ceeace ma indoiesc) ia-l...dar altfel, renunta si pune ceva de calitate nu care se va face bucati la prima pietricica sarita
     
    Ultima editare: 12 Noi 2008
  14. asimovdream Guest

    Am rezolvat cu parbrizul. Am rugat un prieten sa se duca deoarece eram plecat si a rezolvat prb, dar nu fara incidente. Pretul pt parbriz + manopera a fost de 650 ron ptr un parbriz no name care s-a crapat in momentul montarii. Au fost totusi corecti si au pus un oem cu sigla care s-a potrivit fara nici o prb ulterioara, fara nici un cost suplimentar. In weekend ajung acasa si va dau mai multe detalii.
     
  15. Gibi Bronze Member

    Înscris:
    2 Apr 2008
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi A4 2006 1,9 TDI
    Subscriu la ce a spus mai sus Rapier! Eu am avut original pe masina Saint-Gobain; in septembrie l-am schimbat tot cu Saint-Gobain - pret cu tot cu montaj 750roni cu TVA inclus, garantie 1 an si reparatii la 1/2 din pret pt. eventualele ciupituri.
    Mentionez ca parbrizul este cu senzori de lumina si de ploaie!
    Cele de 100 Eu sunt China,foarte subtiri, se crapa repede si schimbi 3-4 pe an!
    La Gimarom mi s-a cerut cu 130 roni in plus, marca Pilkinton.
    In Bucuresti, intrebasem pe un amic ce s-a interesat pt mine si tot Saint-Gobain, pret cu TVA si montaj 950 roni.
     
  16. motzo 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Sep 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 B7 2.0 TDI
    azi am schimbat si eu parbrizul la un a4 2006.. 8 mil a fost doar el.. fara manopera.. pe el scrie NORDGLASS si mi s a spus.. ca are legatura tot cu saint gobain
     
  17. octav 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Noi 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    audi a4 1.8T 2009
    incearca langa cimitirul Eroii Revolutiei pe directia Gh. Sincai pe partea dreapta este un service de parbrize in functie de marca\brand si de optiuni pt un a 4 de la 7-12 mil. pt a6 mai pune 4,5 oricum nu strica sa incerci
     
  18. daniel_A4avant

    daniel_A4avant 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Mar 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    audi A4 avant 1,9tdi ; ford fiesta 1,4tdci
    am patito si eu am avut un mic punctulet de la o pietricica si acum sa dus crapatura cam 25 cm.
    am a4 b6 din 2004 si parbrizul este pilkington,si nu stiu cu ce sal schimb ca nu vreau sa pun o chinezarie sa pagubesc mai mult apoi
     
  19. Angelo

    Angelo Junior Member

    Înscris:
    13 Oct 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A4 `95 /A6 2002 1.9 TDI/A6 2005 2.7 quattro automat
    In iasi stie cineva pe undeva vanzari de parbrize?(din alea bune:blush:)
     
  20. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    fostul gimarom, care nu stiu cum se cheama acum, dupa pasarela spre bucium faci stanga pe drumul hotilor sau la ager service
     

Distribuie pagina asta