1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Parcare pe sensul opus

Discuție în 'Asigurari, Daune' creată de eminence, 27 Iun 2010.

  1. aurelgales 6th Gear Member

    Înscris:
    29 Aug 2008
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A6 C5 1.8T/2001
    "Catalin 1987" este foarte interesant ceea ce ne-ai comunicat! Daca nu reusesti scanarea, comunica-ne sursa sau denumirea exacta a documentului.
    Eu l-am solicitat de la o firma de asigurari si functionarul respectiv s-a facut ca nu ma aude, iar cand am insistat mi-a spus ca este la un coleg care nu-i prezent si ca acel document nu este destinat publicului.
    Astept cu interes!
     
  2. kosfunny

    kosfunny Banned

    Înscris:
    14 Dec 2008
    Locație:
    Unii ii spun CAPITALA
    Masina:
    A4, 1.9, 99
    Ca pe viitor sa nu mai fiti pusi in asemenea situatii de catre inspectori de dauna incompetenti memorati urmatoarele:

    1.Daca mergeati la Politie aceasta nu dadea niciun fel de culpa celui cu masina parcata neregulamentar.

    2. Pe constatul amiabil in PROCEDURA PRIVIND STABILIREA RASPUNDERII SI REGIMUL PROBATOR care este impusa de CSA, aceasta situatie este reglementata la Punctul 4 cazul 4.2 care spune ca in cazul unei stationari neregulamentare sau a unei opriri neregulamentare in statie culpabilitatea este egala, 50 %, adica CULPA COMUNA

    Dar ATENTIE:
    In acelasi capitol, articolul 18.2 defineste ca autovehiculul este in stationare neregulamentara sau oprit neregulamentar in statie astfel:

    A.In zone urbane daca se dovedeste ca nu este:
    -nici intr-un amplasament prevazut in acest scop in momentul in care existenta acestuia a fost dovedita
    -nici de-a lungul trotuarului (de exemplu in statie sau in stationare pe doua benzi)
    -nici parte pe drum, parte pe trotuar longitudinal

    B.In afara zonelor urbane daca se dovedeste ca este:
    -total sau partial pe drum fara a fi semnalizat regulamentar prin semnalizare de avarie sau rintr-un triunghi de pre-semnalizare
    -sau in afara unei amplasari prevazute in acest scop din momentul in care s-a stabilit existenta acesteia


    Si asta e tot ce se specifica!

    In concluzie, daca esti parcat pe contrasens sau in locuri inerzise de indicatoare rutiere, daca esti parcat longtudinal langa brdura sau jumatate pe sosea jumatate pe trotar si bineinteles nu esti intr-o statie prevazuta cu alveola speciala , conform normelor Constatului Amiabil nu ai raspundere in cazul in care alt autovehicul iti avariaza masina.


    Pe viitor sa ii invatati si pe daunasii corigenti !
    Acest lucru se aplica
     
    Ultima editare: 24 Iul 2010
  3. Marius.Babei

    Marius.Babei 5th Gear Member

    Înscris:
    15 Feb 2009
    Locație:
    botosani
    Masina:
    Audi A4(b5) 1.6 101 cp
    salut!

    Prin culpa comuna se intelege faptul ca ambii asiguratori platesc cate 50% din valoarea reparatiei celuilalt autovehicul implicat in accident??
     
  4. netsonic Silver Member

    Înscris:
    12 Apr 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 8PA (Sportback), 2.0 FSI 110KW (BVY), 2006
    Impropriu spus pentru ca daca nu ai casco nu are cine sa-ti plateasca ceilalti 50%. Ramanem mai bine la definitia initiala ca RCA-ul vinovatului nu plateste decat 50% din valoarea totala a daunei, iar ceilalti 50% ii suporta proprietarul pagubit.
     
  5. Marius.Babei

    Marius.Babei 5th Gear Member

    Înscris:
    15 Feb 2009
    Locație:
    botosani
    Masina:
    Audi A4(b5) 1.6 101 cp
    salut!

    Am inteles,dar eu ma gandeam la faptul ca si asiguratorul pagubitului ar trebui sa plateasca vinovatului 50% daca tot e si el vinovat,nu?
     
  6. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    In fapt legea nu e la fel pentru toti:
    - daca mergi la amiabila e una
    - daca mergi la politie e alta.

    Eu unul as baga avocatii in ecuatie, si as da si-n soferul vinovat si-n firma de asigurari. Auzi la ei, vinovat stationand.... :nunu:
     

Distribuie pagina asta