1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Pedala Acceleratie defecta la A4 B6 - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de iani85, 16 Ian 2011.

  1. iani85 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Apr 2010
    Locație:
    panciu/milano
    Masina:
    audi a4 avant 1.9tdi multitronic 2004
    stiu ca s-a mai discutat despre aceasta problema dar cam peste tot sunt probleme la acceleratie in sarcina! La mine daca accelerez pe loc usor usor , urca cam pana la 2200rot apoi sare direct la rosu...eu avand acceleratia apasata in acceeasi pozitie ca si la 2200! m-am uitat si cu vagul la throttle si am vazut ca indica throttle 18-20% in timp ce ea e pe rosu la rotatii! deci cu pedala pe la 17% sta la 2200rot, mai apas putin(cativa mm) direct la 4500! am mai mers si cu alte pd-uri si la toate mi-a placut cum se comporta acceleratia...numai a mea o ia ca nebuna....pareri?
     
  2. lucian angel 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Feb 2014
    Locație:
    constanta
    Masina:
    a4 1.9 tdi 2001
    pedala de acceleratie zero! electrician excelent! control la cablaje, control la pedala, probe cu o alta pedala de la acelasi tip de masina . acelasi rezultat! ramane doar ecu . voi sunteti de acord?
     
  3. z1daru

    z1daru Silver Member

    Înscris:
    6 Ian 2018
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 B6 - (AVF) 2004
    Salut.

    Astazi dimineata, in drumul spre birou mi s-a blocat pedala de acceleratie la fund (asta in timp ce eram in mers, in jur de 2800 - 3000 turatii, dupa ce facusem o depasire in care nu am calcat-o rau). Statea turata in gol la 5.500 RPM si dupa vreo 2 - 3 picioare apasate pe acceleratie si-a revenit. Nu inteleg cum de s-a blocat acolo si nici nu aveam cum sa verific in timpul mersului, cert e ca atunci cand s-a 'eliberat' s-a auzit si apoi a mers perfect. Am mai parcurs suplimentar vreo 20 km sa verific daca se mai blocheaza si nici gand, nici la accelerari bruste, nici tinuta constant.

    Ar trebui sa verific ceva in mod expres? Nu mi-a aprins niciun martor in bord, nimic. A facut asa sa zic vreo 5 secunde, moment in care am apasat ambreiajul de 2 ori, revenea la relati (800 rpm) apoi cand il eliberam urca din nou pe rosu. :sos:
     
  4. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Salut. Am discutat cu un mecanic si mi-a spus ca e electronica de pe pedala, o remediezi inlocuind pedala, insa nu stiu sa-ti spun daca merge orice tip sau trebuie luata pe cod.. Pe schita vad ca are si un opritor.. 8D0721522.
     
    Ultima editare: 28 Mar 2018
  5. z1daru

    z1daru Silver Member

    Înscris:
    6 Ian 2018
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 B6 - (AVF) 2004
    Ciudat. E prima data cand mi-a facut si culmea nu cand am solicitat maxim acceleratia. Acum merge foarte ok, masina accelereaza la fel ca inainte, absolut nimic.

    Dar daca trebuie inlocuita, o fac sa stau fara griji. Thanks!

    Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk
     
  6. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Nr 7 e opritorul.. pedala am vazut si OEM si Hella.
     
  7. z1daru

    z1daru Silver Member

    Înscris:
    6 Ian 2018
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 B6 - (AVF) 2004
    Si eu practic trebuie sa iau pedala completa, adica tot ce e in schema ta?

    Sunt curios daca o sa mai faca zilele astea..
     
  8. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    Iei pedala asa cum e ea in poza, piesa 1 sau 2, ca una e pentru anglia. Eu am pus de Exeo tdi cand am avut probleme. Sa fii sigur, cumpara una de B6 1.9tdi.
     
  9. z1daru

    z1daru Silver Member

    Înscris:
    6 Ian 2018
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 B6 - (AVF) 2004
    Deci te-ai confruntat si tu cu problema asta? ziceam sa mai merg macar pana vineri, sa fiu atent si sa vad daca mai face. Colegii de la mine din service uitandu-se in masina, mi-au zis ca e foarte posibil sa fie din cauza covoraselor (am si de mocheta si de cauciuc) si daca si-a revenit si acum merge normal, sa o mai testez in conditii de siguranta sa vad daca mai face asa. Oricum investitia nu cred ca e foarte mare, asa ca o sa incep sa caut si piesa asta si apoi sa vad cu inlocuitul.

    La tine cand ti-a facut figuri, s-a repetat apoi?
     
    Ultima editare: 28 Mar 2018
  10. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    Eu am avut apa la mufa calculatorului de motor, dar eroarea era de pedala si nu mai mergea. Am stricat-o (cred) demontand-o incercand sa o curat. Intre timp am primit o pedala si am curatat si mufa cu spray.
    Pedala in sine nu s-a stricat.
    Oricum o pedala e 150-200 lei maxim la dezmembrari.
     
    z1daru apreciază asta.
  11. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Pedala inseamna pozitia 1 sau 2, depinde care cod il da dupa dupa seria de sasiu.
     
  12. vivi966 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Feb 2015
    Locație:
    mizil
    Masina:
    audi a4 1,6 alz 2002
    Salut care mufa ai curățat? Și eu am avut apa la calculator și am eroare pe pedala de accelerație plus martori epc și esp in bord
     
  13. x3mzone

    x3mzone 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Sep 2015
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B8 - 2013 - 2.0 TDI CJCD - Multitronic 8+1
    Salut baieti.
    Stie cineva care-i procedura de adaptare a pedalei de acceleratie la A4 B6?
     
  14. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Doar pentru cutia automata exista o adaptare a pedalei de acceleratie (impropriu spus deoarece este adaptare pentru cutie) la 1,9 AVF.
     

Distribuie pagina asta