1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Perdea luneta (electrica sau normala) si perdelute geamuri laterale la A6 C6 - montare ulterioara

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de chitandumitru, 17 Iun 2009.

  1. G@bryel

    G@bryel Audi Expert

    Înscris:
    18 Oct 2010
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI Quattro, BMK, DPF, 2005.
    Sa stii ca la mine, zona e protejata destul de bine de soare.
    Are pe luneta folie, cu transparenta de 20-30%, plus ca sta in garaj cu saptamanile si vede soarele doar ocazional.
    Ideea e ca dupa vreun an, poate si mai bine, am ridicat perdeaua. A avut un moment de ezitate. Initial am crezut ca a ramas ceva pe acolo, pus de copil si o blocheaza, dar si-a revenit imediat (exact cand am terminat de procesat datele si vroiam sa anulez ridicarea).
    Deci, ori se strica pur si simplu…de stat, ori perdeaua si ce mai e pe acolo, arcuri, parghii, daca nu e folosita, capata in timp un efect de "memorie" si de acolo greutatea cu care se (re)pune in miscare.
    Soarele are si el partea lui de vina, dar nu e numai el. Cert e ca trebuie folosita din cand in cand, chit ca ai folie pe luneta sau pur si simplu nu-ti trebuie.
     
    Ultima editare: 29 Iun 2015
  2. Magulicy 4th Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2015
    Locație:
    Brăila
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI , Quattro , An: 2005
    Va Salut , dețin un audi A6 C6 4f an 2005 , si am si eu o problema cu perdeluța electrică , înainte de problema daca băgam in R se lasa perdeluța in jos singura după ce băgam in D si plecam de pe loc se ridica singura , acum daca bag in R nu se mai întâmpla nimic ,( precizez daca o acționez eu de la buton merge fără probleme) ce ar putea avea? Vreun senzor , vreo codare ?
     
  3. G@bryel

    G@bryel Audi Expert

    Înscris:
    18 Oct 2010
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI Quattro, BMK, DPF, 2005.
    Aceasta functie se activeaza/dezactiveaza din MMI. Verifica intai acolo, sa nu o fi anulat din greseala.
    Eu am anulat-o, pentru ca nu folosesc perdeluta. Am folie.
     
  4. Orasanu Cristian

    Orasanu Cristian 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Oct 2016
    Locație:
    Brăila
    Masina:
    Audi A6 4f C6 2010 3L Quattro
    Salut! Ma poate ajuta si pe mine cineva cum dau partea din spate jos acea bucata pe care este prinsa perdeluta de la luneta?la mine perdeluta este manuala! am un greieras pe acolo si ma termina psihic...zumzaie cand inchid usa!multumesc!
     
  5. mihaicristian

    mihaicristian Gold Member

    Înscris:
    8 Iul 2008
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6 Avant 3.0TDI Quattro BMK tiptronic 2006
  6. Orasanu Cristian

    Orasanu Cristian 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Oct 2016
    Locație:
    Brăila
    Masina:
    Audi A6 4f C6 2010 3L Quattro
    Multumesc frumos am sa incerc in weekend-ul acesta sa vad ce iese!
     
  7. Ciup

    Ciup 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Iul 2014
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 C6 4F 2.0 TDI 136CP CAGB 2010
    Salutare. Dupa toate sapaturile mele am ajuns la concluzia ca pe A6 4F Avant nu a existat perdea electrica pe spate ci doar manuala iar pe limuzina doar electrica.
    Eu am perdea manuala si vroiam sa pun electrica. Imi poate si confirma cineva asta ca sa stiu o treaba sa nu mai sper la un retrofit. Ma gandesc ca nu sunt singurul care si-a dorit perdea eletrica pe Avant.
     
  8. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Exact.
     
    Ciup apreciază asta.
  9. unrealist

    unrealist 3rd Gear Member

    Înscris:
    29 Mai 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 2.0 tdi CGLC
    Salutare,

    Eu mi-am luat o perdeluta spate si aveam deja trasa instalatia, am intrat in modulul 46 si am pus +1024 ca codul deja existent(pentru perdeluta)
    Problema este ca daca ii dau Output Test mi-o ridica si mi-o coboara fara probleme, deci functioneaza, dar nu o pot ridica/lasa din butonul din bord, mentionez ca butonul este mufat, se aprinde cu rosu doar ca nu da comanda.
    Am omis sa fac ceva, vreo alta codare? Exista vreo siguranta ? Cum pot sa o fac sa functioneze si din buton, aveti idee?
     
    Tutuian Alexandru apreciază asta.
  10. Selin 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Sep 2017
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A6 3.0 2006
    La perdeluta electrica din spate am o problema pe care nu am mai intalnit-o pe forum.
    Merge de la buton sau cand bag R, insa in momentul in care se lasa jos de tot, se aude un sunet foarte puternic,continuu, ca si cum ar incerca sa o traga mai mult si se blocheaza.
    Pentru moment am scos mufa din portbagaj de la perdeluta, insa o rezolvare ar fi buna.
    Multumesc!
     
    alexia.2006 apreciază asta.
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Rezolvarea o afli de la un electrician auto. La electrician auto profesionist, nu un agarici, ai fost ? Cine are diagnoza trebuie sa cunoasca ELSA si ETKA pe de rost si sa fie si un bun electrician auto care are scule si care stie sa-ti desfaca masina si sa rezolve problema adica stie exact de unde este eroarea si cum o remediaza, nu numai ca o ai.
    Cine nu indeplineste conditiile astea are degeaba diagnoza aia daca el doar iti arata cu degetul ca ai o eroare dar nu iti si rezolva problema. Bafta.
     
  12. Selin 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Sep 2017
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A6 3.0 2006
    Cristi, multumesc pentru info!
    Am crezut ca poate a mai dat cineva de problema asta si a rezolvat-o fara drumuri la electricieni.
    O sa incerc sa merg la un electrician si voi vedea ce imi spune.
     
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Trebuie facute niste verificari si de asta ti-am spus ce sa faci anterior. Bafta.
     
  14. OPRITA MARIUS 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Mai 2018
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    A4 1.9 131 awp
    Am o rugaminte, la un A6 c6 2006 nu mai functioneaza perdeluta de la luneta, la buton se aprinde ledul rosu, am intrat cu VCSD si este activat in modul confort, unde se afla siguranta sau ce pot sa i mai fac sa i dau de cap? multumesc aticipat,

    Eroare pe Vcds pe modul confort nu exista.
     
    alexia.2006 apreciază asta.
  15. Florinmiron 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Mar 2009
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi Q5 2.0 TDI 125 KW S-TRONIC
    Salutate!
    Imi poate arata si mie cineva cum se agata perdelutele de la usile din spate ? Ma intereseaza clema aceea din partea de sus, de care se agata perdeluta sa stea deschisa, prinsa pe rama geamului. Vreau sa schimb fetele de usa spate normale cu unele cu perdeluta dar nu stiu ce clema trebuie pe rama geamului ca sa tina perdelutele ridicate.
     
  16. slay3rexe

    slay3rexe 6th Gear Member

    Înscris:
    23 Iun 2008
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    A6 C6 Avant 2.0 TDI - 2008 [BRE]
    Nu stiu ce i-am facut, sper sa se vada pozele. Prinderile alea, din ce imi dau seama, sunt atasate.
     
  17. Florinmiron 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Mar 2009
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi Q5 2.0 TDI 125 KW S-TRONIC
    Multumesc mult. Au cumva coduri pe ele? Par greu de improvizat.
     
  18. slay3rexe

    slay3rexe 6th Gear Member

    Înscris:
    23 Iun 2008
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    A6 C6 Avant 2.0 TDI - 2008 [BRE]
    Nu au coduri pe ele, dar asta am gasit in program.
     
  19. crazy_be84

    crazy_be84 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Mar 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 4F 2004 3.0 L 165 Kw
    Salut,
    A descoperit cineva problema cu zgomotul puternic la perdeaua electrica luneta pentru Audi A6 C6 ? Face un zgomot puternic cand ajunge la capat, in momentul cand e stransa. Zgomot care dispare dupa 5 secunde sau daca apas butonul din bord. Merci.
     
  20. alexia.2006

    alexia.2006 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Apr 2012
    Locație:
    Hunedoara
    Masina:
    A6, 2.0 TDI, 2005
    La masina din profil, un Audi A6 C6 an 2005, am perdea electrica pe luneta. Se poate sa imi spuneti unde este mufa sau siguranta pentru perdeaua electrica de pe luneta ? Perdeaua cand este in functiune soate un sunet foarte deranjant și vreau să o dezactivez.
     

Distribuie pagina asta