1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Permis de conducere - retinut sau suspendat de Politie - Schimbare si / sau Reinoire permis

Discuție în 'Contraventii' creată de qeqe, 4 Iul 2008.

  1. CristiAuD

    CristiAuD Silver Member

    Înscris:
    30 Dec 2008
    Locație:
    Ro
    Masina:
    alta marca
    nu poti da examinare pentru reducerea suspendarii asta e logic.dar cum a spus si colegul mai sus poti depune contestatie in termen de 15 zile si pana la solutionarea ei are drept de circulatie.dar din moment ce a fost filmat in momentul depasirii nu cred ca i se va anula procesul verbal.
     
  2. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Aveti dreptate pe jumate:
    - nu poate reduce pedeapsa prin examinare pentru ca pedeapsa se poate reduce la 30 zile.
    Pe cealalta parte:
    - daca nu da examen (in cele 30 zile) de suspendare va sta suplimentar inca 30 zile, adica va lua permisul la 1 septembrie.
     
  3. katalynn

    katalynn 4th Gear Member

    Înscris:
    24 Oct 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    alta
    Si eu sunt intr-o situatie asemanatoare (am depasit pe trecerea de pietoni) si mi-au luat permisul pe 30 zile. Din ce ai spus am inteles ca trebuie sa dau examinarea, daca nu cele 30 de zile scrise in procesul verbal sunt defapt 60 de zile?
     
  4. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Exact asta zic. Dar ca sa fii sigur mergi la politie si intreaba la ghiseul unde se elibereaza permisele.
     
  5. Emy_

    Emy_ Silver Member

    Înscris:
    12 Dec 2009
    Locație:
    Mangalia
    Masina:
    Fosta ADR 1.8i 125Cp ; prezentele 1.9 AFN + 2.0 CBAB
    Salut,sunt din nou pe sosele dupa o pauza de 91 de zile.Vreau sa va zic faptul ca mi-am schimbat total stilul de mers si cred ca asa este mai ok si pentru mine si pentru ceilalti :).Pentru cei care nu stiu,permisul se ridica in 30+1,60+1 sau 90+1 de zile dupa expirarea dovezii de circulare care este pe 15 zile.Va prezentati la sectia de politie rutiera din cadrul localitatii voastre cu buletinul si dovada.:D Numai bine!
     
  6. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Felicitari!
    Sa ne spui dupa 30 zile daca iti mai pastrezi inca noul stil de condus! Aceeasi chestie mi-am spus si eu dar m-a tinut numai cateva zile dupe ce am luat plasticul de la politie. :p
     
  7. Emy_

    Emy_ Silver Member

    Înscris:
    12 Dec 2009
    Locație:
    Mangalia
    Masina:
    Fosta ADR 1.8i 125Cp ; prezentele 1.9 AFN + 2.0 CBAB
    Deja am 2 saptamani :) Chiar sunt hotarat sa conduc mai prudent.Si n-ar fi un nou stil deoarece am mai mers asa...Ghinionul a facut ca politia sa fie acolo exact cand ii dadeam in pistoane.
     
  8. Emy_

    Emy_ Silver Member

    Înscris:
    12 Dec 2009
    Locație:
    Mangalia
    Masina:
    Fosta ADR 1.8i 125Cp ; prezentele 1.9 AFN + 2.0 CBAB
    Ce ziceai Ovidiu,ca nu-l tin mai mult de 30 de zile? :>:racer::racer::racer::sly:
     
  9. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Nu, am zis sa imi spui daca te tine mai mult de 30 zile condusul in limitele legii.
     
  10. Emy_

    Emy_ Silver Member

    Înscris:
    12 Dec 2009
    Locație:
    Mangalia
    Masina:
    Fosta ADR 1.8i 125Cp ; prezentele 1.9 AFN + 2.0 CBAB
    Pai stii cum sta treaba?Deja parcurg aceleasi drumuri de prea multe ori si stiu exact unde stau cu radarele :).Oricum,p-afara mai mult de 110 nu i-am mai dat,iar in oras o tin cu 60.Eu zic ca totusi au aparut schimbari majore dupa ce mi-au ridicat 3 luni permisul.:)
     
  11. RealPusky 3rd Gear Member

    Înscris:
    2 Aug 2008
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi Q5/8R 2010 - 3.0 TDI CCWA‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏Audi A6/C7 2013 - 3.0 TDI CDUD
    Eh da. Ce sa zica si el acum. Va garantez eu ca nu il tine mai mult de 30 de zile :)).
     
  12. Edushu 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Sep 2010
    Locație:
    Rm.Valcea
    Masina:
    Audi A4 1.9tdi 1996,AHU si A4 1,9tdi AWX 131cp,2002
    Salutare, si eu am o dilema legata de suspendare. Am avut un accident in care am fost gasit vinovat pentru neacordare de prioritate,si am fost cercetat penal pentru ca sotia a suferit niste fracturi si a ajuns in spital. evident si eu cu ea sa nu se supere... Dupa ce a depus o declaratie sotia in care spune ca nu are nicio pretentie si ca ne-am impacat,dosarul trebuie sa ajunga la parchet si sa se dea neinceperea urmaririi penale. Apoi se face p.v. cu suspendare permis pentru 90 de zile. Eu as vrea sa stiu cand incepe aceasta suspendare,atunci cand a expirat dovada sau dupa ce primesc raspunsul de la parchet? Multumesc.
     
  13. Emy_

    Emy_ Silver Member

    Înscris:
    12 Dec 2009
    Locație:
    Mangalia
    Masina:
    Fosta ADR 1.8i 125Cp ; prezentele 1.9 AFN + 2.0 CBAB
    Salut!Suspendarea incepe dupa ce expira dovada aceea.Apoi se numara 90+1 zile si mergeti sa-l ridicati cu acea dovada si buletinul.
     
  14. Edushu 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Sep 2010
    Locație:
    Rm.Valcea
    Masina:
    Audi A4 1.9tdi 1996,AHU si A4 1,9tdi AWX 131cp,2002
    Sper sa fie asa. Oricum accidentul a fost pe 17 noiembrie si dovada a fost emisa pe 1 decembrie,iar la mine a ajuns tocmai pe 15 ianuarie. O mare prostie si cu dovada asta. Eu am fost fost imobilizat in pat 6 saptamani si nu inteleg pentru ce am primit acea dovada daca nu am solicitat asta. Permisul au avut grija sa il ia singuri din portofel in ziua accidentului. Asta e legea noastra din pacate si personalul care lungeste procedura la nesfarsit. Multumesc Emy si sper sa ai dreptate.
     
  15. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    suspendarea incepe in momentul in care se da decizia de la parchet
    pana atunci vei merge la fiecare 30 zile sa iti dea o adeverinta de la parchet ca se cerceteaza inca si cu ea te duci la politie sa iti prelungeasca dovada pe 30 de zile.
    cand expira ultima dovada incep sa se contorizeze cele 90 zile.
    poti da examen dupa ce faci o cerere sa scurtezi durata la 30 zile daca nu ai beneficiat de reducerea aceasta in ultimile 24 luni.
    i've been there :p
     
  16. Edushu 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Sep 2010
    Locație:
    Rm.Valcea
    Masina:
    Audi A4 1.9tdi 1996,AHU si A4 1,9tdi AWX 131cp,2002
    Pai si daca eu nu am prelungit deloc dovada nu se tine cont de asta? Problema este ca politistul inca nu a trimis dosarul la parchet sa se dea neinceperea urmaririi penale. A cam tras de timp si cred ca ii rup oasele daca il vad pe strada. Eu sunt angajat sofer si pe 15 trebuie sa ma duc la servici. nu stiu ce o sa fac.
     
  17. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    mergi la el atunci sa iti prelungeasca el dovada
    daca nu a trimis dosarul nu se ia in considerare ca nu ai fost pana acum
    cand dau ei sentinta la parchet de atunci se suspenda
     
  18. Edushu 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Sep 2010
    Locație:
    Rm.Valcea
    Masina:
    Audi A4 1.9tdi 1996,AHU si A4 1,9tdi AWX 131cp,2002
    Am reusit sa imi recapat permisul. Emy ai avut dreptate,suspendarea incepe din momentul cand expira dovada. Am dat examenul sa nu imi mai puna inca 30 de zile din oficiu la cele 90 pe care le aveam. Sper sa nu mai am parte de asemenea experienta. Salutari.:hi:
     
  19. danielcheloo 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Iun 2011
    Locație:
    Buftea
    Masina:
    a6 2800
    Sa inteleg ca nu ma incadrez? raman 3 luni?
     
  20. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Daniel, eu ma pot insela.
    Du-te la politia rutiera din orasul tau, la biroul eliberari documente si vezi ca trebuie sa fie un afisier cu tot ce trebuie sa stii. Daca nu exista sau inca ai nedumeriri intreaba-l pe agentul de la biroul respectiv.
     

Distribuie pagina asta