1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Permis de conducere - retinut sau suspendat de Politie - Schimbare si / sau Reinoire permis

Discuție în 'Contraventii' creată de qeqe, 4 Iul 2008.

  1. norbiack 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2009
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A4 1994
    Buna la toata lumea. De 5 luni am luat categoriile C si C+E si nu am mai apucat sa dau si pentru categoria A si as vrea sa stiu daca pot scoate(reinnoi) pe permisul de conducere aceste categorii(C si C+E) fara sa mai dau si categoria A la care mi-a expirat si dosarul? Si unde trebuie sa merg pentru ca sa fac aceasta??(vreau sa spun ca la categoriile C şi C+E am fost declarat admis)
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da, se pot adauga noile categorii pe vechiul permis. Se face unul nou. Trebuie sa te duci la sediul SRPRCIV - Suceava (Serviciul Regim Permise De Conducere Si Inmatricularea Vehiculelor - Suceava) al judetului de care apartii cu domiciliul. Unde se inmatriculeaza si autoturismele in judetul Suceava. Bafta



    O zi buna
     
  3. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Nu e atat de simplu.
    Deoarece ai fisa (cerere) pentru dobindirea cat. A, C si C+E nu ti se poate reinoi permisul pentru ca nu e in clar categoria A, tu fiind absent la examen si cerand aceasta categorie (document la dosar). Mergi la scoala de soferi la care te-ai inscris si incearca sa vorbesti acolo ce trebuie sa faci ca sa se scoata cat A de la dosar, respectiv daca trebuie sa mergi in audienta la seful serviciului pentru a explica personal ca nu mai doresti sa dai examenul pentru cat. A, pentru care ai facut cerere initial.
     
  4. norbiack 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2009
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A4 1994
    dosarul pentru categoria A nu l-am bagat inca la SRPCIV ci ar fi trebuit sa-l bag dar nu am mai apucat.
     
  5. dum12345 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Dec 2011
    Locație:
    Vaslui
    Masina:
    Peugeot 307,1.6,2004
    Deci am 90 zile suspendare,ce incep dupa expirarea dovezii adica un total de 105+1 zile de la momentul faptei.Aveam la momentul respectiv 11 luni de condus si deci nu vreau sa dau pt reducerea la 30 zile.Doresc sa astept cele 90+1 zile...mai trebuie sa sustin vreun examen pentru ridicarea permisului? sau pur si simplu dupa cele 91 zile ma duc la politie cu dovada si buletinul ? Multumesc.
     
  6. alex4ever

    alex4ever Silver Member

    Înscris:
    15 Sep 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    BMW 530xD (231cp) 2006 AUDI A4 2.0tdi quattro (170cp) S-line 2010 Bmw 330xD (245cp 520Nm) 2011.
    Te duci pur si simplu si ti-l ridici. Nu ti se cere decat buletinul.
     
  7. dum12345 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Dec 2011
    Locație:
    Vaslui
    Masina:
    Peugeot 307,1.6,2004
    Multumesc de raspuns.
     
  8. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Buletinul... si dovada.
     
  9. alex4ever

    alex4ever Silver Member

    Înscris:
    15 Sep 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    BMW 530xD (231cp) 2006 AUDI A4 2.0tdi quattro (170cp) S-line 2010 Bmw 330xD (245cp 520Nm) 2011.
    Il are deja in calculator. Eu cand m-am dus sa mi-l iau prin 2008 nu mi-a cerut decat buletinul. Dovada expira dupa 15 zile... deci...nul.
     
  10. dum12345 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Dec 2011
    Locație:
    Vaslui
    Masina:
    Peugeot 307,1.6,2004
    Eu am si dovada, just in case.
     
    Ultima editare de un moderator: 2 Ian 2012
  11. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    E bine ca ai si dovada.
    Dovada se cere pentru a nu incuraja frauda. Dupa ce expira, unii isi modifica data valabilitatii.
     
  12. MariusSS

    MariusSS Gold Member

    Înscris:
    6 Mar 2009
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi 80 B3 1,8S PM 1989 ; Audi A4 B5 1.6 ADP 1996 ; Kawasaki VN800 Clasic
    am si eu o intrebare. am fost prins baut la volan peste limita legala, mi sa intocmit dosar penal, bla bla, de la parchet mi-a venit acasa ordonanta cu neinceprerea urmaririi penale si aplicarea unei amenzi administrative, cu care m-am dus la politie impreuna cu chitanta amenzii, o cerere pentru comandat, copie dupa buletin si dovada si politaiul del a ghiseu mi-a spus sa vin sa ridic permisul dupa 120 de zile de cand mi-au suspendat dreptul de a conduce, adica din ziua in care ma oprit in trafic.
    Acum cateva zile am primit in posta de la politie o hartie cum ca exercitarea dreptului de a conduce sa suspendat pe o perioada de 90 de zile din data de 16.10.2011 ( ziua cand ma depistat in trafic).

    Intrebarea mea este...polititsul de la ghiseu mi-a spus sa vin dupa 120 de zile de cand am ramas fara drept de circulatie sa ridic permisul. pe hartia asta scrie ca imi este suspendat 90 de zile. ei bine...pot sa ma duc luni sa ridic permisul, sau trebuie sa astept pana joi-vineri sa se implineasca cele 120 de zile? ( suspendarea este valabila din data de 16.10.2011).

    Merci!
     
  13. breitner

    breitner Gold Member

    Înscris:
    10 Aug 2010
    Locație:
    Comarnic, München
    Masina:
    A4 B5, 1.8 Quattro, Passat B5 1.9 TDI AVF 4Motion
    o hartie e mai valabila decat niste vorbe ! ce pierzi daca te duci cu hartia la politie ?
     
  14. dum12345 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Dec 2011
    Locație:
    Vaslui
    Masina:
    Peugeot 307,1.6,2004
    Daca sunt 90 zile inseamna 90+16 din care 15 sunt zilele de mers cu dovada iar 1 zi e ..de forma.Mi-am luat si eu permisul vineri,Mi-a cerut si buletin si dovada deci grija mare sa n-o pierdeti.
     
  15. MariusSS

    MariusSS Gold Member

    Înscris:
    6 Mar 2009
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi 80 B3 1,8S PM 1989 ; Audi A4 B5 1.6 ADP 1996 ; Kawasaki VN800 Clasic
    nu ma pot invoi de la serviciu cand vreau , de X ori pe saptamana.
    Dovada...la alcool nu se da dovada cu drept de circulatie, ci dovada fara drept de circulatie din momentul din care imi este retinut permisul, drept urmare alea 15 zile nu se pun. Dar m-am interesat, ar fi trebuit teoretic sa dau examenul de 15 intrebari ca sa iau permisul in 90 de zile, dar decizia de la procurorr cu neinceprerea urmaririi penale mi-a venit dupa astea 90 de zile, nu mai avea rost si o sa trebuiasca sa-l iau dupa 120 +1 zile. adica vineri acum.
     
    Ultima editare: 12 Feb 2012
  16. Cpv

    Cpv 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Mar 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6-S6 C5 / 2.5 TDI V6
    Permis suspendat ( 2dosare penale in interval de 3 sapt )


    Salut,

    Am observat ca esti f amabil cu cei care au av nevoie de informatii,aici pe forum,cel putin, a.i. mi-am permis sa iti cer un sfat:

    Iti explic aici ce mi s-a intamplat ca sa iti poti da seama de ce anume am nevoie:

    In data de 12.05.2012 am fost implicat intr-un accident in Bucuresti, la intersectia dintre Splaiul Unirii si Sos. Vitan Barzesti ( la intrarea in Autovit),cea pt persoane,nu pt auto.

    Veneam pe Splaiul Unirii, aveam verde la semafor ,iar cand am trecut de el, in mijlocul intersectiei am fost lovit de un nenorocit,cu masina de Bulgaria,care a intrat pe Rosu (era pe poduletul ala de pe Dambovita,care duce spre Rin Hotel) si mi-a facut praf toata partea stanga ,de la aripa fata pana la aripa stanga spate (cortina airbag,airbag scaun sofer,) ,dp care am fost proiectat in bordura de pe partea cu Autovit,ca in final sa ajung tot pe banda mea de mers,initiala,implicit banda 2 de la borudura.

    Am avut cam 80-90 km la ora,iar imediat dp impact mi s-a taiat alimentarea cu benzina la masina, si masina s-a oprit din inertie,cu toate ca aveam piciorul pe frana, la vreo 200 m de intersectie.

    Am fost la Politia de la Cobalceascu, langa Cheiul Dambovita, si l-am adus pe ala care era de serviciu acolo, pentru ca nu aveam chei de la nici o masina, si nici benzina, din cele spuse de el.
    L-am adus la fata locului si i-am explicat fiecare varianta noastra.El ne-a zis ca si-a facut deja o parere, iar daca sunt vatamari corporale sa mergem la spital ( si ne-am dus, pt ca din cauza declansarii airbag-urilor, m-am ars la mana, si imi ardea urechea stanga si ma ardea in interior).

    La spital la Floreasca a facut mare tam-tam,pana cand l-a dat afara doctorii de garda, pe imbecilul care m-a lovit.Dp ceva tmp a venit si un echipaj de politie de la cercetari penale,astia de se ocupa de accidentele cu vatamari corporale.

    Dp ce am terminat testele alea la spital, ne-a pus etilotestul si a iesit :0 la amandoi.

    In tmp care am fost eu plimbat pe holurile spitalulul pt verificari, el a stat cu politistii si nus ce le-a impaiat capul, ca la final s-a "vazut "(revin cu amanunte in finalul povestii).

    Ne-am intors la fata accidentului si au inceput aia sa faca masuratori,sa scrie una alta ,sa ne intrebe ce si cum,fiecare cu varianta lui: eu ziceam ca am trecut pe verde, el la fel.Diferenta dintre mine si el era ca eu chiar aveam verde(care de fapt se facuse galben,cand am intrat in intersectie,din ce mi-a zis una din prietenele care erau cu mn in masina,pe scaunul din dreapta).Martori el nu a avut, (eu aveam 2 pers in masina), au intrebat politistii pe portarii aia de la Autovit daca au vazut ceva, si unul dintre ei a zis:

    "Nu am vazut nimic, decat am auzit :Zvaaaaauuuuuuuuu......apoi o busitura".
    Ne-a notat ala pe o agenda avariile,masinile fiind nedeplasabile. Masina lui a ramas dauna totala, am aflat ca a vandut-o la dezmembrari( un Mercedes C220 din 2004).

    Masina lui pe prea binecuvantata Bulgarie , nu avea nici un act : nu ITP, nu asigurare,era o "bomboana de baiat".

    Tot drumul s-a milogit de mine sa facem amiabila, ca eu am casco,ca el a trecut pe verde, ca de ce vreau sa ii creez probleme, s.a.m.d.

    Bineinteles,ca nici nu am facut asta, pt ca ma stiam nevinovat.

    Politistul, ne-a chemat la 3 zile dp eveniment, la Udriste, sa dam declaratii, la ora 9.
    Fetele care erau cu mn in masina, au ajuns pe la 8,30,si au aflat ca ala era la poarta de la 7,ca l-au intrebat pe ala de la poarta, si s-au uitat pe tabelul lor din cand au dat buletinul pt a putea intra in curte.

    Ala venise cu una,o bagaboanta de a lui,vecina, care ii daduse bani sa dea o declaratie precum m-a vazut pe mn cand am trecut pe rosu.

    El era singur in masina,cand s-a intamplat toata nefericirea.
    Iar despre asa zis-ul martor am aflat de la fata care a fost cu mn in masina, pt ca era vecina de cartier cu ea(era o fata), si se duceau la acelasi salon de manechiura si restul,si acolo s-a nimerit in mijlocul unei discutii in care fetele care lucreaza la salon, spuneau ce s-a intamplat,din ceea ce auzise ele,si despre faptul ca ala cu masina de Bulgaria le-a promis ca le da cati bani vor,dar sa vina cu el la politie sa declare ca m-au vazut pe mn cand am trecut pe rosu.Alea nu au vrut ca le-a fost frica, dar au aflat ca s-a dus cineva din cartier ,fapt confirmat ,la salon, chiar de cea care a depus declaratia impotriva mea.

    Intr-un final m-am ales cu 2 dosare penale,la care am primit rezolutiile de N.U.P. pe data de 3.09.2012.
    Al doilea dosar l-am primit cadou,dp ce am mers cu dovada expirata.

    Problema mea este akm alta: am primit 180 zile de suspendare si sunt obligat sa dau testul 13/15, ca sa nu mi sa mareasca suspendarea cu inca 30 zile,sau daca il iau sa mi se reduca prima sanctiune la 30 zile,iar de a doua sanctiune sa ramana tot de 90 zile.

    Mi-au spus ca nu se suprapun zilele de suspendare,ci trebuie sa ispasesc primele 90 zile, si apoi si celelalte 90 zile :|.E corect ceea ce mi-au spus?

    Nu cunosc legislatia in vigoare,si nici procedurile ce trebuie sa la fac pentru a sti cu siguranta ca ceea ce mi-au sp cei de la Udriste este corect,si asta o spun pt ca pe tot parcusul suspendarii permisului am fost mereu informat eronat referitor la tot ce presupune proceduri,si sanctiuni(recunosc ca sunt slab informat si o parte din vina mi-o asum).

    Imi cer scuze pt intreaga poliloghie, dar am vrut sa scot in evidenta ca daca dai spaga, si esti trecut prin astfel de situatii,totul se rezolva de la capul locului,ca sa zic asa( gaborii aia infecti,au luat spaga, si m-au scos vinovat,nevinovat fiind).

    Multumesc anticipat,
     
  17. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Complicata situatie.
    Insa nu inteleg de ce l-ai lasat pe tipul cu Mercedesul si pe politisti sa te calce in picioare. Pacat ca nu ai apelat la un avocat, ieseai muuuult mai castigat. Personal, il taram in instanta si pe el si pe vecina lui care a facut niste bani pe spatele tau. De abuzul politistilor nu mai spun... tu cu 2 martori declarati la inceput nu ai rezolvat nimic, iar celalalt cu 1 singur martor, si ala aparut ulterior te-a "rezolvat". Mie imi miroase a abuz din partea politistilor.
    Din cunostintele mele prima pedeapsa o poti reduce la 30 zile daca dai examenul 13/15 (numai daca nu ai mai avut permisul suspendat in ultimii 2 ani) iar a doua pedeapsa nu o poti reduce pentru ca ai mai avut permisul suspendat in ultimii 2 ani. Adica stai 4 luni pe dreapta. Insa nu ar strica sa consulti si un avocat.

    Ca sa intelegi, regulile reducerii pedepsei spun ca nu se mai poate aplica reducerea suspendarii de la 90 zile la 30 zile, respectiv 60 zile la 30 zile daca:
    - ai mai avut permisul suspendat in ultimii 2 ani
    - ai mai beneficiat de reducerea suspendarii permisului de conducere in ultimii 3 ani.
     
  18. Cpv

    Cpv 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Mar 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6-S6 C5 / 2.5 TDI V6
    Salut Ovidiu,

    Multumesc frumos pentru promtitudine, si raspunsul este cel pe care il banuiam.

    Asa am zis sa fac sa consult un avocat,pentru ca in ziua cand am dus rezolutiile de la parchet,la ghiseul celor de la Brigada Rutiera de la Udriste din Bucuresti, am ramas uimit sa imi zica ca am de stat inca 4 luni fara permis.

    Si am intrebat daca fac contestatie ce se poate intampla: si bineinteles,ca raspunsul lor a fost la fel de dezamagitor: "Da, puteti face contestatie,dar dosarul nu se va inchide acum(timp in care tot nu pot beneficia de permis, sau dovada), se va retrimite la cei de la Brigada Rutiera pentru noi investigatii,si nu va pot da un termen exact de soulionare"......clar este posibil sa mai stau vreun an de zile cel putin pe dreapta.

    Dar zilele astea o sa consult un avocat macar pentru linistea mea sufleteasca,si daca sunt sanse , am sa fac contestatie(sper sa mai pot face contestatia chiar daca o sa ma duc sapt viit sa dau testul 13/15).

    Multumesc inca odata Ovidiu.
     
    Ultima editare de un moderator: 8 Sep 2012
  19. mario79

    mario79 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Dec 2011
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    audi a 4 ,1.9 tdi ,1997
    daca ai permis model vechi si vrei modelul nou,cu 30 zile inainte de expirare(sau mai mult)mergi la SPCRCIV sau cum ii zice acum,faci fisa detinatorului de permis si celelalte documente dar nu mai faci si fisa medicala.Fisa medicala o faci numai daca expira permisul vechi.Mie asa mi=au spus asa am facut.
     
  20. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Asta a fost valabil pana in 31 martie 2013 - daca imi aduc bine aminte. Erau cozi imense in principiu de pensionari care si-au reinanoit permisul chiar daca expira abia peste 4 ani.
    De acum insa medicala e obligatorie la fiecare schimbare de permis.
     

Distribuie pagina asta