1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Permis de conducere - retinut sau suspendat de Politie - Schimbare si / sau Reinoire permis

Discuție în 'Contraventii' creată de qeqe, 4 Iul 2008.

  1. allex

    allex 3rd Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 B8 1.8 TFSI
    Daca suspendarea nu are legatura cu procesul de-l ai acum pe rol, pur si simplu mergi la ghiseu si ridici permisul. Bafta cu procesul actual, sa ai mai mult succes cu asta!
     
  2. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Multumesc dar procesul s-a incheiat.
    Adica l-am castigat cu sentinta definitiva si irevocabila. Doar ca nu am mai dus la politie sentinta si nu am de gand sa o fac (decat daca chiar trebuie).
     
  3. Ciprian.Mod Bronze Member

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 C7 3.0TDi CDUC & A3 8P 1.9TDI BKC
    Trebuie sa prezinti si chitanta pentru amenda adiacenta suspendarii permisului.
     
  4. Emy_

    Emy_ Silver Member

    Înscris:
    12 Dec 2009
    Locație:
    Mangalia
    Masina:
    Fosta ADR 1.8i 125Cp ; prezentele 1.9 AFN + 2.0 CBAB
    Permis suspendat 90 de zile

    Salut,nici nu stiu cum sa va zic...pur si simplu am calcat prea mult pedala si m-a luat radarul cu 155km/h pe DN39.Sunt pieton 90 de zile deocamdata.Acum am inteles ca pot da o testare si raman fara permis 1luna.Dintre cei care cunosc procedura,am inteles ca examenul se tine la sediul de politie(in cazul meu in CT),dar nu stiu la ce ora.Eu trebuie sa ajung din Mangalia in CT si n-as dori sa bat drumul aiurea.Daca stiti intre ce ore se dau va rog sa ma ajutati!Intre timp voi mai cauta si eu pe internet poate aflu cate ceva.
     
  5. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    abea luni se duce un prieten de`al meu sa vada cum e cu programarea .. daca nu afli pana atunci o sa iti spun ce si cum !
     
  6. Emy_

    Emy_ Silver Member

    Înscris:
    12 Dec 2009
    Locație:
    Mangalia
    Masina:
    Fosta ADR 1.8i 125Cp ; prezentele 1.9 AFN + 2.0 CBAB
    Oricum din cate stiu eu,nu pot da testarea pana expira dovada de 15 zile nu?Sau ma insel?
     
  7. balanel81

    balanel81 3rd Gear Member

    Înscris:
    1 Noi 2009
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 Avant 1.8 ADR, 1998, 125cp, negru
    Asa e, tre' sa stai sa-ti expire dovada...Mai,mai, ce ti-e si cu graba asta(si ghinionu'...)
     
  8. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Mda... din pacate am si eu experienta la asta. Anul trecut faceam si eu teste la masina si am reusit aceeasi performanta, 90 zile. Am primit o dovada de 15 zile cu care am putut sa mai imi pun lucrurile in ordine ceea ce m-a bucurat.

    Da, exista cateva reguli ca sa poti reduce pedeapsa la 30 zile, daca imi aduc bine aminte sunt urmatoarele:

    -daca n-ai mai avut suspendari in ultimii 3 ani
    -daca nu ai mai avut reduceri de pedeapsa in ultimii 2 ani
    -daca ai vechime in conducere mai mare de 12 luni
    -daca suspendarea nu e urmarea a trecerii peste bariera la nivel cu calea ferata
    -daca suspendarea nu e urmarea unui accident in care ai fost prins cu alcolemie pana la 0.08 la mie. (daca ai fost prins baut dar fara accident, sau daca ai facut accident fara sa fii baut e ok... numai nu amandoua :p )

    *totusi, du-te si vezi personal care e treaba, poate in CT sunt alte legi. :)

    Daca indeplinesti cerintele astea te duci si faci o cerere la comandantul unitatii serviciului de politie ruriera pe raza caruia ai savarsit contraventia si acesta este obligat sa dea curs cereri de reducee a pedepsei daca bineinteles reusesti sa iei examenul. Nu ai de facut altceva decat sa platesti amenda si sa te pui sa inveti.

    Asadar, examenul se da intr-o sala a serviciului de politie rutiera (numai dupa expirarea dovezii) si ti se da un set de 15 intrebari (nu sunt cu poze) din care, ca sa fii admis trebuie sa faci bune minim 13. Examenul nu se da pe calculator, si ai 20 minute la dispozitie din momentul in care incepi. Partea faina e ca nu exista 1,2,3 sau 0 variante de raspuns... nu, la fiecare intrebare o singura varianta e cea corecta.

    Din experienta mea iti voi impartasi cateva sfaturi:
    - du-te la o librarie si cauta cartea "13 din 15" e o carte cu legislatie si chestionare care e expre penru acest tip de examen. Costa 20 ron. Fara cartea asta eu nu cred ca ai sanse, intrebarile sunt puse curveste. Fa chestionarele, pentru ca daca citesti legislatia m-as mira sa gasesti ceva nou (eu personal nu am gasit nimic nou fata de ce stiam). Dupa ce stapanesti chestionarele din cartea aia garantez ca iei examenul din prima.
    - plateste amenda (ideal in 48 ore ca sa platesti jumate)
    - fa xerox dupa PV, chitanta si dovada (care e expirata in momentul examenului)
    - daca ai luat examenul, unul din politisti o sa scrie pe spatele dovezii, nr. puncte acumulat la examen, ADMIS, gradul si numele lui, data si semnatura. Faci copie xerox la asta si le depui la ghiseu.

    Dupa expirarea celor 30 zile -ziua 1 incepe in prima zi cand ti-a expirat dovada-, adica in a 31-a zi te duci la ghiseul unde ai facut cererea si, cu buletinul iti ridici permisul.

    Foarte important. Daca ai domiciliul intr-o localitate in care se organizeaza acest tip de examen si tu mergi in alta localitate o sa fi intors inainte de a intra in sala.

    La Timisoara examenele se tin marti si vineri de la ora 11. Logic ca ar fi bine sa ajungi cu 15 minute inainte. Asta inseamna ca ai sansa sa dai examenul de 2 ori pe saptamana, intr-o luna (primele 30 zile) poti da de 8 ori. Daca nu reusesti sa il iei din 8 incercari... sincer... nu mai incerca! Nu costa nimic daca te duci de mai multe ori, asta in eventualitatea ca nu il iei din prima.

    Si inca ceva... daca nu te duci sa dai examenul sau daca nu il iei, perioada in care ai permisul suspendat nu e de 90 zile ci, de 90+30 zile! Idem pentru cei cu suspendarea de 60, se mai adauga inca 30 zile.
     
  9. Emy_

    Emy_ Silver Member

    Înscris:
    12 Dec 2009
    Locație:
    Mangalia
    Masina:
    Fosta ADR 1.8i 125Cp ; prezentele 1.9 AFN + 2.0 CBAB
    N-am 1 an experienta,dar politistul mi-a zis ca pot merge sa dau examenul acela,presupun ca stie si el ce zice...
     
  10. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Eu zic sa nu te iei nici dupa el nici dupa mine, du-te la politie si o sa vezi pe un afisier lista cu conditiile de reducere a perioadei in care iti este permisul supendat. E cel mai sigur asa...
     
  11. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Perioada de suspendare se reduce la 30 de zile, daca persoana indeplineste cumulativ urmatoarele conditii:
    - a fost declarat admis la testul de verificare a regulilor de circulatie ;
    - a obtinut permis de conducere cu cel putin un an inainte de savarsirea faptei;- nu a mai beneficiat de o astfel de masura in ultimii 3 ani de la data savarsirii faptei pentru care se solicita reducerea perioadei de suspendare;
    - in ultimii 3 ani de la data constatarii contraventiei pentru care se aplica sanctiunea contraventionala complementara nu a mai avut suspendata exercitarea dreptului de a conduce autovehicule.
    Cererea sa va fi inregistrata la unitatea de politie din care face parte agentul constatator, avand anexate urmatoarele documente :
    - o copie a procesului verbal de constatare a contraventiei;
    - o copie a dovezii inlocuitoare a permisului de conducere;
    - o copie dupa chitanta de achitare a amenzii;
    - o copie a BI/CI.
     
  12. Emy_

    Emy_ Silver Member

    Înscris:
    12 Dec 2009
    Locație:
    Mangalia
    Masina:
    Fosta ADR 1.8i 125Cp ; prezentele 1.9 AFN + 2.0 CBAB
    Pai permisul mi-a fost retinut ieri pe 13.04 si pot circula cu dovada pana pe 28.04.Permisul l-am luat pe 20mai anul trecut,iar daca eu dau examenul pe 20mai ar trebui sa mi-l dea pe 1iunie nu?Sau trebuie sa astept 30 de zile dupa ce dau acel examen?
     
  13. xaby69

    xaby69 Gold Member

    Înscris:
    16 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 2.0i
    citeste mai atent in postul lui deocamdata... Din pacate tu nu ai implinit 1 an cu permisul in momentul in care ai fost surprins de radar! Bafta!
     
  14. [solo]

    [solo] 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Oct 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 / 2.0 TDI / 2007 BRE 140 CP
    Multumesc pentru informatii baietii. Si eu am permisul suspendat(152 km/h in afara localitatii) pentru 30 de zile; am fost mai "norocos" si am scapat doar cu o luna(fiind prima suspendare). Urmeaza sa merg la politie pentru a fi sigur dar deja stiu in mare despre ce e vorba.
    P.S. E foarte urat cand n-ai permis....
     
  15. Emy_

    Emy_ Silver Member

    Înscris:
    12 Dec 2009
    Locație:
    Mangalia
    Masina:
    Fosta ADR 1.8i 125Cp ; prezentele 1.9 AFN + 2.0 CBAB
    Da...am fost la Politie si-am intrebat...Nu pot da nici un examen pentru am savarsit fapta inaintea implinirii unui an ca sofer.Asta e...data viitoare nu se va mai intampla,m-am potolit.Dar am o intrebare:Numai eu sunt vitezonam pe-aici sau mai sunt si altii pe langa noi?Eu unul nu ma pot abtine sa merg cu 50 in localitate,mai ales cand in fata e liber,sau cu 100 in afara.Viteza mea ar fi cam 120-130 pe drumurile europene,inclusiv autostrada,iar in localitati 70-75 daca am unde.M-a luat chiar cand nu trebuia,ma grabeam sa ajung la munca la mama.De-acum ar trebui sa ma potolesc...
     
    Ultima editare: 14 Apr 2010
  16. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Ce spui tu acolo? Pai si Emy crezi ca e la a doua supendare si deaia a luat 3 luni?

    Depasirea cu mai mult de 50 km/h a vitezei maximă admisă pe sectorul de drum respectiv şi pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constatată, potrivit legii, cu mijloace tehnice omologate şi verificate metrologic se pedepseste cu amenda si suspendarea dreptului de conducere pentru 90 zile.

    vezi punctul G-3-d:
    http://www.politiaromana.ro/dpr/nou_legislatie.htm
     
  17. Emy_

    Emy_ Silver Member

    Înscris:
    12 Dec 2009
    Locație:
    Mangalia
    Masina:
    Fosta ADR 1.8i 125Cp ; prezentele 1.9 AFN + 2.0 CBAB
    Daca fac contestatie sigur imi iau si banii de amenda si permisul inapoi.Dupa cate-am inteles ei nu au licenta sau ceva de genul pentru folosirea acelor radare.nu sunt sigur ca ii zice "licenta",dar ceva de genu'.Ca si cum ar conduce TIR cu B-ul luat.Dar din pacate n-am bani pentru avocat si nici pentru alte magarii d-astea.Asa ca mai bine stau pieton 4 luni si ma linistesc.
     
  18. xaby69

    xaby69 Gold Member

    Înscris:
    16 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 2.0i
    de ce 4 luni??? din cate stiu 90 zile = 3 luni :readit:
     
  19. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    1 luna bonus :)
     
  20. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    xaby, crede-ma ca nu vrei sa aflii de ce. Eu nu as lasa pe nimeni care are permis suspendat sa il primeasca din oficiu fara examen, (daca nu a dorit sa dea examen sau nu a reusit sa il ia) chiar daca sta suplimentar 30 zile pe dreapta. Nu dai reexaminarea, nu iei permisul... simplu. Si numarul de incercari ar treui sa fie limitat la maxim 3, apoi sa mai o sansa numai dupa 12 luni. Poate asa ajungem la gradul de civilizatie a celor din vest...
     

Distribuie pagina asta