1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Permis de conducere - retinut sau suspendat de Politie - Schimbare si / sau Reinoire permis

Discuție în 'Contraventii' creată de qeqe, 4 Iul 2008.

  1. [solo]

    [solo] 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Oct 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 / 2.0 TDI / 2007 BRE 140 CP
    Astea au fost cuvintele agentului constatator :motz:
    Sper sa nu am vreo surpriza cand merg la politie...
     
    Ultima editare: 15 Apr 2010
  2. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Pai tu nu ai citit PV ?
     
  3. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Si lui Emy i-a spus politistul prostii, si tie. Cuvintele agentului nu conteaza, ci documentul care catalogheaza gravitatea faptei comisa de tine si constatata de agent. Voi nu v-ati prins ca cei care aplica legea in Romania, nu stiu legile?
    Singura sansa ca sa aplice pedeapsa de 30 zile e ca politistul sa te fi incadrat la alta fapta, vezi G-1-a,b,c,d,e,f,g.
     
    Ultima editare: 16 Apr 2010
  4. Emy_

    Emy_ Silver Member

    Înscris:
    12 Dec 2009
    Locație:
    Mangalia
    Masina:
    Fosta ADR 1.8i 125Cp ; prezentele 1.9 AFN + 2.0 CBAB
    Nu am 1 an vechime nu va mai certati :))
    Norma lar fi trebuit sa merg cu 80km/h deoarece inca sunt incepator,dar nu prea respecta nimeni acest lucru.Defapt am depasit viteza limita cu 75km/h.Asta e...
     
  5. jony

    jony Gold Member

    Înscris:
    25 Sep 2007
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    audi a4 2004, 1.9TDI, 131 cp, 6 trepte
    ia-ti un avocat bun si da-i in judecata, si am fost in situatia cand am dat cu 110 peste limita legala, dar dupa o saptamana am facut accident cu masina si nu i-am dat, eu am avut voie sa dau acel examen
     
    Ultima editare de un moderator: 16 Apr 2010
  6. Emy_

    Emy_ Silver Member

    Înscris:
    12 Dec 2009
    Locație:
    Mangalia
    Masina:
    Fosta ADR 1.8i 125Cp ; prezentele 1.9 AFN + 2.0 CBAB
    Am primit acum 2 zile o recomandata de la Politia Rutiera precum ca am incalcat legea x,iar permisul imi va fi suspendat 90 de zile.Politistul mi-a zis ca voi sta pieton 4luni...Pe cine sa cred,iar la terminarea suspendarii cum imi redobandesc permisul?ovidiu am observat ca ai experienta in asa ceva,sau cel putin asa pare.Lamureste-ma te rog sa stau linistit macar astea 3-4luni cate or mai fi...!
     
    Ultima editare: 29 Apr 2010
  7. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Tu ai incalcat o lege pentru care permisul tau e suspendat pentru 90 zile. Totusi ai mai primit o dovada cu care ai mai putut circula 15 zile. Incepand cu a 16 zi (adica prima zi dupa expirarea dovezii) incepe numaratoarea celor 90 zile.

    Daca te incadrezi la cerintele de reducere a pedepsei si, bineinteles, iei si examenul, pedeapsa se reduce la doar 30 zile.
    Daca decizi ca examenul nu e pentru tine, respectiv daca iei "respins" de cate ori te duci la examen, pedepsei i se mai adauga inca 30 zile. 90+30=120 zile

    Asadar, teoretic politistul a avut dreptate, o sa stai fara permis 120 zile din cauza lipsei examenului. Totusi, avand in vedere ca tu nu poti da examenul (ai vrea dar nu te incadrezi la conditii) e discutabil... adica e posibil sa te lase sa dai examenul dar sa nu iti reduca suspendarea la 30 zile, ci doar sa ramana la 90 zile.

    Sunt cu experienta :) dar nu stiu daca exista sau nu vreo portita de a scapa de suplimentul de 30 zile adaugat la cel de 90 in cazul tau. Cel mai bine ar fi sa mergi la politie si sa te interesezi daca are rost sa te duci la examen sau nu... eu ti-as sugera sa ii intrebi pe unul din cei 2 politisti care sunt prezenti la examenul 13 din 15 (vezi cand se da la tine), ceilalti s-ar putea sa iti dea un raspuns oricum, numai sa se scape de tine.

    P.S. Ce ai primit tu acasa e doar o confirmare, o aduce aminte daca vrei, ca dreptul tau de conducere (de fapt dovada) expira in data x ca urmare a incalcarii legii y.
     
  8. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    si de mentionat ca pentru a ridica permisul trebuie sa ai platita amenda, asa ca e bine sa fi profitat de cele 48 de ore in care plateai jumate
     
  9. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    E scris in postul #8 tot ce trebuie sa depui.
     
  10. Emy_

    Emy_ Silver Member

    Înscris:
    12 Dec 2009
    Locație:
    Mangalia
    Masina:
    Fosta ADR 1.8i 125Cp ; prezentele 1.9 AFN + 2.0 CBAB
    Am sunat la Politia Rutiera din CT si mi s-a spus ca nu pot da acel examen deoarece fapta a fost facuta inainte de implinirea unui an de experienta...
     
  11. black sheep

    black sheep Banned

    Înscris:
    13 Apr 2009
    Locație:
    England
    Masina:
    A4 2.0 TFSI S-LINE & A2 ~ MB Aclass 170CDI~Subaru Legacy 2.0L 4WD
    Subscriu;)
    ma intreb oare citi inteleg acest lucru!!!!pt ca daca s-ar aplica aceasta regula/lege te-ai gindi de 10 ori inainte de a apasa pedala peste masura.
     
  12. Emy_

    Emy_ Silver Member

    Înscris:
    12 Dec 2009
    Locație:
    Mangalia
    Masina:
    Fosta ADR 1.8i 125Cp ; prezentele 1.9 AFN + 2.0 CBAB
    Inca un lucru:Am aflat ca pentru cei care au permisul suspendat mai mult de 30 de zile exista o alta procedura decat a celor care il au pe 30de zile si anume ca pentru redobandirea permisului de conducere trebuie sa sustina un examen,iar daca il pica,suspendarea se prelungeste cu inca 30 de zile.Acest lucru este valabil si pentru incepatori,deci este alt examen fata de acel 13 din 15.
     
    Ultima editare: 1 Mai 2010
  13. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    ...ei nici chiar asa si aici sunt destui nebuni.
    In Franta se fac cursuri de recuperare de puncte,pe bani desigur :)

    In Romania nu sunt autorute sa va ,,racoriti,, putin DN-urile si E-urile imi par foarte nesigure :doctor:
     
  14. [solo]

    [solo] 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Oct 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 / 2.0 TDI / 2007 BRE 140 CP
    "Romania Te Iubesc"
    Salut baieti, revine cu amanunte legate de peripetiile mele. Pentru cei care n-au citit posturile anterioare : am fost prins de radar cu 152 km\h pe un drum european national(limita 100 km\h) din apropierea orasului Birlad; permis suspendat pe 30 de zile(dupa spusele agentului), amenda + 9 puncte.
    Asta e...mi-am spus; n-o sa mor 30 de zile fara permis. Dar cum stateam eu linistit, asteptand sa treaca cele 30 de zile...trimit pe cineva la politie ca sa fiu sigur ca sunt doar 30 de zile; surpriza : permisul era suspendat pe 90 de zile(ai avut dreptate Ovidiu) ! Ia cartea, invata si pregateste-te pentru examen(intrasem in a 5 a saptamana de suspendare; daca stiam ca sunt 90 de zile ma duceam sa dau examenul dupa ce mi-a expirat dovada). In sfarsit, am fost si am dat examenul la Buzau(avand permisul emis de politia din Buzau) si am scapat de el. Iau cererea pentru comandant, fac copiile...si ma pregateam sa le depun.
    Dar cand ma gandeam ca s-au terminat peripetiile...trebuia sa mai apara ceva : unde trebuie sa trimit documentele ? Cei de la Buzau au spus sa le trimit la Vaslui; le-am trimis... Cei de la Vaslui spun ca le-am trimis degeaba la ei,... pentru ca ei au trimis permisul la Buzau. Hellooo !!!
    Voi mai intelegeti ceva ? Ca eu m-am pierdut in minunatia asta de tara cu politistii ei si mai minunati...
    Daca a trecut cineva prin experiente asemanatoare sau stie cum trebuie procedat dati-mi o mana de ajutor ca altfel o iau razna ...
     
    Ultima editare: 8 Mai 2010
  15. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Actele le depui acolo unde iti este permisul, in cazul tau la Buzau.
    Practic eu nu am inteles, tu ce adresa ai in permis, de Vaslui, de Bucuresti? Cum ti-au raspuns cei de la Vaslui, in scris?
    Mama lor de politisti, ei oricum sunt mai dezinformati decat tine, trimite-le la ambii copii si du-te peste oficiu cel mai apropiat, zilnic. Poate se satura ala de tine si ti-l da mai repede. :)
     
  16. [solo]

    [solo] 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Oct 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 / 2.0 TDI / 2007 BRE 140 CP
    Eu locuiesc in Bucuresti acum. Adresa din permis este la Buzau. Radarul m-a prins langa Vaslui.
    Am trimis actele unui prieten din Vaslui, pentru a mi le depune; cand a fost la politie, i-au spus ca permisul a fost trimis la Buzau si ca trebuie sa depun cererea la Buzau.
    Aia de la Buzau imi spusesera sa le trimit la Vaslui ca acolo mi s-a luat permisul si ca aia trebuie sa-mi aprobe cererea...
    Deci, fiindca permisul a ajuns deja la Buzau, acolo trebuie sa depun cererea?
     
  17. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Dupa cum spunea si Ovidiu ... tot ce tine de "soarta" permisului tau se clarifica la sediul politiei din localitatea unde ai domiciuluil legal si implicit unde a fost eliberat si permisul.
     
  18. [solo]

    [solo] 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Oct 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 / 2.0 TDI / 2007 BRE 140 CP
    In sfarsit m-am lamurit ... documentele trebuiau depuse la politia rutiera din Vaslui. Chiar daca permisul era la Buzau, cei care au dictat suspendarea trebuiau sa o si reduca; luni ma duc sa-mi ridic permisul. Sper ca nu vor mai fi surprize. :racer:
     
  19. upgrade

    upgrade 4th Gear Member

    Înscris:
    25 Iun 2008
    Locație:
    bacau
    Masina:
    audi a4 2002 1.9 101cp
    permis suspendat 30 zile

    salut.tatalui meu i s.a ridicat permisul pt 30 zile pentru depasire p linie continua,filmat dintr.o masina a politiei rutiere in miscare.a primit o dovada de 15 zile cu care poate circula pana la 1 iulie si pana la 1 august e pieton.poate face cumva sa recupereze permisul mai repede?sa dea examen sau alta varianta e?
     
  20. stressgeorge

    stressgeorge 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    BMW 318 (E46) 1.9i 118 CP an 1999
    Daca se suspenda permisul pentru 30 de zile, stiu ca nu ai cum sa dai examen pentru reducerea suspendarii. Poti incerca cu o contestatie, iar pana la data solutionarii ei sa circuli linistit. Problema e ca daca esti gasit vinovat ( ceea ce e foarte probabil in situatia prezentata de tine ) tot trebuie sa respecti suspendara de 30 de zile doar ca nu acum ci mai tarziu, dupa ce sa terminat procesul. Astept si alte pareri...
     

Distribuie pagina asta