1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Pierdere/scurgere de lichid pe motor sau sub masina la A4 B6 - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de upgrade, 3 Apr 2010.

  1. kalibra31 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Dec 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 2.5 TDI 2003
    Ok. Multumesc mult!
     
  2. Dan Barna 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Feb 2014
    Locație:
    Bistrita
    Masina:
    Audi A4 B6 - Avant - 1.9TDI AWX - An 2003
    Cum ai rezolvat problema?
     
  3. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Acolo a fost o confuzie. Toata lumea i-a zis ca pierde pe la capacul termoflotului pe cand in poza lui se vedea clar ca pierde pe la acel dop (vezi poza atasata).
    De rezolvat e simplu, ori inlocuiesti capacul termoflotului, ori dopul respectiv. Dar, pe unde pierde ?
     
  4. Rovid 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2017
    Locație:
    Gura Humor
    Masina:
    A4,alz,2003
    Buna ziua.Am un Audi A4,B6,1.6,ALZ ,care pierde antigel in stationare..Am dat scutul jos si am observat umed undeva sub galerie ,desupra electromotorului ,undeva pe carcasa ambreiajului,exact nu am depistat zona.Stiti pe unde ar curge?Multumesc.
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Daca o sa citesti forumul o sa afli. HINT: flansa apa. Mai ales, intai demontezi si pe urma intrebi pe forum. Poate fi orice incepand cu acea flansa si terminand cu un furtun.
    Un forum functioneaza in felul urmator: dupa ce ai facut tot ce era de facut (diagnoza, reparatii, demontare, curatare senzori si asa mai departe) si ai epuizat toate solutiile, intrebi pe forum. Tu ai procedat exact invers. Bafta.
     
    Bradu Cristi și Rovid apreciază asta.
  6. Rovid 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2017
    Locație:
    Gura Humor
    Masina:
    A4,alz,2003
    Multumesc.
     
  7. Rovid 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2017
    Locație:
    Gura Humor
    Masina:
    A4,alz,2003
    Am rezolvat problema,era flansa de apa,cost 30lei(piesa)+130 lei manopera=160 lei.Multumesc de info.Mi se pare cam mult manopera,e ok?
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Deci, se poate si fara mari batai de cap si daca citesti. Nu e mare manopera in conditiile in care iti cam rupi mainile sa o schimbi.
     
    Bradu Cristi apreciază asta.
  9. marian2485

    marian2485 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Mai 2018
    Locație:
    vrancea,focsani
    Masina:
    A4 1.9 2004
    Salutare,
    De curand am cumparat aceasta masina si de vreo saptamana a inceput sa picure motorina mai exact in partea stanga a masinii. Se prelinge undeva pe cutie si picura doar cand merg in turatie. De mentionat faptul ca am verificate conductele si nu au nici o problema. Un sfat ceva ? Multumesc anticipat.
     
  10. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Picura de la pompa tandem. Garnitura noua sau alta pompa.
     
    gruvnoise apreciază asta.
  11. ZBINTU ALIN

    ZBINTU ALIN 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Sep 2016
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi-A 4-B6-AWX-1.9 TDI -131 CP- 2002
    Salut,
    De doua zile imi tot picura in partea stanga fata chiar in fata unde intra scutul pe langa intercooler. Pare sa fie apa si nu stiu de unde. Am verificat lichid servo, antigel, lichid parbriz si sunt ok. Stie cineva ce ar putea sa fie ? Multumesc anticipat . :)
     
  12. vladliviu85

    vladliviu85 Audi Expert

    Înscris:
    27 Mai 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 BLB 2.0 TDI 2005 - 140 calutzi
    Daca iti pica pe la garnitura dintre chiulasa si pompa, atunci poti schimba DOAR acea garnitura. Costa cca 50 lei pe original si se schimba relativ usor.
     
  13. ZBINTU ALIN

    ZBINTU ALIN 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Sep 2016
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi-A 4-B6-AWX-1.9 TDI -131 CP- 2002
    Am fost acu la mecanic si s-a uitat o zis ca nu am pierdere pe nicaieri si e apa , uite o poza. Ciudat oricum :)
     
  14. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Incearca sa colectezi lichidul intr-o caserola sau ceva de genul ca sa poti sa mirosi/gusti sa iti dai seama ce lichid e.
    Dupa mine pare sa fie lichid de parbriz care se prelinge pe langa spalatorul de far. Daca ai spalatoare de far, eu zic ca mai mult ca sigur la ele (cel de pe stanga) e problema.
     
  15. ZBINTU ALIN

    ZBINTU ALIN 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Sep 2016
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi-A 4-B6-AWX-1.9 TDI -131 CP- 2002
    Mersi frumos de informatie , sa stii ca la asta m-am gandit si eu , am umplut vasul pentru lichidul de parbriz sa vad daca scade . Saptamana viitoare merg sa imi schimb placutele de frana si o sa rezolv si problema asta :) . Weekend fain ! :)
     

Distribuie pagina asta