1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Pilot automat/Cruise Control/Tempomat la Audi A3 8P - montare ulterioara - etc. ..

Discuție în 'Audi A3 8P (2003 - 2013)' creată de john7, 26 Ian 2010.

  1. john7

    john7 Bronze Member

    Înscris:
    8 Ian 2009
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 B7 1.9TDI BKE
    Salut
    de curand am montat pe Golf 5-ul fratelui meu maneta de pilot automat.In cazul lui a fost necesar pe langa montarea manetei, sa se traga si un fir din una din casetele calculatorului de coloana pana in calculatorul motorului (ECU)
    Cu ocazia asta, studiind mai bine cazul, pot confirma ca A3 si Golf 5 sunt masini surori.Practic au extrem de multe in comun, in special instalatia electrica.Spun asta pt ca am frate cu Golf 5 si sora cu A3, ambele masini find din 2005.Deci nu numai la propriu ci si la figurat aceste masini sunt frate si sora.
    Deci...am ajuns la concluzia ca, doar simpla montare a manetei si codarea corespunzatoare a calculatorului va activa aceasta optiune cu succes.
    Pentru a avea tempomat, dupa montarea manetei de pilot automat, codarea trebuie sa o modifici din 0000002 in 0000022 si totul va fi ok.
    Confirm faptul ca, aceste calculatoare de A3 sunt total diferite de cele care se monteaza pe A4
    atasez si un mic doc in care se pot vedea toate modelele de calculator de coloana volan(A3) si functiile ce le permit acestea
     
  2. jonnyb_emy 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    a3,2006 sportback 1,9tdi bls 105 mustangi....audi a4 2.0tdi caha 170 cp, stage 1 =》 198cp
    salut.
    a montat cineva tempomat pe audi a3?
     
  3. wolfenstein 4th Gear Member

    Înscris:
    23 Aug 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    BMW F11 525xd 2013
    Eu am montat; e nevoie ca inelul de directie (slip ring) sa suporte codarea pentru cruise control; daca nu, trebuie schimbat cu unul care suporta; cu codul pt slip ring-ul tau te duci pe site-ul de mai jos si vezi de care este
    http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/Steering_Wheel_Control_Module_Versions

    iti mai trebuie grupul de manete (fara CC ai doar maneta de lumini, cu CC sunt 2 manete, de lumini si de CC) si capacul coloana volan corespunzator.

    eu am cumparat de la cineva din TM, am dat vreo 130 euro pe toate 3
    inel: 1K0-959-653-D
    steering wheel control module: 8p0 953 549f

    apoi gasesti un electrician priceput care iti face schimbarea, si neaparat la sfarsit recalibrare in VAG-COM a coloanei de directie.
     
  4. jonnyb_emy 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    a3,2006 sportback 1,9tdi bls 105 mustangi....audi a4 2.0tdi caha 170 cp, stage 1 =》 198cp
    Raspuns de la porsche timisoara : Buna ziua,

    Piesa costa 1470 RON + carcasa de bord care costa 286 RON + 700 lei (aprox) manopera = 2456 RON....
    Ai luat de la dezmembrari, sau cineva care comercializeaza asa ceva (daca da poti te rog sa imi dai un contact?) ?
    Ms mult . ramane sa gasesc piesele . inca nu stiu codul de la slip ring. o sa ma uit zilele astea, o sa revin cu noutati.
     
  5. wolfenstein 4th Gear Member

    Înscris:
    23 Aug 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    BMW F11 525xd 2013
    evident ca nu de la reprezentanta :)
    am luat de la dezmembrari, ti-am dat pe PM link-uri.
     
  6. jonnyb_emy 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    a3,2006 sportback 1,9tdi bls 105 mustangi....audi a4 2.0tdi caha 170 cp, stage 1 =》 198cp
    da am vazut. multumesc . mai o nelamurire si o sa revin dupa montare si proba.
    inelul este 1K0-959-653-D
    steering wheel control module este de VW 1k0 953 549 ah , din cate am inteles e midline si suporta cc, e ok? LIN version ce inseamna?
     
  7. f l o r i n

    f l o r i n Bronze Member

    Înscris:
    9 Apr 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Passat,2.0TDI, 2010
    LIN - protocol de comunicatie - aici e vb despre volanele cu comenzi si calculatoarele de coloana compatibile

    calculatorul tau este un Midline si suporta tempomat si calculator de bord
     
  8. jonnyb_emy 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    a3,2006 sportback 1,9tdi bls 105 mustangi....audi a4 2.0tdi caha 170 cp, stage 1 =》 198cp
    Salut. am reusit sa montez tempomatul . merge foarte bine . nu a fost nevoie sa trag nici un fir suplimentar. am montat , am activat tempomatul , coloana de volan si gata. Audi a3 1.9tdi. Multumesc pt info. daca are cineva nelamuriri despre montare activare si achizitie va stau la dispozitie cu tot ce am invatati zilele astea :)
     
  9. danyvisi 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Noi 2009
    Locație:
    Ploiești
    Masina:
    Audi a3 sportback 8p 2.0 tdi 140 cp 2007
    Salut,

    Ma intereseaza si pe mine cum as putea sa montez tempomatul
    Poti sa dai cateva detalii gen ce ai cumparat si de unde?
    Si daca e oarecum simplu de montat?
    Cat a costat toata treaba?Eu am un A3 8p 2006 si de 4 ani ma tot tin sa iau un cruise control:)
    Am cablu si soft asa ca pot sa reprogramez orice;)

    Multumesc
     
  10. f l o r i n

    f l o r i n Bronze Member

    Înscris:
    9 Apr 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Passat,2.0TDI, 2010
    iti trebuie maneta si capacul de sub volan - de la coloana volan.

    se da jos volanul, se monteaza maneta, se codeaza.... nu se programeaza nimic.....

    codarea o faci pe coloana volan - 16 si pe Engine - 01

    in rest, e plin net-ul de tot ce iti trebuie pentru acest retrofit....
     
  11. AdriAdrian

    AdriAdrian 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Dec 2015
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A3 8p
    Salut,
    Am un audi A3 din 2004 motor BKD si am montat si eu CC si l-am activat cu VAG. Am o problema, comenzile de la maneta CC nu merg corespunzator : practic atunci cand apas pe butonul din capatul manetei nu se intampla nimic. Trebuie sa o tin cateva secunde bune in sus si abia atunci se cupleaza pilotul automat, dar nu tot timpul. Calculatorul coloanei este un midline(am verificat codul). Ma poate ajuta cineva ???? Multumesc
     
  12. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Poti verifica contactele manetei, eventual sa le cureti putin si sa le lubrifiezi. Verifica si cu VCDS in blocurile de masura, sa vezi daca acolo tot asa tarziu iti schimba bitii cand actionezi butoanele manetei.
     
  13. vibeup

    vibeup Silver Member

    Înscris:
    1 Mar 2015
    Locație:
    Stuttgart
    Masina:
    A3 8Y 2022, 2.0TFSI Quattro
    acum 2 saptamani am activat pilotu automat si vreau sa zic ca m-a luat radaru. viteza era setata la 60km/h dar eram in panta si masina s-a dus la 68km/h noroc ca a fost putin amenda 10 euro. nu credeam ca sare calu la ford activam si ramanea in viteza setata. este normal asa ceva?
     
  14. dhan67

    dhan67 Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2014
    Locație:
    LOGROÑO,LA RIOJA,ESPAÑA
    Masina:
    Audi A6/C7 Avant, 2.0 tdi 177 cp,multitronic, an fab. 2014,luna octombrie
    Nu este normal.
     
  15. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    :) Ba da, e normal. Viteza ramane setata, nu se modifica, doar ca masina ruleaza cu alta viteza cand mergi la vale, masa acesteia o impinge, sistemul CC nu poate face o franare propri-zisa pe o distanta scurta, nu poate mentine viteza setata in conditii de coborare.
    Astea sunt legile fizicii, n-avem ce face ;)
    Nu stiu exact daca ACC-ul sau alt sistem mai performant e capabil sa faca asta.
     
  16. AdriAdrian

    AdriAdrian 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Dec 2015
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A3 8p
    Salut, trebuie sa demontez maneta pt ai curata contactele ??
     
  17. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Da, dar nu as putea sa-ti spun exact cum se face asta la modelul tau. La mine stiu, le-am curatat.
    Spun ca ar trebui curatate contactele deoarece la simptomul tau nu ma gandesc la altceva...daca era vreo eroare de montaj, de conexiune, etc, nu mergea deloc, asa cred ca problema e de la contactele/butoanele manetei.
    Asa cred eu personal, dar se poate si sa gresesc, eventual mai asteapta si alte pareri.
     
  18. AdriAdrian

    AdriAdrian 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Dec 2015
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A3 8p
    Multumesc, am sa incerc sa il curat
     
  19. radu20

    radu20 Silver Member

    Înscris:
    15 Oct 2011
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A6 ;2.0 TDI,2009(CAG) 136CP, Multitronic + Audi A3 8P, 2.0 TDI,2007(BMM) 140CP,DSG
    Va rog sa imi spuneti daca o maneta tempomat pentru A3 (8P din 2007 cod motor BMM si cutie DSG),avand codul 8P0953513F,s-ar potrivi la masina mea.
    Precizez ca este a doua masina ,este luata de 2 zile si de aceea nu prea stapanesc subiectul in cauza. La A6 am si comenzi pe volan si tempomat asa ca pana acum nu m-a interesat subiectul.
    A3-ul nu are comenzi pe volan....inca ;) dar are computer bord, si am gasit o maneta la vanzare ,si e chiar aproape de mine,in Piatra Neamt,dar nu stiu daca codul pe care l-am scris mai sus este ceea ce imi trebuie mie,si de aceea apelez la bunavointa voastra!
    Multumesc anticipat!
    PS...Imi trebuie si cablu?..Daca da,va rog si un cod pentru acesta.
     
  20. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Nu stiu exact particularitatile literei de la sfarsitul codului pentru modelul tau. Atasat ai in imaginea 1 compatibilitatea manetei dupa cod pentru toate modelele si in imaginea 2 ai codul manetei pentru A3 din 2007. Aparent sunt la fel.

    LE. Imaginea 3 e codul cu D iar a patra codul cu F. Eu zic ca potriveste si F la tine.
     
    radu20 apreciază asta.

Distribuie pagina asta