1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Pilot automat/Cruise Control/Tempomat la Audi A3 8P - montare ulterioara - etc. ..

Discuție în 'Audi A3 8P (2003 - 2013)' creată de john7, 26 Ian 2010.

  1. Sebi Cioată

    Sebi Cioată 3rd Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2016
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A3 8P, 2.0 diesel, 2003, BKD
    BKD, îmi cer scuze.
     
  2. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Modifica la profil, scrie anul 2004 .
    Sunt doua coduri, nu stiu exact care este compatibil pe masina ta.
     
  3. Sebi Cioată

    Sebi Cioată 3rd Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2016
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A3 8P, 2.0 diesel, 2003, BKD
    Mai am nevoie de ceva înafară de manetă?
     
  4. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Daca ai comenzi pe volan, posibil sa nu mai ai. Daca nu, poate fi nevoie de alt calculator de coloana/steering. La A3 e mai ciudat putin...
    Dar se poate vedea codul acestuia cu VCDS si apoi stabili daca suporta sau nu functia CC.
     
    Sebi Cioată apreciază asta.
  5. Sebi Cioată

    Sebi Cioată 3rd Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2016
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A3 8P, 2.0 diesel, 2003, BKD
    Ok mulțumesc. Merg azi la un service să vadă dacă s-ar putea monta.
     
  6. Fallen

    Fallen Silver Member

    Înscris:
    6 Iul 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 SB Ambition 2006 / 2.0 TDI BMM 170hp @ 410nm PowerTech Stage1+
    Ai nevoie de 8P0 953 513 B sau D. Difera doar anul de fabricatie intre ele, si desenul de pe maneta (drept sau curb), in rest fac acelasi lucru.
    http://www.lightnings.dk/fartpilot_en.html

    Inafara de maneta trebuie sa tai capacul sau sa iei altul.
    De asemenea, e posibil sa ai nevoie de calculator de coloana daca al tau nu suporta.
    Daca ai cablu de diagnoza, mi se pare ca puteai undeva sa vezi.
    O pagina mai in spate ai toate detaliile.
     
    AndreyPH apreciază asta.
  7. Sebi Cioată

    Sebi Cioată 3rd Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2016
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A3 8P, 2.0 diesel, 2003, BKD
    Am fost la service mitric și după seria mea de caroserie îmi trebuie fără nicio literă, mi-am dat comandă de acolo, a zis că pe modelul meu nu s-ar potrivi cel cu B sau cu D la final.
     
  8. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    E o mare vrajeala, nu exista sa nu se potriveasca cu B sau D. Al meu e fabricatie 31.12.2004, trecut in 2005, si a mers cea cu B fara probleme. Eu am avut si comenzi pe volan si a fost plug&play maneta, montajul l-am facut singur cam in 40 de minute.
     
  9. Fallen

    Fallen Silver Member

    Înscris:
    6 Iul 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 SB Ambition 2006 / 2.0 TDI BMM 170hp @ 410nm PowerTech Stage1+
    Sa ne spui ce litera are codul la sfarsit cand iti vine maneta :cool:
    Defapt stiu ce litera o sa aiba. O sa fie D, pentru ca B nu se mai fabrica.
     
  10. dasefx1980 3rd Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 8p, 2.0 TDI BMM, 2007
    Merge chiar si maneta cu terminatia F, am pus eu un tutorial pe pagina doi. Trebuie scos opritorul (nu stiu cum sa-i zic altfel, un plastic care retine maneta de faza scurta/lunga in pozitie) de pe cea veche si pus pe maneta noua. Treaba de 2-3 minute, necesita putina atentie la declipsare, cu doua surubelnite finute
     
  11. Tomee80

    Tomee80 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Oct 2014
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A3 2.0 TDI 16V - 2004 - BKD 170CP
    Salut colegi, am dat si eu de o problema cu CC-ul la care nu gasesc rezolvare. Am dorit sa fac un retrofit la al meu A3 8P1 din 2004 si am facut rost de capac volan inferior si maneta 8P0 953 513 (fara terminatie) de la o firma de dezmembrari, dar dupa ce este pus si codat din VCDS spre mirarea noastra nu accepta nici o comanda computerul de board, in VCDS in afara de comanda SET toate celelalte, ON, OFF, Accel, Delay apar, martorul de bord nu se aprinde si nici viteza nu apare in afisajul central, precizez ca am board computer cu maxi dot cu afisare consum actual si Trip 1si 2, nu am comenzi volan deci am Midline (daca am inteles bine). Prima solutie la care m-am gandit a fost sa vin aici si sa vad ca poate maneta nu este varianta compatibila, pe pagina 3 parca am gasit o postare si screenshot ETKA al lui @nucugheri conform caruia maneta cu terminatia B este compatibila cu 2004 - 2007 adica si cu al meu, in tura urmatoare am facut rost de o astfel de maneta care a fost echipat si aceeasi problema, toate comenzile se vad in VCDS (in afara de set) si maneta nu functioneaza de nici un fel. Am citit toate paginile si am ramas cu ideea ca B (sau echivalentul lui nou D) este compatibil cu al meu F sau E fiind mai noi <2009. Omul la care am fost a mentionat ca ar mai putea fi o problema cu acel modul coloana volan dar sincer nu as mai investi orbeste, fara stiu exact, ca pana acum am peste 500 de ron in cele 2 manete si capac coloana volan. Daca ma poate ajuta cineva i-as fi foarte recunoscator.

    Detalii despre masina:
    A3 8P1 2.0 TDI Midline WAUZZZ8P04A039610
     
  12. f l o r i n

    f l o r i n Bronze Member

    Înscris:
    9 Apr 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Passat,2.0TDI, 2010
    ce calculator de coloana ai ? posteaza codul exact al acestuia.

    a verificat daca switch-urile de la pedale, lucreaza ok.

    banuiesc ca s-a activat si in Engine si in calculatorul de coloana -Avand in vedere anul tau de fabricatie, verificati si daca are tras firul pana la ECU motor, de la coloana volan. Pin 13 parca, in mufa coloanei, fir negru/alb - daca imi aduc bine aminte.
     
  13. Tomee80

    Tomee80 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Oct 2014
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A3 2.0 TDI 16V - 2004 - BKD 170CP
    Imi pare rau ca nu am luat codul de la modul cand a fost desfacut. O pot face probabil si acum cu VCDS, dar inca nu am gasit detalii pe net, unde sa caut. Switchurile de la pedale nu au fost verificate, dar tin bine minte ca la un moment dat s-a uitat la pinii de pe modulul de comanda si zicea ceva ca ii lipseste un pin si maneta are conectat in mufa lui un fir acolo. Banuiesc ca acel modul ar putea fi raspunsul la problema mea dar la dezmembrari mi-e frica sa iau unul fara sa stiu exact care cod este compatibi. Modulul costa undeva la 200 lei. Are cineva idee cum pot verifica cu VCDS codul modulului / calculatorul de coloana ?
     
  14. f l o r i n

    f l o r i n Bronze Member

    Înscris:
    9 Apr 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Passat,2.0TDI, 2010
    da, scanezi modulul 16 si postezi rezultatul aici

    tot asa, in mufa calculatorului de coloana, verifica sa ai fir in pinul 13
     
  15. Tomee80

    Tomee80 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Oct 2014
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A3 2.0 TDI 16V - 2004 - BKD 170CP
    Dupa amiaza ajung la un prieten si revin cu informatii. Daca am lipsa acel fir / pin atunci e posibil sa fie rezolvabil fara sa mai achizitionez un alt modul ?
     
    f l o r i n apreciază asta.
  16. Tomee80

    Tomee80 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Oct 2014
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A3 2.0 TDI 16V - 2004 - BKD 170CP
    Din VCDS am reusit sa aflu urmatoarele detalii:

    Address 16: Steering wheel
    Protocol: CAN
    Part No: 1K0 953 549 A
    Component: Lenksäulenmodul 008 0030
    Coding: 0000012
    Shop #: WSC 06435
     
  17. Fallen

    Fallen Silver Member

    Înscris:
    6 Iul 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 SB Ambition 2006 / 2.0 TDI BMM 170hp @ 410nm PowerTech Stage1+
    Ai urmat toti pasii pe care i-am pus eu pe pagina anterioara?
    Vezi ca e posibil sa ai aceeasi problema ca la mine, adica sa ai modul de VW, pt ca vad ca incepe cu 1K0 ca la mine.
    Maneta mea functioneaza exact ca una de volkwagen, adica on/off/set putin schimbate, mai exact asa: https://jku.com.au/media/catalog/pr...b6c/o/r/original-stalk-vw-cruise-control.jpeg

    Am tot zis ca o sa-mi schimb calculatorul respectiv cu unul de Audi, dar mi-a fost lene si m-am obisnuit asa. Nu o sa apara nicaieri viteza in bord. Mergi pana la viteza preferata, dupa care tragi spre tine odata ca sa il dai pe on, dupa care dai de ea in jos ca sa actionezi SET si sa se blocheze viteza si o sa se aprinda martorul verde in bord (sa ai peste 30kmh). Daca vrei sa il opresti, apesi ambreiaj sau frana.
     
  18. Tomee80

    Tomee80 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Oct 2014
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A3 2.0 TDI 16V - 2004 - BKD 170CP
    Pasii au fost facuti la prima montare al CC-ului, de catre tipul pe care mi l-a montat, dar verific sa fie activat din VCDS sa fiu sigur, daca tot ai fost dragut sa pui pas cu pas. Nu am mai scris dar a fost instalat si maneta de VW adica CC si bloc lumini pe o singura maneta ca a ta :) dar nici cu aia nu functiona, sincer incep sa cred ca tre sa abandonez proiectul daca nu gasesc pe cineva chiar priecput in ale coduri si compatibilitati.
     
  19. f l o r i n

    f l o r i n Bronze Member

    Înscris:
    9 Apr 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Passat,2.0TDI, 2010
    Calculatorul de coloana este compatibil - verifica firul acum.....
     
  20. Fallen

    Fallen Silver Member

    Înscris:
    6 Iul 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 SB Ambition 2006 / 2.0 TDI BMM 170hp @ 410nm PowerTech Stage1+
    Sincer, ma tenta si pe mine sa cumpar maneta de golf5 decat sa schimb calculatorul, ca sa fie totul integrat si frumusel.
    La tine e posibil sa fie problema cu cablul de legatura de care a zis florin mai sus. La modelul 8P1 inainte de 2004 (Daca imi aduc bine aminte), aveai nevoie de un cablu de legatura. Daca cumperi pachetul nou de maneta + capac, primesti si cablul respectiv ca sa faci legatura.
    Daca prin oradea nu gasesti si ai drum la Bucuresti candva, iti garantez ca @f l o r i n de mai sus te rezolva imediat. Face asta cu ochii inchisi :D
     

Distribuie pagina asta