1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Pilot automat/Cruise Control/Tempomat la Audi A4 B8 - montare ulterioara

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de bulgarujr, 19 Aug 2013.

  1. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Am reusit astazi sa ii dau de cap. M-am conectat din nou cu VCDS 15.7.0, am scos codarea de pe steering, am sters erorile, am scos cheia din contact 1 minut-doua, dupa care am intrat din nou. Am scos codarea si de pe engine (de data asta m-a lasat), dupa care iar cheia afara 1-2 minute. Am reintrat, am codat prima data engine, mi-a aparut spirala, am codat apoi steering, am inchis, scos iar cheia 1-2 minute. Cand am pus iar contactul, spirala s-a stins, am verificat punand maneta CC pe on si mi-a aparut pictograma pe display, semn ca era totul in regula.
    Ce-i drept, pe VCDS 15.7.0 meniurile pe engine si steering sunt diferite de cele care imi apar la VCDS 10.6.4. Codarea pe engine am facut-o in byte-ul 5 nu in byte-ul 6, asa cum vazusem in diferite tutoriale pe forumuri. Deci sunt particularitati care conteaza, in functie de fiecare masina, asa cred.
     
    Ultima editare: 18 Ian 2017
    andyzaharia apreciază asta.
  2. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Depinde de anul masinii, respectiv anul de fabricatie al ECU. La mine era pe byte 6 pentru ca era mai veche decat a ta. Bine ca s-a rezolvat !
     
    florin_andrey86 apreciază asta.
  3. ovi2088 5th Gear Member

    Înscris:
    5 Feb 2016
    Locație:
    Pascani
    Masina:
    A4 , CAG , 2008
    La mine nu imi mai merge cc'ul de cand am resoftat, ala spune ca nu are nici o treaba ce a facut el cu Cc'ul. Voi ce credeți?
     
  4. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Poate acum ti-o fi codarea in alt byte, verifica peste tot . Nu ai erori de switch pedale sau altceva ?
     
  5. ovi2088 5th Gear Member

    Înscris:
    5 Feb 2016
    Locație:
    Pascani
    Masina:
    A4 , CAG , 2008
    M-am uitat si e totul la locul lui, trebuie sa i-o duc inapoi sa pună codarile (si harta veche de la ECU) care le-am avut inițial si sa vedem daca merge.
     
  6. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Piese pentru montaj CC

    8K0953502BK - ansamblu manete
    8K0953512E - capac inferior cu decupaj pentru maneta tempomat

    Daca nu ai comenzi pe volan, e posibil sa ai nevoie si de alte piese.
     
  7. flaviusfls

    flaviusfls 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Feb 2014
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 B8 CAGA, 2.0 TDI, 2009
    Salut colegi! Am citit aici si am cumparat ce am avut nevoie din dezmembrari, dar as avea niste intrebari la final. Am un A4 B8 Avant CAGA, fara tempomat de fabrica. Ieri mi-am achizitionat unul SH din dezmembrari cu acele coduri corespunzatoare pentru break. Urmeaza sa il montez zilele astea si treaba sta in felul urmator: am o diagnoza DELPHI multimarca ce are functia de codare cruise control pentru modelul meu de masina. Dispun si de un VAG-COM de la un prieten. Voi cu care ma sfatuiti sa ii fac adaptarea? Si daca e cu vag-comul imi poate spune cineva pas cu pas parametrii care trebuie sa ii urmez, ca nu am gasit aici pe forum asta. Sau poate exista pe forum si nu stiu eu sa o caut, in acest caz v-as ruga sa imi trimiteti un link cu pagina. Va multumesc si o seara placuta!
     
  8. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Folosesti obligatoriu VCDS. Dupa montare, codezi prima data pe Engine, apoi pe Steering whell.
     
  9. flaviusfls

    flaviusfls 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Feb 2014
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 B8 CAGA, 2.0 TDI, 2009
    Am reusit. Multumesc de sfat, dar a functionat perfect si cu cea multimarca. Am intrat prima data pe Engine si apoi pe Steering Wheel si functioneaza pefect. As mai avea o intrebare: toate B8-urile care au tempomat au si butonul acela de pe maneta de semnalizare (care pare a fi Lane Assist) ? sau este si acela optional. Ca aceasta coloana de manete are si acel buton.

    Acesta este butonul la care fac referire.
     
    nucugheri apreciază asta.
  10. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Nu. Tu ai luat ansamblu de manete pentru functia respectiva. Sunt si simple, fara pictograma "autostrada"de pe maneta de semnalizare si fara butonul "distance" de pe maneta CC.
    Acum daca tot ai luat ansamblul asta, fa-l si functional pentru functia care a fost proiectat :)
     
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Despre Line Assist exista topic dedicat. Ne oprim aici cu discutiile despre retrofit la Lane Assist. Multumesc.
     
  12. szergiu

    szergiu 4th Gear Member

    Înscris:
    6 Mai 2013
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    A4 B8 AVANT 2.0 TDI 170 CP 2009
    Îmi poate confirma / infirma cineva care a făcut acest retrofit sau are cunoștințe în domeniu dacă următoarele piese sunt compatibile între ele și se pot folosi pentru retrofit la Cruise control la mașina din semnatura.(a4 8k avant 2009)
    Mașina nu are comenzi pe volan (dar urmează și acest retrofit)
    Din ce m am documente spira e compatibila și cu cc și cu butoanele de pe volan.
    4G8 953 502 AD
    8R0953562Q
    Mai am nevoie de plasticul de sub volan.
     
  13. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    4G8953502AD este ansamblul de manete pentru B8 facelift avant, produs de Kostal, insa potriveste si la tine daca ansamblul de pe masina este tot Kostal . Codul pentru ansamblul de B8 avant nfl este 8K0953502BK 4PK.
    8R0953562Q care defapt este 8R0953568Q este codul spirei tot de facelift, actualizat fiind cu S la final, produsa de Valeo. Codul spirei pentru B8 nfl este 8K0953568G.
    Eu nu-ti pot garanta ca cele doua piese citate de tine in postul anterior vor potrivi fizic una cu cealalta, din informatiile mele ar trebui ca cele doua parti, manetele si spira sa fie produse ambele de aceeasi firma, ori Kostal, ori Valeo.
    Codul capacului de sub volan cu decupaj pentru tempomat este 8K0953512E 6PS (negru).
     
    rosu_ghe, Alin Lotcu și szergiu apreciază asta.
  14. szergiu

    szergiu 4th Gear Member

    Înscris:
    6 Mai 2013
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    A4 B8 AVANT 2.0 TDI 170 CP 2009
    Îmi cer scuze pentru greșelile din postul de mai sus.(folosesc swiftkey pe Android, iar din graba se mai strecoară si câte o greșeală pe ici pe colo)
    Corect... codul spirei e 8R0953568Q.
    Ideea e în felul următor.
    Ansamblul de manete îl am deja acasă.
    Spira tocmai am câștigat o la o licitație împreună cu ansamblul de manete fără Cruise control.
    AM verificat codul spirei pe site-urile de vânzări și am constatat ca acest cod a fost montat pe mașini care au comenzi pe volan. (de aici rezultând faptul ca automat e compatibila spira și cu tempomat(conform posturilor anterioare din acest topic)) .

    O sa fie probleme de compatibilitate cu volanul non facelift?cu faptul ca nu am MMI (am versiunea cu display de 6.5 inch "color")
    Chestia cu ambele produse de la același producător e verificata /testata?
    Spira am luat o la 20 euro +9 transport(cu tot cu ansamblul de manete fără cc) .
    La un preț similar cred ca as găsi o spira compatibila 100%pe allegro. Merita încercarea cu spira asta sau sa iau legatura cu vânzătorul și sa renunț la licitație.
    Mulțumesc mult nucugheri.
     
  15. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Eu zic sa o iei, chiar daca nu e compatibila la tine, o vei putea vinde cuiva care mai face acest upgrade.
    Eu personal nu am incercat sa montez una de-un fel si cealalta de altfel, dar am vazut ca sunt diferente la mufele care intra in spira si de aici concluzia ca nu se vor potrivi decat de la acelasi producator.
     
    szergiu apreciază asta.
  16. eko2001ro 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Iul 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8 Avant, 2.0, 143cp.(CAGA), 2011 Multitronic MMV, WAUZZZ8K0BA091272
    Salutare.
    Astazi am incercat sa montez si eu pilotul dar fara succes. Am cumparat manetele cu cod 8k0 953 502 BD iar cand am vrut sa le montez am constatat ca ,,mufele`` de la manetele mele difera fata de cele cumparate. Asa cum am mai spus si intr-un post anterior, am comenzi pe volan si teoretic trebuiau doar inlocuite manetele. Trebuie sa schimb si calculatorul cu spira sau se gasesc manete cu tempomat si pentru ce am eu? Atasez cateva poze cu ce am pe masina si ce am vrut sa pun pe masina. Multumesc
    Spira de pe masina.jpg Manete de pe masina.jpg Manete cumparate1.jpg Manete cumparate2.jpg
     
  17. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Doar postul meu anterior daca il citeai...
    Tu ai luat manete Kostal si pe masina aveai cealalta firma(imi scapa numele acum). Acum trebuie sa iei ori alta spira ori alte manete. Acestea trebuie sa fie fabricate de aceeasi firma ambele, am mai spus asta, altfel se intampla ce ai patit tu, sunt incompatibile.
     
    eko2001ro apreciază asta.
  18. eko2001ro 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Iul 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8 Avant, 2.0, 143cp.(CAGA), 2011 Multitronic MMV, WAUZZZ8K0BA091272
    Multumesc nucu. Am citit postul tau dar nu stiam ce am eu. Inseamna ca trebuie sa caut manete allegro? Astea sunt ale mele? Ideea e ca nu am gasit un cod pe ele ca sa stiu exact ce imi trebuie.
     
  19. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Nu. Allegro e un fel de olx in Polonia.
    Trebuie sa nu iei Kostal, se vede scris acolo in stanga jos , "KO3", dar codul de piesa e acelasi la ambii producatori.
     
    eko2001ro apreciază asta.
  20. eko2001ro 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Iul 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8 Avant, 2.0, 143cp.(CAGA), 2011 Multitronic MMV, WAUZZZ8K0BA091272
    Am gasit codul pentru ce imi trebuie mie 8R0953502D. Acum ramane sa le vand pe astea de la Kostal si sa iau ce imi trebuie.
    Multumesc pentru lamuriri nucu.
     

Distribuie pagina asta