1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Planetare la A4 B6 - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de catalin_8382, 11 Oct 2008.

  1. catalin_8382 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Oct 2008
    Locație:
    romania
    Masina:
    audi a4
    salut am tot cautat dar nu am gasit ceva concret legat de postul meu.de 2 zile knd virez maxim stanga si plec de pe loc se aude o bataie k de planetara.ciudat este k face numai la viraj stanga,nu si dreapta.are cineva idee cam ce ar putea fi?sa fie capul de planetara?aveti idee cam cat costa un cap de planetara?specific,audi a4 1.9TDI.multumesc anticipat
     
  2. audia6tdi Guest

    Înscris:
    21 Mar 2008
    Locație:
    bd
    Masina:
    momentan in cautare,fara graba
    sigur e capul de planetara de pe partea stanga
     
    Ultima editare: 11 Oct 2008
  3. alex.petrariu

    alex.petrariu Gold Member

    Înscris:
    17 Noi 2007
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A8 4.2 quattro 2004 / Audi A4 2.0i 2001
    Cap de planetara stanga ~350 RON !
     
  4. BOMBARDIERU

    BOMBARDIERU 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Sep 2008
    Locație:
    BUCURESTI
    Masina:
    audi 80 1,9 diesel
    daca de potrivesc planetarele de b3 ti-le dau eu pe amandoua la 4mil sunt perfecte
     
  5. Ice_2k

    Ice_2k Gold Member

    Înscris:
    29 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi S5 B8.5
    daca vorbim de A4 B6, capul de planetara nu vine separat, doar impreuna cu planetara completa (asta pe original, posibil sa gasesti de la diversi producatori separat). Din pacate o planetara completa costa (la augsburg) 16 milioane cu piesa veche la schimb sau 29 altfel.
     
  6. BOMBARDIERU

    BOMBARDIERU 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Sep 2008
    Locație:
    BUCURESTI
    Masina:
    audi 80 1,9 diesel
    daca vrei ori ce de la tinichigerie la vopsitorie la ori ce model de audi si piese etc ati dau un nr de tel al unor baietzi de nota 10 si preturi bune si treaba buna di ei ati fac rost de planetare la pret bun ,astept rsp tau
     
  7. eminence

    eminence Pasionat Audi

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Turda, jud.Cluj
    Masina:
    Audi A6 Avant 1.9TDI AWX 2002
    Ieri am facut imprudenta de a-mi lasa prietena, proaspata posesoare de permis, sa-mi conduca masina. Tinand cont ca e incepatoare si ca ambreiajul meu prinde sus, va inchipuiti urmarea: mi-a "omorat" cam de 6-7 ori motorul. :motz: Azi dimineata surpriza: la viraj maxim dreapta se aude un tzacanit, foarte familiar mie de pe vremea cand aveam Dacie. :banghead:
    Se poate sa se duca planetara din cauza asta? Daca da, nu mai pupa ea Audi veac...
    Sa inteleg ca daca la viraj dreapta apare sunetul, problema e la planetara dreapta, nu? Cat mai pot circula asa cu ea? Ca am muuulte alte "distractii" de rezolvat, n-am cum sa o schimb in perioada urmatoare.
     
  8. Cristian S.

    Cristian S. Audi Expert

    Înscris:
    8 Mar 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    sincer eu am circulat cu bataie la capul de planetara in viraje citeva luni tot din cauza altor ''distractii''apoi l-am schimbat in service autorizat 100e manopera inclusa calitate germana cel putin pe hirtie,aveti grija ce va cumparati,dupa aprox.5mii km sa rupt burduful roata imprejur...l-am schimbat tot pe banii mei binenteles...''e consumabil domnle burduful.......!!!'':aggressive:
     
  9. eminence

    eminence Pasionat Audi

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Turda, jud.Cluj
    Masina:
    Audi A6 Avant 1.9TDI AWX 2002
    Dar este vreo legatura intre "omorarea" repetata a motorului si defectarea planetarei?
     
  10. Cristian S.

    Cristian S. Audi Expert

    Înscris:
    8 Mar 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    sincer impaca-te cu nevasta nu are nici o vina atit ia fost sa ii fie planetarei,eu nu vad nici o legatura cu motorul...la cit sint de aiurit in trafic din cauza serviciului ar trebui sa circul fara planetare deja
     
  11. eminence

    eminence Pasionat Audi

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Turda, jud.Cluj
    Masina:
    Audi A6 Avant 1.9TDI AWX 2002
    Nici nu m-am sfadit cu ea :yum: dar daca vad ca imi distruge masina o poftesc sa umble cu autobuzul :) ca e mai ieftin decat azi o planetara, maine mai stiu io ce :rolleyes:
     
  12. kellu

    kellu Platinum Member

    Înscris:
    19 Aug 2007
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Opel Corsa
    Aceeasi problema am avut-o si eu la coupe si cum n-am avut bani pe moment, am pus cricul sub ea, am suspendat-o de fata pe doi butuci si am schimbat frate capetele planetarelor intre ele. A disparut orice sunet si n-am mai cumparat cap de planetara. Ulterior am vandut-o si n-am aflat cat poate tine smecheria asta, dar eu am mers cam 8000 km. :p
     
  13. eminence

    eminence Pasionat Audi

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Turda, jud.Cluj
    Masina:
    Audi A6 Avant 1.9TDI AWX 2002
    Interesanta faza, poate o sa aplic si eu :)
     
  14. kellu

    kellu Platinum Member

    Înscris:
    19 Aug 2007
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Opel Corsa
    Sigur va tine. Incearc-o macar asa de experienta sa vezi. :icon_thumright:
     
  15. catalin_8382 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Oct 2008
    Locație:
    romania
    Masina:
    audi a4
    problema rezolvata

    gata,am rezolvat,toata distractia 200 ron.160 kitul de planetara kre cuprinde cap planetara,burduf si vailina,si 40 ron manopera meknic.super ieftin.
     
  16. kellu

    kellu Platinum Member

    Înscris:
    19 Aug 2007
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Opel Corsa
    Aia 40 Ron i-ai dat degeaba ca era foarte simplu sa o inlocuiesti tu.
     
  17. catalin_8382 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Oct 2008
    Locație:
    romania
    Masina:
    audi a4
    nu imi place sa ma murdaresc pe maini.NU SUNT MECANIC.pt asta exista serviceurile
     
  18. sergiusibiu

    sergiusibiu 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Dec 2007
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4b5 2.8 quattro
    eu am cumparat masina cu capu de planetara gata obosit in urma unui accident ,la fiecare plecare de pe loc cu rotile virate stanga tacanea si am circulat cu ea asa cam 40.000 km pana cand am dus masina in servis si am rezolvat toate problemele pe care le stiam. Dar am fost finut cu ea la fiecare plecare si nu fortam.
     
  19. mircea_glontzu

    mircea_glontzu Audi Expert

    Înscris:
    11 Sep 2008
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Allroad 2011 CAHA
    cap planetara

    eu am un A4 din 96 si de cam o luna am schimbat capul de planetara pe dreapta. 250 de RON m-a costat
     
  20. flo_tiesto

    flo_tiesto 5th Gear Member

    Înscris:
    4 Aug 2008
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A3 , 1.9 TDI
    Chear nu are nici o legatura planetara cu motorul:) cred ca s-a nimerit sa se intample tocmai ei:) toata lumea da vina pe incepatori:P apropo si eu sunt incepator :)ii iau apararea
    Nu cred ca e o avere un capat de planetara , cred ca cel mai indicat e sa mergi la un mecanic sa vezi care e problema mai exact , poate nu vine de la planetara acel zgomot:)
     

Distribuie pagina asta