1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Planetare la A4 B6 - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de catalin_8382, 11 Oct 2008.

  1. ionutsss

    ionutsss 6th Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2010
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 - 1,9 TDI - 131 cp AWX 2002
    Salut, cat de curand mi-a picat burduful pentru una din planetare si am fost la mecanic mi-a montat totul, ok.. pana azi cand am zis sa ma uit si eu, si ce sa vezi, burduful a scapat din colierul de prindere. Acum vine problema, am mers cu masina pe ploaie, namol si va intreb, ce trebuie facut in acest caz? Multumesc frumos!
     
  2. Alex alex

    Alex alex 4th Gear Member

    Înscris:
    24 Noi 2013
    Locație:
    Craiova - Slatina
    Masina:
    Audi a6 c6 3.0 2007 3.0 ASB Audi a4 , awx 1.9 131 cp , 2001
    Probabil trebuie curatat , uns iar si prins la loc :) asta daca burduful este bun
     
    Ultima editare: 3 Mai 2014
  3. ionutsss

    ionutsss 6th Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2010
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 - 1,9 TDI - 131 cp AWX 2002
    Am vazut ca este un colier destul de greu de prins mai ales ca iti trebuie in cleste special. In locul lui pot sa folosesc un colier metalic cu surub, cel normal sa zic asa?
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu, trebuie sa folosesti acelasi tip de colier. Demontezi din nou planetara, verifici burduful ca sa fie plin cu vaselina si montezi acelasi tip de colier, nu altceva. Daca o sa montezi un colier cu surub o sa retezi/tai burduful pentru ca nu stii cat trebuie sa fie de strans. Mergi la cineva care are sculele necesare si indemanarea pentru a face asa ceva. Bafta.
     
    Ultima editare: 4 Mai 2014
  5. ionutsss

    ionutsss 6th Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2010
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 - 1,9 TDI - 131 cp AWX 2002
    Multumesc frumos ! :)
     
  6. ionutsss

    ionutsss 6th Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2010
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 - 1,9 TDI - 131 cp AWX 2002
    Revin cu problema mea. De cand am scris primul post despre problema mea, mi-au picat 4 coliere de pe burduf. Am fost in reprezentanta Skoda (Autec Craiova) unde am prins acel colier "ca din fabrica" cu un cost enorm de mare pentru aceasta operatiune *100 RON cu mentiunea ca nu va mai pica dar aceeasi situatie: colierul pica in 2 zile. Astazi am fost cu masina si am luat alt burduf de la acelasi service auto, marca Spidan (ce este acum pe masina si tot pica este tot Spidan) in ideea ca ce am eu pe masina este "cu probleme" . Am fost si la service unde au demontat planetara, au curatat capul de planetara, pus colier cu cleste de coliere dar din ce am observat probabil o sa fie aceeasi situatie, o sa pice. Ce imi recomandati sa fac? M-am interesat peste tot si cel original este tot Spidan si este identic cu cel aftermarket numai ca platesc marca.
     
    Ultima editare: 20 Mai 2014
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Sunt 2 (doua) feluri de burdufuri din plastic si din cauciuc. Cumpara burduf SKF din cauciuc flexibil si foloseste tot coliere speciale de prindere. Bafta.
     
    Ultima editare: 16 Iun 2014
  8. ionutsss

    ionutsss 6th Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2010
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 - 1,9 TDI - 131 cp AWX 2002
    Am vazut ca cele SPIDAN sunt facute dintr-un plastic tare. Zici ca cele SKF pe care sa le cumpar pe viitor sa le iau cauciucate nu?
     
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Cam asa. Bafta.
     
  10. Gabi_KGT

    Gabi_KGT 2nd Gear Member

    Înscris:
    15 Mai 2009
    Locație:
    Turda
    Masina:
    A4 B5 Avant / AJM / 2001
    Burdufurile Spidan sunt facute din thermoplast, un plastic tare care insa are o mare flexibilitate. (ciudat, nu?) Acolo insa trebuie cercetata treaba, eu zic sa te duci intr-un service si sa-ti verifice capul de planetara, daca burduful iese din stransoarea colierului, acolo trebuie sa fie ceva la mijloc, nu doar calitatea materialului si pana la urma vei ajunge sa inlocuiesti burdufurile odata pe saptamana.
     
  11. ionutsss

    ionutsss 6th Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2010
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 - 1,9 TDI - 131 cp AWX 2002
    Am luat cap de planetara de proba nou GKN si este mai bun al meu de pe masina si aici ma refer la acele "canale", am comparat, am verificat cum sare burduful de acolo, asta cu planetara data jos de pe masina. Cred ca pana la urma o sa comand unul din cauciuc dar nu cred ca o sa gasesc pentru ca toti imi zic ca asa se fac acum. :( Multumesc de ajutor. Daca voi ati mai schimbat, va rog sa-mi spuneti si mie ce model sa iau pentru ca sincer numai suport sa ma tot uit zilnic sub masina sau sa imi fie teama sa plec cu masina in exterior.
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    ionutsss reciteste mesajul meu din pagina anterioara. Bafta.
     
  13. ionutsss

    ionutsss 6th Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2010
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 - 1,9 TDI - 131 cp AWX 2002
    Am cautat peste tot și toți îmi zic ca nu găsesc Skf pt modelul meu de mașină. Va rog sa îmi spuneți eventual un cod?
     
  14. ionutsss

    ionutsss 6th Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2010
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 - 1,9 TDI - 131 cp AWX 2002
    Am gasit urmatorul cod pe SKF, vkjp 3005 . Este bun pentru masina din semnatura?
     
  15. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    SKF-ul care l-ai gasit este ptr. 1.8T si restul motoarelor pe benzina.

    Ia vezi aici.
    Verifica codurile OEM inainte.
     
    Ultima editare: 22 Mai 2014
  16. ionutsss

    ionutsss 6th Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2010
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 - 1,9 TDI - 131 cp AWX 2002
    Am tot problema descrisa mai sus si aceea ca scapa burduful de pe capul de planetara, ce-i de facut? Voi ce ziceti? :( Ca deja imi vine sa-l las asa plus ca vine si toamna si o sa fie si mai rau..
     
  17. drogas Gold Member

    Înscris:
    31 Ian 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B6 1.8T AVJ 2002
    Pana la urma la cat ai dat pe manopere si pe burdufe ... luai o planetara SH.

    Pana la urma aia iti va fi solutia.
     
  18. ionutsss

    ionutsss 6th Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2010
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 - 1,9 TDI - 131 cp AWX 2002
    Nu gasesc un burduf de cauciuc ci numai din alea de thermoplast care sunt foarte dure si scapa.. Legat de planetara SH nu iau in cosiderare pentru ca nu stiu ce iau, poate pica in 2 saptamani capul sau se crapa burduful din cauza vechimii.. :(
     
  19. uscatu83

    uscatu83 6th Gear Member

    Înscris:
    2 Sep 2013
    Locație:
    Popesti Leordeni
    Masina:
    Audi A4, B6, 2002, 1,9 TDI (AWX) 131CP.
    Ziceti-mi si mie va rog ce dimensiune are imbusul de la planetara La audi a4 b6, 1,9 tdi motor awx
    Multumesc
     
  20. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Imbus de 17 cap hexagonal.
     

Distribuie pagina asta