1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Planetare si Rulmenti la A4 B5 - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de mircea_suba, 27 Noi 2008.

  1. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    SKF, GKN-Spidan. Lasa Mapco.
     
  2. coco_catalin

    coco_catalin Gold Member

    Înscris:
    31 Aug 2011
    Locație:
    Botoșani
    Masina:
    Audi A4 B5 / 1.6 ADP / 101 CP / 1997
    Arunca o privire mai in urma ca nu sunt multe pagini :p Primesti raspunsul mult mai repede iar tu tragi concluzia ;)
     
  3. xplodd

    xplodd 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Ian 2010
    Locație:
    germania
    Masina:
    a4 b5 2600cmc 1997
    Salutare,
    Am un audi A4 B5 2.6 cutie automata. Astazi s-a intamplat ca m-a lasat planetara. Din ce am vazut burduful era rupt, daca o bag in viteza se aude zgomot la roata. M-ar interesa cateva pareri daca ar fi planetara in totalitate compromisa sau doar capul planetara ?
     
  4. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    De obicei capul dinspre roata se rupe/iese. Cum am zis si tu, e doar o parere. Cat e de afectata vezi dupa ce demontezi.
     
  5. xplodd

    xplodd 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Ian 2010
    Locație:
    germania
    Masina:
    a4 b5 2600cmc 1997
    As vrea sa cumpar piesa inainte sa vad si de asta as vrea cateva pareri, ori iau planetara completa ori doar capul planetara.
     
  6. marian_milea

    marian_milea 4th Gear Member

    Înscris:
    29 Noi 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6,C6,2.0tfsi 2010
    Este necesar sa demontezi inainte de a cumpara, deoarece in general capul de planetara este afectat de uzura, insa la tine daca s-a rotit arborele in gol este posibil sa se fi distrus canelura.
    Deci intai demontam si apoi cumparam, de cele mai multe ori mai este nevoie de ceva.
     
  7. xplodd

    xplodd 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Ian 2010
    Locație:
    germania
    Masina:
    a4 b5 2600cmc 1997
    Merci pentru raspuns. Maduc acum la magazinul de piese auto, intreb acolo daca pot returna piesa si cumpara planetara completa. Daca da, iau doar capul, daca nu iau planetara completa ca mecanici astia de aici chiar daca e capul te pune sa iei toata planetara. La service mi-au cerut pe planetara lor 350 Euro. :) fara manopera iar la magazin de piese costa vreo 130 Euro
     
  8. aurel ony 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Dec 2015
    Locație:
    craiova
    Masina:
    audi A4b5 motor1,8 adr fabricatie1995
    Se desface prin insurubarea surubului de prinde fuzeta de planetara bineinteles dupa ce desfaci fuzeta de la planetara iese atunci foarte usor
     
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Multumim pentru raspuns. Crezi ca o fi rezolvat de 7 (sapte) ani de cand a scris mesajul la care ai raspuns ? :)
     
  10. ovi13 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Apr 2016
    Locație:
    Deva
    Masina:
    audi a4 2l 2011 88kw CAGC
    ieri am schimbat capetele de planetara , am 320.000 km si desi nu bateau am zis sa nu raman in drum,
    am luat capete skf de pe net cu 250 lei bucata, dupa ce le-am scimbat in viraje fac zgomot amandoua
    , nu pricep nimic alea vechi erau ok, astea noi sunt terminate, A mai patit cineva ceva de genul? ce poate fi?
    Merci
    Sper ca am nimerit topicul, sunt nou asa ca daca nu scz
    salutare la toti
     
  11. campary

    campary Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    audi A4B5/1,6 ADP/1996
    Ori nu le-ai montat corect, ori nu le-ai pus vaselina in interiorul capetelor, ori ti-ai luat teapa. Nu am intalnit capete skf care sa bata
     
  12. ovi13 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Apr 2016
    Locație:
    Deva
    Masina:
    audi a4 2l 2011 88kw CAGC
    Le-am luat de la autokarma , s-au potrivit bine , am pus vaselina, nu pricep, pot fi contrafacute? Fac zgomot in viraj maxim la plecare de pe loc
     
  13. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Capetele de planetara nu e nevoie sa le schimbi preventiv. Ele iti "spun" cand trebuie sa faci asta.
    Nici o firma nu va fi ca cele originale, chiar daca au ceva km.
     
  14. ovi13 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Apr 2016
    Locație:
    Deva
    Masina:
    audi a4 2l 2011 88kw CAGC
    Asa este , le montez inapoi pe cele originale
     
  15. Ionut lucian

    Ionut lucian Gold Member

    Înscris:
    6 Apr 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 1,6 BENZINA "97
    Te duci cu capetele de planetara la magazin si le dai cu ele in cap. Asta daca au fost montate in servis aitorizat si ai factura pt manopera daca le-ai montat tu sau vreun mecanic de parcare ramai cu paguba .
     
  16. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Cred ca au fost montate necorespunzator. Care ar fi sansele sa cumperi 2 capete de planetare noi si sa bata amandoua ?
    Eu am luat acum vreo 2 luni tot de pe Autokarma 2 capete SKF pentru un A6 2.0 TDI, nici o problema cu ele pana acum.
     
  17. ovi13 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Apr 2016
    Locație:
    Deva
    Masina:
    audi a4 2l 2011 88kw CAGC
    Nu mai bat, am facut ceva km in wekend si acum nu mai fac zgomot, probabil s-au lubrifiat☺
     
  18. Assu

    Assu 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Mai 2015
    Locație:
    Dorohoi
    Masina:
    A4,B5 1996 1.6 ADP
    Am si eu o problema cu planetara pe partea dreapta la masina din semnatura.Burduful e rupt si la viraj dreapta se aude un pacanit de zici ca macina pietre.la viraj stanga mai putin.
    Din ce am citit aici se pare ca e capul de planetara.si m-am gandit sa iau o planetara sh.Multi poate vor spune sa pun cap nou de planetara,dar parca nu imi inspira asa mare incredere,de aceea as prefera sa iau ceva sh original de pe alta masina.
    Intrebarea e daca capul de planetara se potriveste de la alta masina(anii 94-2001 indiferent de motorizare?)
     
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Cumperi cap de planetara nou pentru ca ala SH poate fi la fel de prost. Nu te juca pe partea de directie ca poate ti se rupe in mers si se intampla altceva. Costa maxim 250 lei un cap nou de planetara de calitate buna.
     
  20. Assu

    Assu 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Mai 2015
    Locație:
    Dorohoi
    Masina:
    A4,B5 1996 1.6 ADP
    Eu m-am gandit sa iau o planetara cu totul(asta in cazul in care sa nu mai fie ceva probleme si pe partea de la cutie)
    Rog pe cineva mai priceput sa imi zica daca capul de planetara se potriveste si de la alte modele de b5 fabricate in anii corespunzatori fie el diesel sau benzinar.
     

Distribuie pagina asta