1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Planetare si Rulmenti la A4 B5 - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de mircea_suba, 27 Noi 2008.

  1. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Adica tu vrei sa iei o planetara din dezmembrari, pentru masina ta, care s-a fabricat pana acum 15 ani. Deci cam atatia ani (daca nu mai multi) va avea si planetara din dezmembrari. Da, inspirata alegere.
    Bine ca nu ai recurs la varianta rumegus + vaselina in burduf.
     
  2. Ionut lucian

    Ionut lucian Gold Member

    Înscris:
    6 Apr 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 1,6 BENZINA "97
    O planetara sh e cam 100 150 de lei si iti va trebui sa iei burdufuri si coliere noi plus vaselina ceeace te va duce la 200 250 de lei cat este un cap planetara nou care vine cu tot cu burduf coliere vaselina si surub plus ca vei plati si manopera aferenta si te va costa o planetara sh care nu stii cat mai tine cat un cap nou. Panetarele nu se potrivesc dela alte motorizari tre sa fie de pe 1,6 adp si sa nu fie mai noua masina de1997.
     
  3. Assu

    Assu 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Mai 2015
    Locație:
    Dorohoi
    Masina:
    A4,B5 1996 1.6 ADP
    Audi66,cu tot respectul,ai dreptate la ce scrii,dar iti dau exemplu kitul de brate care mai nou se gaseste si la 700 de lei( pretul originalului nici nu il mai scriu ca ma ia transpiratia) nu face masina cat costa kitul si cele la 700 de lei au o durata de viata de circa 5000 km(citind pe aici pe forum intr-un post)deci eu daca iau sh cap de planetara nu am sanse sa fie mai bun decat facaturile produse de firme no-name care sa tina o saptamana.

    Pentru Ionut lucian

    Stiu ca planetara nu se potriveste de la alta motorizare (e mai lunga,mai scurta.......)pe mine ma intereseaza capul planetarei daca difera sa zicem de la 1.6 an 98(codul la motor nu il cunosc)nu planetara.
     
  4. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pai cine a zis sa iei cap de planetara no-name ?

    Cumperi burduf SKF (este din cauciuc, nu plastic) si cap de planetara GKN (Lobro-Spidan). Este in jur de 200 ron un cap de plantara GKN care va veni complet cu tot ce trebuie, surub, vaselina, burduf.
     
  5. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Mai bine SKF si capul de planetara. Ai atasat codul pe original si codul SKF care trebuie sa il ceri la magazinul de pise auto.
     
  6. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Eu pe SKF am mers intotdeauna la rulmenti. Si FAG/SNR sunt ok.
    Problema cu SKF/GKN pe parte de planetare este ca nu se gasesc pentru toate masinile, de exemplu pentru C6 nu am gasit.
    La C5 am pus 2 capete de planetara GKN cu burduf cumparat separat (SKF) si de 2 ani merg ca in prima zi. :)
    Burdufurile GKN sunt dintr-un plastic ce nu imi inspira incredere deloc la schimbari de temperatura. La prima atingere, tare si casant. In schimv, cele SKF sunt dintr-un cauciuc moale, maleabil.
     
  7. Assu

    Assu 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Mai 2015
    Locație:
    Dorohoi
    Masina:
    A4,B5 1996 1.6 ADP
    Voi incerca maine la magazin sa vad ce "scoruri" gasesc bugetul fiind unedeva la 300 de ron.Sh planetara ma ajunge la 150 ron,daca e vb de 50 ron diferenta intre sh si nou nici nu ma mai uit.Oricum daca iau de la sh si sa folosesc numai capul tot imi trebuie si alte coliere vaselina.... asa ca sper sa o rezolv maine.Multumesc de raspunsuri.
     
  8. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    Assu@ asculta ce ti-au spus colegii ei stiu mai bine decat tine.

    Marcile recomandate sunt de foarte buna calitate,nu are ce cauta sh acolo,nu iti permiti cauti alta masina care se incadreaza in bugetul tau.
    Bratele acelea tin mai mult de 5 mii de km cu o conditie sa ai amortizoarele si arcurile ok,adevarat nu vor tine cat cele cele de top .
     
  9. Assu

    Assu 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Mai 2015
    Locație:
    Dorohoi
    Masina:
    A4,B5 1996 1.6 ADP
    Am dat comanda de cap de planetara, dupa ce m-am convins ca nu se merita SH.Sper ca nu fac reclama dar am gasit la Unix cap de planetara marca Spidan si m-a costat 195 ron. Acum astept ca luni sa soseasca si sa il montez. Sper ca e ceva mai de doamne ajuta marca asta.
     
  10. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Acum sunt unul si acelasi SPIDAN-LOBRO-GKN. E ok ce ai luat.
     
  11. Assu

    Assu 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Mai 2015
    Locație:
    Dorohoi
    Masina:
    A4,B5 1996 1.6 ADP
    Problema rezolvata.Am mai dat 50 ron manopera,dar s-a meritat.Asa cum au spus unii colegi burduful parca nu ar prezenta calitatea "asteptarii"(nu e prea maleabil) dar ramane sa vad cum se comporta in timp.O zi buna la toti.
     
  12. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu e prea maleabil deloc, e dur. Pune burduf SKF cand o crapa asta.
     
  13. Gogosharu

    Gogosharu 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Franta
    Masina:
    A 4 1.9tdi 2000
    Si mie imi trancăne in viraje. S-ar parea ca am burdufurile gaurite. Am fost la reprezentata sa-mi faca deviz doar pentru burdufuri (ca sa pot afla seria piesei) si am gasit Bilstein cu coliere suruburi si vaselina la 28 de euro. Mai sunt si VAICO la 22 Euro. Ma gandesc sa schimb doar burdufurile, deorece cauza galagiei pe care le fac planetarele este/ar putea fi (doar) faptul ca vaselina a iesit din burdufuri, nu neaparat ca sunt stricate. Am dreptate, a mai schimbat cineva doar burdufurile ?
     
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Daca fac deja galagie se schimba obligatoriu capul complet cu burdufuri si coliere noi. Nu schimbi doar burdufurile ca le schimbi degeaba.
     
  15. Gogosharu

    Gogosharu 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Franta
    Masina:
    A 4 1.9tdi 2000
    Multumesc ptr raspuns 200 euro amandoua :( cunoasteti daca macar e o marca buna? Screenshot_2016-05-09-22-54-34.png
     
  16. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Tu ai citit ultimile 2 pagini ?
     
  17. Gogosharu

    Gogosharu 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Franta
    Masina:
    A 4 1.9tdi 2000
    Da,insa depinde la ce te referi,TU recomanzi SKF, dar eu am intrebat in ideea ca (mai) vine careva si si zice"am pus SKF acum 3 ani,am facut peste 100mii km si inca functioneaza"
    Cunoaste careva o experienta mai de genul asta cu SKF?
     
  18. Assu

    Assu 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Mai 2015
    Locație:
    Dorohoi
    Masina:
    A4,B5 1996 1.6 ADP
    @Gogosharu ai spus in post ca trancane la viraje,ce treaba are burduful acum cu trancaneala.Capul planetarei e compromis oricum,asa ca nu lua burdufurile separat.Cumpara cap cu totul ca vin insotite si de burdufuri.
    @audi66 a recomandat burduf la cap marca skf(e un cauciuc mai moale)care face fata mai bine la schimbarile de temperatura.
    Urmeaza-mi exemplul si cu 100 E ai 2 capuri noi de planetara,si iti ramane si de o prajitura.
     
  19. Gogosharu

    Gogosharu 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Franta
    Masina:
    A 4 1.9tdi 2000
    Utile sfaturile voastre, multumesc.
    Dupa parerea voastra sunt mai bune SPIDAN sau SKF?
     
    Ultima editare: 10 Mai 2016
  20. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pune SKF.
    Poti sa ai surpriza sa cumperi Spidan si in cutie sa fie SKF sau GKN.
     

Distribuie pagina asta