1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Planetare si Rulmenti la A4 B5 - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de mircea_suba, 27 Noi 2008.

  1. kgy1984 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2012
    Locație:
    brasov
    Masina:
    a4 b5 1.6 75 kw 2000 motor ALZ
    Recomanda cineva planetare GSP?
    Sunt bune?
    Cam cati km tin?
     
  2. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    GSP sunt Made in China.
    Cred ca ai glumit cu intrebarea cati km tin. :) Asta depinde de foarte multi factori.
     
    kgy1984 apreciază asta.
  3. mario79

    mario79 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Dec 2011
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    audi a 4 ,1.9 tdi ,1997
    Fratilor voi aveti bani garla.Eu am pus planetare si brate second si sunt foarte multumit. Depinde acum de buzunarul fiecaruia.
     
  4. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Era bine daca asa statea treaba. :)
    Eu unul nu sunt de acord cu parti de directie second-hand, mai ales la masini ce au peste 15 ani.
    As fi nebun sa pun pe masina o planetara sau un brat fabricat acum 15-17 ani.
    Un cap de planetara SKF nou este 200 ron, daca as ajunge in stadiul in care nu mi-as putea permite sa investesc 200 ron in masina as vinde-o in secunda doi.
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    mario79 tu cred ca atunci cand nu iti permiti sa cumperi piese care fac diferenta uneori intre viata si moarte nu meriti masina care o ai. Aici pe acest forum nu facem apologia bataii de joc fata de noi ca si participanti la trafic pentru ca tu asta faci cand montezi elemente de directie SH si poate ne pui viata in pericol si fata de masina pe care o conduci. Mai gandeste-te inainte de a scrie asemenea mesaje pe forum si de a face asemenea afirmatii.
     
  6. dhan67

    dhan67 Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2014
    Locație:
    LOGROÑO,LA RIOJA,ESPAÑA
    Masina:
    Audi A6/C7 Avant, 2.0 tdi 177 cp,multitronic, an fab. 2014,luna octombrie
    Mario79, nu avem bani girla cum spui tu.
    Ne pasa de viata noastra si a celor din jurul nostru.
    Asta e diferenta intre noi si tine
     
  7. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    Salut,
    Bate planetara in viraje plus un scrasnet pe partea pasagerului in acelasi timp. Bratele ies din calcul.
    Chiar si in curbe mai putin stranse bate. Banuiala la prima vedere planetara dinspre cutie.
     
  8. campary

    campary Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    audi A4B5/1,6 ADP/1996
    Capul planetarei dinspre cutie nu bate in viraj, ci la accelerare un pic mai fortata. La viraj, bate capul planetarei dinspre roata. Pune SKF.
     
  9. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    Burduful dinspre roata este intact,cel dinspre cutie un pic unsuros de asta nu bag mana in foc pana nu demontez.

    Bataia este in viraje indiferent de directie,la inceput a aparut cand mergeam cu spatele cu rotile virate,o sa vedem ce si cum :)

    Am vrut Spidan numai ca vor la schimb piesa veche si pierd la retrimitere,cu discount 10% SKF 137 euro.
     
  10. campary

    campary Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    audi A4B5/1,6 ADP/1996
    Schimba capul de planetara cu probleme, nu planetara cu totul.
     
  11. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    Problema rezolvata a fost schimbata planetara si totul este ok,prea multa murdarie cu capul de planetara .
    masina merita o planetara noua :)
     
  12. campary

    campary Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    audi A4B5/1,6 ADP/1996
    In cazul asta , o schimbi si pe cealalta si scapi de grija lor. :)
     
  13. scorpioski 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Dec 2014
    Locație:
    Acasa
    Masina:
    Audi A4, 1.6, 2000
    A venit momentul sa schimb si eu planetara de pe partea stanga. Dupa ce i-am schimbat capul dintre roata de 2 ori, nu mai vreau sa risc cu inca unul. Plus ca am mers mult cu capul problematic ceea ce, foarte probabil, a dus la stricarea dintilor axului planetarei.

    Din ce observ pe siteuri gen ETKA, codul AHL e mai special si are diametrul articulatiei la cutia de viteze de 100mm (cel notat cu I in imaginea atasata).

    Ce alte masini mai au planetare asemanatoare? Observ sa si ALZ ar fi cam la fel.

    Multumesc!
     
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Planetara se cumpara noua conform seriei tale de sasiu si atat. Asa ca nu te intereseaza de la alte masini sau piese noi de la gunoi. Elementele ce tin de directie, sistem de franare (placute, discuri) se cumpara obligatoriu noi.
    Sa nu incepi ca este prea scumpa sau ca te costa prea mult ca mesajele vor fi sterse. Multumesc. Daca vei sa cumperi piese SH adica piese noi de la gunoi nu scrii pe forum. Bafta.
     
  15. campary

    campary Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    audi A4B5/1,6 ADP/1996
    # scorpioski
    Cumpara capete planetara SKF. Iesi mai ieftin si ai lucru de calitate. Axul planetarei sigur nu are nimic.
     
  16. scorpioski 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Dec 2014
    Locație:
    Acasa
    Masina:
    Audi A4, 1.6, 2000
    Voi lua SKF fiindca e doar cel dintre roata. Plus ca la pret e foarte acceptabil. Nici nu stiu de ce am luat o petarda la 120lei.
    Va multumesc!

    @Cristi,
    Placutele si discurile sunt noi. Pai nici nu merita sa dai cu 50lei mai putin cand discurile le schimbi foarte rar. :)
     
  17. coco_catalin

    coco_catalin Gold Member

    Înscris:
    31 Aug 2011
    Locație:
    Botoșani
    Masina:
    Audi A4 B5 / 1.6 ADP / 101 CP / 1997
    Buna seara dragi audisti! Intervin si eu cu o intrebare: Se poate intampla sa crape rulmentul dintr-o data? Situatia sta in felul urmator... indiferent cum se invarte roata, inainte sau inapoi, se aude de parca as cara bucati de tabla dupa mine si cum creste viteza se aude tot mai ascutit...:( Am miscat toba sa vad daca s-a desprins ceva de la ea si nimic... Am dat roata jos sa vad daca mi-a agatat ceva in aparatoarea aia de tabla si nimic... cel putin nu am vazut eu... O parere ceva? M-am uitat un pic in acest topic dar nu am gasit discutandu-se asa ceva. Mii oarecum frica sa merg asa sa nu ia foc ceva:ermm:
     
  18. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Da, se poate. Ridic-o pe cric si invarte de roata.
     
  19. coco_catalin

    coco_catalin Gold Member

    Înscris:
    31 Aug 2011
    Locație:
    Botoșani
    Masina:
    Audi A4 B5 / 1.6 ADP / 101 CP / 1997
    Pai asa am facut... si se aude zgomotul ala de tabla :( totusi sper sa fie de la aparatoarea aia.... o sa desfac si o sa vin cu raspunsul
     
  20. coco_catalin

    coco_catalin Gold Member

    Înscris:
    31 Aug 2011
    Locație:
    Botoșani
    Masina:
    Audi A4 B5 / 1.6 ADP / 101 CP / 1997
    Problema rezolvata! Din cauza pietricelelor de pe drum, a intrat una de dimensiunea unui bob de graunte asa mai mare, 7-8 mm, intre aparatoare si disc, si rodea tot intre tabla ruginita si disc :). Daca tot am dat aparatoarea jos am frecat-o cu o perie de sarma sa mai iasa rugina. Cred ca acelasi lucru o sa-l fac si la roata cealalta ;). Sanatate si drumuri bune!
     

Distribuie pagina asta