1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Planetare si/sau Rulmenti la A3 8P - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A3 8P (2003 - 2013)' creată de paolodicanio, 16 Iul 2013.

  1. paolodicanio 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Iun 2013
    Locație:
    PITESTI
    Masina:
    Audi A3 , 2005
    Salut! Am cumparat de curand un Audi A3 2005, Sportback, 1.9 TDI, 105 cai pentru sora mea. Masina merge foarte bine insa la virajele la dreapta dupa loc se aude planetara. Trebuie schimbata integral sau se poate doar capul, si nu stiu daca este cel dinspre cutie? Poate ma ajuta cineva...Inca o problema ar fi ca la viteze mai mari de 50 de km pe ora se aude un zgomot pe dreapta spate . Am verificat cauciucul si nu are nimic. Ma gadesc la rulment. Daca sunt cele doua as vrea sa le comand insa, am nevoie de codurile pieselor. Seria de sasiu este WAUZZZ8P35A071727.
    Va cer ajutorul pentru ca am facut schimbul de ulei, filtre si distributie si am dus de cateva ori piesele inapoi pentru ca nu se potriveau, chiar daca facusera comanda cu talonul masinii in mana. Multumesc anticipat pentru sfaturi sau sugestii!
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Se schimba doar capul de planetara. De obicei face galagie si se strica cel dispre roata. Cumperi cap de planetara Spidan = GKN = Lobro

    Pentru a verifica exact de unde provine zgomotul pe spate ridici masina pe cric si invarti tare de roata. Daca auzi un zgomot nefiresc este de vina rulmentul.

    Piesele le cumperi de la magazin. Acum, ca ai intalnit tu niste vanzatori prosti care nu stiu sa vanda si sa caute piesele care se ptorivesc la masina despre care vorbesti, nu este vina ta.

    Vezi ca in Pitesti este un service al unei colege de la noi de pe forum adica aici: http://www.clubaudi.ro/servicii-domeniul-auto/30405-service-pitesti.html

    Poate rezolvi acolo problemele care le ai. Suna la telefonul din anunt. Nu prea sta pe forum colega. Bafta
     
  3. paolodicanio 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Iun 2013
    Locație:
    PITESTI
    Masina:
    Audi A3 , 2005
    Multumesc ! As vrea sa ajut comunitatea Audi dar nu sunt foarte priceput si mai bine nu imi dau cu parerea. Sorry! Multumesc inca o data pentru sugestie.
     
  4. Guest 1904 Guest

    Planetara DSG

    Salut,
    Am si eu o nedumerire in legatura cu planetara, partea dreapta de la cutia mea de viteze.
    Am obsevat ca planetara este din 2 bucati, "cu articulatie" cum zic meseriasii !
    Exista la aceasta cutie si planetara dintr-o singura bucata?
    Intreb asta ptr ca am probleme cu tripoda din articulatie si se pare ca trebuie sa o inlocuiesc planetara cu totul, ptr ca piese de schimb ptr ea nu exista.
    O pot inlocui cu una dintr-o bucata?:undwech:
    S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema?
     
  5. Guest 1904 Guest

    Mai exista vreun posesor de motor AZV cu cutie DSG6?
    A avut careva probleme cu planetara dreapta, e planetara cu articulatie?
    Adik din 2 bucati?:sos:
     
  6. #Laurentiu

    #Laurentiu 4th Gear Member

    Înscris:
    24 Iun 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 Sportsback, 2.0 TDI, 2005
    Eu am BKD legat la DSG si am planetara dreapta cu articulatie.
    Cand am intrebat la service-ul meu de ce e asa, mi-a spus baiatul ca asa sunt planetarele dreapta la DSG, nu a zis nimic de tipul motorului.

    @Bodo, ma indoiesc ca s-a gandit vreun producator after-market sa faca planetara integrala. Si chiar daca gasesti asa ceva, nu pune pe masina vreo piesa care n-a fost proiectata asa. Bineinteles, asta e doar sfatul meu :).

    Mersi!
     
  7. Guest 1904 Guest

    Laurentiu, ms de update. Nu gasesc nicaieri piese de schimb, planetara vine numai pe original si ajunge undeva pe la 2000 de lei.
    Am cautat la dezmembrari in toata tara..dar nimeni nu are asa ceva. Incredibil !!!
    :keule::wtf:
     
  8. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Sunt destule pe eBay.de
     
  9. Dimitrie 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Apr 2015
    Locație:
    Rm. Valcea
    Masina:
    Audi A3, 2.0tdi, 2005
    Salutare! A montat cineva pe masina cap de planetara marca SRLine ? Ma intereseaza daca sunt bune de ceva ?? cat tine o astfel de piesa ?
     
  10. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Cat tine, tine de noroc. De ce nu pui ceva de calitate si te mananca sa platesti manopera de 2 ori ?
     
  11. Florinppv

    Florinppv 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Iun 2011
    Locație:
    Oradea/Italy
    Masina:
    Audi A3 1.9 TDI 2004
    Urmeaza sa schimb si eu burdufurile exterioare de la planetare, codul original stiu ca este 1K0498203. Nu as pune orice aftermarket ieftin pt a le schimba din nou dupa putin timp, in plus operatiunea necesita si refacerea geometriei. Pe site-ul unui magazin care vinde piese originale am observat ca singurele burdufuri AM sunt marca MAPCO ( http://www.newpartsricambi.com/epag...Products&SearchString=1K0498203&SearchButton= ). Stie cineva care este producatorul piesei originale?

    http://www.newpartsricambi.com/epag...Products&SearchString=1K0498203&SearchButton=
     
  12. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Evita Mapco si alte firme, pune doar burduf SKF care este fabricat dintr-un cauciuc maleabil, nu din plastic casant ca restul burdufelor.

    EDIT : Acum am vazut ca burduful cod 1k0498203 costa doar 91 ron, cel SKF costa 61 ron. Intrebare : DE CE NU PUI OE ?!
     
  13. Florinppv

    Florinppv 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Iun 2011
    Locație:
    Oradea/Italy
    Masina:
    Audi A3 1.9 TDI 2004
    Tocmai citisem pe un alt forum VAG ca burdufurile SKF nu sunt rezistente si se rup destul de repede. Cele originale am inteles ca sunt din termoplast, nu din cauciuc simplu.
     
  14. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Eu am folosit burdufe SKF pe mai multe masini fara probleme, peste una din ele au trecut chiar 2 ierni si este inca intreg.
     
    Florinppv apreciază asta.
  15. Adrian Anton

    Adrian Anton 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Iul 2017
    Locație:
    Ploiești
    Masina:
    Audi A3, 1.8 Tfsi, 2008
    Salut ! Îmi trebuie o planetară stânga pt un A3 1.8 tfsi din 2008, are cineva idee dacă se potrivește si de pe alte motorizări? Sau alte mărci?
     
  16. Kspic

    Kspic Platinum Member

    Înscris:
    20 Iul 2015
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A3 1.4 TFSI
    Va salut.

    Vin si eu cu o mica problema la masina din descriere. De ceva vreme cand virez dreapta nu foarte mult, de exemplu la intrarea in sensul giratoriu si sunt nevoit sa accelerez putin mai tare se aude o pacaneala la roata din stanga fata, Sau daca virez dreapta la viteza mica iar masina se apleaca usor pe stanga si evident accelerez usor iar se aude acea pacaneala.

    Am fost ieri la mecanic si mi s-a spus ca de vina este capul de planetara de la cutie pe stanga. Eu din cate stiu ar fi cel de la roata in conditiile de genul.
    Planetara noua originala - 3300 lei
    Aftermarket - nu se merita din cate au zis ei
    Capul de planetara - Spidan au recomandat dar din cate am vazut si Lobro fac pentru GKN care vin de fabrica pe masini.

    Ma poate ajuta cineva cu o clarificare legat de care ar fi capul de de planetara cu probleme in conditiile date si un mecanic bun, poate chiar coleg de forum in Brasov ?
     
    Blajynsky apreciază asta.
  17. Blajynsky

    Blajynsky 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Feb 2017
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi a3, 2.0 Diesel, 2005
    La mine în curba dreapta strânsă la 90 km/h se aude o atingere sau huruit, doar dreapta și cred ca s-a accentuat acum pentru ca atunci cand plec de pe loc usor se aude o bataie fier pe fier stânga fata. Jantele sunt bune, anvelopele la fel, toata bucsaraia la fel, rulmenții sunt ok. Ar putea fi capul planetara stanga ?
     
  18. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Fara sa vada masina un mecanic (care sa faca test in mers), sa demonteze si sa verifice, crezi ca o sa ghicim din fata tastaturii ?
     
  19. Blajynsky

    Blajynsky 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Feb 2017
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi a3, 2.0 Diesel, 2005
    În 4 service-uri am fost, deci nici unul nu a zis ca altul. Părerile au fost împărțite și ce bănuiau unii, era contrat de ceilalți. Am zis sa încerc si aici.
     
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu stie nimeni din fata tastaturii. Schimba capul (chiar ambele capete) de planetara si vezi mai incolo ce se intampla. Masina are destui km si chiar se impun aceste schimbari la anumiti km.
     
    Blajynsky apreciază asta.

Distribuie pagina asta